Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες εκανα ταξιδι με το παπι μας Αθηνα Μεχρι το χωριο Κοντα στην Θηβα. αποσταση 115 χμ. Χωρις καμια σταση και με ταχυτητες απο 100-120 χ/ω. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν καταλαβε τιποτα. Εχω βαλει 14αρι γραναζι αλλα δεν συνισταται για ταξιδια. Σε κατηφορα χτυπησα κοφτη την τεταρτη 122 περιπου, που σημαινει οτι πηγαινα 9/10 του γκαζιου συνεχεια ή και τερμα για αρκετη ωρα. Απορω αν με το 15αρι θα ειχε δυναμη για περισσοτερη τελικη τουλαχιστον θα τα ειχε με πιο λιγες στροφες. Επισης να αναφερω οτι εκαψε περισσοτερο απο τι καιει μεσα στην πολη. (εχω 5800 χιλιομετρα)

οντως το 15αρι(της μανας τ δηλαδη) ειναι για αποστασεις.σιγουρα θα σε πηγαινε πιο ανετα σε πορεια, & σιγουρα θα σ εκαιγε αισθητα λιγοτερο.εγω να φανταστεις που ειχα βαλει 14αρι, μεσα στη αθηνα πηγαινε τεζα(ειδικα οταν εβαζα 2καβαλα ξεκιναγε ανθρωπινα, εν αντιθεση με το 15αρι που με περναγαν μεχρι & τα σαλιγκαρια στις εκκινησεις...)

επειδη εκανα πολλα χιλιομετρα καθημερινως συγγρου& εθνικη, οταν το κοντυνα με 14αρι, μ εβγαζε μεχρι & 20 χιλιομετρα(!) λιγοτερα στο ενα ντεποζιτο.

Οποτε το ξαναμακρυνα & βρηκα την υγεια μ.

εξαρταται απο το τι θελεις.

Προσωπικα αν δεν εβγαινα σε ανοιχτους δρομους συχνα, & εβαζα πολλα δικαβαλα, θα το κοντυνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το βγαζω το 14αρι γιατι κατα 95% κινουμαι μεσα στο κεντρο και με βολευει που πηγαινε πρωτη δευτερα τεζα. Με το 15αρι στο φαναρι τα 50αρια πεταγονταν πρωτα στην εκκινηση. Αληθεια ξερετε ποσο κοστιζει το service των 6000χμ το μεγαλο?
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο service κοστιζει στην yamaha περιπου 80 ευρω.Περιλαμβανει αλαγη μπουζι φιλτρο αερα φιλτρο λαδιου λαδι yamahalube,τσεκαρισμα θερμοστατη,ρυθμιση στροφων κινιτηρα.
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο service κοστιζει στην yamaha περιπου 80 ευρω.Περιλαμβανει αλαγη μπουζι φιλτρο αερα φιλτρο λαδιου λαδι yamahalube,τσεκαρισμα θερμοστατη,ρυθμιση στροφων κινιτηρα.

 

(στροφών?) εννοείς ρύθμισή βαλβίδων κινητήρα?

Link to comment
Share on other sites

Oχι ενοω ρυθμιση του ρελαντι με το ηλεκτρονικο οργανο που εχουν,που ταυτοχρονα αυτο το οργανο βλεπει τις θερμοκρασιες το μειγμα.Ρυθμιση βαλβιδων απο οτι μου ειπαν αν χρειαστει θα γινει στα 10.000χιλιομετρα.
Link to comment
Share on other sites

paidia 8elw voh8eia megalh!!!!!! to rapid bike ti leei aksizei ka8olou gia to kruptonaki mas???? dinei tpt h mono ta lefta mas na dwsoume???

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα, δεν υπαρχει περιπτωση να μην δινει αρκει να εχεις εξατμιση και φιλτρο. Εσυ που εχεις την GPR βαλε και ενα φιλτρο Pipercross και βαλε μετα Rapid και θα δεις!

 

Edit: Αν και ειναι ακριβο πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα μου τριπισε η εξατμιση τι μπορω να κανω εκτος απο αλλαγη?Ειναι η δευτερη φορα τιν προτι εκανα αλουμινοκολληση αλλα ξανα τριπισε τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα μου τριπισε η εξατμιση τι μπορω να κανω εκτος απο αλλαγη?Ειναι η δευτερη φορα τιν προτι εκανα αλουμινοκολληση αλλα ξανα τριπισε τι μπορω να κανω?

 

ποια εξατμιση η εργοστασιακη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μια αλλη που εβαλα tsuyoshi tri oval

 

και πως τρυπησε 2 φορες ρε φιλε σε ποιο σημειο,ποσο καιρο την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

και πως τρυπησε 2 φορες ρε φιλε σε ποιο σημειο,ποσο καιρο την εχεις?

 

περιπου 5 μηνες τιν εχω την εξατμιση και τριπισε απο τιν μεσα μερια δηλαδη απο τισ ροδας τιν μερια.Ξερεις αν γινεται να αλλαξω καλουπι και ποσο μπορει να στιχισει να δω αν σιμφερει

Link to comment
Share on other sites

περιπου 5 μηνες τιν εχω την εξατμιση και τριπισε απο τιν μεσα μερια δηλαδη απο τισ ροδας τιν μερια.Ξερεις αν γινεται να αλλαξω καλουπι και ποσο μπορει να στιχισει να δω αν σιμφερει

 

please θελω μια φοτο να την τριψω στα μουτρα του τυπου που ηθελα να μου την πουλησει σαν original carbon yoshimura......που δινει 3 αλογα και 20 επιπλεον km/h τελικη........

Link to comment
Share on other sites

περιπου 5 μηνες τιν εχω την εξατμιση και τριπισε απο τιν μεσα μερια δηλαδη απο τισ ροδας τιν μερια.Ξερεις αν γινεται να αλλαξω καλουπι και ποσο μπορει να στιχισει να δω αν σιμφερει

αφου εχεισ την tsuyoshi(την εχει ενασ φιλος μ)λογικα το τελικο κουμπωνει πανω στο λαιμο κ κρατιετε κ με 2 ελατηρια.αλλαξε το τελικο κ παρε παλι το ιδιο...αν σ εχει τριπισει ο λαιμος απλως παρε λαιμο...λογικα οσο πηρεσ την εξατμιση θα κανει το τελικο(ισως κ λιγοτερο)ο λαιμος δεν ξερω

 

please θελω μια φοτο να την τριψω στα μουτρα του τυπου που ηθελα να μου την πουλησει σαν original carbon yoshimura......που δινει 3 αλογα και 20 επιπλεον km/h τελικη........

μην μ πεις οτι το πιστεψεσ??????η μονη εξατμιση που αξιζει(επιτελους την ειδα κ την ακουσα κ δοκιμασα)ειναι η sp.ORIGINAL CARBON YOSHIMURA MADE IN JAPAN ειναι μονο για το address αν θες παρε το τελικο(280 ευρω)και φτιαξε κ εναν λαιμο(δεν ξερω τιμη):X

Link to comment
Share on other sites

μην μ πεις οτι το πιστεψεσ??????η μονη εξατμιση που αξιζει(επιτελους την ειδα κ την ακουσα κ δοκιμασα)ειναι η sp.ORIGINAL CARBON YOSHIMURA MADE IN JAPAN ειναι μονο για το address αν θες παρε το τελικο(280 ευρω)και φτιαξε κ εναν λαιμο(δεν ξερω τιμη):X

 

εννοειται οχι.....εχεις πιάσει original carbon τελικό?......εχει ανάγλυφη υφη και ειναι πανάλαφρο(και εννοειται ΔΕΝ σκουριαζει) .ενας βλακας πωλητης δεν ειναι ικανος να πουλησει σε μενα (και στον καθένα μας) φυκια για μεταξωτες κορδέλες .....την αλλή βδομαδα 8α παραγγειλω την protech.....

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι τι λεει η protech αν εχεις αφησει τον σιγαστηρα επανω κανει θορηβο?

 

οταν τη βαλω θα σου απαντήσω,αν και δεν θα αφήσω σιγηστηρα ....οχι γιατι μου αρεσει ο θόρυβος αλλα εχω ακουσει για προβλιμα στη βαλβιδα εξαγωγης μ τν σιγαστηρα επανω ...

Link to comment
Share on other sites

]φιλαρακι τι λεει η protech αν εχεις αφησει τον σιγαστηρα επανω κανει θορηβο?

 

οταν τη βαλω θα σου απαντήσω,αν και δεν θα αφήσω σιγηστηρα ....οχι γιατι μου αρεσει ο θόρυβος αλλα εχω ακουσει για προβλιμα στη βαλβιδα εξαγωγης μ τν σιγαστηρα επανω ...

 

καλη ειναι η προτεκ...αυτο με τισ βαλβιδες δεν το ξερω....

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεισ την tsuyoshi(την εχει ενασ φιλος μ)λογικα το τελικο κουμπωνει πανω στο λαιμο κ κρατιετε κ με 2 ελατηρια.αλλαξε το τελικο κ παρε παλι το ιδιο...αν σ εχει τριπισει ο λαιμος απλως παρε λαιμο...λογικα οσο πηρεσ την εξατμιση θα κανει το τελικο(ισως κ λιγοτερο)ο λαιμος δεν ξερω

 

 

μην μ πεις οτι το πιστεψεσ??????η μονη εξατμιση που αξιζει(επιτελους την ειδα κ την ακουσα κ δοκιμασα)ειναι η sp.ORIGINAL CARBON YOSHIMURA MADE IN JAPAN ειναι μονο για το address αν θες παρε το τελικο(280 ευρω)και φτιαξε κ εναν λαιμο(δεν ξερω τιμη):X

Ωραια δηλαδη να σκευτομαι για καινουρια εξατμισι μπορεις να ανεβασεις φωτο απο την εξατμιση που λες να την δω??

 

Η εξατμιση που φοραω

http://img191.imageshack.us/img191/9814/imgp1164.jpg

 

Και η τριπα στο πλαη

http://img41.imageshack.us/img41/2071/imgp1163.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δηλαδη να σκευτομαι για καινουρια εξατμισι μπορεις να ανεβασεις φωτο απο την εξατμιση που λες να την δω??

 

Η εξατμιση που φοραω

http://img191.imageshack.us/img191/9814/imgp1164.jpg

 

Και η τριπα στο πλαη

http://img41.imageshack.us/img41/2071/imgp1163.jpg

 

αυτο δεν ειναι τρυπα ειναι ρωγμη και κατα πασα πιθανοτητα δεν φτιαχνεται ουτε και να το ξανακολλησεις.το παχος του μεταλλου στο τελικο ειναι μικρο και με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει σε εκεινο το σημειο σου εκανε την ρωγμη.κριμα τοσα λεφτα και στους 5 μηνες να ειναι για πεταμα,μ`αρεσει που εχει και την σημαια της ιαπωνιας επανω και καλα γνησιο made in japan σκατα στα μουτρα τους εγω λεω.καλα εκανες παντως φιλε και εβαλες τις φωτο για να τις δουμε και να προσεχουμε.να ρωτησω κατι ασχετο τωρα,εγγυηση δεν εχει???:blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι κενουργιος στο φορυμ καλος σας βρικα!!

να και μια φοτο απο το crypton το δικο μου δεν ειναι προσφατη αλλα θα βαλο!!:D:D

 

http://img195.imageshack.us/my.php?image=dsc00001vpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην μ πεις οτι το πιστεψεσ??????η μονη εξατμιση που αξιζει(επιτελους την ειδα κ την ακουσα κ δοκιμασα)ειναι η sp.ORIGINAL CARBON YOSHIMURA MADE IN JAPAN ειναι μονο για το address αν θες παρε το τελικο(280 ευρω)και φτιαξε κ εναν λαιμο(δεν ξερω τιμη):X

 

 

apostolis15 για πες τις εντυπώσεις σου απο την sp.γιατι οπως και πιο πανω ειχα αναφερει οτι την εχα δοκιμασει και μου αρεσε αλλα επεδη δεν ειμαι και πολυ καιρο στα μηχανολογικα του παπιου θελω και αλλες γνωμες σχετικα με αυτη την εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δηλαδη να σκευτομαι για καινουρια εξατμισι μπορεις να ανεβασεις φωτο απο την εξατμιση που λες να την δω??

 

 

Η εξατμιση που φοραω

http://img191.imageshack.us/img191/9814/imgp1164.jpg

α του φιλου μ ειναι οβαλ

 

Και η τριπα στο πλαη

http://img41.imageshack.us/img41/2071/imgp1163.jpg

:blink:

 

ok

η απλη--->http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/thumb_01/NEWS/address_3.jpg

 

 

και η carbon-->http://www.imageshack.gr/files/cvdflhdklcto08t6jo2v.jpg

 

αυτο δεν ειναι τρυπα ειναι ρωγμη και κατα πασα πιθανοτητα δεν φτιαχνεται ουτε και να το ξανακολλησεις.το παχος του μεταλλου στο τελικο ειναι μικρο και με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει σε εκεινο το σημειο σου εκανε την ρωγμη.κριμα τοσα λεφτα και στους 5 μηνες να ειναι για πεταμα,μ`αρεσει που εχει και την σημαια της ιαπωνιας επανω και καλα γνησιο made in japan σκατα στα μουτρα τους εγω λεω.καλα εκανες παντως φιλε και εβαλες τις φωτο για να τις δουμε και να προσεχουμε.να ρωτησω κατι ασχετο τωρα,εγγυηση δεν εχει???:blink:

ε ναι εξατμιση με αριστη ποιοτητα....:X

 

μην μ πεις οτι το πιστεψεσ??????η μονη εξατμιση που αξιζει(επιτελους την ειδα κ την ακουσα κ δοκιμασα)ειναι η sp.ORIGINAL CARBON YOSHIMURA MADE IN JAPAN ειναι μονο για το address αν θες παρε το τελικο(280 ευρω)και φτιαξε κ εναν λαιμο(δεν ξερω τιμη):X

 

 

apostolis15 για πες τις εντυπώσεις σου απο την sp.γιατι οπως και πιο πανω ειχα αναφερει οτι την εχα δοκιμασει και μου αρεσε αλλα επεδη δεν ειμαι και πολυ καιρο στα μηχανολογικα του παπιου θελω και αλλες γνωμες σχετικα με αυτη την εξατμιση.

 

 

κανει κορυφαιο ηχο αρκετα μπασο(κ αυτο το παιδι εχει βγαλει κ τον σιγαστηρα)και κανει τον θορυβο λεμε

η μπουκα ειναι τεραστια.παρΑτηρησα μια καλυτερη επιταχυνση...ετσι νομιζω

κ ειναι κ ομορφουτσικη

Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

ok

η απλη--->http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/thumb_01/NEWS/address_3.jpg

 

 

και η carbon-->http://www.imageshack.gr/files/cvdflhdklcto08t6jo2v.jpg

 

 

ε ναι εξατμιση με αριστη ποιοτητα....:X

 

 

 

 

apostolis15 για πες τις εντυπώσεις σου απο την sp.γιατι οπως και πιο πανω ειχα αναφερει οτι την εχα δοκιμασει και μου αρεσε αλλα επεδη δεν ειμαι και πολυ καιρο στα μηχανολογικα του παπιου θελω και αλλες γνωμες σχετικα με αυτη την εξατμιση.

 

 

κανει κορυφαιο ηχο αρκετα μπασο(κ αυτο το παιδι εχει βγαλει κ τον σιγαστηρα)και κανει τον θορυβο λεμε

η μπουκα ειναι τεραστια.παρΑτηρησα μια καλυτερη επιταχυνση...ετσι νομιζω

κ ειναι κ ομορφουτσικη

 

Και ποσο στιχιζει αθτη η εξατμιση?Μοιαζει πολυ με αυτη που εχει βγαλει η yoshimura αλλα εχει αλλο σημα δηπλα ειναι η ιδια ομως ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...