Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι δεν εχω καβαλησει fx ποτε.αρα ο θορυβος ειναι φυσιολογικος.μποερει να συμβαινει επειδη το μηχανακι ειναι ακομα αστρωτο??

αλλα δεν ακουγεται σαν σφιχτο,ακουγεται σαν κροταλισμα,οπως το ειπες...

επισης στο ταυλανδεζικο φορουμ -yamaha t135.com- εχω την εντυπωση οτι ειχα διαβασει οτι ακουγεται καπιος περιεργος θορυβος απο την καμπανα(δεν ξερω αν μιλουσαν για ημιαυτοματο σαν το δικο μας,η με συμπλεχτη)

αν κανεις βολτα φχ θα ακουσεις μεσα,βοες και κροταλιες να πινουν το καφεδακι τους συζητιοντας,,μην ξεχνατε οτι μηλαμε για ενα μοτερ (χ 135) που δεν εχει καμια σχεση με τα παπακια που ξερουμε:O:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν κανεις βολτα φχ θα ακουσεις μεσα,βοες και κροταλιες να πινουν το καφεδακι τους συζητιοντας,,μην ξεχνατε οτι μηλαμε για ενα μοτερ (χ 135) που δεν εχει καμια σχεση με τα παπακια που ξερουμε:O:O

 

συμφωνω, απλως μην ξεχνας οτι το fx εχει δυο εκκεντροφορους,αρα περισσοτερα κινουμενα μερη,αρα πιο πολλες τριβες-θορυβο,

&το σημαντικοτερο οτι ειναι αεροψυκτο.η υδροψυξη βοηθαει σημαντικα στο να ειναι πιο αθορυβος ο κινητηρας.;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, απλως μην ξεχνας οτι το fx εχει δυο εκκεντροφορους,αρα περισσοτερα κινουμενα μερη,αρα πιο πολλες τριβες-θορυβο,

&το σημαντικοτερο οτι ειναι αεροψυκτο.η υδροψυξη βοηθαει σημαντικα στο να ειναι πιο αθορυβος ο κινητηρας.;)

παλια ειχα ενα φχ και το εδωσα και εφταιγε αυτο δεν μπορουσα να ακουω το μοτερ να φωναζει
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση: σελίδα 49 (ευτυχώς που έγραψες και το: #727)! Πραγματικά πανέμορφο! Τρέχω κιόλας να τηλεφωνήσω και να κλείσω ραντεβού!! Α, και το κρανάκι σου πάει πολύ με το χρώμα! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

παλια ειχα ενα φχ και το εδωσα και εφταιγε αυτο δεν μπορουσα να ακουω το μοτερ να φωναζει

 

:lol::lol::lol:

το περιγραφεις σαν να βασανιζοταν ενα πραγμα...

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

file mou,exw nikelwsei kai ta 2 kalumata tis e3atmishs me peripou 35 euro.karustinos legetai kai einai ston ag.dhmhtrio sthn a8hna.to thl einai 2109718203.perneis kai rwtas!!!

 

 

 

epishs boreis na pas sth selida 39 sto 727.exw 2 fwto ths papias pws to eixa tote.na deis pws einai me nikelwmena ta kalummata

 

asteri r c aggele to xeis kanei!!!!bravo sou r c!!!!

 

wraios rc kwsta!!polu kalo to 8ema me ta led.analutiko se foul va8mo!!!!

Διόρθωση: σελίδα 49 (ευτυχώς που έγραψες και το: #727)! Πραγματικά πανέμορφο! Τρέχω κιόλας να τηλεφωνήσω και να κλείσω ραντεβού!! Α, και το κρανάκι σου πάει πολύ με το χρώμα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μέρες παίρνω μέρος στις συζητήσεις και δε σας έχω πει το δικό μου πρόβλημα.

Μόλις την 3η μέρα που πήρα το μηχανάκι (17 Σεπτεμβρίου-την επομένη των εκλογών) το πήρε ο πατέρας μου και το τράκαρε. Στράβωσε μπροστά, δεξί πλαστικά όλα σπασμένα, μπροστά μάσκα (ευτυχώς όχι το φανάρι ούτε τα φλας), ζάντα, δισκόπλακα, μασπιέ, πεντάλ φρένου... Γενικά χάλια. Ούτε 30 χλμ. δεν είχε κάνει. Τέλος πάντων, από τότε έχω κάνει έναν απίστευτο αγώνα με το συνεργείο που το πάω για τα πλαστικά. Τα έχω παραγγείλει από τότε και δεν τα έχω ακόμη. Δεν ξέρω αν με κοροϊδεύει ο τύπος. Μου λέει ότι ούτε η Μοτοδυναμική δεν τα έχει και το περιμένουν από το εργασστάσιο στην Ολλανδία (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει). Εσείς ξέρετε κάτι; Να πάω να ρωτήσω σε κάποιον άλλο; Θα μου πείτε γιατί δεν το έκανες τόσο καιρό. Γιατί δούλευα από το πρωί μέχρι το βράδυ και δεν είχα χρόνο. Τώρα λάσκαρα λίγο γι'α υτό το θέτω. Να ρωτήσω μήπως στον Παπαγεωργίου στη Μιχαλακοπούλου;

Περιμένω απόψεις και προτάσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μέρες παίρνω μέρος στις συζητήσεις και δε σας έχω πει το δικό μου πρόβλημα.

Μόλις την 3η μέρα που πήρα το μηχανάκι (17 Σεπτεμβρίου-την επομένη των εκλογών) το πήρε ο πατέρας μου και το τράκαρε. Στράβωσε μπροστά, δεξί πλαστικά όλα σπασμένα, μπροστά μάσκα (ευτυχώς όχι το φανάρι ούτε τα φλας), ζάντα, δισκόπλακα, μασπιέ, πεντάλ φρένου... Γενικά χάλια. Ούτε 30 χλμ. δεν είχε κάνει. Τέλος πάντων, από τότε έχω κάνει έναν απίστευτο αγώνα με το συνεργείο που το πάω για τα πλαστικά. Τα έχω παραγγείλει από τότε και δεν τα έχω ακόμη. Δεν ξέρω αν με κοροϊδεύει ο τύπος. Μου λέει ότι ούτε η Μοτοδυναμική δεν τα έχει και το περιμένουν από το εργασστάσιο στην Ολλανδία (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει). Εσείς ξέρετε κάτι; Να πάω να ρωτήσω σε κάποιον άλλο; Θα μου πείτε γιατί δεν το έκανες τόσο καιρό. Γιατί δούλευα από το πρωί μέχρι το βράδυ και δεν είχα χρόνο. Τώρα λάσκαρα λίγο γι'α υτό το θέτω. Να ρωτήσω μήπως στον Παπαγεωργίου στη Μιχαλακοπούλου;

Περιμένω απόψεις και προτάσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ρε φιλαρακι ψαξου λιγο εστω και με τηλεφωνο. μη κολας σε εναν μονο μιας και εισαι και στην Αθηνα...

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μάλλον λέμε το ίδιο απλά εγώ το νιώθω ενώ εσύ το ακούς κιόλας. Πάντως κι εγώ είμαι λίγο ψύρας σε αυτά. Όποτε ακούω θόρυβο κάτι με πιάνει. Δε θέλω να ακούω τπτ στο μηχανάκι. Πόσο μάλλον όταν είναι καινούργιο. Εφόσον είναι στην εγγύηση ακόμη το αφήνω έτσι και το ξεσκίζω. Όταν βγει τότε θα το προσέχω. Δεν ξέρω αν είναι σωστή η λογική μου.

Δεν νομίζω πως η λογική σου είναι σωστή! Γιατί να το προσέχεις μετά, επειδή δεν θα έχεις εγγύηση; Και ένας άνθρωπος όταν κάνει καταχρήσεις στα 20 δεν πάει να πεί ότι θα πάθει κάτι μέχρι τα 25 του αλλά πιθανόν μετά τα 45-50 να αρχίσουν προβλήματα που ίσως να μην τα είχε, εάν δεν έκανε αυτές τις καταχρήσεις! Το ίδιο συμβαίνει και με το μηχανάκι! Στα δύο χρόνια που είναι ακόμη καινούριο, δύσκολα θα σου βγάλει κάτι ενώ, εάν όπως λές το "σκίζεις", έχει περισσότερες πιθανότητες να σου εμφανίσει πρόβλημα στη μετέπειτα ζωή του (γιατί να ξέρεις ότι οποιαδήποτε είδους καταπόνηση δρά συσσωρευτικά), σε σχέση με ένα καλοδουλεμένο μηχανάκι! Η απόφαση και επιλογή βέβαια είναι δική σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως η λογική σου είναι σωστή! Γιατί να το προσέχεις μετά, επειδή δεν θα έχεις εγγύηση; Και ένας άνθρωπος όταν κάνει καταχρήσεις στα 20 δεν πάει να πεί ότι θα πάθει κάτι μέχρι τα 25 του αλλά πιθανόν μετά τα 45-50 να αρχίσουν προβλήματα που ίσως να μην τα είχε, εάν δεν έκανε αυτές τις καταχρήσεις! Το ίδιο συμβαίνει και με το μηχανάκι! Στα δύο χρόνια που είναι ακόμη καινούριο, δύσκολα θα σου βγάλει κάτι ενώ, εάν όπως λές το "σκίζεις", έχει περισσότερες πιθανότητες να σου εμφανίσει πρόβλημα στη μετέπειτα ζωή του (γιατί να ξέρεις ότι οποιαδήποτε είδους καταπόνηση δρά συσσωρευτικά), σε σχέση με ένα καλοδουλεμένο μηχανάκι! Η απόφαση και επιλογή βέβαια είναι δική σου!!

βέβαια ισχύει κ το για πόσο το θες το μηχανάκι.εγώ σκέφτομαι σε 1-2 χρόνια να πάρω μηχανή οπότε έρχεται σε 2η μοίρα το παπί.μόνο για μέσα στην πόλη θα το εχω μετά

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα παω και γω να κλεισω το παπι...Ξερει κανενας Αθηνα(δυτικα προαστια κυριως) καποιο μαγαζι που να το εχει ποιο φτηνο σε σχεση με τα αλλα ή να εχει καμια προσφορα οπως πχ πισω δισκοφρενο,συναγερμο?
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα παω και γω να κλεισω το παπι...Ξερει κανενας Αθηνα(δυτικα προαστια κυριως) καποιο μαγαζι που να το εχει ποιο φτηνο σε σχεση με τα αλλα ή να εχει καμια προσφορα οπως πχ πισω δισκοφρενο,συναγερμο?

Εγώ που το πήρα από Βύνιο μου έδωσε δώρο το συναγερμό, σχάρα με βαλιτσάκι και κράνος. Από τιμή δεν ξέρω πόσο έχει τώρα. Όταν το πήρα εγώ (αρχές Σεπτεμβρίου 2007) ήταν πολύ καινούργιο και έκανε τότε 2370 το μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα μας πεις εντυπώσεις μόλις το στρώσεις κι εννοείται ότι θα το δυναμομετρήσεις και θα μας πεις πόσα άλογα πήγε.

Έχω κι εγώ ένα μάστορα ο οποίος αγόρασε ένα Χ για να το "πειράξει" και περιμένει ένα κιτ από Γαλλία. Μόλις το βάλει και το δυναμομετρήσει θα μου πει και θα σας ενημερώσω. Κι αυτός ψάχνεται για μέγιστη απόδοση όσον αφορά ηλεκτρονικές, εξατμίσεις, πιστόνια, έμβολα κτλ.

 

καλό θα ήταν να ψάχνουμε σιγά-σιγά για κιτ συμπλέκτη. Νομίζω (πάντα θεωρητικά μιλάω) ότι ένα κιβώτιο από YBR 125 ή ΧΤ 125 θα μπορεί να ταιριάζει στο Χ.Τι λέτε;

 

Υπαρχει ετοιμο κιτ απο την yamaha για συμπλεκτη και 5αρι σασμαν αλλα ειναι πολυ ακριβα...http://www.yamahat135.com μπες να τρελαθεις τι εχουν τα ατομακια...

 

ξεχασα να ρωτησω &κατι αλλο.ρε παιδια ειναι ιδεα μ οτι το μηχανακι ακουγεται απο τον κινητηρα?

ακουγεται δηλαδη σαν να κοπανανει κατι στο δικο(150 χιλιομετρα εχω οποτε αποκλειω να ειναι μηχανικη βλαβη).

μηπως ειναι το πιστονι? η καδενα?

το μονο σιγουρο ειναι πως δεν ειναι αθορυβο!

 

Επειδη φοραει σφυρηλατο πιστονι κανει αυτον τον θορυβο οταν ζεσταθει και φτασει στην σωστη θερμοκρασια δεν ακουγετε καθολου....

 

Κι εμένα μου ακούγετα κάτι τέτοιο αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι η τρύπα που έχει η εξάτμιση για λόγους υγρασίας κάτω από το πεντάλ του φρένου. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο να μας πει.

Εμένα με ενοχλεί πιο πολύ ένα "γρατζούνισμα" που νιώθω και νομίζω ότι είναι από το σασμάν. Όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι είναι λογικό λόγω κυβικών αλλά μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι τους λέω ή δεν μπορούν να το νιώσουν. Το έχει νιώσει κανείς αυτό ή είναι η ιδέα μου ή να το ψάξω μήπως κάποια βλάβη καθώς είναι από τ πρώτα Χ που έχουν έρθει.

Ευχαριστώ

 

Το γρατζουνισμα που νοιωθεις ειναι οταν αλλαζεις ταχυτητα? ποσα χιλιομετρα εχεις κανει?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα παω και γω να κλεισω το παπι...Ξερει κανενας Αθηνα(δυτικα προαστια κυριως) καποιο μαγαζι που να το εχει ποιο φτηνο σε σχεση με τα αλλα ή να εχει καμια προσφορα οπως πχ πισω δισκοφρενο,συναγερμο?

 

πισω δισκοφρενο το θεωρω αδυνατο να το βρεις. μονο με πατεντα μπαινει και δεν εχω ακουσει κανενα να εχει βαλει.

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

πισω δισκοφρενο το θεωρω αδυνατο να το βρεις. μονο με πατεντα μπαινει και δεν εχω ακουσει κανενα να εχει βαλει.

mporis na agorasis tou imitation cryptonX ;) (dn to exw dokimasi alla pisteuo pos ginete)

Link to comment
Share on other sites

πισω δισκοφρενο το θεωρω αδυνατο να το βρεις. μονο με πατεντα μπαινει και δεν εχω ακουσει κανενα να εχει βαλει.

 

Η yamaha εχει ενα κιτ πισω δισκοφρενου αλλα δεν ξερω αν το εχει η αντιπρσωπια της yamaha στην Ελλαδα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

μαγκες βγηκε καινουριο παπι 130 κυβικα....το Kawasaki ZX-130

 

http://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=1081

 

κακασχημο ειναι...κ η ταπα της βενζινης πανω απ τον προβολεα????ελεος

Link to comment
Share on other sites

μαγκες βγηκε καινουριο παπι 130 κυβικα....το Kawasaki ZX-130

 

http://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=1081

 

κακασχημο ειναι...κ η ταπα της βενζινης πανω απ τον προβολεα????ελεος

to opio 8a mas pataei kanonika kai me ton nomo ..... to mixanaki afto einai para polu grigoro gia mama (an einai afto pou nomizo)

Link to comment
Share on other sites

μαγκες βγηκε καινουριο παπι 130 κυβικα....το Kawasaki ZX-130

 

http://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=1081

 

κακασχημο ειναι...κ η ταπα της βενζινης πανω απ τον προβολεα????ελεος

 

παρατηρησεις συμφωνα με αυτα που διαβασα: αεροψηκτο, 2βαλβιδες, μαλλον χωρις injection, οχι και τοσο εμφανισημο, μοιαζει με το νεο modenas.

 

X for ever....:ninja:

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

μαγκες βγηκε καινουριο παπι 130 κυβικα....το Kawasaki ZX-130

 

http://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=1081

 

κακασχημο ειναι...κ η ταπα της βενζινης πανω απ τον προβολεα????ελεος

 

..και για να εχει την ταπα πανω απο τον προβολεα να υποθεσω οτι το ντεποζιτο ειναι...μπροστα στα γονατα του οδηγου??πολυ ασχημο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

aaa kai th papia pou lete,to kawasaki,to exw petuxei 2-3 fores sto dromo opws epishs to eixa dei kai sthn ek8esh.an to deite apo konta(osoi de to xete dei)apla einai apaisio.dwste vash sta plastika tou ta opoia einai xontrokomena se va8mo ahdias!to timoni me ta plastika tou,einai 2 fores to diko mas.kai ka8olou wraia.panta proswpikh mou apopsh!!
the new manager is here! beware :D
Link to comment
Share on other sites

..και για να εχει την ταπα πανω απο τον προβολεα να υποθεσω οτι το ντεποζιτο ειναι...μπροστα στα γονατα του οδηγου??πολυ ασχημο αυτο...

 

+1..επισεις απο οτι καταλαβα τα φωτα τα εχει σαν το καινουργιο το modenas το 135....ακομα πιο ασχημο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ι ειναι ή μοιαζει να ειναι carbon. οτι και να ειναι παντως στο special ταιριαζει γαντι...

 

δεν ειναι καρμπον φιλε

 

http://img241.imageshack.us/img241/9950/dsc02425of6.jpg

http://img241.imageshack.us/img241/9950/dsc02425of6.0222716324.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...