Jump to content

Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος;


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πάλι δεν κατάλαβα το μήνυμα που θέλει να περάσει το "καμιά πατρίδα για τους μελοθάνατους". Όλο φόνοι και κηνυγητό και στο τέλος πάλι αυτός ελεύθερος, ποιό το νόημα;

 

Επίσης στον λαβύρινθο του Πάνα όλα αυτλα γίνονται στην πραγματικότητα ή τα βλέπει στη φαντασία της το κοριτσάκι; Έχω ακούσει πολλά άτομα να λένε το ένα και πολλά να λένε το άλλο. Μήπωε το έργο επίτηδες έγινε έτσι, ώστε να αφήσει μια απορία στον θεατή;

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης στον λαβύρινθο του Πάνα όλα αυτλα γίνονται στην πραγματικότητα ή τα βλέπει στη φαντασία της το κοριτσάκι; Έχω ακούσει πολλά άτομα να λένε το ένα και πολλά να λένε το άλλο. Μήπωε το έργο επίτηδες έγινε έτσι, ώστε να αφήσει μια απορία στον θεατή;

 

πιστευω οτι αυτα με τα τερατοειδη πλασματακια ηταν στη φαντασια του κοριτσιου!τα δημιουργησε η ιδια για να ξεφυγει απο τον αληθινο κοσμο κ απο τον πατριο της!

σε καποια σημεια του εργου βεβαια φαινεται λες κ ολα αυτα ηταν οντως αληθινα-για παραδειγμα αν θυμαμαι καλα εκει που η μικρη ειχε μια ριζα κ επεμενε οτι αν παθει κακο η ριζα θα παθει κακο κ η μητερα της κ τελικα ετσι εγινε!

οποτε πιθανως το εργο να στοχευει στο να αφησει απορια στον θεατη οπως λες! :)

υπεροχη ταινια παντως,ετσι?

ειδικα η φραση στο τελος οταν σκοτωσαν τον πατριο του κοριτσιου:"ουτε το ονομα σου δε θα μαθει"(ο γιος του δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι δεν κατάλαβα το μήνυμα που θέλει να περάσει το "καμιά πατρίδα για τους μελοθάνατους". Όλο φόνοι και κηνυγητό και στο τέλος πάλι αυτός ελεύθερος, ποιό το νόημα;

 

Επίσης στον λαβύρινθο του Πάνα όλα αυτλα γίνονται στην πραγματικότητα ή τα βλέπει στη φαντασία της το κοριτσάκι; Έχω ακούσει πολλά άτομα να λένε το ένα και πολλά να λένε το άλλο. Μήπωε το έργο επίτηδες έγινε έτσι, ώστε να αφήσει μια απορία στον θεατή;

 

Αναφορικά με το μύνημα των Κοέν είναι η διάχυτη αίσθηση ματαιότητας,με μόνη σταθερά το θάνατο.Ουσιαστικά όλα αντικατοπτρίζονται στο αρχικό voice over του Τόμι Λι Τζόουνς(σερίφης):"Το παιχνίδι του νόμου παλαιότερα παιζόταν με πιο έντιμους τρόπους.Το κακό ήταν πιο εύκολα αναγνωρίσιμο.Τώρα πια όλα έχουν διαβρωθεί,δίνοντας τη θέση του σε έναν ατελείωτο παραλογισμό,όπου άνθρωποι χάνονται φρικτά,απροσδόκητα,χωρίς λόγο..."

 

Όσο προχωράει η ταινία ο σερίφης αδυνατεί να κατανοήσει τους νέους "ηθικούς κώδικες",τη νέα βλοσσυρή "τάξη πραγμάτων".Στο σύμπαν του "Καμιά Πατρίδα..." λοιπόν,έχουμε ένα μάταιο ανθρωποκυνηγητό όπου το κακό τελικά κυριαρχεί και οι αντι-ήρωες(Τζος Μπρόλι),όπως και οι υπόλοιποι δευτεραγωνιστές, πεθαίνουν χωρίς τυμπανοκρουσίες και μακρόσυρτες αντιστάσεις.Ξαφνικά.Όπως και στη ζωή.

 

Αναφορικά με το "Λαβύρινθο του Πάνα" είναι προφανές πως πρόκειται για ένα ιστορικό παραμύθι,όπου πραγματικότητα και φανταστικό εναλλάσονται μαεστρικά. Αναφορικά δε με τις "φαντασιώσεις" της μικρής Οφηλίας,αυτές αντανακλούν τις επιπτώσεις του σκηνικού φρίκης του εμφυλίου(και κάθε) πολέμου στον ψυχισμό της

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το αποπάνω,έχει δει κανείς το "the Isle"(το νησί) του Κιμ Κι-Ντουκ;

 

Αν ναι,μπορεί να μου δώσει τη δική του εκδοχή για το φινάλε της ταινίας;Όχι ότι επηρεάζει και πολύ το νόημα της ταινίας,αλλά επειδή ο εν λόγω είναι απ'τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες είναι η πρώτη ταινία του που με αφήνει με απορία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ego eida ti gennisi me ti nikol kidman kai eilikrina molis teleiose i tainia nomiza oti t dvd p noikiasa itan xalasmeno k oti den edikse oli tin tainia!!! den katalava... t telos itan oti aplos t paidaki paradextike oti den einai o antras tis? olos aytos o xamos me ena tetoio telos:wacko::confused:???
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στο dogville συμφωνεί κανείς ότι όλα ήταν μια παραλλαγή της ιστορίας του Χριστού?????

 

Δε νομίζω. Περισσότερο αναφέρονταν στο οφθαλμόν αντι οφθαλμού της παλαιάς διαθήκης το φινάλε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στο cruel intentions 1,στο τέλος που ένας άντρας "ανοίγει" το σταυρό της Gellar...Και μετά κουνά το κεφάλι του...Τί γίνεται ρε παιδιά???
Link to comment
Share on other sites

Στο cruel intentions 1,στο τέλος που ένας άντρας "ανοίγει" το σταυρό της Gellar...Και μετά κουνά το κεφάλι του...Τί γίνεται ρε παιδιά???

 

Aνακαλυψε οτι μεσα στο σταυρο ειχε ναρκωτικα οπως ειχε ζωγραφισει στο ημερολογιο του ο Σεμπάστιαν.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει περάσει καιρός από τότε που το είδα με μπέρδεψε πολύ το τέλος του Αγάπα με αν Τολμάς με την Κοτιγιάρ. Στην ουσία μας δείχνει συνεχόμενα δύο διαφορετικά φινάλε. Λογικά κάποιο είναι το κανονικό και το άλλο είναι φανταστικό.

 

Στο 1ο τους δείχνει να πέφτουν οι 2 πρωταγωνιστές μες στην οικοδομή και να τους τσιμεντώνουνε αγκαλιασμένους και αμέσως μετά τους δείχνει γέρους σε κάποιο γηροκομείο να τους τα ψέλνει ο διευθυντής επειδή συνεχίζουν το παιχνιδί με τις προκλήσεις ο ένας στον άλλο που έκαναν πάντα. Πόιο απ τα δύο είναι το real

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Aνακαλυψε οτι μεσα στο σταυρο ειχε ναρκωτικα οπως ειχε ζωγραφισει στο ημερολογιο του ο Σεμπάστιαν.

 

Και ειδικότερα κοκαϊνη.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Aνακαλυψε οτι μεσα στο σταυρο ειχε ναρκωτικα οπως ειχε ζωγραφισει στο ημερολογιο του ο Σεμπάστιαν.

καλά κατάλαβα ότι είχε ναρκωτικά!!!anyway,thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω δν καταλαβα τι εγινε στο "Ο χρησμος της πεταλουδας".

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

εαν ενοεις το butterfly effect η ταινια ειχε δυο τελη.στο ενα τελος γυρναει πισο στο χρονο<σε αυτο που επεχε στο σινεμα δηλ και οταν ηταν παιδι,και μιλαει ασχημα στην πεδικη του τοτε φιλη και μελον γκομενα:lol: ετσι οστε να φυγει με την μητερα της σε μια αλλη πολη που ηταν να φυγουν και το σκατο δεν ηθελε για χαρη του . ετσι δεν θα ερχοταν ποτε κοντα και δε θα συνεβεναν τα σκηνικα με τον @@@@@ πατερα της.

και τελευταια σκηνη συναντιουνται στην νεα υορκη<< πραματικα ειναι ενα @@@ χορι της αμερικης εκει το γυρισαν λολ>>

αλλα ενο την βλεπει προσπερναει και δεν την μιλαει γιατι δεν θελει να χαναμπλεχτει μαζι της και να γινουν παλι τα ιδια σ@@@@@ που εγιναν στην αρχη.το συμπαν δηλ οπος λεγαν και στο sex and the city ..δεν τους ηθελε mazi.

Το δευτερο τελος τορα που δυστηχος βγηκε στοdvd αλλα δεν πεχτηκε στο σινεμα,εχει ενα σκοτεινο τελος.δηλ αντι να παει στο χρονο σαν πεδι...παεει οταν ηταν βρεφος στην κοιλια της μανας του και σκοτονει τον ευατο του <τορα πος το κανε αλο θεμα αυτο>.ετσι για να μην γεννηθει ποτε και να μη αρχισει ποτε αυτος ο κυκλος αιματος.....:cry:

ελπιζο να σε διαφοτισα.

τορα θελο εγο να ροτησο κατι.Ειχα δει προσφατα αυτο το εργο journey to the far side of the sun

http://us.imdb.com/title/tt0064519/ αλλα δεν καταλαβα το τελος. οπιος την εχει δει την ταινια μπορει να μου εχηγησει γιατι στο τελος αφησαν να σκοτοθει ο αστροναυτης;;; και στη τελευταια σκηνη ο γερος δε ηταν ο πραγματικος...;;;;

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

ego re pedia den exo katalavei to telos tou politi kein. Ti itan telika to rose bud? Giati kegotan ena antikimeno me tin frasi afti sto telos?

 

 

Rosebud ήταν η μάρκα του έλκηθρου των παιδικών του αναμνήσεων. Αυτό είναι που καιγόταν.

 

 

Δες την ξανά. Τώρα θα την εκτιμήσεις περισσότερο.

 

Τρόμερη ταινία. Δικαίως η καλύτερη όλων των εποχών.

Link to comment
Share on other sites

εγω δν καταλαβα τι εγινε στο "Ο χρησμος της πεταλουδας".

 

εαν ενοεις το butterfly effect [...]

 

Οχι - ο χρησμος της πεταλούδας ειναι αλλο...ειναι εκεινο με το Ριτσαρντ Γκιρ - ο αγγλικος τιτλος ειναι The Mothman Prophecies - το χα δει πριν κανα 3αρι χρονια νομιζω...δεν το πολυθυμαμαι γιατι ηταν τελειως αδιάφορη ταινία αλλα απ το τέλος εχω συγκρατησει οτι

παρόλο που νομιζαν οτι η γυναικα του Γκιρ έβλεπε τον "πεταλούδα" επειδη ειχε καρκινο στον εγκεφαλο, τελικα αυτός ο "τύπος" (σαν πνευμα ας πουμε) εμφανιζόταν όντως στους ανθρωπους καθε φορα που ηταν να γινει μια καταστροφή - όπως η γεφυρα που πεφτει στο τελος

καλα μαλλον δε βοηθαω αφου το θυμαμαι πολυ θολα :wacko:

 

ego re pedia den exo katalavei to telos tou politi kein. Ti itan telika to rose bud? Giati kegotan ena antikimeno me tin frasi afti sto telos?

Το "rosebud" ήταν η λεξη που ήταν χαραγμενη πανω στο παιδικό του ελκυθρο - αυτο καιγόταν στο τζακι...(σα να μου φαινεται οτι κ η μαμα του τον ελεγε ετσι αλλα γι αυτο δν παιρνω ορκο γιατι δε θυμαμαι καλα κοντευει 10ετια απο τοτε που ειδα την ταινια!:O)Το βασικό ειναι οτι το rosebud συμβολιζε την παιδικη του ηλικια και το συμπερασμα ειναι οτι μετά από μια τοσο έντονη ζωή, τοσα πλουτη κ επιτυχιες, τελικα συνειδητοποιησε οτι η πιο σημαντικη κ πιο ευτυχισμενη πειοδος της ζωής του ήταν οταν ηταν παιδί (φτωχο μεν ανεμελο δε)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει περάσει καιρός από τότε που το είδα με μπέρδεψε πολύ το τέλος του Αγάπα με αν Τολμάς με την Κοτιγιάρ. Στην ουσία μας δείχνει συνεχόμενα δύο διαφορετικά φινάλε. Λογικά κάποιο είναι το κανονικό και το άλλο είναι φανταστικό.

 

Στο 1ο τους δείχνει να πέφτουν οι 2 πρωταγωνιστές μες στην οικοδομή και να τους τσιμεντώνουνε αγκαλιασμένους και αμέσως μετά τους δείχνει γέρους σε κάποιο γηροκομείο να τους τα ψέλνει ο διευθυντής επειδή συνεχίζουν το παιχνιδί με τις προκλήσεις ο ένας στον άλλο που έκαναν πάντα. Πόιο απ τα δύο είναι το real

 

Έχω την εντύπωση ότι το real είναι ότι τσιμεντάρονται και πεθαίνουν και φαντάζονται τα γερατειά, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί η φίλη μου λέει το αντίθετο... Όποιος είναι σίγουρος ας μας διαφωτίσει (με επιχειρήματα).

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το real είναι ότι τσιμεντάρονται και πεθαίνουν και φαντάζονται τα γερατειά, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί η φίλη μου λέει το αντίθετο... Όποιος είναι σίγουρος ας μας διαφωτίσει (με επιχειρήματα).

 

νομιζω ειναι δοσμενο ετσι ωστε ο καθενας να επιλεγει το φιναλε που θέλει...παρόλο που το πρώτο - λυπητερό - φιναλε φαίνεται να είναι η λογική συνέχεια της ταινίας (αφού το πραγμα ολοένα και "χοντραινε") δεν ειναι και πολύ ρεαλιστικό, οπότε αφήνει στους δημιουργούς το περιθώριο να μας πουν "εντάξει, αν αυτό σας φαίνεται τραβηγμένο ή σας στεναχωρεί, η ιστορία μπορεί τελικά να τέλειωσε και αλλιώς". Και τα 2 φινάλε μπορούν να θεωρηθούν ακραία ρομαντικά αλλα και ακραία σκέτο (δλδ παρατραβηγμένα) και εξαρτάται απο την προσωπικότητα του καθε θεατή ποιο θα θελησει να πιστέψει (εγω πιστευω το 1ο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, κάπου το έχασα στο ''Hard Candy''. Η κοπέλα τη ρόλο βαρούσε τελικά;:confused:

Πως είχε οργανώσει όλα αυτά;

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, κάπου το έχασα στο ''Hard Candy''. Η κοπέλα τη ρόλο βαρούσε τελικά;:confused:

Πως είχε οργανώσει όλα αυτά;

 

Του δολώματος/predator

 

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Του δολώματος/predator

 

 

Δόλωμα που δαγκώνει... :wink:

 

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δόλωμα που δαγκώνει... :wink:

 

BTW,επειδή κάπου έμεινα λαλάκας,η κοπελιά ήταν πράγματι 14 χρονών;Και στη τελική τι συμφέροντα εκπροσωπούσε;

Θέλω να πω,οκ ο τύπος είναι παιδέρα,κατανοητό,κ κοπελίτσα είχε σχέση με

την κοπέλα της φωτογραφίας μεσα στο χρηματοκιβώτιο;

:confused::confused::confused:

 

Για λίγο ξεμπερδουα MOI please!!

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Του δολώματος/predator

 

 

Δόλωμα από ποιόν;Για ποιόν δούλευε;

 

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...