Jump to content

programmata antigrafhs dvd-r


hunk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος viperarious (19 Σεπ. 2004 , 12:27)

 

paidia as mou pei kapoios ena kalo programma gia na antigrafo ta arxeia tou ipologisti mou se dvd.exo to nero alla xekinaei i egkatastasi kai molis ftanei sto 100% leei burn process faild kai leei kati gia disk at once.me to clone dvd egrapsa kanonika mia tainia pou simenei oti den ftaiei i diskaki oute to antigrafiko mou.

 

 

Mπορείς να δεις το copytodvd της vso :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα μερικες ερωτησεις θα ηθελα να κανω...Χρησιμοποιω το dvd shrink και το προτεινα στην αδερφη μου και τον αντρα της...Αν και εγω δεν εχω σ'αυτα τα λιγα dvd που εχω αντιγραψει συναντησει προβλημα ακομα,τα παιδια μου ειπαν οτι το dvd βγηκε χαλια...Βεβαια μου ειπαν οτι εκαναν καποιες μετατροπες sharp και κατι τετοια που εγω δεν τα πειραζω ποτε...Παιζει ρολο;Χρησιμοποιουμε για επιτραπεζιο dvd ακριβως το ιδιο μοντελο οποτε αποκλειουμε το ενδεχομενο να φταιει αυτο...Χρησιμοποιουμε αλλα δισκακια βεβαια εγω sentinel τα παιδια δεν ξερω τι...Aυτο που με προβληματισε ειναι οτι τονισαν πως κολλαγε απο την αρχη μεχρι το τελος συνεχεια....Τι πιστευετε;Μετα θελω κι εγω να ρωτησω οπως εχει ξανααναφερθει αλλα δεν δοθηκε πληρης απαντηση,γιατι μερικες φορες στο dvd shrink οταν το dvd βρισκεται στο αντιγραφικο δεν μπορεις να του κανεις back up και στο κοβει ενω οταν το βαζεις στο dvd rom το κανει κανονικα;Και τελος υπαρχει καποια υπευθυνη απαντηση για το αν μπορουν να σε πιασουν 'στα πρασα' αν αντιγραψεις ταινια απο video club γιατι ειμαι καινουρια και λογικα 'ψαρωμενη'...Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιγράφω με το clonedvd2 και το AnyDVD και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Να το καταλάβουν ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Βέβαια όλα τα παραπάνω τα κάνουμε ΜΟΝΟ για να κάνουμε αντίγραφα ασφαλείας στα δικά μας ORIGINAL DVD's...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Tο να επεξεργαστείς video και να κάνεις dvd ripping, είναι ότι πιο βαρύ μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής. Συνεπώς για να κάνουμε απροβλημάτιστα την δουλειά μας θα πρέπει το μηχάνημα που χρησιμοποιούμε να είναι δυνατό και γρήγορο. Ειδικά για την επεξεργασία video είναι καλό να χρησιμοποιούμε κάποια κάρτα real time με δικούς της επεγεργαστές που έχουν φτιαχτεί ειδικά γι'αυτό το σκοπό, γιατί ο επεξεργαστής του υπολογιστή μας είναι φτιαγμένος για γενική χρήση και ως εκ τούτου όσο δυνατός και να είναι δεν μπορεί να φτάσει τις επιδόσεις της κάρτας επεξεργασίας video. Για το dvd ripping τώρα, δεν χρειαζόμαστε κάποια ειδική κάρτα, απλά ο υπολογιστής μας πρέπει να έχει ένα γρήγορο επεξεργαστή, μεγάλη ram, ( 1gb ), 8mb buffer σκληρό sata και 7200rpm. Επίσης για γρήγορες αντιγραφές, καλές ταχύτητες είναι dvd-rom 16X, και dvd-rw 4Χ τουλάχιστον. Εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα χαρακτηριστικά με έναν prescott 3.2 και το dvdshrink. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με τον παλιό μου υπολογιστή στα 2,4 είχα όλα αυτα τα προβλήματα που αναφέρονται.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 ( 6 Σεπ. 2004 , 16:41)

 

Εστω οτι θελω να αντιγραψω μια νοικιασμενη ταινια.Μπορει ο υπευθυνος του βιντεο κλαμπ να το καταλαβει?Αν ναι,μπορει να μου κανει τπτ??

 

Η απάντηση και στις δυο ερωτήσεις είναι όχι. Είναι σαν να αντιγράφεις ένα απλό cd ή μια κασσέτα. θεωρητικά η εταιρία που εκμεταλεύεται την ταινία μπορεί να σου κάνει μήνυση μέσω της ΕΠΟΕ. Βέβαια ο νόμος λέει οτι αν έχεις αγοράσει το original, μπορείς να κάνεις κόπια για backup. Αλλα μην σου γίνει συνήθεια και το κλείσουμε το ριμάδι ε? :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mobo (29 Σεπ. 2004 , 15:18)

 

Ειδικά για την επεξεργασία video είναι καλό να χρησιμοποιούμε κάποια κάρτα real time με δικούς της επεγεργαστές που έχουν φτιαχτεί ειδικά γι'αυτό το σκοπό, γιατί ο επεξεργαστής του υπολογιστή μας είναι φτιαγμένος για γενική χρήση και ως εκ τούτου όσο δυνατός και να είναι δεν μπορεί να φτάσει τις επιδόσεις της κάρτας επεξεργασίας video.

 

για πες καμια καλη καρτα και απο που να την παρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (29 Σεπ. 2004 , 16:11)

 

για πες καμια καλη καρτα και απο που να την παρουμε!

 

Αυτό που δεν ανέφερα πρίν, είναι οτι οι τιμές γι'αυτές τις κάρτες είναι αρκετά τσιμπημένες. Πιστέυω οτι μια πολύ καλή κάρτα είναι η DVStorm2 PRO, αλλα και όλη η σειρά της canopus. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο http://www.canopus.gr/bin/en.jsp?enDispWho=Editing&enPage=Products&enDisplay=view&enDispWhat=Zone&enZone=Editing& και στα forums του http://greek.doom9.org/ για να σχηματίσεις μια ολοκληρομένη άποψη σχετικά με την επεξεργασία video.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χρησιμοποιω το τροπο αντιγραφης με το dvd decrypter και το nero 6 ultra.Προσπαθω να αντιγραψω μια ταινια.Η ταινια ενω αντιγραφεται κανονικα στο αδειο dvd οταν βαζω το dvd να τρεξει την ταινια ειτε με το windows media player ειτε με το το power dvd το προγραμμα κολλαει με αποτελεσμα να μην μπορω να δω την ταινια.Τι φταιει?Εχει γινει κακη αντιγραφη της ταινιας?

Να σημειωσω επισης πως αυτο μου συμβαινει με τις περισσοτερες αλλα οχι με ολες τις ταινιες.

Link to comment
Share on other sites

βάλε και συ ένα clonedvd 2 μαζί με το anydvd να κάνεις την δουλειά σου σαν κύριος και χωρίς προβλήματα.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει backup πάρα πολλές ταινίες με το dvd decrypter και το dvdshrink, καίγοντας με το nero. Κανένα πρόβλημα. Δώσε μας μερικά στοιχεία του υπολογιστή σου και σε τι δισκάκια γράφεις.
Link to comment
Share on other sites

Το pc μου ειναι καινουριο και τα dvd-rom και dvd-r μου ειναι της Teac.Γραφω σε dvd της Ιntenso.

Βασικα οι περισσοτερες ταινιες που λεω οτι κολλανε,κολλανε οταν τις παιζω με Windows Media Player.Απο οτι παρατηρησα το προγραμμα power dvd που εχω ανταποκρινεται πολυ πολυ καλυτερα.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

pedia gia sas exo ena problima me mia tenia. exo mia tenia tin opia otan tin balo sto playstation 2 gia na tin do mou tin dixni aspromabra ston ipologisti tin dixni mia xara pos mporo na tin do sto playstation 2 enxroma ama tin antigrapso me to DVD Shrink to antigrafo 8a to dixni enxroma i kai pali aspromabro 8a ine

 

efxaristo

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreas443 (11 Οκτ. 2004 , 16:04)

 

pedia gia sas exo ena problima me mia tenia. exo mia tenia tin opia otan tin balo sto playstation 2 gia na tin do mou tin dixni aspromabra ston ipologisti tin dixni mia xara pos mporo na tin do sto playstation 2 enxroma ama tin antigrapso me to DVD Shrink to antigrafo 8a to dixni enxroma i kai pali aspromabro 8a ine

 

efxaristo

 

 

Το προβλημα θα λυθει αν παρεις καλωδιο SCART για το Playstation 2. και να εχει και η TV σου υποδοχη SCART.Δεν εχει να κανει με αντιγραφη το προβλημα αλλα με το σημα που στελνει το ps2 στην TV.Παρε το καλωδιο και δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mobo ( 7 Οκτ. 2004 , 19:59)

 

Εχω κάνει backup πάρα πολλές ταινίες με το dvd decrypter και το dvdshrink, καίγοντας με το nero. Κανένα πρόβλημα. Δώσε μας μερικά στοιχεία του υπολογιστή σου και σε τι δισκάκια γράφεις.

 

 

Χμμμμμμ μήπως μπορείς να βοηθήσεις και εμένα? Μόλις αγόρασα DVD R LG GSA-4160B και θέλω να κάνω backup μιας ταινίας μου DVD που έχει αρχίσει και τα φτύνει.

Έχω και τα 3 προγράμματα που αναφέρεις. Αλλά μέχρι τώρα ξέρω έναν τρόπο που χρησιμοποιεί μόνο τα DVD... και όχι το Nero και είναι αυτός. Το Nero πως θα το χρησιμοποιήσω?

Έχω P4 80GB HD 512 μνήμη WindowsXP Home Edition και θέλω να χρησιμοποιήσω τα δισκάκια DVD -R TDK 1-4x 4.7GB single sided

 

 

Νεβερ μαιντ, τα έκανα όλα με το DVDDecrypter και DVDShrink και όλα τέλεια και άψογα...

δεν το πιστεύω...έκανα το πρώτο μου dvd backup.... :cry:

είμαι συγκινημένη :p

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αυτό το κάνει το backup ή το πρωτότυπο; Τους στοίχους τους εμφανίζει σαν υπότιτλους ή είναι μέσα στο video; Αν είναι υπότιτλοι μπορείς να τους απενεργοποιήσεις από το πρόγραμμα αναπαραγωγής (ποιο έχεις;). Αν είναι μέσα στο video δεν μπορείς να κάνεις τπτ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπική εμπειρία χρησιμοποιώ DVD-Shrink είναι φοβερό!

Εφόσον χρειάζεται πολύ συμπίεση, μειώνω την απόδοση στα extras και έτσι αυξάνεται η απόδοση στο κύριο έργο. Επίσης αφαιρούμε κάτι ξένες γλώσσες που δεν πρόκειται να τις ακούσουμε ποτέ και τους υποτίτλους που δεν χρειαζόμαστε.

 

Περιμένουμε βέβαια με αγωνία να πέσουν οι τιμές των dual-layer για να μπορούμε να γράψουμε σε δισκάκια 8,5 Gigabyte οπότε πλέον δεν θα χρειαζόμαστε κανένα DVD Shrink! Αυτή τη στιγμή κοστίζει ένα DVD-R dual-layer κάπου 10€...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια χαρά παιδιά, βλέπω στο thread πολύ προβληματισμός σχετικά με DVD αντιγραφικά και ανησυχώ μήπως αρχίσουν και σε εμένα τα προβλήματα. Εγώ πήρα προχτές DVD external USB2.0 στα 16x(+R),8x(-R),2.4x(DualLayer) και μεχρι στιγμής όλα ΟΚ (φτου-φτου και ξανα φτού)!!! Έχω γράψει καμμία 10αρία dvds με το DVD shrink 3.2 απ' ευθείας από το DVDROM με 100% επιτυχία (φτου και ξανα φτου). Ούτε κολλήματα ούτε τιποτα. Αυτά σε δύο διαφορετικά μηχανήματα. Ενα το δικό με με AMD AthlonXP2400+, SATA (8ΜΒcache) σκληρό, 1Gb RAM και σε ένα άλλο με AMD AthlonXP2400+, IDE-100 σκληρό, 512Mb RAM. Βέβαια ακόμα δέν έχω δοκιμάσει DVDR+ disks. Νομίζω ότι μεγάλο ρόλο πρέπει να παίζει και το DVDROM πάντως!
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (11 Νοέ. 2004 , 20:28)

 

Προσωπική εμπειρία χρησιμοποιώ DVD-Shrink είναι φοβερό!

Εφόσον χρειάζεται πολύ συμπίεση, μειώνω την απόδοση στα extras και έτσι αυξάνεται η απόδοση στο κύριο έργο. Επίσης αφαιρούμε κάτι ξένες γλώσσες που δεν πρόκειται να τις ακούσουμε ποτέ και τους υποτίτλους που δεν χρειαζόμαστε.

 

 

 

 

Με το Clone DVD2 κάνεις όλα τα παραπάνω με την μόνη διαφορά ότι με το clone διαγράφεις εντελώς ότι δε θες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lefkal (21 Νοέ. 2004 , 12:51)

 

Με το Clone DVD2 κάνεις όλα τα παραπάνω με την μόνη διαφορά ότι με το clone διαγράφεις εντελώς ότι δε θες.

 

 

Kanei kai simpiesi to clone-DVD? Xerw oti antigrafei mono, klwnopoiei...

To aplo Clone DVD me to Clone dvd2 exei megales diafores?Pou to vriskoume free kai oxi trial version?

Link to comment
Share on other sites

http://www.slysoft.com/el/

Το CloneDVD 2 αντιγράφει ταινίες με απαράμιλλη ποιότητα εικόνας. Είτε πρόκειται για τον κύριο τίτλο είτε για ολόκληρο το DVD, η συμπίεση γίνεται από το CloneDVD με ασύγκριτη ποιότητα και ταχύτητα: Μια ειδική τεχνολογία επανακωδικοποίησης συμπιέζει τους τίτλους DVD που επιλέγετε στο επιθυμητό μέγεθος, με τον ήχο και τη γλώσσα της προτίμησής σας. Ο μοναδικός βοηθός μας θα σας καθοδηγήσει βήμα με βήμα να κάνετε τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Με τη βοήθεια της προεπισκόπησης βίντεο, επιλέγετε τους επιθυμητούς τίτλους DVD και αποφασίζετε εάν θέλετε να περικόψετε μεμονωμένα μέρη. Οι μπάρες ποιότητας δείχνουν την άμεση επιρροή της επιλογής τίτλων και γλώσσας στην ποιότητα του αντιγράφου της ταινίας. Απλό ακόμη και για τους αρχάριους.

 

 

σε κσνένα P2P θα βρεις ότι χρειάζεσαι

 

Για να δουλέψει χρειάζεσαι και το

 

AnyDVD (αφαιρέι τις προστασίες)

Το AnyDVD είναι ένας οδηγός, ο οποίος αποκρυπτογραφεί τις ταινίες DVD αυτόματα στο παρασκήνιο. Οι ταινίες DVD εμφανίζονται απροστάτευτες και χωρίς κωδικό περιοχής σε όλες τις εφαρμογές καθώς και στο λειτουργικό σύστημα Windows. Με τη βοήθεια του AnyDVD, εργαλεία αντιγραφής όπως τα CloneDVD, Pinnacle Instant Copy, InterVideo DVD-Copy κ.ά. καταφέρνουν να αντιγράψουν ταινίες με προστασία CSS. Με τη βοήθεια του AnyDVD, μπορείτε να παρακολουθήσετε ταινίες με μη επιτρεπτούς κωδικούς περιοχής μέσα από το αγαπημένο σας λογισμικό αναπαραγωγής DVD! Το AnyDVD δεν αποκρυπτογραφεί μόνο DVD: Το AnyDVD επιτρέπει την αναπαραγωγή, αντιγραφή και εξαγωγή αρχείων ήχου από προστατευμένα CD μουσικής!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέθαμα :cool:

DVD Decrypter v3.5.2.0

* Added: Support for different/newer types of 'structure protection'

* Added: Support for NEC (new style), Plextor and AOpen (use RICOH tab) Bitsetting

* Added: Option to not display the dialog box about loading the MDS and not the ISO

* Added: Support for running on multimonitor displays

* Changed: Burn engine to relieve stress (caused by a fast executing 'While' loop) on the I/O subsystem when doing the 'Lead-In' stage of the burn

* Changed: Window snapping so that it snaps on the middle of the screen and not just at the edges

* Changed: 'SetWriteParameters' function to attempt to use the drive specified 'link size'. Also changed to hopefully fix some total failures in setting the parameters on certain drives

* Changed: Write retries have been reintroduce (old default = 0, new = 20)

* Changed: Drag + Drop code enabled / disabled at different times to help prevent some subclassing problems due to ThemeManager - could cause access violations on some PCs when the app is closed

* Changed: Added another URL to the 'check for program update' code

* Changed: Behaviour of 'Browse' dialog for ISO Write source files. It will now select the nearest folder to the one last selected

* Changed: volume label change code to support split image where the backup volume descriptor is at the end of the disc

* Fixed: A bug in the 'check for program update' code that could mean 1 failure causes all the retries to fail too

* Fixed: UDF volume label changing code to recalculate descriptor CRC + checksum

* Fixed: Major slow down on some 'structure protected' discs

* Fixed: A problem with some DVDRAM discs, reading them to images and trying to change the volume label

download

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia, sorry gia ta greeklish(den exw xrono). exw to ekshs problhma, ston forhto mou prospathw na kanw backup mia tainia dvd me to dvdshrink kai copy me clone dvd. to apotelesma einai na grafete kanonika alla na mhn paizei sto xbox mou kai na paizei kanonika se kanoniko player. otan grafw omws ena cd mousikhs me to nti cd dvd maker h copia paizei sto xbox kanonika. enas kollhtos mou mou edwse mia copia dvd(princo) kai epekse kanonika akoma kai sto xbox. ti na kanw wste na exw kalhs poiothtas copies? mhpws paizei rolo to programma pou tha grapsei kaneis?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO (12 Ιαν. 2005 , 20:50)

 

kalhspera paidia, sorry gia ta greeklish(den exw xrono). exw to ekshs problhma, ston forhto mou prospathw na kanw backup mia tainia dvd me to dvdshrink kai copy me clone dvd. to apotelesma einai na grafete kanonika alla na mhn paizei sto xbox mou kai na paizei kanonika se kanoniko player. otan grafw omws ena cd mousikhs me to nti cd dvd maker h copia paizei sto xbox kanonika. enas kollhtos mou mou edwse mia copia dvd(princo) kai epekse kanonika akoma kai sto xbox. ti na kanw wste na exw kalhs poiothtas copies? mhpws paizei rolo to programma pou tha grapsei kaneis?

 

Για την ποιότητα των αντιγραφών παίζει ρόλο καθαρά το cdάκι ή το dvdάκι που γράφεις. Δηλαδή το κενό δισκάκι. Αν θες διάβασε και αυτήν την συζήτηση.

 

Εγώ σου προτείνω να παίρνεις δισκάκια TDK είναι τα καλύτερα, λιγάκι πιο ακριβά, όχι πολύ όμως, αλλά τα έχεις μια για πάντα. Κάτι princo και τέτοια δεν αξίζουν, είναι μόνο φτηνά, αλλά από ποιότητα μηδέν.

Αναλυτική συζήτηση για ποιοτικά και ανθεκτικά δισκάκια εδώ

Link to comment
Share on other sites

nai file mou sigoura metraei to cdaki kai to dvdaki pou tha grapseis alla opws tonisa prin enas gnwstos mou edwse mia tainia dvd se backup se ena princo(sigoura elehnhs poiothtas) kai epekse kanonika sto xbox. stis dikies mou copies apo to diko mou laptop exw problhma. sigoura to dvd recorder mou den exei problhma afou tis antigrafes se mousika cd tis paizw kanonika pantou kai me noname cdakia. ta dvd pou ekapsa (3 tainies) den tis paizei re gamwto. ti na ftaei? paizoun mono se kanoniko player kai se pc.
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...