Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+100 .apla pirazei pou egw anti to crypton R dialeksa to address? :)

 

oxi..gousta einai afta....apla des kai to crypton r mou...

http://www.bikepics.com/members/xronisrr/07cryptonr/

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Snopmc ξαναβγαλε λιγο φωτο και ενεργοποιησε την εντολη macro για να φερετε πιο καθαρα.

DRAGONBALL RULEZ

BEST METAL BANDS: SLIPKNOT, CRADLE OF FILTH, CHILDREN OF BODOM

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει.Όταν ο δείκτης μπει στο κόκκινο παίρνει λιγότερο από 3 λίτρα συνήθως γύρω στα 2.6-2.8 επομένως μέσα έχει χαλαρά ένα λίτρο.Δεν είναι ότι καίει πολύ αλλά το μικρό ντεπόζιτο και η αστοχία του δείκτη σε στέλνουν συχνά στο βενζινάδικο.Όταν είναι φουλ γεμάτο ο δείκτης περνάει αρκετά το F επομένως αντέχει να κατέβει και κάτω από το E.....θα το τσεκάρω.

Νομίζω ότι το λέει και το manual ότι στο κόκκινο της ρεζέρβας έχει ένα λίτρο...

Εγώ στο στρώσιμο (δεν το έχω πάει πάνω από 60km) έχω κάνει 80km και το τεπόζιτο είναι στην μέση !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απεκτισα το "χ" πριν μια εβδομαδα και ειδα αυτο πισω απο το μονοσοκ και αναρωτιεμαι τι να ειναι !???! Εσεις που εχετε το μηχανακι ειναι και σε εσασ ετσι η αυτο λειπει διοτι και σε εμενα εχει μια ασφαλεια που αφερειτε !!

Λέω μηπος ειναι οι αναθημιασεις και δεν ειναι ανοιχτεσ ???

Δείτε τη φωτογραφία !!!__>--->>

 

http://aycu11.webshots.com/image/28970/2001197520106415966_rs.jpg

 

 

i Dont read greek, if you are asking what is that in the picture.

it is an AIR FILTER BOX WATER DRAIN PLUG

 

if your air filter box contains water for whatever reason

just remove the clear plastic so that the water in the air filter box

will drain/exit

Yamaha Crypton X Repair Manual now available for download

www,CryptonX.com

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά την κατανάλωση, έβαλα σήμερα για δεύτερη φορά βενζίνη (η πρώτη ήταν όταν το πείρα) ... ο δείκτης ήταν στο κόκκινο και γέμισε με 2,42 λίτρα και τα χιλιόμετρα που έκανα από το πρώτο γέμισμα ήταν 110 δηλαδή μου έκαψε 2,2 lit/100km όλα αυτά με πάρα πολύ συντηρητική οδήγηση λόγο στρωσίματος (max 60km/h)

 

Όσο αναφορά τα φρένα σήμερα ήταν η πρώτη φορά που τα χρειάσθηκα (ευτυχώς χωρίς δυσάρεστο αποτέλεσμα), με 40km περίπου σταμάτησε ακαριαία θα έλεγα και επειδή από το απότομο σταμάτημα έγειρα αρκετά μπάστα το ποίσο μέρος σηκώθηκε λίγο, επόμενος το μπροστινό φρένο το κρίνω υπέρ αρκετό αν και με μονό έμβολο !!! από το παραπάνω συμπεραίνω ότι και τα λάστιχα είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που κινούμαι σε πολύ γρηγορότερους ρυθμούς από αυτούς που περιγράφεις φίλε tpelek έχω να πω ότι δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος από τα λάστιχα γιατί μερικές φορές μου ψιλογλυστράει.Η αλήθεια είναι ότι στα περισσότερα οχήματα τα πρώτα λάστιχα συνήθως δεν είναι ποιοτικά.

Σήμερα ήρθε ο φάκελος από την Yamaha με το βιβλιαράκι σέρβις,μία κάρτα σαν πιστωτική με στοιχεία κατόχου και μηχανής,ένα ερωτηματολόγιο και ένα διαφημιστικό βιβλιαράκι με είδη ρουχισμού.Τελικά δεν άργησε και πολύ κάνα μήνα μόνο.......

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το οδόστρωμα... τι να πω εγώ είμαι ευχαριστημένος από το μπροστινό τουλάχιστον...τώρα αν υπάρχουν και καλύτερα δεν με χαλάει :D

Εγώ έχω το special…τα ίδια λάστιχα έχει με το απλό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το special…τα ίδια λάστιχα έχει με το παλιό...

 

αν εννοεις οτι εχει τα ιδια λαστιχα το παλιο crypton r 110,τοτε σ προτεινω να αλλαξεις τα μαμισια λαστιχα σ με τα metzeler me22.απλα καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις οτι εχει τα ιδια λαστιχα το παλιο crypton r 110,τοτε σ προτεινω να αλλαξεις τα μαμισια λαστιχα σ με τα metzeler me22.απλα καμια σχεση

 

Λάθος διατύποση έκανα...το διορθοσα :)

 

Με το απλό Crypton X ενούσα... και ήτα ερώτηση ;

Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα δεν ειναι και τα καλυτερα, μεγαλη προσοχη σε βρεγμενο δρομο. Ετυχε να το οδηγησω σε βροχη και κοντεψα να φαω τρελες φετες, δε λεω ολα τα οχηματα γλιστρανε ομως με τα michelin που ειχα στο προηγουμενο παπι ειχα καλυτερα κρατηματα. Οσον αφορα τον πλαγιοστατη εκανα δικια μου πατεντα τελικα. Τρυπησα το αυτακι για να μπει ο πλαγιος και ανοιξα και μια τρυπα για να βαλω το τσουτσουνι του ελατηριου. Εκει βιδωσα μια οχταρα βιδα και ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα λαστιχα δεν ειναι συνηθως και τοσο ποιοτικα για αυτο λιγη προσοχη.

Αν και για τα γλιστρηματα δεν φταινε παντα τα λαστιχα αλλα βαζει και το χερακι του (χερουκλα μαλλον) και ο φοβερος ταπητας των δρομων μας.

DRAGONBALL RULEZ

BEST METAL BANDS: SLIPKNOT, CRADLE OF FILTH, CHILDREN OF BODOM

Link to comment
Share on other sites

guys soz pou 8a prokalesw ena off topic.. apla 8a sas parakalousa na deite to parakatw link kai na pite kai seis tin gnwmh sas. epidh ws tin deftera prepei na exw apofasisei se ena apo ta 2 papia.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=183862

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτήν την απορία είχα και εγώ :D

 

Μάλον επειδή έπιασε κρύο, εγώ πάντως την άρπαξα και σήμερα το ξανά πείρα μετά από δύο εβδομάδες .

 

Σήμερα ούτε τα λαμπάκια δεν ανάβανε, οπό την αρχή ήταν χάλια η μπαταρία, κάθε πρωί ίσα που έπαιρνε μπροστά... Το καλύπτει η εγγύηση ή να πάω να πάρω άλλη να τελειώνω ;

Link to comment
Share on other sites

φορτησε μια φορα την μπαταρια για κανα 2ωρ0 3ωρο και θα ειναι ενταξει.
Link to comment
Share on other sites

genika exo akousei thetikes apopseis alla den ksero tora..an den to odigiso kai ligo den mporo na krino...den to pernei kai kanenas edo trigiro filos mou!

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ειναι 6 ταχυτο σημερα το οδηγησα πολυ οραιο ειναι... αλλα 8α επρεπε να ειναι 6 ταχυτο... ;)
:ban:
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ειναι 6 ταχυτο σημερα το οδηγησα πολυ οραιο ειναι... αλλα 8α επρεπε να ειναι 6 ταχυτο... ;)

 

diladi ine 5 taxitites?

Link to comment
Share on other sites

τι τελικη εχει?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι τελικη εχει?

κοντα στα 120 χιλομετρα αλλα δεν τα εχει αμεσως.μια χαρα για "μαμα" παπι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το βρηκα σε αγγελεια στα 2000 ευρω,μετροιτης σε μαγαζι στη Θεσσαλονικη.

Εκανε κανεις κανα σερβις στην αντιπροσωπεια να μας πει κοστος. Εγω αλλαξα μονος μου λαδια 4ευρω και φιλτρο λαδιου γνησιο 5,7 ευρω μολις εκλεισα τα 1000 χιλ.Εβαλα λαδι 20-50 και νομιζω οτι εκανα βλακεια γιατι το παπι με το ζορι βγαζει 110. Μαλλον θελει πιο λεπτο λαδι.Τι λαδι πρωτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το βρηκα σε αγγελεια στα 2000 ευρω,μετροιτης σε μαγαζι στη Θεσσαλονικη.

Εκανε κανεις κανα σερβις στην αντιπροσωπεια να μας πει κοστος. Εγω αλλαξα μονος μου λαδια 4ευρω και φιλτρο λαδιου γνησιο 5,7 ευρω μολις εκλεισα τα 1000 χιλ.Εβαλα λαδι 20-50 και νομιζω οτι εκανα βλακεια γιατι το παπι με το ζορι βγαζει 110. Μαλλον θελει πιο λεπτο λαδι.Τι λαδι πρωτεινετε;

Ακομη καλα καλα δεν εχει στρωθει το μχανακι :lol:

οσο περναει ο καιρος ολο και καλυτερα θα πηγαινει.μετα απο 5000 km θα :blink: διαφορα.

λαδι..καλα εκανες και εβαλες 20W50.ολα τα παπια τετοιο βαζουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε το τόπικ απ την αρχή θα δείτε ότι όλα τα ερωτήματα σας έχουν ήδη απαντηθεί.Το 20-50 είναι μια χαρά λάδι κατ εμέ,τελική έχω δει 130χλμ και πολύ εύκολα βλέπω 120,το σέρβις κάνει γύρω στο 20άρι και το παπάκι πάει μιά χαρά για μαμά.Όσον αφορά διάφορα αξεσουάρ θα έχω σύντομα νέα μιά και δεν άντεξα στον πειρασμό και έκανα μερικές παραγγελίες :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...