Jump to content

Sony Ericsson K530i


millis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 268
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Κ530 είναι το Κ610 συν ραδιόφωνο. Στα πλαίσια αυτά, όποιος έχει το Κ610 δεν έχει πρακτικό λόγο να το πάρει. Το Κ530 απευθύνεται περισσότερο σε χρήστες που δεν έχουν κάποιο πρόσφατο μοντέλο της SE.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το SAR είναι τεράστιο, νομίζω ότι από μόνο του είναι λόγος απόρριψης. Βλέπω έχει το κινητό και στο σάιτ του Πλαισίου με 223€, δεν ξέρω αν το έχουν ήδη και στα καταστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι όλα τα τελευταία SE έχουν SAR πάνω από 1.0; Αυτό δεν είναι τυχαίο, δεν άρχισε η SE να ανεβάζει το SAR σε όλα τα κινητά της επειδή ξέχασε να φτιάχνει «σωστά» κινητά.

 

Απλά οι μετρήσεις πλέον είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα σε σχέση με π.χ. πριν 2-3 χρόνια που κανένας κατασκευαστής δεν είχε μοντέλο με SAR πάνω από 1.0...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι όλα τα τελευταία SE έχουν SAR πάνω από 1.0; Αυτό δεν είναι τυχαίο, δεν άρχισε η SE να ανεβάζει το SAR σε όλα τα κινητά της επειδή ξέχασε να φτιάχνει «σωστά» κινητά.

 

Απλά οι μετρήσεις πλέον είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα σε σχέση με π.χ. πριν 2-3 χρόνια που κανένας κατασκευαστής δεν είχε μοντέλο με SAR πάνω από 1.0...

 

einai tis modas fainete to upsilo S@R:mad::mad::mad:

I se einai gia mpatses:mad::O:X:cry::shifty:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

einai tis modas fainete to upsilo S@R:mad::mad::mad:

I se einai gia mpatses:mad::O:X:cry::shifty:

 

Είναι για μπάτσες επειδή είναι πιο ειλικρινής; Καλό είναι να λένε το αληθινό SAR οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά το αγόρασα σήμερα από το Πλαίσιο, 197 ευρώ. Όπως το είχα πει, πρακτικά το Κ610 με ράδιο είναι. :p
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το παρήγγηλα απο το νετ στο πλαισιο και ηρθε την προηγούμενη εβδομάδα. Αλλά 223€!! Που να το ήξερα να περιμενω μια βδομαδούλα..!

Ωραίο είναι.. Νομίζω και καλύτερο απο το Κ610.. Δεν έχει αυτό το φτηνιάρικο look που είχε το άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα σήμερα από το Πλαίσιο, 197 ευρώ. Όπως το είχα πει, πρακτικά το Κ610 με ράδιο είναι. :p

 

Συγκεκριμένα, από ποιό κατάστημα (π.χ. Στουρνάρη, Μεταμόρφωση ή στο The Mall)?

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, από ποιό κατάστημα (π.χ. Στουρνάρη, Μεταμόρφωση ή στο The Mall)?

 

Πρώτα το είδα στο Πλαίσιο στην Καραγιώργη Σερβίας. Το αγόρασα από το κατάστημα της Καλλιθέας, οδός Δαβάκη.

 

Εντυπώσεις (ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Κ610):

 

Α) ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΩΣ ΤΩΡΑ

 

1. Πολύ πιο καλά πλαστικά σε σχέση με τα φτηνιάρικα του Κ610. Πιάστε το σε ένα κατάστημα και θα καταλάβετε.

 

2. Καλύτερη αυτονομία. Από χθες απόγευμα, οπότε και το πήρα, η μπαταρία ήταν μισογεμάτη. Μέχρι αυτή την στιγμή έχω μιλήσει μία ώρα, έχω στείλει και λάβει κάπου 10 SMS, χώρια το συνεχές σκάλισμα και τώρα η μπαταρία είναι στο 20%, χωρίς να έχω κάνει καν την 1η φόρτιση.

 

3. Πολύ εύχρηστο πληκτρολόγιο, ισάξιο με του Κ610, ίσως και καλύτερο.

 

4. Καλύτερο ηχειάκι, οι ήχοι ακούγονται καθαρά και δυνατά.

 

5. Η οθόνη είναι πιο «ζωντανή».

 

Β) ΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ

 

1. Στο πακέτο δεν περιέχεται κάρτα μνήμης.

 

2. Απουσία led.

 

Γ) ΤΙ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΔΙΑΦΟΡΟ

 

1. Η κάμερα είναι ακριβώς η ίδια με του Κ610... Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

 

Αυτά, για απορίες εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, η τιμή έπεσε στα 195 ευρώ απ' ό,τι βλέπω στο site του πλαισίου;) [μιλάμε για αγορά μέσω internet].

Δυο ερωτησούλες ακόμα:

1) Στην αναπαραγωγή μουσικής πως τα πάει; Είναι καλός ο music player;

2) Το τελικό σίγμα εμφανίζεται κανονικά;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, η τιμή έπεσε στα 195 ευρώ απ' ό,τι βλέπω στο site του πλαισίου;) [μιλάμε για αγορά μέσω internet].

Δυο ερωτησούλες ακόμα:

1) Στην αναπαραγωγή μουσικής πως τα πάει; Είναι καλός ο music player;

2) Το τελικό σίγμα εμφανίζεται κανονικά;

Ευχαριστώ πολύ.

 

1. Μια χαρούλα.

2. Φυσικά και όχι :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι για μπάτσες επειδή είναι πιο ειλικρινής; Καλό είναι να λένε το αληθινό SAR οι εταιρείες.

 

Καλό είναι να μην βγάζουμε αβάσιμα συμπεράσματα όπως μας συμφέρει. Η SE εξακολουθει να έχει κινητά με δείκτη 0,6-0,7. Δηλαδή αποφάσισε να είναι ειλικρινής μόνο με το Κ530 ενώ στα υπόλοιπα λέει ψέματα;

 

Πάντως, το πήρα κι εγώ. Και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η μπαταρία του! Πρέπει να έχω πέσει σε υπερφυσική μπαταρία :lol:

Είναι η 3η μέρα σήμερα και είναι ακόμα 53%

Μέχρι σήμερα έχω μιλήσει περίπου 30 λεπτά, τα βράδια κάνω για κανένα 10λεπτο παιχνίδι με το ραδιόφωνο, έχω ανταλλάξει φωτογραφίες, τραγουδάκια με bluetooth, έχω παίξει video, ένα adventure που έχει μέσα και γενικά κάνω ότι κάνουμε οι περισσότεροι τις πρώτες μέρες με τη συσκευή μας. Και ακόμα 53%.

Έτσι όπως πάει θα κρατήσει 5ήμερο!

 

Επίσης οι φώτο το αδικούν πολύ. Δεν είναι τόσο πλαστικούρα όσο φένεται.

 

Το μόνο που με χαλάει είναι κάτι τεράστια γράμματα που έχει όταν γράφεις μήνυμα (ακόμα και το z600 με τη μισή ανάλυση, καλύτερα είχε) και που τα smileys τα κάνει με το ζόρι γραφικά. Τα υπόλοιπα μενού και γενικά η διαχείριση είναι εξαιρετικά.

 

Αλλά, sms text rendering: 0 :down:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην βγάζουμε αβάσιμα συμπεράσματα όπως μας συμφέρει. Η SE εξακολουθει να έχει κινητά με δείκτη 0,6-0,7. Δηλαδή αποφάσισε να είναι ειλικρινής μόνο με το Κ530 ενώ στα υπόλοιπα λέει ψέματα;

 

Μου φαίνεται πως δεν κατάλαβες τί έγραψα.

 

Κάτσε και ψάξε όλα τα τελευταία της μοντέλα, και ιδιαίτερα τα 3G. Μετά, δες πόσο SAR είχαν τα μοντέλα της πέρυσι και πρόπερσι. Θα δεις ότι ο μέσος όρος του SAR είναι υψηλότερος.

 

Επίσης, δεν είδα να λέω πουθενά ότι μόνο για το Κ530 λέει την αλήθεια.:blink:

 

Πάντως, το πήρα κι εγώ. Και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η μπαταρία του! Πρέπει να έχω πέσει σε υπερφυσική μπαταρία :lol:

Είναι η 3η μέρα σήμερα και είναι ακόμα 53%

Μέχρι σήμερα έχω μιλήσει περίπου 30 λεπτά, τα βράδια κάνω για κανένα 10λεπτο παιχνίδι με το ραδιόφωνο, έχω ανταλλάξει φωτογραφίες, τραγουδάκια με bluetooth, έχω παίξει video, ένα adventure που έχει μέσα και γενικά κάνω ότι κάνουμε οι περισσότεροι τις πρώτες μέρες με τη συσκευή μας. Και ακόμα 53%.

Έτσι όπως πάει θα κρατήσει 5ήμερο!

 

Επίσης οι φώτο το αδικούν πολύ. Δεν είναι τόσο πλαστικούρα όσο φένεται.

 

Το μόνο που με χαλάει είναι κάτι τεράστια γράμματα που έχει όταν γράφεις μήνυμα (ακόμα και το z600 με τη μισή ανάλυση, καλύτερα είχε) και που τα smileys τα κάνει με το ζόρι γραφικά. Τα υπόλοιπα μενού και γενικά η διαχείριση είναι εξαιρετικά.

 

Αλλά, sms text rendering: 0 :down:

 

Συμφωνώ σε όλα, και ιδαίτερα στο θέμα της μπαταρίας. Πραγματικό σκυλί, αναμένεται να ξεχάσουμε τον φορτιστή (που λέει ο λόγος ;))

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι off topic συγχωρέστε με.

Για ποιους λόγους να διαλέξει κάποιος αυτό το κινητό σε σύγκριση με το Κ750i εκτός του ότι είναι νεώτερο μοντέλο?

Έχει η SE λεπτά κινητά (περίπου 15mm πάχους) με μεγαλύτερη και καλύτερης ανάλυσης οθόνη με "κανονικά" πλήκτρα?

Link to comment
Share on other sites

H οθονη του Κ530 ειναι λιγο μεγαλυτερη και πολυ πιο φωτεινη απο του Κ750 αν και της ιδιας αναλυσης. Επιπλεον, ειναι 3G, διαθετει TrackID και εχει ωραιοτατο joypad αντι του προβληματικου joystick του Κ750. Το Κ750 θα ελεγα οτι υπερεχει ΜΟΝΟ στην καμερα και την υπαρξη των LED_Flash...και υπερεχει κατα πολυ. Σε ολα τα αλλα το Κ530 ειναι καλυτερο. Το Κ530 παντως εχει "κανονικοτατα" πληκτρα. Το Κ770 θα εχει καλυτερη αναλυση και αρκετα "κανονικα" πληκτρα. Η καμερα του ομως, αν και 3.2ΜΡ και auto-focus, θα ειναι και παλι χειροτερη απο του Κ750...ειχα το παρομοιο Τ650 και ξερω. Στα "λεπτα" κινητα δεν μπορουν να στριμωξουν καμερα τυπου Κ750/W810/W900/K800/K810/K850.

 

+1 πάντως φένεται καλό τηλ.:cool:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K530i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...