Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου είπαν ότι η εγγύηση θα έρθει σπίτι ταχυδρομικώς επομένως αυτό σου λέω και εγώ!Βιβλιαράκι πήρα μόνο το manual και ένα του συναγερμού.Αν ο Γιάννης μου πει ότι του έδωσαν και έξτρα βιβλιαράκι σέρβις τότε σαφώς θα πάω να το ζητήσω.Οσον αφορα το θέμα των συνεργείων δεν οφελεί να προσπαθήσω να σε πείσω αφού δεν θέλεις πάντως η εγγύηση δεν χάνετε μ αυτό τον τρόπο.Είναι απλά ο τρόπος των εκάστοτε αντιπροσωπειών να μας κάνουν ψυχολογικό εκβιασμό.Από εκεί και έπειτα κρατάς εσύ την γνώμη σου και εγώ την δική μου :)

 

Καλημέρα

H yamaha και ο καθε κατασκευαστης εχει βγαλει μια μοτοσυκλετα με τα προτυπα να λειτουργει υπο καποιες συνθηκες και να ειναι συνπεπης στην συντηρηση.αμα παθει κατι το μηχανακι και πας να ζητησεις εξηγησεις θα μπουνε στο συστημα θα δουν τι μηχανακι εχεις και επειτα θα δουν αν εχεις κανει τα servive.αν δουν οτι το μηχανακι δεν εχει περαστει στο συστημα..και εχουν γινει αυτα τα χιλιομετρα..αυτοματως η εγγυση δεν ισχυει.

στην piaggio,ktm,yamaha που εχω/ειχα μηχανακια με αυτο το συστημα ηταν η εγγυηση.

σε περναγανε στο computer και π.χ.αν αλλαζες μπαταρια στο 3μηνο..μετα αμα χαλαγε αμεσως δεν ειχες το δικαιωμα αλλαγης.ειναι απο κακη χρηση..αμα ηταν τοσο απλα τα πραγματα..πηγαινες σε αλλο καταστημα εξουσιοδοτημενο της yamaha και την ξαναλλαζες..και ουτε γατα ουτε ζημια.

επισης οταν αγοραζεις μοτοσυκλετα το α) πραγμα που σου κανει ο εμπορος ειναι να περασει τον αριθμο πλαισιου στο βιβλιαρακι της εγγυησης μαζι με την ημερομηνια πωλησης.

σου τα λεω ενημερωτικα..και μονο.γιατι δεν λεει σε καινουργιο μηχανακι να κανεις του "κεφαλιου" σου..και μετα σε περιπτωσης (κακης συντηρησης) να αναρωτιεσαι τι εγινε...και να ζητας και τα ρεστα.επισης σε οποιαδηποτε μετατροπη στην βασικη εκδοση της μοτοσυκλετας..η εγγυηση παλι χανεται.αστο "πειραγμα" για μετα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα ίδια λέμε πάλι :) Αυτό το σύστημα έχουν εδώ και καιρό οι αντιπροσωπείες για να αποφεύονται και καλά τα γυρίσματα στα κοντέρ(εκτός όλων των άλλων που ανέφερες).Μερικές όπως η ΒΜW ενσωματώνουν μάλιστα όλες αυτές τις πληροφορίες και στο κλειδί.Αν όμως εσύ κάνεις ένα ένα έξτρα σέρβις αλλού δεν μπορούν να το μάθουν.Όσο για το βιβλίο όπως είπα δεν μου έδωσαν τίποτα,ελπίζω ο Γιάννης ή κάποιος άλλος κάτοχος να μας διαφωτίσει....
Link to comment
Share on other sites

Θα το μαθει γιατι δεν θα μπει σφραγιδα του εξουσιοδοτημενου συνεργειου.εχω αλλαξει 10 μηχανακια εως τωρα και ξερω τι θα πει εγγυηση.οσο εχεις εγγυηση θα πρεπει να κανεις και τα service στα χιλιομετρα που αναφερει ο κατασκευαστης και οχι οποτε γουσταρεις εσυ! εσυ μπορει να εισαι καλυτερος απο τον μαστορα και να το κανεις πιο φθηνα..αλλα αυτοματως χανεις και την εγγυηση.ετσι ειναι αυτα και πρεπει να τα σεβαστεις.

 

Συμφονο απολυτος με τον φιλο.αμα δεις στις βιδες εχει κατι γραμμες με μαρκαδορο.αυτες δεν ειναι τιχεες.αμα την ξεβιδοσεις φαινετε.;).και αμα ο κατασκευαστης λεει στα 1000 θα πας στα 1000.δεν θα πας στα 3000.δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβουμε.και τελος το off-topic.;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό:)

 

Πάρτε και μερικές "κατασκοπευτικές" φοτό :lol: από την καινούργια έκδοση του crypton με βελτιώσεις στα σημεία(φρένα,χρώματα κτλ)

 

http://s238.photobucket.com/albums/ff49/Manolis74/?action=view&current=NewLC2.jpg

 

http://s238.photobucket.com/albums/ff49/Manolis74/?action=view&current=LCBar2.jpg

 

Οι φοτό είναι από το εργοστάσιο της Yamaha Thai

 

Ωραια ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον τελευταίο καιρό θέλω κι εγω να γίνω κάτοχος ενος Crypton X και μιας και είμαι και σε αυτο το Forum είπα να πάρω μερικές γνώμες διαβάζοντας μερικές σελίδες απο αυτο το Topic.

Aυτα είναι για αρχη...

 

Αυτό που με εξοργήζει όμως είναι οτι εδώ και μερικά Posts δεν μπορείτε να βρείτε άκρη με τις εγγυήσεις οπότε όποιος δεν πιστευει...

Πάρτε τα και γραμμένα για να λυθούν οι απορίες και για να συνεχίσουμε να διαβάζουμε κι εμείς που δεν έχουμε αυτο το μηχανάκι να πέρνουμε γνώμες !!!!

 

Δεν "την λέω" σε κανέναν απλα εκφράζω έντονα την δυσαρεσκειά μου χωρίς να θέλω να χαλάσω το φιλικό κλίμα !!!

 

 

Κανονισμός 1400/2002 Βlock Εxemption

 

Για εργασίες επισκευής και συντήρησης που δεν καλύπτονται από την εγγύηση, δεν δικαιούσθε να απαγορεύετε τη χρήση γνήσιων ανταλλακτικών από άλλες πηγές, πλην υμών ή τη χρήση ανταλλακτικών εφάμιλλης ποιότητας. Η χρησιμοποίηση τέτοιων ανταλλακτικών για εργασίες που είναι εκτός εγγυήσεως, ουδεμία επίπτωση έχει στην εγγύηση που παρέχει ο κατασκευαστής του οχήματος.

 

λοιπον εδω ειναι ο κανονισμος

http://www.infoservmag.gr/links/kanonismos/kan14002002.pdf

 

εδω ειναι η γνομοδοτηση η οποια σε ενα σημειο λεει οτι η εγγυηση απο σερβις σε μη εξουσιοδοτημενο χανετε μονο αν αποδειχθει οτι η εκτελεσθεισα εργασια ήταν ελλατωματικη

http://www.infoservmag.gr/links/kanonismos/gnomod82003.pdf

 

εδω εχει FAQ

http://www.infoservmag.gr/links/kanonismos/erotgio.pdf

 

και εδω επεξηγησεις

http://www.infoservmag.gr/links/kanonismos/epexigiseis.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να συμφωνησω απολυτα με τον φιλο RAVER !!!

 

Για να τελειωσει το θεμα με το βιβλιαρακι ........

Θα ερθει στο σπιτι απο το ταχυδρομιο ενας φακελος μεγεθους Α4 που θα εχει μεσα το βιβλιαρακι με τα περιοδικα σερβις , τον τιμοκαταλογο ανταλλακτικων της αντιπροσωπειας , την καρτα εγγυησης και καλυψης για το εξωτερικο και τελος ενα χαρτι για να συμπληρωσετε καποιες ερωτησεις πανω στην αγορα που κανατε !

Ο φακελος θα φτασει σε εσας μονο οταν φιλοτιμηθει το καταστημα που πηρατε την μηχανη να στειλει τα στοιχεια σας στην Μοτοδυναμικη και αυτη με την σειρα της στο ταχυδρομιο !

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους όταν μιλάνε αυτοί που γνωρίζουν μπαίνουν τα πράγματα στην σωστή τους βάση!Ακριβώς αυτό προσπαθούσα να πω φίλε SoulisTG αλλά εσύ το είπες καλύτερα απο μένα.Βλέπεις έχουν και οι βίδες σημάδια από μαρκαδόρο και θα μας καταλάβουν-λες και πήγα να αλλάξω πιστόνι.Ενα λαδάκι θα αλλάξω λεμε :)

Γιάννη έτσι μου είπαν και μένα επομένως no prob οταν τους έρθει η όρεξη μας το στέλνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω κι'εγω..ενα λαδακι που δεν θα περαστει στο βιβλιο.

οπως και να χει τα λογια μου τα επιβεβαιωσαν 2 ατομα...τωρα στο θεμα μας.

το μηχανακι το πηρα σημερα για test drive...το μηχανακι ειναι πολυ αργο (ισως φταιει οτι οδηγω μοτοσυκλετα κι εχω συνιθησει αλλιως) εισως μετα απο καποια χιλιομετρα να δειξει το πραγματικο του προσωπο..εμενα δεν μου φανηκε για παπακι 135 κυβικων!

επισης οδηγησα και το honda astrea το καινουργιο με ψεκασμο..και σε ροπη ητανε πολυ καλυτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω κι'εγω..ενα λαδακι που δεν θα περσετι στο βιβλιο.

οπως και να χει τα λογια μου τα επιβεβαιωσαν 2 ατομα...τωρα στο θεμα μας.

το μηχανακι το πηρα σημερα για test drive...το μηχανακι ειναι πολυ αργο (ισως φταιει οτι οδηγω μοτοσυκλετα κι εχω συνιθησει αλλιως) εισως μετα απο καποια χιλιομετρα να δειξει το πραγματικο του προσωπο..εμενα δεν μου φανηκε για παπακι 135 κυβικων!

επισης οδηγησα και το honda astera το καινουργιο με ψεκασμο..και σε ροπη ητανε πολυ καλυτερο.

 

to kainourgio astera? mipos astrea? eksigise mas pio enoeis.

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

to kainourgio astera? mipos astrea? eksigise mas pio enoeis.

honda astrea εννοω..αδου ειπα και με ξεκασμο! απλα το εγραψα πολυ γρηγορα και μπερδεξα την ονομασια.επισης στο yamaha δεν μου αρεσαν α φρενα..παντως ειναι αρκετα λεφτα για παπακι οταν με τα ιδια χρηματα παιρνεις κατι καλυτερο.:)

εμενα μου εδειξει πολυ "μπουκωμενο" το μηχανακι της yamaha.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

honda astrea εννοω..αδου ειπα και με ξεκασμο! απλα το εγραψα πολυ γρηγορα και μπερδεξα την ονομασια.επισης στο yamaha δεν μου αρεσαν α φρενα..παντως ειναι αρκετα λεφτα για παπακι οταν με τα ιδια χρηματα παιρνεις κατι καλυτερο.:)

εμενα μου εδειξει πολυ "μπουκωμενο" το μηχανακι της yamaha.:)

 

1on.mou fenete oti pali egrafes polu grigora :P

2on.pio einai afto to astrea? kai gw eixa akousei kati gia kainourgio honda.. dn me kalipses apoluta.

3on.pio einai afto to kalitero dikiklo mexri 135cc pou einai kalitero?

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

honda astrea εννοω..αδου ειπα και με ξεκασμο! απλα το εγραψα πολυ γρηγορα και μπερδεξα την ονομασια.επισης στο yamaha δεν μου αρεσαν α φρενα..παντως ειναι αρκετα λεφτα για παπακι οταν με τα ιδια χρηματα παιρνεις κατι καλυτερο.:)

εμενα μου εδειξει πολυ "μπουκωμενο" το μηχανακι της yamaha.:)

 

honda astrea μηπως θελεις να πεις το καινουργιο innova που ειναι με ψεκασμο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια,να ρωτησω κατι?εχει ερθει επισημα απο την μοτοδυναμικη το crypton?γιατι το site δεν το εχει ανεβασει ακομα...

 

nai file exei er8ei..

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

eixa akousei apo gnwsto mixaniko oti 8a evgene kainourgio suzuki (oxi to address) gia na apantisei stin yamaha.ka8ws kai kainourgio honda (oxi to innova injection).o raver fenete pws kserei kati alla mas to krivei..afou leei oti odigise kainourgio papi tis honda kai legete astrea.

egw epsaksa ligo sto internet kai apoti katalava h honda 8a vgalei kainourgio papi me onomasia Supra X 125 vrika kai mia foto dn kserw kata poso isxuei http://www.wahanaartha.com/images/IMG_8322%20kuning%20lowest.jpg

(opos vlepete stin foto exei kai pisw diskofreno,vevea dn kserw an einai mamisio stin foto h tin anevase kapios)

kai epishs katalava oti h suzuki 8a vgalei kainourgio shogun kai malista 150cc.

 

ola ta parapanw ta vrika monos mou dn proerxonte apo episimes piges..

min arxisete na me vrizete!!! :D

dn kserw malon kalitera pou dn pira akoma papi.. kalitera na perimeno ligaki akoma...

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

honda astrea μηπως θελεις να πεις το καινουργιο innova που ειναι με ψεκασμο?

ναι εχεις δικιο..αυτο θελω να πω.απλα μπερδευτηκα για ακομη μια φορα.επειδη εκανα και τεστ ενα μεταχειρησμενο μηπως και το αγοραζα(500ευρο) αλλα παλι στο θεμα μας..το honda μου εδειξε πιο πολυ δυναμη.δεν ξερω ισως αυτο να οφειλετε στα "αρπαγματα" του ψεκασμου...παντως παπακι με ψεκασμο..ειναι κνηση ματ.μειωμενο ακυσιμο..και καλυτερη λειτουργια του μοτερ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

egw epsaksa ligo sto internet kai apoti katalava h honda 8a vgalei kainourgio papi me onomasia Supra X 125 vrika kai mia foto dn kserw kata poso isxuei http://www.wahanaartha.com/images/IMG_8322%20kuning%20lowest.jpg

(opos vlepete stin foto exei kai pisw diskofreno,vevea dn kserw an einai mamisio stin foto h tin anevase kapios)

 

Δυστυχώς αυτό που βρήκες πρέπει να είναι το Honda Innova της Ασίας διότι το κοίταξα και εγώ και είδα οτι βγάζει 9 περίπου άλογα.Όσο για το δισκόφρενο ,είναι μαμίσιο .Έτσι ειναι στην Ασία.

 

 

Πάντως το crypton x είχε βγεί πιο παλια με καρμπυρατερ πάλι στην Ασία ως t-135.

 

Μου φαίνεται οτι η Ευρώπη εχει υποτιμηθει. :(

DRAGONBALL RULEZ

BEST METAL BANDS: SLIPKNOT, CRADLE OF FILTH, CHILDREN OF BODOM

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το crypton X εχει 1 κεντροφορο και ειναι τετραβαλβιδο, ρωτησα αντιπροσωπο της yamaha. Μου ειπε οτι ολο το παιχνιδι με τη βελτιωση θα παιζεται στον ψεκασμο. Ενα προγραμμα(τσιπακι) στον εγκεφαλο και θα μοιραζει φολες(λεμε τωρα!!).
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει ότι είναι με τέσσερις βαλβίδες όχι το πόσους εκκεντροφόρους έχει...ίσος είναι και καλύτερα με έναν λόγο μειωμένων τριβών (λεμε τωρα)

 

Εμένα επιτέλους ήρθε στο κατάστημα αλλά δεν βγάλαν σήμερα την πινακίδα και έτσι θα το πάρω από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Στα (+) του ειναι επισης και το συστημα ψηξης(υγροψυκτο),επιτελους!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε αισίως(και περάσαμε)τα 500χλμ.Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι και το "επιθετικό" στρώσιμο συνεχίζεται κανονικά.Πλέον τα 110 έρχονται πανεύκολα(τα 100 με τρίτη) και γρήγορα ενώ και τα 120 τα βλέπεις αν έχεις λίγο ευθεία παραπάνω.Δεν ξέρω αν είναι υψηλή η κατανάλωση ή μικρό το ντεπόζιτο πάντως μέρα παρά μέρα θέλει γέμισμα και αυτό είναι λίγο σπάσιμο:(.Από εκεί κ έπειτα το μηχανάκι ράβει στο δρόμο και ήδη το βλέπω να έχει περισσότερο αέρα από ότι στην αρχή(αν και το κιβώτιο παραμένει σκληρό).Θα έλεγα ότι σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή που έκανα με μόνη εξαίρεση τον ανύπαρκτο χώρο αποσκευών που ουσιαστικά δεν σου δίνει καμία επιλογή.Απο εκεί και έπειτα είναι σαφώς ανώτερο σε σχέση με τον προκάτοχό του(innova) σε όλα τα σημεία και κατ εμέ αξίζει και με το παραπάνω τα επιπλέον χρήματα που κοστίζει.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα από το μαγαζί και το είδα και εγώ, δεν το πείρα γιατί δεν είχαν βγει οι πινακίδες. Μαζί με το δικό μου ήταν άλλα δύο special edition και περιμέναν τον ιδιοκτήτη τους :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι υψηλή η κατανάλωση ή μικρό το ντεπόζιτο πάντως μέρα παρά μέρα θέλει γέμισμα και αυτό είναι λίγο σπάσιμο:(.Από εκεί κ έπειτα το μηχανάκι ράβει στο δρόμο και ήδη το βλέπω να έχει περισσότερο αέρα από ότι στην αρχή(αν και το κιβώτιο παραμένει σκληρό).

 

Εσύ φίλε το μηχανάκι το χρησιμοποιείς πολύ συχνά;

Πόσες ώρες περίπου την μέρα/πόσα χιλιόμετρα/μεγάλες αποστάσεις;

Πόσα euro περίπου δίνεις σε κάθε γέμισμα;

Και με πόσα γεμίσματα περίπου άγγιξες τα 500 χιλιόμετρα;

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...