Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά του forum και καλό μήνα! Μετά τις καλοκαιρινές μου διακοπές και έχοντας αφήσει το μηχανάκι γύρω στις 10 μέρες σε ακινησία, η μπαταρία έδωσε ρέστα! Έκανα 10 λεπτά να βάλω το μηχανάκι μπροστά και δεν άναβε ούτε λαμπάκι στο καντράν! Τα νεύρα μου στο αποκορύφωμα και η υποψία στο full, για τον συναγερμό- δώρο του Βύνιου, τον οποίο σημειωτέον δεν το είχα ενεργοποιημένο για να μην τραβάει μπαταρία και εφόσον το μηχανάκι ήταν σε κλειστό, δικό μου χώρο! Μήπως έχει πάθει κανένας το ίδιο ή γνωρίζει εάν όντως είναι θέμα συναγερμού το άδειασμα της μπαταρίας σε μόλις 2 μηνών μηχανάκι;;
Δεν δικαιολογείται να αδειάσει η μπαταρία σε 10 ημέρες και χωρίς ενεργοποιημένο τον συναγερμό. Εγώ το άφησα 15 ημέρες ακίνητο και με ενεργοποιημένο τον συναγερμό,που χτύπησε κιόλας όπως μου είπαν οι γείτονες, και πήρε εμπρός αμέσως. Πρέπει να κοιτάξεις αν έχει διαρροή ρεύματος και φταίει ο συναγερμός.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα έκανα το service των 1000 km και πλήρωσα 21 ευρώ. Είπα στον μάστορα ότι όταν κατεβάζω από 4η σε 3η ταχύτητα ή από 3η σε 2α κουμπώνουν δύσκολα και μου είπε ότι αν κατεβάζεις ταχύτητα με μικρή ταχύτητα ή όταν είσαι σταματημένος και βάλεις από 4η νεκρά συμβαίνει αυτό. Μου είπε ότι θα βελτιωθεί τώρα με την αλλαγή λαδιών. Τώρα οι ταχύτητες κουμπώνουν καλύτερα αλλά στο κατέβασμα συνεχίζεται το ίδιο. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το service των 1000 km και πλήρωσα 21 ευρώ. Είπα στον μάστορα ότι όταν κατεβάζω από 4η σε 3η ταχύτητα ή από 3η σε 2α κουμπώνουν δύσκολα και μου είπε ότι αν κατεβάζεις ταχύτητα με μικρή ταχύτητα ή όταν είσαι σταματημένος και βάλεις από 4η νεκρά συμβαίνει αυτό. Μου είπε ότι θα βελτιωθεί τώρα με την αλλαγή λαδιών. Τώρα οι ταχύτητες κουμπώνουν καλύτερα αλλά στο κατέβασμα συνεχίζεται το ίδιο. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

ruthmisi theloun i taxitites dn einai tpt

Link to comment
Share on other sites

ruthmisi theloun i taxitites dn einai tpt
Γιατί δεν μου το είπε τότε; Πως ρυθμίζονται; Είναι εύκολο να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να το πάω σε συνεργείο;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μου το είπε τότε; Πως ρυθμίζονται; Είναι εύκολο να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να το πάω σε συνεργείο;

ena katsavidi kai ena klidi 8es einai mia vida piso apo ton levie taxititon *an thimame kala) apo tin opia sfigis i xalaronis tis taxitites min tis xalarosis polu omos gt mpori na sou petaei tis taxitites mono tou

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι ο συμπλεκτις!ρυθμιζεις αν θα ειναι καρφοτες η με πατιναρισμα.προσεχε ομως γιατι μπορει να πατηναρει και να φας τα δισκακια!
Link to comment
Share on other sites

ena katsavidi kai ena klidi 8es einai mia vida piso apo ton levie taxititon *an thimame kala) apo tin opia sfigis i xalaronis tis taxitites min tis xalarosis polu omos gt mpori na sou petaei tis taxitites mono tou
Tnx, όμως κουμπώνουν σφικτά μόνο η 3η και η 2α και μόνο στο κατέβασμα. Άν χρειαζόταν ρύθμιση δεν θα το έκανε σε όλες τις ταχύτητες;
Link to comment
Share on other sites

Tnx, όμως κουμπώνουν σφικτά μόνο η 3η και η 2α και μόνο στο κατέβασμα. Άν χρειαζόταν ρύθμιση δεν θα το έκανε σε όλες τις ταχύτητες;

kai emena mou to ekane kai oxi mono kateuases alla sinexia akoma kai apo nekro se 1i mexri pou to rithmisa

 

@ntino thnx pou to analises gt egw dn iksera ti akrivos einai para mono ti kani :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δύσκολα κατεβαίνουν όταν είμαι σταματημένος πχ σε ένα φανάρι .Μερικές φορές χρειάζετε να πατήσω και 2 φορά το λεβιέ .Λέτε να χρειάζετε ρύθμισμα?
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δύσκολα κατεβαίνουν όταν είμαι σταματημένος πχ σε ένα φανάρι .Μερικές φορές χρειάζετε να πατήσω και 2 φορά το λεβιέ .Λέτε να χρειάζετε ρύθμισμα?

οσο σκληροτερα βαζει την ταχυτητα,τοσο καλυτερα ειναι το μηχανακι σε αποδοση.

μια χαρα ειναι,δεν χρειαζεσαι ρυθμιση!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείται να αδειάσει η μπαταρία σε 10 ημέρες και χωρίς ενεργοποιημένο τον συναγερμό. Εγώ το άφησα 15 ημέρες ακίνητο και με ενεργοποιημένο τον συναγερμό,που χτύπησε κιόλας όπως μου είπαν οι γείτονες, και πήρε εμπρός αμέσως. Πρέπει να κοιτάξεις αν έχει διαρροή ρεύματος και φταίει ο συναγερμός.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Λοιπόν πήρα στην αντιπροσωπεία του συναγερμού και ακούστε τι μου προτείναν: 1) να λύσω τις βίδες και να τραβήξω την ασφάλεια του συναγερμού ώστε να απενεργοποιηθεί, να το αφήσω 10 μέρες πάλι ακίνητο και να δώ εάν θα το ξανακάνει & 2) να τον απενεργοποιήσω μόνιμα!!! Τους είπα ότι είναι ηλίθιοι διότι 1) δεν είμαι διατεθιμένος να αφήσω στο γκαράζ το μηχανάκι μου και να πηγαίνω στη δουλειά μου με ταξί και συγκοινωνίες, μόνο και μόνο για να τεστάρω τον παλιοσυναγερμό τους και 2) ποιός είναι ο λόγος εγκατάστασής του, τη στιγμή που ο αντιπρόσωπος προτείνει την μόνιμη κατάργηση του συναγερμού; και επιπλέον τους είπα ότι είναι μεγάλη ξεφτύλα η αντιπροσωπεία να προτείνει κάτι τέτοιο δείχνοντάς μου το πόσο τιμάει και εμπιστεύεται το προιόν της!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Λοιπόν πήρα στην αντιπροσωπεία του συναγερμού και ακούστε τι μου προτείναν: 1) να λύσω τις βίδες και να τραβήξω την ασφάλεια του συναγερμού ώστε να απενεργοποιηθεί, να το αφήσω 10 μέρες πάλι ακίνητο και να δώ εάν θα το ξανακάνει & 2) να τον απενεργοποιήσω μόνιμα!!! Τους είπα ότι είναι ηλίθιοι διότι 1) δεν είμαι διατεθιμένος να αφήσω στο γκαράζ το μηχανάκι μου και να πηγαίνω στη δουλειά μου με ταξί και συγκοινωνίες, μόνο και μόνο για να τεστάρω τον παλιοσυναγερμό τους και 2) ποιός είναι ο λόγος εγκατάστασής του, τη στιγμή που ο αντιπρόσωπος προτείνει την μόνιμη κατάργηση του συναγερμού; και επιπλέον τους είπα ότι είναι μεγάλη ξεφτύλα η αντιπροσωπεία να προτείνει κάτι τέτοιο δείχνοντάς μου το πόσο τιμάει και εμπιστεύεται το προιόν της!!

 

& πολυ καλα εκανες

+1 απο εμενα:cool:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Λοιπόν πήρα στην αντιπροσωπεία του συναγερμού και ακούστε τι μου προτείναν: 1) να λύσω τις βίδες και να τραβήξω την ασφάλεια του συναγερμού ώστε να απενεργοποιηθεί, να το αφήσω 10 μέρες πάλι ακίνητο και να δώ εάν θα το ξανακάνει & 2) να τον απενεργοποιήσω μόνιμα!!! Τους είπα ότι είναι ηλίθιοι διότι 1) δεν είμαι διατεθιμένος να αφήσω στο γκαράζ το μηχανάκι μου και να πηγαίνω στη δουλειά μου με ταξί και συγκοινωνίες, μόνο και μόνο για να τεστάρω τον παλιοσυναγερμό τους και 2) ποιός είναι ο λόγος εγκατάστασής του, τη στιγμή που ο αντιπρόσωπος προτείνει την μόνιμη κατάργηση του συναγερμού; και επιπλέον τους είπα ότι είναι μεγάλη ξεφτύλα η αντιπροσωπεία να προτείνει κάτι τέτοιο δείχνοντάς μου το πόσο τιμάει και εμπιστεύεται το προιόν της!!

+10 απο εμενσ

Link to comment
Share on other sites

spiridakis ;)
λοιπον σημερα εγινε το σερβις των 1000 μου ειπαν εφησε το μηχανακι 9 το πρωι και ελα 12 να το παρεις,,οκ 22 ευρω πληρωσα,,και μου εβαλε τα λαδια yamaloube,, ειναι λεει τα δικα του,, και φιλτρο λαδιου,,μεσα στο σηνεργειο δεν μπηκα καθολου,,κατα τις 12 το περνω,, τσεκαρω τα λαδια και ειταν πολυ πιο πανω απο την ενδηξη full του δεικτη,,τωρα γιατι εβαλαν τοσα δεν ξερω,,παω σπιτι και τραβαω με την σηρινγκα καμια 70γραμαρια για να το σηνεφερω,,μου τεντωσαν την αλησιδα ριχνω και μια ματια και οι μισες βιδες του ρεγουλατορου της αλησιδας ειταν χαλαρες,,μηπως ξερετε τι λαδι ειναι αυτο το yamaloupe?
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Λοιπόν πήρα στην αντιπροσωπεία του συναγερμού και ακούστε τι μου προτείναν: 1) να λύσω τις βίδες και να τραβήξω την ασφάλεια του συναγερμού ώστε να απενεργοποιηθεί, να το αφήσω 10 μέρες πάλι ακίνητο και να δώ εάν θα το ξανακάνει & 2) να τον απενεργοποιήσω μόνιμα!!! Τους είπα ότι είναι ηλίθιοι διότι 1) δεν είμαι διατεθιμένος να αφήσω στο γκαράζ το μηχανάκι μου και να πηγαίνω στη δουλειά μου με ταξί και συγκοινωνίες, μόνο και μόνο για να τεστάρω τον παλιοσυναγερμό τους και 2) ποιός είναι ο λόγος εγκατάστασής του, τη στιγμή που ο αντιπρόσωπος προτείνει την μόνιμη κατάργηση του συναγερμού; και επιπλέον τους είπα ότι είναι μεγάλη ξεφτύλα η αντιπροσωπεία να προτείνει κάτι τέτοιο δείχνοντάς μου το πόσο τιμάει και εμπιστεύεται το προιόν της!!

 

προτεινω να βαλεις ενα διακοπτη στην τροφοδωσια του συναγερμου χωρις να ειναι εμφανεις και να τον ενεργοποιεις μονο οταν σου χρειαζετε. :D

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε τι λαδι ειναι αυτο το yamaloupe?

 

ειναι το λαδι της yamaha...και μενα τετοια μου βαζει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Λοιπόν πήρα στην αντιπροσωπεία του συναγερμού και ακούστε τι μου προτείναν: 1) να λύσω τις βίδες και να τραβήξω την ασφάλεια του συναγερμού ώστε να απενεργοποιηθεί, να το αφήσω 10 μέρες πάλι ακίνητο και να δώ εάν θα το ξανακάνει & 2) να τον απενεργοποιήσω μόνιμα!!! Τους είπα ότι είναι ηλίθιοι διότι 1) δεν είμαι διατεθιμένος να αφήσω στο γκαράζ το μηχανάκι μου και να πηγαίνω στη δουλειά μου με ταξί και συγκοινωνίες, μόνο και μόνο για να τεστάρω τον παλιοσυναγερμό τους και 2) ποιός είναι ο λόγος εγκατάστασής του, τη στιγμή που ο αντιπρόσωπος προτείνει την μόνιμη κατάργηση του συναγερμού; και επιπλέον τους είπα ότι είναι μεγάλη ξεφτύλα η αντιπροσωπεία να προτείνει κάτι τέτοιο δείχνοντάς μου το πόσο τιμάει και εμπιστεύεται το προιόν της!!
Λοιπόν επειδή τυχαίνει να είμαι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων σου είπαν βλακείες. Μπορείς να ελέγξεις αν έχει διαρροή ο συναγερμός σου σε κάποιο ηλεκτρολογείο. Τι μάρκα είναι ο συναγερμός σου;
Link to comment
Share on other sites

ena katsavidi kai ena klidi 8es einai mia vida piso apo ton levie taxititon *an thimame kala) apo tin opia sfigis i xalaronis tis taxitites min tis xalarosis polu omos gt mpori na sou petaei tis taxitites mono tou

Σωστα ειναι μια βιδα που δεν εχει κεφαλη ξεβιδωνει με ισιο κατσαβιδι και εχει κοντρα παξιμαδι 10mm.εγω θα σου ελεγα να μην την πειραξεις γιατι ισως να σου πατηναρει μετα και να φας γρηγορα τους δισκους.και στο δικο μου γινεται αυτο.

φαντασου οτι οταν φτιαχνουμε περισσοτερα κιβικα τον κινητηρα βαζαμε και σκληροτερα ελατηρια στην καμπανα για να μην πατηναρει και ρυθμιζαμε αυτη την βιδα να μπαινουν πολυ σφυκτα.δεν ειναι τιποτα ο.κ

 

Συμφωνώ απόλυτα! Λοιπόν πήρα στην αντιπροσωπεία του συναγερμού και ακούστε τι μου προτείναν: 1) να λύσω τις βίδες και να τραβήξω την ασφάλεια του συναγερμού ώστε να απενεργοποιηθεί, να το αφήσω 10 μέρες πάλι ακίνητο και να δώ εάν θα το ξανακάνει & 2) να τον απενεργοποιήσω μόνιμα!!! Τους είπα ότι είναι ηλίθιοι διότι 1) δεν είμαι διατεθιμένος να αφήσω στο γκαράζ το μηχανάκι μου και να πηγαίνω στη δουλειά μου με ταξί και συγκοινωνίες, μόνο και μόνο για να τεστάρω τον παλιοσυναγερμό τους και 2) ποιός είναι ο λόγος εγκατάστασής του, τη στιγμή που ο αντιπρόσωπος προτείνει την μόνιμη κατάργηση του συναγερμού; και επιπλέον τους είπα ότι είναι μεγάλη ξεφτύλα η αντιπροσωπεία να προτείνει κάτι τέτοιο δείχνοντάς μου το πόσο τιμάει και εμπιστεύεται το προιόν της!!

Ο.Κ αυτος ισως νομιζε οτι ειχες βαλει ασφαλεια στην τροφοδοσια του συναγερμου

και σου ειπε να βγαλεις αυτη την ασφαλεια νομιζω οτι εκει εισαι λαθος και του τα εχοσες,αλλα πες οτι ειχε και την εβγαζες και το προβλημα λυνοταν τι θα σου ελεγε μετα????πετα τον συναγερμο και βαλε αλλο η θα σου εδινε καινουργιο μ.λ.κ.ες

Link to comment
Share on other sites

πολα λαδια ομως ,,,γιατι βαζουν τοσα πολα λαδια στα εξουσιοδοτιμενα?

Εγω θα σου ελεγα να τα βγαλεις και να φερεις την σταθμη μεταξυ τον δυο γραμμων και να ελεγχεις

τα λαδια το νερο και οτι αλλο χρειαζεται μονος.και συμβουλη μου αν μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου συγουρα θα τα κανεις καλυτερα.και οσο για την εγγυηση οταν θα ερθει εκεινη η ωρα δεν θα σου περασουν ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!Θα σου πουν οτι εσυ φταις για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να τα βγαλεις και να φερεις την σταθμη μεταξυ τον δυο γραμμων και να ελεγχεις

τα λαδια το νερο και οτι αλλο χρειαζεται μονος.και συμβουλη μου αν μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου συγουρα θα τα κανεις καλυτερα.και οσο για την εγγυηση οταν θα ερθει εκεινη η ωρα δεν θα σου περασουν ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!Θα σου πουν οτι εσυ φταις για ολα.

φιλε μου εχεις απολυτο δικιο,,οτι παπι ειχα μεχρι τωρα μονος το ταχτοποιουσα,,αλα το θεμα ειναι οτι αυτο το μοτερ ειναι καινουργιο και δεν ξερω αν παρουσιασει κατι μελοντικα,,αν ειταν πχ το r 115,δεν το σηζητουσαμε η κανενα σουπρα?παντως δεν εμεινα ευχαριστημενος απο το σερβις,,και βλεπω ειμαστε και σημπατριοτες
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή τυχαίνει να είμαι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων σου είπαν βλακείες. Μπορείς να ελέγξεις αν έχει διαρροή ο συναγερμός σου σε κάποιο ηλεκτρολογείο. Τι μάρκα είναι ο συναγερμός σου;

Μάλλον είναι πολύ της πλάκας εφόσον ήταν και δώρο: Silicon γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ αυτος ισως νομιζε οτι ειχες βαλει ασφαλεια στην τροφοδοσια του συναγερμου

και σου ειπε να βγαλεις αυτη την ασφαλεια νομιζω οτι εκει εισαι λαθος και του τα εχοσες,αλλα πες οτι ειχε και την εβγαζες και το προβλημα λυνοταν τι θα σου ελεγε μετα????πετα τον συναγερμο και βαλε αλλο η θα σου εδινε καινουργιο μ.λ.κ.ες

 

Όχι φίλε μου το μηχανάκι είναι καινούριο και δεν έχω αγγίξει τίποτα, ούτε καμία ασφάλεια έχω βάλει εγώ! Μιλούσε για την ασφάλεια που έχει ήδη ο συναγερμός και απενεργοποιείται εντελώς εάν την βγάλεις. Το πιο λογικό, από πλευράς αντιπροσωπείας, θα ήταν να μου ζητήσουν να περάσω από εκεί και να το δουν οι ίδιοι! Ούτε να λύνω καπάκια, να ψάχνω για ασφάλειες και ούτε να πηγαίνω σε δικό μου ηλεκτρολόγο να κοιτάω εάν έχει διαρροή ο συναγερμός! Νομίζω πως δεν είμαι παράλογος, τη στιγμή που ο συναγερμός έχει και 12 μήνες εγγύηση!!

Link to comment
Share on other sites

πολα λαδια ομως ,,,γιατι βαζουν τοσα πολα λαδια στα εξουσιοδοτιμενα?

 

den vazoun polla!!!!!!!!!!!!!1

gia na deis ta ladia kanonika prepei na valeis mpros kai na to afhseis sto relanti 2 lepta.. meta tha to sviseis kai meta apo 5 lepta tha metriseis kai tha deis oti einai akrivos sth grammh!!!!!:D

 

 

me agapi savvas_crypton_x

[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

den vazoun polla!!!!!!!!!!!!!1

gia na deis ta ladia kanonika prepei na valeis mpros kai na to afhseis sto relanti 2 lepta.. meta tha to sviseis kai meta apo 5 lepta tha metriseis kai tha deis oti einai akrivos sth grammh!!!!!:D

 

 

me agapi savvas_crypton_x

με οδηγηση 45 λεπτων,,σταματημα,,στη διπλη στεκα και κοιταγμα επιτοπου που ειποτηθεται δεν θαχουν κανει επιστροφη,,ειταν πανω απο την ενδειξη full
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...