Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

injection ειναι το address , για την τελικη εμενα τοσο μου εβγαλε το χ οποτε και να το ανοιξα και μαλιστα με το ζορι και πολυ ετοιμο να φυγει απο το δρομο ενω το address εβγαλε 110 αντι 100 και μαλιστα ανετα και πιο στα8ερα στον περιφεριακο δρομο. Δεν κατηγορω το χ απλα περιμενα πολυ περισοτερα για το υπερτατο παπι ασ πουμε, πολυ διαφιμηση, λογια για το τιποτα.

 

εχεις δικιο πολυ διαφημιση αλλα ενταξει εχει καποια υπερ πολυ αξιολογα.τωρα για την τελικη σου μαλλον πρεπει να το πας γιαμαχα να το κοιταξουν μηπως θελει ρυθμισμα το ιτζεκσιον.το τρανταγμα που λες στην τελικη το κανει σε ολα οχι μονο το δικο σου.σε γενικες γραμμες ολες οι εταιρειες ανα κατηγορια ακολουθουν την ιδια παγια πολιτικη με καποιες μικρες διαφορες στα μοντελα τους.π.χ. το κρυπτον εχει ψυγειο το μοντενας εχει δισκοφρενο πισω και ουτω καθ`εξης.οποτε ο καθε καταναλωτης κοιταει το προιον σαν συνολο και απο`κει και περα αποφασιζει τι θα αγορασει.πρωτευον ρολο παιζει το value for money δηλαδη ποιος δινει τα πιο πολλα σε πιο ελκυστικη τιμη.δεν πας παντα με βασικο κριτηριο μονο την ομορφια.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

geia sas k apo mena.eleos,den mporw na akouw allo gia telikh crypton x 100 h 110klm/h.aporw.allo papi odigame.exw dei 130+klm/h psarwmenos atiki odo.to papi apeiraxto,oute kathreptes den evgala.den mporw na akouw synexeia anakriveies.h telikh ayth ligo prin thn exodo dimokratias erxomenos apo eleysina.hmarton

 

γεια σου φιλε νεστρο.δεν ειναι ανακριβειες αυτο που λενε τα παιδια ειναι γεγονος ορισμενα εργοστασιακα κρυπτον εχουν βγει απο την παραγωγη με λαθος ρυθμιση στο ιντζεκτιον και βγαζουν μικροτερη τελικη.γιατι εσυ εχεις την εντυπωση οτι οχηματα ακριβως τα ιδια ειτε αυτοκινητα ειτε μηχανακια που βγαινουν απο το εργοστασιο εχουν τις ιδιες επιδοσεις?το απολυτο δεν υπαρχει και παιζουν ρολο πολυ παραγοντες ως προς τις επιδοσεις ενος οχηματος παραγωγης οπως π.χ. το στρωσιμο.αυτο που σου λεω ειναι δοκιμασμενο 100%.

Link to comment
Share on other sites

geia sas k apo mena.eleos,den mporw na akouw allo gia telikh crypton x 100 h 110klm/h.aporw.allo papi odigame.exw dei 130+klm/h psarwmenos atiki odo.to papi apeiraxto,oute kathreptes den evgala.den mporw na akouw synexeia anakriveies.h telikh ayth ligo prin thn exodo dimokratias erxomenos apo eleysina.hmarton
pesta re file egw eixa piasei 130 k kati sto sxisto gyrnontas apo salamina kai eixe kai ligo aera kai xwris na eimai psarwmenos...mono thn eksatmish eixa olo mama...
Link to comment
Share on other sites

Mia χαρα ειναι το 14αρι πηρε ανασα το μηχανακι.Ξεκιναει ανετα δεν μπουκωνει καθολου, ας κοντινε και λιγο.
siga thn diafora...kai prin mia xara phgaine to papi mono sthn prwth tou se kamia anhfora psilizorizontan na anevasei strofes mono auto to kako eixe...
Link to comment
Share on other sites

geia sas k apo mena.eleos,den mporw na akouw allo gia telikh crypton x 100 h 110klm/h.aporw.allo papi odigame.exw dei 130+klm/h psarwmenos atiki odo.to papi apeiraxto,oute kathreptes den evgala.den mporw na akouw synexeia anakriveies.h telikh ayth ligo prin thn exodo dimokratias erxomenos apo eleysina.hmarton

 

Φιλε μου δεν εχω λογο να πω ψεματα, μακαρι να εβγαζε και το δικο μου χ 130 εστς και 120 αλα που τετοια τυχη, να ειμασταν σε διαφορετικη χωρα θα ελεγα οτι οδηγω το ιδιο μηχανακι με αλεσ προδιαγραφες αλα στην Ελλαδ ειμαστε και οι δυο, ποσα χιλιιομετρα εχεισ επανω γραμενα? εγω τωρα εχω 3200 περιπου μαμα μηχανακι μονο γραναζι για εκκινηση του αλαξα αλα και με το μαμα γραναζι τα ιδια μου εβγαλε, και δοκιμασμενο και με μαμα εξατμηση και με μοτοσπορ....τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε νεστρο.δεν ειναι ανακριβειες αυτο που λενε τα παιδια ειναι γεγονος ορισμενα εργοστασιακα κρυπτον εχουν βγει απο την παραγωγη με λαθος ρυθμιση στο ιντζεκτιον και βγαζουν μικροτερη τελικη.γιατι εσυ εχεις την εντυπωση οτι οχηματα ακριβως τα ιδια ειτε αυτοκινητα ειτε μηχανακια που βγαινουν απο το εργοστασιο εχουν τις ιδιες επιδοσεις?το απολυτο δεν υπαρχει και παιζουν ρολο πολυ παραγοντες ως προς τις επιδοσεις ενος οχηματος παραγωγης οπως π.χ. το στρωσιμο.αυτο που σου λεω ειναι δοκιμασμενο 100%.

 

Πεστα ρε plammer εδω στην Καβαλα που μενω εχω ακουσει μεχρι 120 αλα αν βαλουμε οτι ειμαι και κοντα 90 κιλα η τελικη ειναι σχετικη αλα επιδη εχουμε ολο ανηφορες πολυ αισθητη ειναι η εκκινηση ειτε μονος και πολυ περισοτερο διπλος, οθτε 50αρι να οδηγουσα, σαν να ξεκινασ με 2α η 3η, μην πω οτι ειμαι ετοιμος να ωαλω και ποδια για βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

http://s673.photobucket.com/albums/vv91/kostas_xhs13/?action=view&current=DSC00440.jpg

paidia auto edw einai to x mou...kserei kaneis pio filtro einai kalytero na tou valw apo ta dyo pou eipa?den mou exei pei kaneis sas akomh...entaksei mporei na eimai kainourios sto forum alla prin parw to mhxanaki eixa faei wres diavazontas ta mhnymata sas gia na dw ti paizei me to papaki auto...

γεια χαρα σου.καλως ηρθες στο forum.πολυ αγχωμενο σε βλεπω.γιατι θελεις να αλλαξεις το φιλτρο... και πες μου τι αλλαγες εχεις κανει στο παπι.αναλογως θα σου πω.ισως να μην χρειαζεται να το αλλαξεις;)

re paidia mporei na mou pei kanenas poses strofes xtypaei koftes me ti racing hlektoniki to crypton??? pleas an kserei kapoios

στο παπι κοφτη πιανει στις 9700στρ.οσο για την μουφα που μας εδειξες,τον πηρα τηλεφωνο οταν το ειχε προτοβαλει στην σελιδα τοτε που δεν ειχε καν τιμη.το ρωταω εαν δουλεψε σωστα και η απαντηση του ηταν οτι ναι δουλεψε αλλα ειχαμε βαλει και πιστονι με κυλινδρο κεντροφορο εξατμηση.....τον ρωταω λοιπον κανει δουλεια εργοστασιακο το μηχανακι??? η απαντηση ηταν ε...οχι και την μεγαλη βελτιωση...για αυτο ακυρο το θεμα μονο rabit bike για την ωρα.

 

Πεστα ρε plammer εδω στην Καβαλα που μενω εχω ακουσει μεχρι 120 αλα αν βαλουμε οτι ειμαι και κοντα 90 κιλα η τελικη ειναι σχετικη αλα επιδη εχουμε ολο ανηφορες πολυ αισθητη ειναι η εκκινηση ειτε μονος και πολυ περισοτερο διπλος, οθτε 50αρι να οδηγουσα, σαν να ξεκινασ με 2α η 3η, μην πω οτι ειμαι ετοιμος να ωαλω και ποδια για βοηθεια...

 

λοιπον εγω θελω να σας πω το εξης.ακουγονται πολλα για την τελικη σε αυτο το μηχανακι.εγω πιστευω οτι επειδη ο κυλινδρος ειναι diasil και το πιστονι σφηριλατο ειναι πολυ σφυκτο απο το εγοστασιο.πρεπει να κανει αρκετα χλμ για να

ανοιξει.οταν φτασεται κοντα στα 5000χλμ και βεβαια να εχει ανοιχτει και λιγο σε ταχυτητα ,αλλα χλμ βλεπει ο ενας και αλλα χλμ βλεπει ο αλλος επισης με την αλλαγη του γραναζιου απο 15 σε 14 υπαρχει και εκει διαφορα.τι να το κανω να βγαζει 150 χλμ και να πρεπει να διανυσω 5 χλμ για να τα βγαλω?????

εγω για παραδειγμα εχω βαλει 14 γραναζι μπροστα και επειδη δεν με περνει να βαλω λιγο μικροτερο ακομα θα αλλαξω το πισω σε μεγαλυτερο.λογικο ειναι σε αποσταση 300μετρων θα σκασουν ολες οι ταχυτητες και η διαφορα των δυο παπιων θα ειναι μεγαλη......;):kill::superman:

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σου.καλως ηρθες στο forum.πολυ αγχωμενο σε βλεπω.γιατι θελεις να αλλαξεις το φιλτρο... και πες μου τι αλλαγες εχεις κανει στο παπι.αναλογως θα σου πω.ισως να μην χρειαζεται να το αλλαξεις;)

 

στο παπι κοφτη πιανει στις 9700στρ.οσο για την μουφα που μας εδειξες,τον πηρα τηλεφωνο οταν το ειχε προτοβαλει στην σελιδα τοτε που δεν ειχε καν τιμη.το ρωταω εαν δουλεψε σωστα και η απαντηση του ηταν οτι ναι δουλεψε αλλα ειχαμε βαλει και πιστονι με κυλινδρο κεντροφορο εξατμηση.....τον ρωταω λοιπον κανει δουλεια εργοστασιακο το μηχανακι??? η απαντηση ηταν ε...οχι και την μεγαλη βελτιωση...για αυτο ακυρο το θεμα μονο rabit bike για την ωρα.

 

 

 

λοιπον εγω θελω να σας πω το εξης.ακουγονται πολλα για την τελικη σε αυτο το μηχανακι.εγω πιστευω οτι επειδη ο κυλινδρος ειναι diasil και το πιστονι σφηριλατο ειναι πολυ σφυκτο απο το εγοστασιο.πρεπει να κανει αρκετα χλμ για να

ανοιξει.οταν φτασεται κοντα στα 5000χλμ και βεβαια να εχει ανοιχτει και λιγο σε ταχυτητα ,αλλα χλμ βλεπει ο ενας και αλλα χλμ βλεπει ο αλλος επισης με την αλλαγη του γραναζιου απο 15 σε 14 υπαρχει και εκει διαφορα.τι να το κανω να βγαζει 150 χλμ και να πρεπει να διανυσω 5 χλμ για να τα βγαλω?????

εγω για παραδειγμα εχω βαλει 14 γραναζι μπροστα και επειδη δεν με περνει να βαλω λιγο μικροτερο ακομα θα αλλαξω το πισω σε μεγαλυτερο.λογικο ειναι σε αποσταση 300μετρων θα σκασουν ολες οι ταχυτητες και η διαφορα των δυο παπιων θα ειναι μεγαλη......;):kill::superman:

tipota mono thn yoshimura kai ena 14ari...kai thelw na to allaksw gia na dwsei ligo to mhxanaki na phgainei kalytera...giati h eksatmisi thelei kai ena filtraki kai enan ekkentroforo gia na doulepsei pio kala...gia to ftero ksereis pws vgainei?gia na to kanw kolovo...thanks gia ton xrono sou...
Link to comment
Share on other sites

Σε θεμα εκκινησεων μ εκεινα που βγαζουν παραπανω τελικη εισαι στο ιδιο επιπεδο?

 

Τι να σου πω? πιστευω πως ναι δεν εχω οδηγησει αλλα χ για να μπωρω να δω διαφορα και να κρινω απο οτι μου λενε μονο αλοι με χ η που εχουν οδηγησει και αλλα χ η εκκινηση ετσι ειναι και σε πιο αδυνατους εβγαλε 120 οπως και το δικο μου οταν το οδηγησε ο μηχανικος απο το συνεργειο.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σου.καλως ηρθες στο forum.πολυ αγχωμενο σε βλεπω.γιατι θελεις να αλλαξεις το φιλτρο... και πες μου τι αλλαγες εχεις κανει στο παπι.αναλογως θα σου πω.ισως να μην χρειαζεται να το αλλαξεις;)

 

στο παπι κοφτη πιανει στις 9700στρ.οσο για την μουφα που μας εδειξες,τον πηρα τηλεφωνο οταν το ειχε προτοβαλει στην σελιδα τοτε που δεν ειχε καν τιμη.το ρωταω εαν δουλεψε σωστα και η απαντηση του ηταν οτι ναι δουλεψε αλλα ειχαμε βαλει και πιστονι με κυλινδρο κεντροφορο εξατμηση.....τον ρωταω λοιπον κανει δουλεια εργοστασιακο το μηχανακι??? η απαντηση ηταν ε...οχι και την μεγαλη βελτιωση...για αυτο ακυρο το θεμα μονο rabit bike για την ωρα.

 

 

 

λοιπον εγω θελω να σας πω το εξης.ακουγονται πολλα για την τελικη σε αυτο το μηχανακι.εγω πιστευω οτι επειδη ο κυλινδρος ειναι diasil και το πιστονι σφηριλατο ειναι πολυ σφυκτο απο το εγοστασιο.πρεπει να κανει αρκετα χλμ για να

ανοιξει.οταν φτασεται κοντα στα 5000χλμ και βεβαια να εχει ανοιχτει και λιγο σε ταχυτητα ,αλλα χλμ βλεπει ο ενας και αλλα χλμ βλεπει ο αλλος επισης με την αλλαγη του γραναζιου απο 15 σε 14 υπαρχει και εκει διαφορα.τι να το κανω να βγαζει 150 χλμ και να πρεπει να διανυσω 5 χλμ για να τα βγαλω?????

εγω για παραδειγμα εχω βαλει 14 γραναζι μπροστα και επειδη δεν με περνει να βαλω λιγο μικροτερο ακομα θα αλλαξω το πισω σε μεγαλυτερο.λογικο ειναι σε αποσταση 300μετρων θα σκασουν ολες οι ταχυτητες και η διαφορα των δυο παπιων θα ειναι μεγαλη......;):kill::superman:

 

ela re megale. na s pw pira ta papi paei wraia 8elw na s pw mia mera alla dn exw to til sou an mporeis pare me i kane me add sto msn hatzak1s@otenet.gr.ta leme....... paidia to ekopsa to ftero,ebala flasakia mesa sto kolofanaro k einai wraio.afisa mono tin kambili tis kleidwnias.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? πιστευω πως ναι δεν εχω οδηγησει αλλα χ για να μπωρω να δω διαφορα και να κρινω απο οτι μου λενε μονο αλοι με χ η που εχουν οδηγησει και αλλα χ η εκκινηση ετσι ειναι και σε πιο αδυνατους εβγαλε 120 οπως και το δικο μου οταν το οδηγησε ο μηχανικος απο το συνεργειο.

 

Μηπως δεν σπας σωστα τις ταχυτητες?Και γω στην αρχη στο δικο μου το παπι δεν τις αλλαζα σωστα και δεν εβγαζε τελικες οπως ο μηχανικος μου με το ιδιο παπι.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν σπας σωστα τις ταχυτητες?Και γω στην αρχη στο δικο μου το παπι δεν τις αλλαζα σωστα και δεν εβγαζε τελικες οπως ο μηχανικος μου με το ιδιο παπι.

 

Κοιτα να δεις , το ανοιξα και νορμαλ, και της ταχητητεσ στον κοφτη και εγβαλε τα ιδια και στα 1000χιλ και στα 3000χιλ τςρα εχω 3200χιλ, να σου πω οτι η τεταρτη δεν πιανει κοφτη απλα δεν ανεωαζει αλο με εμενα και τα κιλα μου επανω, τωρα μετα τισ 5000χιλ μπωρει να ανοιχει και αλο οπσ λενε λογο diasil κυλινδρου που αργει να στρο8ει...ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν σπας σωστα τις ταχυτητες?Και γω στην αρχη στο δικο μου το παπι δεν τις αλλαζα σωστα και δεν εβγαζε τελικες οπως ο μηχανικος μου με το ιδιο παπι.

 

Και κατι ακομα, δεν ειμαι γαζοφονιας αλα πραγματικα περιμενα παραπανω αποδοσεις στο συγεκριμενο παπι σχετικα με τα αλα του ανταγονισμου,απογοητευτηκα απο την yamaha για ακομα μια φορα. Τελικα το crypton z 105 ηταν το καλητερο crypton στα χρονικα για μενα το ειχα 7 χρονια μανησιο και δεν μου εβγαλε ουτε ζημια και ηταν σκυλι,αλα το βαρεθηκα τοσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις , το ανοιξα και νορμαλ, και της ταχητητεσ στον κοφτη και εγβαλε τα ιδια και στα 1000χιλ και στα 3000χιλ τςρα εχω 3200χιλ, να σου πω οτι η τεταρτη δεν πιανει κοφτη απλα δεν ανεωαζει αλο με εμενα και τα κιλα μου επανω, τωρα μετα τισ 5000χιλ μπωρει να ανοιχει και αλο οπσ λενε λογο diasil κυλινδρου που αργει να στρο8ει...ειδομεν.

 

Η τελευταια ταχυτητα ειναι απλα για να ριχνει στροφες στον κινητηρα και αν εχει δυναμη ανεβαζει χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσο πρεπει να σπας τις ταχυτητες? πχ 1η αλλαζω στα 30 2η στα 50 κλπ εγω ετσι κανω..

 

Λιγο πριν απο τους κοφτες ειναι η σωστη αλλαγη.Ετσι ωστε οταν αλλαζεις ταχυτητα να μην κρεμαει το μηχανακι ουτε να φτανεις στην κοκκινη περιοχη των στροφων οπου η ιπποδυναμη ειναι παρα πολυ χαμηλη και μετα να αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στα ποσα χλμ η καθε μια?

 

Δεν ξερω αυτο πρεπει να το δεις εσυ ο ιδιος στο δικο σου η να σου πει με ακριβεια καποιος που εχει Χ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στα ποσα χλμ η καθε μια?

 

ela re sy 8a akouseis ton hxo pou 8a kanei to mhxanaki...alla apo oti xerw 1h 35-40

2a 60-70 3h 110-115 k tetarth oso paei...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου παπιου,αλλα σε ολες τις μηχανες - παπια κτλ δεν εχει σημασια ποσα χιλιομετρα πας και αλλαζεις ταχυτητα.Η ουσια ειναι να αλλαζεις ταχυτητες αναλογα με τις στροφες του κινητηρα και φυσικα πως το κανεις αυτο? απλα ακους το μοτερ στο δρομο οταν πηγαινεις και αναλογως τις στροφες που αναπτυσεις με το ανοιγμα του γκαζιου ανεβαζεις ή κατεβαζεις ταχυτητα,παρομοιως οπως αναφερει πολυ σωστα ο συμφορουμιτης madloufos(Λιγο πριν απο τους κοφτες ειναι η σωστη αλλαγη).Παντα καλο ζεσταμα στο παπι να λιπανθει το κυλινδροπιστονο και καλο ειναι να μην αφηνουμε το μηχανακι να δουλευει πλαγιως,δηλαδη στο μονο σταντ.

 

Φιλικα,solitary.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

ela re sy 8a akouseis ton hxo pou 8a kanei to mhxanaki...alla apo oti xerw 1h 35-40

2a 60-70 3h 110-115 k tetarth oso paei...

 

re file diaforetika mporeis merikes boltes na to anoikseis k na exeis to nou sou sto konter k sto gazi k as paei ston kofti dn peirazei. etsi 2,3,5 fores 8a kaneis la8os alla meta 8a ma8eis akougwntas ton ixo k blepontas to konter , opws 8a suny8isei k to xeri sou to gazi k to podi sou tin allagi. dokimase to.

 

prin merikes meres auto me tin eksatmisi den itan eirwniko ,paidia . apla to skeftomoun k i8ela na akousw gnwmes asheta oti merikoi pareksigoun

Link to comment
Share on other sites

re file diaforetika mporeis merikes boltes na to anoikseis k na exeis to nou sou sto konter k sto gazi k as paei ston kofti dn peirazei. etsi 2,3,5 fores 8a kaneis la8os alla meta 8a ma8eis akougwntas ton ixo k blepontas to konter , opws 8a suny8isei k to xeri sou to gazi k to podi sou tin allagi. dokimase to.

 

prin merikes meres auto me tin eksatmisi den itan eirwniko ,paidia . apla to skeftomoun k i8ela na akousw gnwmes asheta oti merikoi pareksigoun

nai pareksigisa kai den pisteuw oti to skeftosoun na valeis acrapovic apo hayabusa sto crypton kai entelws tyxaia to eipes otan eipa kai egw gia thn yoshimura mou...kai pws einai dynaton na exei to teliko ths acrapocic mono 380?opote mhn mou les vlakeies...ektos kai an eisai toso asxetos apo mhxanakia kai den ksereis oti ama valeis tetoia eksatmish to mhxanaki sou den tha douleuei katholou swsta...
Link to comment
Share on other sites

ela re sy 8a akouseis ton hxo pou 8a kanei to mhxanaki...alla apo oti xerw 1h 35-40

2a 60-70 3h 110-115 k tetarth oso paei...

 

bravo re sinonomate... pes ta...mono o hxos arkei re paidia... diladi an 8es na kaneis kamia kontra ti ka8ese kai 8a vlepeis t konter h 8a pigeneis psarwmenos;)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...