Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ) Ασφάλεια Αυτοκινήτου


koslyr
 Κοινοποίηση

Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;  

306 members have voted

  1. 1. Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;

    • Alpha
      2
    • Allianz
      13
    • Commercial Value
      16
    • EOS
      9
    • ING
      5
    • Interamerican
      42
    • InterLife
      8
    • Lloyd's
      0
    • Omega
      1
    • Victoria
      11
    • Αγροτική
      17
    • Ασπίς Πρόνοια
      15
    • Ατλαντική Ένωση
      5
    • Διεθνής Ένωση
      8
    • Εγνατία
      2
    • Εθνική
      34
    • Ιντερσαλόνικα
      32
    • Μινέττα
      10
    • Υδρόγειος
      25
    • Φοίνιξ
      15
    • 'Αλλη (αναφέρετε ποια)
      36


Recommended Posts

για κατσε γιατι βλεπεις παντου δολοπλοκια και σε λιγο θα μας πεις οτι για τις χαμηλες τιμες των μεταχειρισμενων φταιει ο κοκκαλης....

 

κατσε παλι να δεις γιατι λες .....αερολογιες

Κάτσε γιατί προφανώς τα έχεις κάνει... μπάχαλο! :p

την εμπορικη αξια του αυτοκινητου δεν την βγαζει η ασφαλιστικη μολις τρακαρεις αλλα ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙς ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟΥ.Αν εχεις κοιταξει ποτε καμια μικτη ασφαλεια(που αμφιβαλω) θα δεις οτι στο σημειο πχ ''ΙΔΙΕΣ ΖΗΜΙΕΣ''στον πινακα καλυψεων λεει ενα ποσο χχχ αυτο το ποσο ειναι το ποσο που η ασφαλιστικη ειναι υποχρεωμενη να σου δωσει σε περιπτωση που το αυτοκινητου σου καταστραφει τελειως απο στουκα σου ., και ειναι ενα ποσο που ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ πληρωνοντας το ασφαλιστρο...τι δικαστηρια και πρασινα(εβαλα και το αγαπημενο σου χρωμα) μας λες τωρα??
Κακώς αμφιβάλλεις γιατί έχω ήδη μικτή ασφάλεια (ιδίες ζημιές). :rolleyes: Όπως σου έχω και σου έχουν γράψει ήδη, αν το συμβόλαιό μου γράφει π.χ. 7000€ και η ασφάλεια αποφασίσει ότι την συμφέρει να το εκτιμήσει στα 6000€, μειώνεται αναλόγως και το ποσό της αποζημίωσης ακόμα και για μικρότερη των 6000€ ζημιά. Αν θες σου γράφω και τον συγκεκριμένο όρο από το συμβόλαιο. :whistle:

Αλλο σημειο που φαινεται οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα ειναι η μεθοδος υπολογισμου της τιμης των μεταχειρισμενων, οσο και να σου φαινεται περιεργο το autotriti δεν βγαζει αυθαιρετα (χαμηλες)τιμες για τα μεταχειρισμενα γιατι βολευει τις αντιπροσωπειες και τους μαντραδες(μας το ειπες και αυτο) , αλλα ακολουθει συγκεκριμενη μεθοδολογια, στο οποιο λαμβανονται υποψιν πολλα στοιχεια 1)μοντελο αυτοκινητου2)ετος κυκλοφοριας 3)χιλιομετρα4)εξοπλισμος αυτοκινητου 5)μικροζημες του αυτοκινητου κτλ κτλ κτλ (δεν το περιμενες ε??) οι τιμες που προκυπτουνε απο την παραπανω επεξεργασια καταρτιζουνε και τους σχετικους πινακες μετεχειρισμενων.Τωρα αν εσυ ξερεις καμια καλυτερη μεθοδο υπολογισμου των μεταχειρισμενων ...σε παρακαλω κρατα τηε για τον ευατο σου.
Οι πίνακες λοιπόν του Autotriti έχουν για ένα συγκεκριμένο μοντέλο συγκεκριμένης χρονολογίας εύρος τιμών, π.χ. 6500-7200€. Γιατί η ασφαλιστική να εκτιμήσει το αυτοκινητό αυτό στα 7200€ και όχι στα 6500€ άσχετα με την κατάστασή του; Αν εγώ διαφωνήσω, τι επιλογές έχω; Και καλύτερη μέθοδο σαφώς και δεν ξέρω, την διαφάνειά της αμφισβητώ.

Απο εκει και περα Αν το συμβολαιο σου λεει για αποζημιωση ενα ποσο χχχ και μετα το τρακαρισμα θελουνε να σου δωσουνε χχχ-100, αυτο αποτελει λαμογια και η ασφαλιστικη παει να γλυτωσει φραγκα απο την αποζημιωση.εκει μπορεις να κινηθεις δικαστικα αλλα ελαχιστοι το κανουνε γιατι τα λεφτα που θα σου φανε απο την αποζημιωση θα τα πληρωσεις σε δικαστηρια....ελπιζω να μην εχεις αλλες ''περιεργες'' αποριες και ενστασεις...
Δεν ξέρω αν δικαιωθώ στο δικαστήριο ποιός πληρώνει τα έξοδα δικαστηρίου... ;) Και «περίεργες» δεν είναι οι ερωτήσεις μου αλλά οι απαντήσεις σου και ενδεχομένως και κάτι άλλο το οποίο απαγορεύεται από τους ΟΠΧ να γράψω... :X :whistle:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν υπαρχει νομος η υπουργικη αποφαση?

Για αποζημιωση απο τις ασφαλιστηκες στην εμπορικη αξια του αυτοκινητου και οχι στην τιμη του σημβολαιου,

Ομως ειναι αδικο.

Κανονικα θα επρεπε να αποζημιωνεσαι στην τιμη συμβολαιου ασχετα αν ειναι μεγαλυτερη.

Και δεν το λεω επειδη με συμφερει στην περιπτωση.

Παρτε για παραδειγμα τις ασφαλειες ζωης.

Οτι συμβολαιο κανεις αυτα περνεις, δεν σου λενε κοιταξε ειναι υπερβολικα αυτα που συμφωνισαμε παρε π.χ 5000 λιγοτερα.

Η ζημιες απο τον ιδιο ειναι εξτρα καλυψη και δεν εχει σχεση με την υποχρεωτικη ασφαλιση.

Και αν δειτε υπαρχουν εταιριες που αποζημιωνουν π.χ allianze στο τιμολογιο αγορας.

Οσα χρονια και αν περασουνε.

 

H allianz για να ξερεις αποζημιωνει το τιμολογιο αγορας για τα 3 πρωτα χρονια ή για οση διαρκεια εχει η χρηματοδοτηση (οποιο απο τα δυο ειναι μεγαλυτερο) και φυσικα ειναι η μοναδικη εταιρια που προσφερει κατι τετοιο .......(μιλαμε παντα για ολικη καταστροφη του οχηματος)

 

kalispera tha ithela ti voitheia sas!exo agorasei mia mercedes slk 200 kompressor mod1998 kai i intersalonica den tin asfalizei me mikti giati leei oti einai 10 etias.to amaxi einai olokainourgio me 20.000 xiliometra kai psaxno gia alli asfalistiki.

gnorizei kapios kapoia etairia pou tha mporouse na mou kanei mikti?euxaristo poli!

 

τι αξία εχει το αυτοκινητο ??? υπαρχει τιμολογιο αγορας ????

 

δεν διαφωνουμε...η ασφαλιστικη ειναι υποχρεωμενη για την αποζημιωση που προβλεπεται στο συμβολαιο ΕΦΟΣΟΝ εκεινο το εξαμηνο εχει γινει αναπροσαρμογη, Συνηθως οι ασφαλιστες κανουνε την παπια γιατι αν μειωθει το ποσο αποζημιωσης μειωνεται και το ασφαλιστρο αρα και το δικαιωμα που εχουνε επι του συμβολαιου.

 

Η εταιρια ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ οπως λες να σε αποζημιωσει συμφωνα με την τρεχουσα εμπορικη αξια του αυτοκινητου σου και οχι με την αξια του πινακα παροχων ....διαβαστε και κανενα συμβολαιο ........

 

την οποια την κρινει ο πραγματογνομωνας ο οποιος σε διευκολυνει να σου κανει μια εκτιμηση χωρις κοστος δικο σου

καλεσε αλλον πραγματογνωμονα αν διαφωνεις ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ για να εμπεδωσεις οτι θα σου πει τα ιδια πραγματα .........

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από amartolos Εμφάνιση Μηνύματος

δεν διαφωνουμε...η ασφαλιστικη ειναι υποχρεωμενη για την αποζημιωση που προβλεπεται στο συμβολαιο ΕΦΟΣΟΝ εκεινο το εξαμηνο εχει γινει αναπροσαρμογη, Συνηθως οι ασφαλιστες κανουνε την παπια γιατι αν μειωθει το ποσο αποζημιωσης μειωνεται και το ασφαλιστρο αρα και το δικαιωμα που εχουνε επι του συμβολαιου.

 

 

Η εταιρια ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ οπως λες να σε αποζημιωσει συμφωνα με την τρεχουσα εμπορικη αξια του αυτοκινητου σου και οχι με την αξια του πινακα παροχων ....διαβαστε και κανενα συμβολαιο ........

 

την οποια την κρινει ο πραγματογνομωνας ο οποιος σε διευκολυνει να σου κανει μια εκτιμηση χωρις κοστος δικο σου

καλεσε αλλον πραγματογνωμονα αν διαφωνεις ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ για να εμπεδωσεις οτι θα σου πει τα ιδια πραγματα .........

 

 

το συμβολαιο λεει καθαρα οτι η ασφαλιστικση ειναι υποχρεωμενη για αποζημιωση στο ποσο που αναγραφει το συμβολαιο... ***

 

kalispera tha ithela ti voitheia sas!exo agorasei mia mercedes slk 200 kompressor mod1998 kai i intersalonica den tin asfalizei me mikti giati leei oti einai 10 etias.to amaxi einai olokainourgio me 20.000 xiliometra kai psaxno gia alli asfalistiki.

gnorizei kapios kapoia etairia pou tha mporouse na mou kanei mikti?euxaristo poli!

 

20.000χιλιομετρα 98???μαρεσει που το πιστευεις κι ολας...λαδια εχει αλλαξει???:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

20.000χιλιομετρα 98???μαρεσει που το πιστευεις κι ολας...λαδια εχει αλλαξει???:lol::lol:

 

Ειπα και εγω δεν θα το σχολιασει κανενας???

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα μηνα απο το ατυχημα που ειχε ο πεθερος μου με το ι.χ της γυναικας μου και ενω ακομη ταλαιπωρουμαι...

Εχω καταλαβει οτι εδω ειναι ελλαδισταν οποτε το ριχνουμε στο δεν βαριεσαι και τελος.

Επειδη το εψαξα με δικηγορους για την διαφορα του συμβολαιου(8550) με την εμπορικη αξια(6000).. να σας ενημερωσω αυτους που λεγαν αλλα... οτι ναι το δικαστηριο θα κοιταξει το αυτο τριτη.... αστειο εεε!!!

Δεν θα πω οτι το αυτοτριτη τα αρπαζει απο ασφαλιστηκες ειναι χαζο αυτο!!

Αλλα δεν ειναι αστειο ενα δικαστηριο και ενα διακστικο συστημα να στηριζεται σε ενα περιοδικο ιδιωτικο?

Και ας το προσπερασουμε και αυτο, δεν ειναι ελλαδισταν εδω οταν ενω υπαρχει π.χ υπεραξια στο ασφαλιστρο που πληρωσα οχι μονο το τελευταιο εξαμηνο αλλα και τα 5 χρονια που ηταν ασφαλισμενο το ι.χ στην ιδια ασφαλιστηκη.

Ο νομος να λεει οτι εχεις το δικαιωμα να κανεις ενσταση μεσα σε 10 μερες απο την παραλαβη του ασφαλιστρου για να σου επιστραφη η διαφορα!!Ενω ο ιδιος νομος λεει οτι υπευθηνη και μοναδικη υπευθηνη για το καθορισμο της εμπορικης αξιας ειναι η ασφαλιστηκη!!

Και που ειναι η τιμωρια της ασφαλιστηκης για τα 5 χρονια? μηπως επειδη δεν εκανα ενσταση στον προκαθορισμενο χρονο!!

Και μου πειτε για την μικρη διαφορα χρηματων γιατι ειμαι σιγουρος οτι αυτο δεν συμβαινει μονο σε εμενα αλλα σε παρα πολλους που μονο οταν ερθει το ατυχες γεγονος καταλαβαινουν οτι τοσο καιρο τους πιανουν κοροιδα με τις ευλογιες του κρατους δικαιου.

Και των βασανων συνεχεια...δεν μπορει λεει να με δωσει τα χρηματα η ασφαλεια μου γιατι ο πεθερος μου ειναι πανω απο 70 και δεν ειδαν στο γερμανικο διπλωμα του(γερμανος υπηκοος) πουθενα την ανανεωση που επρεπε να εχει λογο ηλικιας!!!

Τους εξηγω λοιπον οτι δεν υπαρχει τετοιος νομος εκει και οτι ειναι γερμανος υπηκοος..

Επρεπε να ρωτησουν στο νομικο τμημα τους και δεν ξερω που αλλου για να το δεχτουν..και παλι δεν ξερω τι τους δασκαλεψανε αλλα παντου ρωτουσαν αν ειναι μονιμος κατοικος γερμανιας σε εμενα στην γυναικα μου μεχρι και το τηλεφωνο του θειου της βρηκαν και πηραν και ρωτουσαν???

Μαλλον καποιο παραθυρο( να την γλητωσουν) θα βρηκαν και προσπαθουσαν να το τεκμηριωσουν.

Και εχουμε συνεχεια.. παζαρι για την τιμη του τρακαρισμενου για να γλιτωσουν χρηματα φυσικα,ξεκινησε με 500 και εφτασε τα 1150..

Οχι να βρω δικο μου οχι αυτον που εστηλαν ειπε λιγα οχι θα στηλουν αλλο...

Με τα πολλα βρεθηκε αυτος που εδωσε 1150, αφου τα εδωσε ο ανθρωπος... δεν μπορει να μου πληρωσει το υπολοιπο η ασφαλιστικη μου, γιατι πρεπει να παω το χαρτι της μεταβηβασης.

Και εχει και συνεχεια...

 

 

Να σας πω και ενα περιστατικο που εζησα και ειναι απο αλλο κοσμο.

Επειδη ο πεθερος το εχει στο αιμα του το τροχαιο.

Δεστε διαδιακασια:

Πριν απο μια 5ετια ερχομενος με το ιχ του απο γερμανια (πινακιδες και ασφαλεια μικτη γερμανικη) ειχε ενα τροχαιο Ηγουμενιτσα προς Γιαννενα ολικη καταστροφη παλι το ιχ.¨

Λοιπον το αυτοκινιτο ηρθε το πηρε η ασφαλιστηκη το πηγε γερμανια το εκτιμησε και με μια εξουσιουδοτιση που εκανε στην ασφαλιστηκη πηρε την επιταγη των 30000 που ηταν ασφαλισμενο.

Και ολα αυτα μεσα σε 7 ημερες και χωρις παζαρια με εμπορικες και τιμες συμβολαιου.

Και ξεμπλεξε με το χτυπημενο ιχ με μια υπογραφη,το αν το δωσαν αυτοι και ποσο το δωσαν απλα δεν το γνωριζει.

 

 

Οταν βλεπεις τετοιες διαφορες νιωθεις δουλος, μαυρος (οχι δεν ειμαι ρατσιστης)

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβάνω την ερώτησή μου, γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω: Το Autotriti εκτός από το εύρος τιμών ενός μεταχειρισμένου π.χ. 5500-6500 έχει κάπου με ποίες προϋποθέσεις πιάνει 5500 ή 6000 ή 6500; Εγώ π.χ. αν θέλω να εκτιμηθεί στα 6500€ και η ασφαλιστική στα 5500€ (και οι δυο για ευνόητους λόγους) και εγώ λέω π.χ. πως έχει λίγα χιλιόμετρα και η ασφαλιστική λέει π.χ. ότι έχει 2 γρατζουνιές, πως θα βρούμε άκρη;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβάνω την ερώτησή μου, γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω: Το Autotriti εκτός από το εύρος τιμών ενός μεταχειρισμένου π.χ. 5500-6500 έχει κάπου με ποίες προϋποθέσεις πιάνει 5500 ή 6000 ή 6500; Εγώ π.χ. αν θέλω να εκτιμηθεί στα 6500€ και η ασφαλιστική στα 5500€ (και οι δυο για ευνόητους λόγους) και εγώ λέω π.χ. πως έχει λίγα χιλιόμετρα και η ασφαλιστική λέει π.χ. ότι έχει 2 γρατζουνιές, πως θα βρούμε άκρη;

 

Αν επαιρνες ενα αυτο τριτη θα εβλεπες οτι δεν υπαρχει 5500 και 6500 οπως λες αλλα μονο 6500 το 5500 ειναι αγορα απο αντιπροσωπεια εμπορο και το 6500 ειναι τιμη πωλησης.:cool:

Επισης η διαφορα 5500 με 6500 ειναι μικρη και ειναι το κερδος του εμπορου.

Οταν εχεις διαφορες 3.000 και πανω απο το συμβολαιο με την εμπορικη αξια ειναι η κοροιδια.

Εγω ειχα 2550 διαφορα.

Αλλα ειπαμε εδω στην ελλαδα παθενεις και μετα μαθενεις!!!

Το επομενο συμβολαιο για μικτη θα ειναι με το αυτοτριτη στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβάνω την ερώτησή μου, γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω: Το Autotriti εκτός από το εύρος τιμών ενός μεταχειρισμένου π.χ. 5500-6500 έχει κάπου με ποίες προϋποθέσεις πιάνει 5500 ή 6000 ή 6500; Εγώ π.χ. αν θέλω να εκτιμηθεί στα 6500€ και η ασφαλιστική στα 5500€ (και οι δυο για ευνόητους λόγους) και εγώ λέω π.χ. πως έχει λίγα χιλιόμετρα και η ασφαλιστική λέει π.χ. ότι έχει 2 γρατζουνιές, πως θα βρούμε άκρη;

 

Αν επαιρνες ενα αυτο τριτη θα εβλεπες οτι δεν υπαρχει 5500 και 6500 οπως λες αλλα μονο 6500 το 5500 ειναι αγορα απο αντιπροσωπεια εμπορο και το 6500 ειναι τιμη πωλησης.:cool:

Επισης η διαφορα 5500 με 6500 ειναι μικρη και ειναι το κερδος του εμπορου.

Οταν εχεις διαφορες 3.000 και πανω απο το συμβολαιο με την εμπορικη αξια ειναι η κοροιδια.

Εγω ειχα 2550 διαφορα.

Αλλα ειπαμε εδω στην ελλαδα παθενεις και μετα μαθενεις!!!

Το επομενο συμβολαιο για μικτη θα ειναι με το αυτοτριτη στο χερι.

 

Οι τιμές που αναφέρονται στο autotriti είναι για αυτοκίνητα που είναι ατρακαριστα, της βασικές εκδόσεις και έχουν κατά μέσο όρο 15.000 χλμ το χρόνο.

Για το παράδειγμα που έφερες δεν νομίζω για δυο γρατζουνιές να σου κόψει αλλά για κάτι πιο χοντρό.

Τώρα αν είναι κάποια άλλη έκδοση εκτός της βασικής να το ξαναπώ υπολογίστε περίπου 10% τον χρόνο κάτω από την χρονολογία αγοράς για να είστε μέσα στην εμπορική αξία του αυτοκίνητου.

 

Μετα απο ενα μηνα απο το ατυχημα που ειχε ο πεθερος μου με το ι.χ της γυναικας μου και ενω ακομη ταλαιπωρουμαι...

Εχω καταλαβει οτι εδω ειναι ελλαδισταν οποτε το ριχνουμε στο δεν βαριεσαι και τελος.

Επειδη το εψαξα με δικηγορους για την διαφορα του συμβολαιου(8550) με την εμπορικη αξια(6000).. να σας ενημερωσω αυτους που λεγαν αλλα... οτι ναι το δικαστηριο θα κοιταξει το αυτο τριτη.... αστειο εεε!!!

Δεν θα πω οτι το αυτοτριτη τα αρπαζει απο ασφαλιστηκες ειναι χαζο αυτο!!

Αλλα δεν ειναι αστειο ενα δικαστηριο και ενα διακστικο συστημα να στηριζεται σε ενα περιοδικο ιδιωτικο?

Και ας το προσπερασουμε και αυτο, δεν ειναι ελλαδισταν εδω οταν ενω υπαρχει π.χ υπεραξια στο ασφαλιστρο που πληρωσα οχι μονο το τελευταιο εξαμηνο αλλα και τα 5 χρονια που ηταν ασφαλισμενο το ι.χ στην ιδια ασφαλιστηκη.

Ο νομος να λεει οτι εχεις το δικαιωμα να κανεις ενσταση μεσα σε 10 μερες απο την παραλαβη του ασφαλιστρου για να σου επιστραφη η διαφορα!!Ενω ο ιδιος νομος λεει οτι υπευθηνη και μοναδικη υπευθηνη για το καθορισμο της εμπορικης αξιας ειναι η ασφαλιστηκη!!

Και που ειναι η τιμωρια της ασφαλιστηκης για τα 5 χρονια? μηπως επειδη δεν εκανα ενσταση στον προκαθορισμενο χρονο!!

Και μου πειτε για την μικρη διαφορα χρηματων γιατι ειμαι σιγουρος οτι αυτο δεν συμβαινει μονο σε εμενα αλλα σε παρα πολλους που μονο οταν ερθει το ατυχες γεγονος καταλαβαινουν οτι τοσο καιρο τους πιανουν κοροιδα με τις ευλογιες του κρατους δικαιου.

Και των βασανων συνεχεια...δεν μπορει λεει να με δωσει τα χρηματα η ασφαλεια μου γιατι ο πεθερος μου ειναι πανω απο 70 και δεν ειδαν στο γερμανικο διπλωμα του(γερμανος υπηκοος) πουθενα την ανανεωση που επρεπε να εχει λογο ηλικιας!!!

Τους εξηγω λοιπον οτι δεν υπαρχει τετοιος νομος εκει και οτι ειναι γερμανος υπηκοος..

Επρεπε να ρωτησουν στο νομικο τμημα τους και δεν ξερω που αλλου για να το δεχτουν..και παλι δεν ξερω τι τους δασκαλεψανε αλλα παντου ρωτουσαν αν ειναι μονιμος κατοικος γερμανιας σε εμενα στην γυναικα μου μεχρι και το τηλεφωνο του θειου της βρηκαν και πηραν και ρωτουσαν???

Μαλλον καποιο παραθυρο( να την γλητωσουν) θα βρηκαν και προσπαθουσαν να το τεκμηριωσουν.

Και εχουμε συνεχεια.. παζαρι για την τιμη του τρακαρισμενου για να γλιτωσουν χρηματα φυσικα,ξεκινησε με 500 και εφτασε τα 1150..

Οχι να βρω δικο μου οχι αυτον που εστηλαν ειπε λιγα οχι θα στηλουν αλλο...

Με τα πολλα βρεθηκε αυτος που εδωσε 1150, αφου τα εδωσε ο ανθρωπος... δεν μπορει να μου πληρωσει το υπολοιπο η ασφαλιστικη μου, γιατι πρεπει να παω το χαρτι της μεταβηβασης.

Και εχει και συνεχεια...

 

 

Να σας πω και ενα περιστατικο που εζησα και ειναι απο αλλο κοσμο.

Επειδη ο πεθερος το εχει στο αιμα του το τροχαιο.

Δεστε διαδιακασια:

Πριν απο μια 5ετια ερχομενος με το ιχ του απο γερμανια (πινακιδες και ασφαλεια μικτη γερμανικη) ειχε ενα τροχαιο Ηγουμενιτσα προς Γιαννενα ολικη καταστροφη παλι το ιχ.¨

Λοιπον το αυτοκινιτο ηρθε το πηρε η ασφαλιστηκη το πηγε γερμανια το εκτιμησε και με μια εξουσιουδοτιση που εκανε στην ασφαλιστηκη πηρε την επιταγη των 30000 που ηταν ασφαλισμενο.

Και ολα αυτα μεσα σε 7 ημερες και χωρις παζαρια με εμπορικες και τιμες συμβολαιου.

Και ξεμπλεξε με το χτυπημενο ιχ με μια υπογραφη,το αν το δωσαν αυτοι και ποσο το δωσαν απλα δεν το γνωριζει.

 

 

Οταν βλεπεις τετοιες διαφορες νιωθεις δουλος, μαυρος (οχι δεν ειμαι ρατσιστης)

 

Καταλαβαίνω ότι η ταλαιπωρία που περνάς είναι άδικη.

Το μονό που θέλω να σου διευκρινίσω είναι ότι για το δίπλωμα έχει κάποια βάση.

Σε περίπτωση που είναι κάποιος υπήκοος π.χ. Γερμανίας όπως σε εσένα τώρα, αν είναι μόνιμος κάτοικος Ελλάδος πρέπει να ακολουθεί και την Ελληνική νομοθεσία δηλαδή να ανανεώσει το δίπλωμα του στα 65. Τώρα αν είναι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας ακολουθεί το εκεί δίκαιο και η λήξη του διπλώματος είναι αυτή που αναφέρεται επάνω σε αυτό.

Καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα!!

 

το συμβολαιο λεει καθαρα οτι η ασφαλιστικση ειναι υποχρεωμενη για αποζημιωση στο ποσο που αναγραφει το συμβολαιο... ***

 

 

 

20.000χιλιομετρα 98???μαρεσει που το πιστευεις κι ολας...λαδια εχει αλλαξει???:lol::lol:

 

Σε αυτό κάνεις λάθος.

Όλες οι ασφαλιστικές εταιρείες παγκοσμίως αποζημιώνουν την τρέχουσα εμπορική άξια του αυτοκινήτου.

Π.χ. Αν έχεις πάρεις ένα αυτοκίνητο πριν 5 χρόνια 30.000 € και σήμερα έχει 20.000 € σήμερα με πια τιμή θα το έπαιρνες το ίδιο αυτοκίνητο τις ίδιας χρονολογίας ?

Θα έδινες εσύ 30.000 € για να το πάρεις?

Με πιο λογική η εταιρεία θα σου τα δώσει?

 

Όταν παίρνεται την ασφάλεια στα χέρια σας ελέγχετε κάποια πράγματα όπως η άξια του αυτοκίνητου αν είναι σωστή. Μονό έτσι θα είστε εξασφαλισμένοι ότι δεν πληρώνετε παραπάνω χρήματα για κάτι που δεν θα εισπράξετε ποτέ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το s40 1,8 volvo.Το ι.χ θα αγορασστεί με 10000€ προκαταβολή και το υπόλοιπο με δόσεις.Υπάρχει περίπτωση η τράπεζα ή η εταιρεία να με υποχρεώσουν να κάνω τίποτα μεικτές ασφάλειες ή εμπρεισμούς,κλοπές κ.λ.π...?

Θέλω την απλή-βασική ασφάλιση που προβλέπει ο νόμος με ετήσια αποπληρωμη στην εθνική ασφαλιστική.Επίσης η συζυγός μου επειδή είναι νέα οδηγός θα έχει μεγαλύτερο κόστος ασφάλειας αν το ιχ είναι στο ονομά της?Αν ειναι το ι.χ απο μισο με μένα έχει διαφορά?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το s40 1,8 volvo.Το ι.χ θα αγορασστεί με 10000€ προκαταβολή και το υπόλοιπο με δόσεις.Υπάρχει περίπτωση η τράπεζα ή η εταιρεία να με υποχρεώσουν να κάνω τίποτα μεικτές ασφάλειες ή εμπρεισμούς,κλοπές κ.λ.π...?

Θέλω την απλή-βασική ασφάλιση που προβλέπει ο νόμος με ετήσια αποπληρωμη στην εθνική ασφαλιστική.Επίσης η συζυγός μου επειδή είναι νέα οδηγός θα έχει μεγαλύτερο κόστος ασφάλειας αν το ιχ είναι στο ονομά της?Αν ειναι το ι.χ απο μισο με μένα έχει διαφορά?Ευχαριστω!

 

 

Ναι, συνηθως η τραπεζα για να συνάψει δάνειο συνηθως ζητα καποια ελάχιστα για να διασφαλίσει τα λεφτα της... και κατ επεκταση ωφελήσε και συ. Συνηθως ζητουν μερικη-ολικη, φωτια.... Τα παντα εκτός απο ΙΔΙΕΣ ΖΗΜΙΕΣ...

 

Η ηλικια δεν παιζει ρολο συνηθως στην τιμη, αλλα το ποσα χρονια κατεχεις το διπλωμα οδήγησης μετραει. Οποτε αν η συζυγος ειναι νεα οδηγος θα πληρωσει πιθανα παραπανω.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Η ηλικια δεν παιζει ρολο συνηθως στην τιμη, αλλα το ποσα χρονια κατεχεις το διπλωμα οδήγησης μετραει. Οποτε αν η συζυγος ειναι νεα οδηγος θα πληρωσει πιθανα παραπανω.
Α, άλλο θέμα που ήθελα να ρωτήσω. Γιατί να δηλώσει κάποιος σαν οδηγό κάποιο νέο και να πληρώνει παραπάνω; Αν δηλώσει παλαιότερο οδηγό αλλά τελικά το οδηγήσει ο νέος και έχει ατύχημα, κόβει κάτι η ασφαλιστική από την αποζημίωση; Δηλαδή η ασφάλιση εκτός από συγκεκριμένο αυτοκίνητο (που εννοείται) είναι και για συγκεκριμένο οδηγό; Ψάχνω ρε γμτ στους όρους, αλλά είναι τόσο τυπικά γραμμένοι που δεν το βρίσκω...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Α, άλλο θέμα που ήθελα να ρωτήσω. Γιατί να δηλώσει κάποιος σαν οδηγό κάποιο νέο και να πληρώνει παραπάνω; Αν δηλώσει παλαιότερο οδηγό αλλά τελικά το οδηγήσει ο νέος και έχει ατύχημα, κόβει κάτι η ασφαλιστική από την αποζημίωση; Δηλαδή η ασφάλιση εκτός από συγκεκριμένο αυτοκίνητο (που εννοείται) είναι και για συγκεκριμένο οδηγό; Ψάχνω ρε γμτ στους όρους, αλλά είναι τόσο τυπικά γραμμένοι που δεν το βρίσκω...

 

Συνηθως πληρωνεις ενα επασφαλιστρο οταν και αν γινει το ατυχημα, τουλαχιστον αυτο ισχυει στις Εθνικη και Interamerican. Στην interamerican συγκεκριμενα ειναι 60% του συμβολαιου. Στην Εθνικη σε ατυχημα που ειχε ο αδερφος μου και δεν εφταιγε ΔΕΝ πληρωσε επασφαλιστρο ουτε τον υποχρεωσαν να βαλει στο νεο συμβολαιο οτι ειναι νεος οδηγος.

Link to comment
Share on other sites

GEIA SAS. THELW NA AGORASW AUTOKINITO..BRIKA ENA FOCUS 1600. KSEREI KANEIS AN KAINE PARAPANW AP TA 1400? KAI TI DIAFORA EXEI STIN ASFALEIA KAI STA TELI KIKLOFORIAS?:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι, ακόμη και αν έχετε όλη την καλή διάθεση στον κόσμο, απαγορεύεται αυστηρά η αυτοπροβολή / spamming.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση.Η ασφαλεια γραφεται παντα στο ονομα οπου ειναι γραμμενο το αυτοκινητο????Δηλαδη αν παρω εγω αυτοκινητο και το γραψω στο ονομα μου,γινεται η ασφαλεια να γραφτει στο ονομα της μητερας μου????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση.Η ασφαλεια γραφεται παντα στο ονομα οπου ειναι γραμμενο το αυτοκινητο????Δηλαδη αν παρω εγω αυτοκινητο και το γραψω στο ονομα μου,γινεται η ασφαλεια να γραφτει στο ονομα της μητερας μου????

 

Η ασφάλεια εκδίδεται πάντα στο όνομα που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

για ποιον λογο να ειναι σε αλλον η ασφάλεια ?

 

η αδεια το καταλαβαινω για φορολογικους αλλα η ασφάλεια γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει έκπτωση 15% το χρόνο στην ασφάλεια άν είσαι κάτοικος παραμεθωρίου περιοχής?Πρέπει και οι πινακίδες να ειναι π.χ Έβρου?Άν το αυτοκίνητο αγοραστεί απο θεσ/νικη και έχει πινακίδες Θεσ/νικης αλλα η μόνιμη κατοικία σου είναι Διδυμότειχο 'Έβρου δικαιούσε την έκπτωση?Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

για ποιον λογο να ειναι σε αλλον η ασφάλεια ?

 

η αδεια το καταλαβαινω για φορολογικους αλλα η ασφάλεια γιατι ?

 

σε περιπτωση που γραφτει σε μενα το αυτοκινητο μπας και γλιτωσω τα εξτρα ασφαλιστρα επιση ειμαι κατω των 24.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει έκπτωση 15% το χρόνο στην ασφάλεια άν είσαι κάτοικος παραμεθωρίου περιοχής?Πρέπει και οι πινακίδες να ειναι π.χ Έβρου?Άν το αυτοκίνητο αγοραστεί απο θεσ/νικη και έχει πινακίδες Θεσ/νικης αλλα η μόνιμη κατοικία σου είναι Διδυμότειχο 'Έβρου δικαιούσε την έκπτωση?Ευχαριστώ!

 

Εφόσον στην άδεια κυκλοφορίας αναγράφεται η διεύθυνση Διδυμότειχου δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δικαιούσαι έκπτωση παραμεθορίου.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που γραφτει σε μενα το αυτοκινητο μπας και γλιτωσω τα εξτρα ασφαλιστρα επιση ειμαι κατω των 24.

 

 

Για αυτό που λες δεν παίζει ρολό η ασφάλεια σε πιο όνομα είναι αλλά ποιος το οδηγάει.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

γενικά όσον αφορά την ασφάλιση και ειδικότερα την ασφάλιση αυτοκινήτου, επειδή έχουν δει ΠΟΛΛΑ τα μάτια μου κατέληξα σε μεγάλες του κλαδου (ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ, ΕΘΝΙΚΗ, ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΙΣΤΗ, VICTORIA, ALLIANZ, COMMERCIAL VALUE) είναι εταιρίες που όντως πληρώνουν αμέσως

 

για μένα το θέμα της ασφάλισης ειδικά του αυτοκινήτου δεν είναι να πληρώσω λίγα να καλύψω την υποχρέωση αλλά να είμαι καλυμμένος εγώ ότι και να μου συμβει

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ε σημασια εχει τι εχει ο αλλος ομως γιατι η ασφαλιστικη του αλλου θα σε πληρωσει οχι η δικιά σου

 

βεβαια ειναι και η φιλικη δηλωση .

 

αλλα γενικα και εγω πιστευω οτι πρεπει να εχουμε καλη ασφάλιση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοιτάζω το ασφαληστήριό μου. Για κάθε κάλυψη λέει "Ασφαλιζόμενα κεφάλαια" "Απαλλαγές".

Στις απαλλαγές παντού το ποσό είναι 0. Αυτό σημαίνει ότι για όλες τις καλύψεις που έχω δεν θα πληρώσω τίποτα αν χρειαστεί; Θα τα καλύψει όλα από το πρώτο cent η ασφαλιστική μου;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...