Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας δωσω και μερικες συμβουλες για αγορα και τοποθετηση xenon, μιας και

τα εχω βαλει μονος μου.

 

1) Αγοραστε xenon με slim ballast γιατι χωρανε πιο ευκολα σε περιορισμενο χωρο.

 

2) Βιδωστε οπωσδηποτε σταθερα το ballast καπου, γιατι αν κουνιεται συνεχεια μπορει να καει.

 

3) Επιλεξτε λαμπα 6000 η 5000 kelvin. Η 8000 μπλεδιζει πολυ και φωτιζει λιγοτερο απο την 6000. Οσο χαμηλωνουν τα kelvin, ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ η φωτεινοτητα!!!

 

4) Μην ακουμπησετε κατα την τοποθετηση την λαμπα! Σκουπιστε την με οινοπνευμα αν το κανετε κατα λαθος, αλλιως θα καει!!!

 

5) Αφου τα βαλετε ρυθμιστε ξανα τα φωτα σας, γιατι θα σταβωνετε τους απεναντι και θα χανεται το φως παντου.Πως θα το κανετε αυτο σωστα?

Χρειαζεστε δυο ατομα. Ανεβειτε ο ενας στο παπι και ο δευτερος θα μετρησει την αποσταση λαμπας-εδαφος, εστω οτι ειναι 90 ποντους.

Τραβηξτε μια γραμμη (η βαλτε μια μαυρη μονωτικη ταινια) σε εναν τοιχο στο ιδιο υψος (90 ποντους).

Σταθειτε τωρα ακριβως 10 μετρα απο τον τοιχο με τα φωτα αναμμενα,

και ρυθμιστε το φως απο την βιδα ωστε να μην ξεπερναει την γραμμη.

Ειστε ετοιμοι!

 

Κατι σημαντικο.

Τα xenon ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ!!!

Μην παρετε λαμπα που μπλεδιζει πολυ, γιατι θα φαινοσαστε απο μακρια και θα

σας σταματανε συνεχεια σε μπλοκο!

 

Ελπιζω να βοηθησα καποιους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω να ειναι παρανομα τα Xenon φωτα.Εχει αμαξια που ερχονται απο το εργοστασια μ αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι παρανομα τα Xenon φωτα.Εχει αμαξια που ερχονται απο το εργοστασια μ αυτα.

 

Τα aftermarket xenon ειναι ΟΛΑ παρανομα.

Τα εργοστασιακα xenon στα αυτοκινητα εχουν και διαφορετικα φαναρια με πιο κλειστα κατοπτρα, που δεν στραβωνουν τους απεναντι.

Για να εισαι νομιμος πρεπει να αγορασεις και τα αντιστοιχα μαμισια φαναρια, αν φυσικα εβγαινε το μοντελο με xenon.

 

Στα μηχανακια ειναι full παρανομα, αλλωστε δεν υπαρχει μηχανη με εργοστασιακα xenon!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οσο κατεβαινουν τα κελβιν δεν ειναι πιο φωτεινο.. Υπαρχουν 10 & 12000 κελωιν χενον>Δλδ δν θα βλεπουμε τπτ?! Επισης τα 4300κ ειναι προς το κιτρινο και δεν νομιζω να φωτιζει καλυτερα απο χενον 6000κελβιν.. Αν τα ρυθμισεις χαμηλα δεν θα στραβωσουν αυτους που θα ειναι στο μπλοκο και ολους τους υπολοιπους βεβαια
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...epeidi kai egw thelw na valw xenon sto mixanaki to exw psaksei....exw vrei kai H1 kai H4....opoia kai na valeis den uparxei provlima....apla me tin H1 den tha exeis sigoura megali skala...(to exei valei enas filos mou se x kai tou eipan oti den uparxei H1 me 2 skales....)kai uparxoun kai 2 eidwn H4....i mia einai pali me ti mesaia skala mono kai i alli exei kai tis duo...to bgalane etsi giati polloi pisteuoun oti i megali skala me xenon fwta einai axristi...alloi lene pali oti an exeis megali skala me xenon an ti xrisimopoihseis arketes fores tha sou kitrinisei to fanari kai kala apo upsili thermokrasia....alla auta einai malakies giati opoia skala kai na exeis idia watt kaiei aplws allazoun ta katoptra...oli i thermokrasia menei ston pollaplasiasti tasis kai den exei provlima...autes tis meres tha paw na parw ta xenon H4 me tis 2 skales kai tha sas pw pws paei an einai...opoios einai apo athina kai den kserei pou exei as mou steilei na tou pw to magazi pou ta exw vrei na paei na rwtisei kai monos tou...auta pou sas lew paidia den ta bgazw apo to mualo mou,mou ta eipan...twra den kserw an mou elegan malakies....(sorry gia ta greeklish alla eimai se net cafe kai den kserw ti exei i ******* kai den allazei glwssa!!:))

 

φιλε μου οταν ειναι να γραψεις πολυ πραμα γραφε με ΕΛΛΗΝΙΚΑ γραμματα

γιατι μπερδευονται τα ματια μας!

 

ειναι εκκληση προς ολους για να επικοινονουμε ΟΛΟΙ και ποιο ΕΥΚΟΛΑ!!!

 

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οταν ειναι να γραψεις πολυ πραμα γραφε με ΕΛΛΗΝΙΚΑ γραμματα

γιατι μπερδευονται τα ματια μας!

 

ειναι εκκληση προς ολους για να επικοινονουμε ΟΛΟΙ και ποιο ΕΥΚΟΛΑ!!!

 

Πεστα βρε φιλε....ετσι οπως παμε θα ξεχασουμε και τα ελληνικα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι εχει λογο ομως που γραφει ετσι.Δεν εχει ελληνικα το pc του.Αλλα υπαρχει λυση: http://services.innoetics.com/greeklish/Service.aspx
Link to comment
Share on other sites

σ`αυτα που λεει ο φιλος lakis εχει δικιο καταρχην για να δουλεψει σωστα ενα κιτ θελει και τα σωστα κατοπτρα.το κιτ δουλευει με 6000-8000 kelvin αυτα ειναι τα εγκεκριμενα των εταιρειων για να δουλευει σωστα.μετα οσο ανεβαινουν τα κ χανει φωτεινοτητα.υπαρχει νομιμο κιτ για μηχανη απο την bmw μονο,αλλα δεν ειναι και τυχαιο που κανει 2000-2500 ευρω απο το εργοστασιο.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οσο κατεβαινουν τα κελβιν δεν ειναι πιο φωτεινο.. Υπαρχουν 10 & 12000 κελωιν χενον>Δλδ δν θα βλεπουμε τπτ?! Επισης τα 4300κ ειναι προς το κιτρινο και δεν νομιζω να φωτιζει καλυτερα απο χενον 6000κελβιν.. Αν τα ρυθμισεις χαμηλα δεν θα στραβωσουν αυτους που θα ειναι στο μπλοκο και ολους τους υπολοιπους βεβαια

 

Σε παραπεμπω σε ενα μονο απο τα δεκαδες site που το αναφερουν.

 

Κοιταξε εδω http://www.xenonlights.gr/index_files/FAQ.htm στην παραγραφο

'' Τι ειναι θερμοκρασια σωματος''

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτα τα βλεπω στην πραξη στον δρομο,οχι οτιδηποτε διαβαζω στο Ιντερνετ,οσο λιγοτεροι βαθμοι τοσο μεγαλυτερη φωτεινοτητα λες,δλδ οτι το 1ο φως ειναι δυνατοτερο απ τα υπολοιπα? http://www.imageshack.gr/files/mrd4cmxzfbb6hzgqnkbg.gif Τοτε κατα τα λεγομενα σου,γιατι τα πιο ακριβα αυτοκινητα εχουν ξενον ? γιατι να μην κρατησουμε τις λαμπες αλογονου?
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτα τα βλεπω στην πραξη στον δρομο,οχι οτιδηποτε διαβαζω στο Ιντερνετ,οσο λιγοτεροι βαθμοι τοσο μεγαλυτερη φωτεινοτητα λες,δλδ οτι το 1ο φως ειναι δυνατοτερο απ τα υπολοιπα? http://www.imageshack.gr/files/mrd4cmxzfbb6hzgqnkbg.gif Τοτε κατα τα λεγομενα σου,γιατι τα πιο ακριβα αυτοκινητα εχουν ξενον ? γιατι να μην κρατησουμε τις λαμπες αλογονου?

 

Φιλε μου πιστευω οτι ειμαι αρκετα σαφης σε αυτα που γραφω, και πιστεψε με δεν τα γραφω τυχαια!!!

Η λαμπα που βλεπεις αριστερα επανω στην photo που εβαλες (το 1ο φως οπως λες) ειναι και αυτη xenon (γραφει 4300k)!!!

 

Τα xenon ξεκινανε απο τα 4300k το οποιο αποδιδει και την μεγιστη φωτεινοτητα σε lumin, ισοδυναμα με το φως το ηλιου μετρημενο το μεσημερι.

Απλα στα 4300k τα xenon κιτρινιζουν, και για να πουλανε ολοι οι ασχετοι μουρη βαζουν τα μπλε...

Εχεις δει κανα Mercedes η M3 η Cayenne με γνησια xenon να βγαζει μπλε φως?

 

 

Αυτα που βλεπεις εσυ ''στην πραξη και στον δρομο'', εγω τα εχω μετρησει με επαγγελματικο φωτογραφικο ''ΦΩΤΟΜΕΤΡΟ'', τα εχω επαλληθευσει ΠΡΙΝ ΤΑ ΓΡΑΨΩ και θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ok συμφωνω,εχω παντως στο μηχανακι ειχα 4300Κ & ημουν ευχαριστημενος(εργοστασιακα φωτα).Παντως σε οσα αυτοκινητα κατηγοριας φτερου με ξενον εχω μπει εχουν πολυ καλη δεσμη,δεν εχω δει ομως πως φαινεται μεσα απο Μ3 οπως λες η cayenne..
Link to comment
Share on other sites

Ok συμφωνω,εχω παντως στο μηχανακι ειχα 4300Κ & ημουν ευχαριστημενος(εργοστασιακα φωτα).Παντως σε οσα αυτοκινητα κατηγοριας φτερου με ξενον εχω μπει εχουν πολυ καλη δεσμη,δεν εχω δει ομως πως φαινεται μεσα απο Μ3 οπως λες η cayenne..

 

Τα εργοστασιακα xenon δεν συγκρινονται στην οδηγηση, καμια σχεση....

πρεπει να το δεις για να καταλαβεις!!!

Μπορει να τα χρεωνουν βαπορι, αλλα αξιζουν και με το παραπανω.

 

Δες και αυτο http://www.safedriver.gr/index.php?productID=69

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αυτα που γραφεται.εχετε ομως προσεχει οτι το φαναρι μπροστα το δηθεν

γυαλι που δεν ειναι παρα μονο ενα πλαστικο καλης ποιοτητας και που αναγραφει

-bulk only 30w-δηλαδη οτι μπορει να μπει μονο λαμπα ισχυος 30watt γιατι το πλαστικο απο την θερμοκρασια που εχει η Η4-Η1 και η ΧΕΝΟΝ θα θαμποσει?????...;)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι γινεται να βαλουμε στροφομετρο στο παπι μας? Ειναι δυνατον να εχουν τα lifan και τα daytona που εχουν τα μισα λεφτα και να μην εχει το χ.
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αυτα που γραφεται.εχετε ομως προσεχει οτι το φαναρι μπροστα το δηθεν

γυαλι που δεν ειναι παρα μονο ενα πλαστικο καλης ποιοτητας και που αναγραφει

-bulk only 30w-δηλαδη οτι μπορει να μπει μονο λαμπα ισχυος 30watt γιατι το πλαστικο απο την θερμοκρασια που εχει η Η4-Η1 και η ΧΕΝΟΝ θα θαμποσει?????...;)

 

σωστο αυτο που λες ομως ειναι 35w η λαμπα αλλα αν θελει καποιος να βαλει κιτ πρεπει να βαλει και διακοπτη για να σβηνουν τα φωτα

 

Συναδελφοι γινεται να βαλουμε στροφομετρο στο παπι μας? Ειναι δυνατον να εχουν τα lifan και τα daytona που εχουν τα μισα λεφτα και να μην εχει το χ.

 

τα lifan kai ta daytona εχουν και δισκοφρενο πισω τι παει να πει αυτο δηλαδη.καλη παντως η σκεψη για στροφομετρο,το σκεφτομουν κι`εγω αλλα μου φαινεται πως ειναι ακριβη μετατροπη και δεν ξερω αν τελικα αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο ακομα και δισκοφρενο εχουν. Παντως θα γουσταρα ενα στροφομετρο.Αν παρει τιποτα το αυτι σας πειτε μου. Επισης αποφασισα να βαλω και 14 γραναζι μπροστα. Ξερεται απο που θα το προμηθευτω, ειμαι ζωγραφου.
Link to comment
Share on other sites

paidia ego ena exo na po oso anafora tis eksatmiseis...prin ligo kairo eixa stamatisei na mpaino giati polu to paizan eksipnoi...tora meta apo toso kairo mpaino na po ena pragma gia ta paidia pou to exoun anagkh pragmatika edo kai 3-4 mhnes sxedon exo tin tsuyoshi pou apo pollous 8eori8ike maimou...to mono pou 8elo na po einai oti me exei bgalei asproprosopo exo skisei ola ta papakia tis guro perioxis kai polla X me alles eksatmiseis kai oloi me tremoun 8a anebaso kai mia foto na to deite....euxaristo polu...
Link to comment
Share on other sites

paidia ego ena exo na po oso anafora tis eksatmiseis...prin ligo kairo eixa stamatisei na mpaino giati polu to paizan eksipnoi...tora meta apo toso kairo mpaino na po ena pragma gia ta paidia pou to exoun anagkh pragmatika edo kai 3-4 mhnes sxedon exo tin tsuyoshi pou apo pollous 8eori8ike maimou...to mono pou 8elo na po einai oti me exei bgalei asproprosopo exo skisei ola ta papakia tis guro perioxis kai polla X me alles eksatmiseis kai oloi me tremoun 8a anebaso kai mia foto na to deite....euxaristo polu...

 

Μπραβο ρε θηριο τους εσκισες ολους. Εχεις βαλει και 14αρι γραναζι?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο ακομα και δισκοφρενο εχουν. Παντως θα γουσταρα ενα στροφομετρο.Αν παρει τιποτα το αυτι σας πειτε μου. Επισης αποφασισα να βαλω και 14 γραναζι μπροστα. Ξερεται απο που θα το προμηθευτω, ειμαι ζωγραφου.

 

βρες ενα καλο μηχανικο και το νου σου γιατι οι περισσοτεροι ειναι λαμογια.αν και δεν θα κερδισεις στην ουσια σχεδον τιποτα απο την αλλαγη γραναζιου στο λεω απο προσωπικη εμπειρια που οδηγησα ενα παπι με μικροτερο δοντι και δεν μου εκανε καθολου αισθηση η διαφορα:)

 

paidia ego ena exo na po oso anafora tis eksatmiseis...prin ligo kairo eixa stamatisei na mpaino giati polu to paizan eksipnoi...tora meta apo toso kairo mpaino na po ena pragma gia ta paidia pou to exoun anagkh pragmatika edo kai 3-4 mhnes sxedon exo tin tsuyoshi pou apo pollous 8eori8ike maimou...to mono pou 8elo na po einai oti me exei bgalei asproprosopo exo skisei ola ta papakia tis guro perioxis kai polla X me alles eksatmiseis kai oloi me tremoun 8a anebaso kai mia foto na to deite....euxaristo polu...

 

ειδες η tsuyoshi και πιο φθηνη και πιο καλη;)

Link to comment
Share on other sites

βρες ενα καλο μηχανικο και το νου σου γιατι οι περισσοτεροι ειναι λαμογια.αν και δεν θα κερδισεις στην ουσια σχεδον τιποτα απο την αλλαγη γραναζιου στο λεω απο προσωπικη εμπειρια που οδηγησα ενα παπι με μικροτερο δοντι και δεν μου εκανε καθολου αισθηση η διαφορα:)

 

Εμενα μου εχουν πει απο πρωτο χερι οτι το x με 14αρι γραναζι γινεται αλλο μηχανακι, και οτι πιο πολυ βοηθησε το γραναζι παρα η εξατιμηση(gpr). Επισης εχω διαβασει οτι τις σπαει ολες τις ταχυτητες μεχρι και την τεταρτη 125χμ. Τωρα με το ζορι πιανω 100χμ ελεος. Αν και δεν το εχω τελικιασει σε κατηφορα αλλα φιανεται οτι δεν τραβαει μετα τα 90.

Link to comment
Share on other sites

nai exo balei 14 granazi kai eksatmisi kai eimai o fovos kai o tromos gia ta alla papakia...oloi pernane apo dipla kai to 8aumazoun

 

δεν πιστευω με μια εξατμιση και με ενα γραναζι να εχει τοσοοοοο μεγαλη διαφορα οπως λες (ωραιο ειναι το παπι σου)

Link to comment
Share on other sites

πολυ μετριοφροσυνη.. με εξατμιση κ γραναζι ο φοβος κ ο τρομος.που να βαζες φιλε τα 60χιλ και συμπλεκτη στο χερι.....

 

 

Φανταζομαι τωρα θα σπινιαρει μεχρι κοφτη 3ης ε??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...