Jump to content

Αναβάθμιση για τους χάρτες Mio Map V3


ypnofora
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Zegetron, επίσημη αντιπρόσωπος της Mio στην Ελλάδα, ανακοίνωσε την κυκλοφορία της νέας αναβάθμισης του χάρτη Mio Map V3 για την Ελλάδα με το όνομα Galileo (2006.10 v4) για τη όλη τη σειρά των προϊόντων της Mio, PNAs, PDAs, smartphones και travel assistants.

Η αναβάθμιση αυτή είναι αποτέλεσμα της συνεργασίας των εταιριών TeleAtlas, Epsilon Gis Technologies και Creative Image. Συγκεκριμένα, όλες οι καινούριες συσκευές PNA της Mio, δηλαδή τα C520, C320 και C220 διατίθενται απευθείας στην αγορά με ενσωματωμένο το χάρτη Galileo, ενώ η αναβάθμιση αφορά και όλες τις παλαιότερες συσκευές PNA της Mio, δηλαδή τα C210, C510, C710, C250 και H610. Οι κάτοχοι όλων των παλαιότερων παραπάνω συσκευών Mio θα μπορούν μέσα στις επόμενες ημέρες να κατεβάσουν την τελευταία αναβάθμιση του χάρτη δωρεάν από το site της Mio http://www.mio-tech.be.

 

Ο χάρτης Galileo συνδυάζει στοιχεία και δεδομένα από τρεις από τις μεγαλύτερες εταιρίες software πλοήγησης και αποτελεί έναν από τους πλέον ενημερωμένους ψηφιακούς χάρτες τόσο σε στοιχεία δρόμων όσο και σε Σημεία Ενδιαφέροντος. Συγκεκριμένα, o Galileo περιλαμβάνει πάνω από 140.000 χιλιόμετρα οδικού δικτύου καλύπτοντας το 92% του πληθυσμού, ενώ διαθέτει πάνω από 21.000 Σημεία Ενδιαφέροντος κατηγοριοποιημένα σε εύχρηστες ομάδες για την εύκολη αναζήτησή τους.

 

Ο νέος χάρτης περιλαμβάνει πλέον μεγαλύτερο ποσοστό του οδικού δικτύου, διαθέτει πολύ μεγάλη κάλυψη στην επαρχία, είναι πιο ακριβής και έχει ενσωματωμένες περισσότερες πληροφορίες και Σημεία Ενδιαφέροντος για την καλύτερη και πιο αποτελεσματική πλοήγηση

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη το ΜΙΟ C220, με τον παραπάνω χάρτη. Πολλά λάθη και παραλείψεις στην Αθήνα και στην επαρχία. Στην Αθήνα σε πολλές περιοχές έχει να ενημερωθεί από πρίν τους Ολυμπιακούς ενώ σε επαρχία λέιπουν βασικοί κόμβοι επί της Εθνικής. Επίσης, στην επαρχία τρελάινεται και σε δείχνει πολλά μέτρα μακριά. Καλή η προσπάθεια αλλά πολύ πίσω ακόμα. Ευτυχώς που το λογισμικό της ΜΙΟ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό και σε διορθώνει γρήγορα. Μετά όμως όμως από την πολύ χρήση you get :cry:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη το ΜΙΟ C220, με τον παραπάνω χάρτη. Πολλά λάθη και παραλείψεις στην Αθήνα και στην επαρχία. Στην Αθήνα σε πολλές περιοχές έχει να ενημερωθεί από πρίν τους Ολυμπιακούς ενώ σε επαρχία λέιπουν βασικοί κόμβοι επί της Εθνικής. Επίσης, στην επαρχία τρελάινεται και σε δείχνει πολλά μέτρα μακριά. Καλή η προσπάθεια αλλά πολύ πίσω ακόμα. Ευτυχώς που το λογισμικό της ΜΙΟ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό και σε διορθώνει γρήγορα. Μετά όμως όμως από την πολύ χρήση you get :cry:

 

Μηπως εχεις τον 2006.10 (των 6mb)?

Γιατι ο Galileo (2006.10 v4) που αναφερει η zegetron υποψιαζομαι οτι ειναι ο χαρτης που εχει κυκλοφορησει εδω και αρκετο καιρο για το IGO και ειναι γυρω στα 15mb.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις τον 2006.10 (των 6mb)?

Γιατι ο Galileo (2006.10 v4) που αναφερει η zegetron υποψιαζομαι οτι ειναι ο χαρτης που εχει κυκλοφορησει εδω και αρκετο καιρο για το IGO και ειναι γυρω στα 15mb.

 

Έχω τον Gallileo 2007.10V4 (070320)

Link to comment
Share on other sites

kikloforise telika?den mou ton dinei meso update

elpizo na einai ligaki diorthomenos apo ton 2007.01 pou vgike prina apo kana mina...

pou tha ton vroume?

 

Θεωρητικα θα πρεπει να ανεβει πρωτα εδω.http://mooshikam.mio-tech.be/updates/miomap/

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

eksartate...an exeis diathesi na paris kamia anarotiki gia psixiatrikous logous...xtypa to...:wacko:

 

E εντάξει,δεν είναι και τόσο κακοί πλέον...

Δηλαδή εγω που το εχω απο την έκδοση με χάρτες 2006.04,έπρεπε να γράφω μέσα απο το ψυχιατρείο τώρα;:p

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

E εντάξει,δεν είναι και τόσο κακοί πλέον...

Δηλαδή εγω που το εχω απο την έκδοση με χάρτες 2006.04,έπρεπε να γράφω μέσα απο το ψυχιατρείο τώρα;:p

 

kalimera bel :)

vlepo sto mooshikam pos apo to mesimeraki ksilosan olous tous xartes :)

les na exoume kana efxaristo neo?

elpizo se kamia diorthomeni version

me diastavrosis enomenes

pantos voreia ellada exoume sovaro provlima....

Link to comment
Share on other sites

kalimera bel :)

vlepo sto mooshikam pos apo to mesimeraki ksilosan olous tous xartes :)

les na exoume kana efxaristo neo?

elpizo se kamia diorthomeni version

me diastavrosis enomenes

pantos voreia ellada exoume sovaro provlima....

 

Καλησπέρα φίλε.:)

Ναι το εχω δει κι εγω οπότε αναμένουμε...

Πάντως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω δεν βλέπω να έχει σημαντικές διορθώσεις σε σχεση τουλάχιστον με την 2007.01.

Τώρα αυτό με τις ενωμένες διασταυρώσεις που λες και επειδή δεν το εχω αντιμετωπίσει σαν πρόβλημα τουλάχιστον εδω στην Αθήνα θα σου πρότεινα να το περάσεις εδω http://mapfeedback.teleatlas.com/index.htm η και να στείλεις mail στο teleatlas@epsilon.gr

Γιατί αμα δεν βάλουμε κι εμείς το χεράκι μας δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.:rolleyes:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.:)

Ναι το εχω δει κι εγω οπότε αναμένουμε...

Πάντως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω δεν βλέπω να έχει σημαντικές διορθώσεις σε σχεση τουλάχιστον με την 2007.01.

Τώρα αυτό με τις ενωμένες διασταυρώσεις που λες και επειδή δεν το εχω αντιμετωπίσει σαν πρόβλημα τουλάχιστον εδω στην Αθήνα θα σου πρότεινα να το περάσεις εδω http://mapfeedback.teleatlas.com/index.htm η και να στείλεις mail στο teleatlas@epsilon.gr

Γιατί αμα δεν βάλουμε κι εμείς το χεράκι μας δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.:rolleyes:

 

thanks gia to link...

meta apo ena elenxo omos an kai anaferei Tele Atlas Multinet 2007.01

den exei tous dromous pou eixan oi 2 teleftees anavathmisis xarton 2006.10

kai 2007.01 pou evala sto miomap

sto mio tous vlepo kai den tous vlepo sto site gia na anafero lathos...

ti na po makari oi xartes na einai kapia morfi beta

kai to update na dosi kati pio veltiomeno...

thanks kai pali

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Kalispera paidia.eimai katoxos tou mio c220 gps car navigator me proegatestimeno stin karta ton Greece - 2006.10 V4 Galileo (Epsilon+TeleAtlas).Apofasisa meta apo dio mines na kano update ton xarti apo to sunodeutiko me to mio dvd pou eixei ton greece 2007.1 .Apogoiteutika giati meiothike i kalipsi kata megalo pososto !.Distixos ama kano epanafora sistimatos mou xanavazei auton ton xarti.Mporeite na mou peite pos mporo na egatastiso ton palio????Ton exo vrei apo torrent alla thelo kai to analogo licence!!!allios mou to vgazei locked!!pou mporo na cro to licence ??i alliuos peite mou analytika ti na kano...many thanks!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας και πάλι...

 

Πριν λίγο έστειλα μήνυμα σε σχέση με το πρόγραμμα αναβάθμισης ενός mio c320 στο forum με θέμα "Ποιό είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης" αλλά πιστεύω πως εξ' ίσου καλά (για να μην πω ακόμα καλύτερα) το μήνυμα αυτό ταιριάζει εδώ. Το κάνω λοιπόν copy - paste (ελπίζω να έχω το δικαίωμα αυτό- αν όχι, συγχωρήστε με)

 

Γειά σε όλους

 

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου με την "αναβάθμιση" που προσφέρει η mio (http://www.mio-tech-be) για το mio c320 που αγόρασα πρόσφατα.

Χτες συγκεκριμένα κατέβασα το Mio C320 Firmware Update από τη σελίδα http://www.mio-tech.be/en/support/C320-downloads.php. Το έτρεξα ακολουθόντας επακριβώς τις onscreen οδηγίες και το update ολοκληρώθηκε με επιτυχία. (Αυτό ισχυρίστηκε το πρόγραμμα). Οταν όμως - μετά το soft reset που έγινε αυτόματα - δοκίμασα να ξαναμπώ στο πρόγραμμα πλοήγησης, συνάντησα ένα....HardwareIDerror. Με το που πατάω το "x" του μηνύματος, η συσκευή κάνει boot. Ξαναδοκίμασα λοιπόν 3-4 φορές και ξαναέκανα το update χωρίς να αλλάξει κάτι.

 

Ας προσέξουν λοιπόν οι φίλοι που έχουν το ίδιο gps για να μην τη πάθουν όπως εγώ...

 

Αν κάποιος την έχει ήδη πάθει και κατάφερε να το επαναφέρει σε λειτουργία, ας κάνει το κόπο να μου πει πως το έκανε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στο θέμα του forum

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπέρα 1η φορά μπαίνω στο my phone και δεν ξέρω ακόμα την διαδικασία. έχω ένα MIO A501, είδα ότι έχει version v3.3. θέλω να κάνω αναβάθμιση τους χάρτες. το έχει κάνει κάποιος και πως;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θελω αναβαθμιση του χαρτη miomap v3

 

η σελιδα αναφερει αναβαθμηση για χαρτες αλλα πουθενα δεν βλεπω να βοηθαει σε αυτο εγω δεν ξερω αγγλικα για να μπω στην mio-tech kαι οι φιλοι μας της ΜΙΟ δεν συμπεριλαμβανουν τα ελληνικα στη σελιδα τους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας...μπορει να μου πει τελικα που μπορω να βρω τους καινουργιους χαρτες για την Ελλαδα(γιατι εχς την 2006.04 εκδοση για το MIO C250) και αν αξιζει να τους βαλω;;;

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

H APANTHSH THS MIO ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΧΑΡΤΗ ΣΤΟ C220 KAI C320 ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΠΑΜΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΟΙ ΤΕΛΙΚΑ.

ΤΩΡΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ? ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ......!!!!!!!!!!

 

Dear Mr. Giorgos

 

The latest maps for Mio devices are for sale on our E-shop. Unfortunately, some maps have already run out of stock and are no longer available.

New maps, together with new software, will be available through our E-shop by December of 2008.

 

We apologize for any inconvenience caused.

 

Kind regards,

 

 

Info Team

 

Fax: +32 2 461 06 65

 

Mio Technology Europe

Zone 5 Mollem 318 - 1730 Asse (Mollem) - Belgium

 

Mio Technology Benelux N.V., Z.5 Mollem 318, 1730 Asse, Belgium, RLP 0450.804.332. Mio Technology Europe is a trade name of Mio Technology Benelux N.V.

 

 

From: Giorgos

Sent: zaterdag 16 augustus 2008 23:10

To: info@mio-tech.be

Subject: update map for Greece

 

From: Giorgos

E-mail address: @otenet.gr

 

Hi I have two miomap c 320b and bought now also C 220. The maps that have in are old 2006.10 v4 and renewal have still not become. When you will renew the maps on Greece? Thanks Giorgos

Internal Virus Database is out of date.

Checked by AVG.

Version: 8.0.138 / Virus Database: 270.6.4/1615 - Release Date: 16/8/2008 7:11 ðì

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
re paisia exw ena gps mio kai evgala tous xartes na tou valw to destinator kai twra den douleuei katholou oute to palio pou eixe to

mio map

to palio pou eixes to xarti ton elliniko ton exei stin karta an tin morfopiises paei ekane ftera gia na tou valis pali destinator prepei prota na to xeklidosis den to pezi etsi me apli metafora arxeion

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

για σας παιδια , εχω ενα 320b και ηθελα να ρωτησω αν τελικα υπαρχουν νεοι χαρτες να το αναβαθμισουμε γιατι οι χαρτες που εχει μεσα ειναι απαραδεκτοι και το μηχανημα τρελενεται και σου λεει αλλα αντι αλλων αφου μπερδευεται με τα νεα λοκαρισματα που κανει κατα τη διαρκεια της χρησης του στο δρομο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια , εχω ενα 320b και ηθελα να ρωτησω αν τελικα υπαρχουν νεοι χαρτες να το αναβαθμισουμε γιατι οι χαρτες που εχει μεσα ειναι απαραδεκτοι και το μηχανημα τρελενεται και σου λεει αλλα αντι αλλων αφου μπερδευεται με τα νεα λοκαρισματα που κανει κατα τη διαρκεια της χρησης του στο δρομο

ευχαριστω

 

ή το πετας ή το "σπας":)

με το δευτερο βαζεις ΟΤΙ θελεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...