Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι εγώ νομίζω οτί μόνο στην πρώτη δεν σε αφήνει να ξαναπεράσεις την ίδια. Από τις επόμενες έχεις την επιλογή αυτή κανονικότατα.

 

Άντε ρε SE βγάλε επιτέλους αυτό το firmware...

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι πως με master reset δεν φτιάχνει;;;Γιατι μετά απο master reset ξανατρέχει τα customizations routines που είναι σε μεγάλο βαθμό ότι θα κάνεις και με το να περάσεις το ίδιο firmware από πάνω....Και μην απαντήσετε με θεωρία κάντε ένα backup με το myphone explorer και τραβήξτε ένα να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου το παρουσίασε αυτό!Είμαστε και τυχεροί εμείς όμως!Διάβαζα στο esato ότι σε κάποιους δεν άνοιγαν καν τα μηνύματα!!!

Στο σέρβις θα το κάνουν τσάμπα,είναι εντός εγγύησης άλλωστε..Αυτό έλειπε,να πληρώσουμε για τις παπ...ιές των προγραμματιστών της SE...

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα που είχε ξαναπαρουσιαστει εδώ και 1,5 χρόνο(απ'το Κ800 συμβαίνει αυτό!)Είναι τόσο δύσκολο να μην παρουσιάζονται τέτοια προβλήματα που είναι ήδη γνωστά στην εταιρία;Εννοώ,ήξεραν απ'το Κ800 ήδη τη φύση του προβλήματος και πώς διορθώνεται.Γιατί πρέπει στο Κ850 να ξαναγράψουν λάθος τον κώδικα του λογισμικού;Παράδοση το'χουν;;

 

Αν ήταν πρόβλημα καινούριο δε θα μου κακοφαινόταν τόσο πολύ,αλλά είναι ένα πασίγνωστο πρόβλημα,το ξαναλέω παρουσιάστηκε εδώ και 1,5 χρόνο στο Κ800,ήξεραν τι φταίει και πώς διορθώνεται και τσουπ!πάλι παρουσιαζεται και δω!Μας δουλεύουν;Και ο wotan με τον davinci πάλι τώρα εργάζονται για να ενσωματώσουν τη νέα πλατφόρμα στα συστήματα τους...Ελπίζω μέχρι Χριστούγεννα να την έχουν ενσωματώσει...Αν και δεν έχουν ορίσει ακριβή ημερομηνία!++

 

Τέσπα,η λύση είναι μία:σερβις το οποίο θα γίνει τσάμπα αρκεί να υπάρχει η απόδειξη αγοράς.Αν αρνηθούν δωρεάν φλασάρισμα πάρτε επιτόπου τηλ στην αντιπροσωπεία της SE και αναφέρτε τους,αλλιώς δεν καταλαβαίνουν..

 

Ολική διαγραφή δε βοηθάει,γιατί έχει γίνει corrupt στο file system του κινητού..Με άλλα λόγια,υποχρεωτικό φλασάρισμα..Κρατήστε αντίγραφα ασφαλειας πάντως γιατι διαγράφονται τα πάντα...

Το να περιμένει κάποιος μελλοντική αναβάθμιση μέσω update service δε βοηθάει επειδή δε γίνεται πλήρες φλασάρισμα από κει,αλλά αναβάθμιση μόνο μέρους του κώδικα που έχει αναβαθμιστεί...Στην ουσία,για να μιλήσουμε με την ορολογία των Η/Υ θέλει format...(δεν περιγράφεται αλλιώς,είναι η πιο κατάλληλη λέξη)

Link to comment
Share on other sites

Δε δοκίμασα,αλλά διάβασα στο esato ότι όσοι το προσπάθησαν δεν έγινε τίποτα...Μα και στη SE να ρωτήσεις θα σου πουν ότι μόνη λύση είναι το πλήρες φλασάρισμα και φυσικά είναι δωρεάν...
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera.. emena mia fora mou to ekane auto! edaksi re paidi exei kapoioia bugs alla den ta 8eoro toso ousiodesTo xirotero ton xiroteron pou mou exei tixi se ericsson einai auto pou eixa se ena firmware tou k800i pou otan ebazes to kalodio kai metaferes diafora h memory tou kinhtou adiaze edelos! kalitera eixa na mou kegotane to kinhto para auto! tosous mhnes merimename gia an dior8osoun auto to problima!

Epidi griniazete sas leo apo twra oti h nokia exei poly xirotera problimata..! den to leo epidi exw nokia.. exei o aderfos m.. kai exei blastimisi tin wra kai tin stigmi.. 4 fores service 2 adikatastaseis.. kai telika tou kopsane tin egieish giati poly apla leei to esteile polles fores k to kinhto eixe igrasia.. ******a medoles!

Ston germano edw pera tous gnorizo olous.. mikri polh eimaste.. Ka8e fora mou dixni 10 15 nokia pou ta stelnei gia service alla kai episeis merika ericsson pou pane gia to joestic sto service :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω αγοράσει το Κ850i και θέλω να βάλω την γλώσσα των ελληνικών. Δεν την έχει γιατι το αγόρασα απο το εξωτερικό (εντος EU). Μπορεί να μου πεί κάποιος αν υπάρχει κάποιος τρόπος να εγκαταστήσω τα ελληνικά χωρίς να το πάω σε κάποιο service της SE ή και αν τελικά πρέπει να το πάω αν έχει κάποιος υπόψη του ένα service που να κάνουν αυτη τη διαδικασία αυθημερόν?
Link to comment
Share on other sites

http://www.wotanserver.com/en/

Μελλοντικά όταν ανέβουν τα firmware με κόστος 7 € χρέωση πιστωτικής (μέσω paypal),δοκιμασμένο και εγγηυμένο αποτέλεσμα.;);)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. Γνωρίζεις μήπως αν κατα την εγκατάσταση χαθούν φωτογραφίες κ.τ.λ ή απλά προστίθεται το πακέτο της γλώσσας?
Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλαράκι μου,ουσιώδες είναι το συγκεκριμένο πρόβλημα με την Java...Είναι ο πυρήνας του τηλεφώνου και είναι προβληματικά γραμμένος ο κώδικάς του..Λογικό να μην είναι δυνατη η πρόσβαση στα παιχνίδια,στις εφαρμογές και στα ΄μηνύματα...Στο τέλος,θα πάμε να κάνουμε κλήση και θα λέει:Η ενέργεια απέτυχε :lol:

Σοβαρά τώρα,όταν αυτό το πρόβλημα είναι ήδη γνωστό εδώ και 1,5 χρόνο(από το Κ800),έχει επιλυθεί και ενώ ξέρουν οι προγραμματιστές πώς να το αποφύγουν επαναλαμβάνεται αυτό σημαίνει ότι δεν ασχολήθηκαν καθόλου στα σοβαρά...Είναι ένα από τα βασικότερα bugs που δε θα έπρεπε να υπάρχει...Τέλος πάντων,αναβαθμιση ακόμη στο update service για να λυθούν κάποια αλλα μικρο-προβληματάκια...Στο Κ750 όμως μέσα στις πρώτες 3 βδομάδες είχε βγει αναβάθμιση παρ'όλα αυτά..Ομοίως και στο Κ800...Εκτός και αν ετοιμάζουν μια αναβάθμιση που θα λύσει την πλειονότητα των προβλημάτων οπότε αξίζει τον κόπο...

 

Κάτι τελευταίο:τι τους πείραζε να βάλουν στο update service δυνατότητα πλήρους φλασαρίσματος του λογισμικού σε τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτή;Φοβούνται μη φάει τη δουλειά από τα σέρβις τους;Μα και κει δωρεάν ειναι αν πας με την εγγύηση..Εκτός αν επαφύονται στο ότι υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν την εγγύηση,οπότε θα πάρει το σέρβις τα λεφτάκια του σου λέει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. Γνωρίζεις μήπως αν κατα την εγκατάσταση χαθούν φωτογραφίες κ.τ.λ ή απλά προστίθεται το πακέτο της γλώσσας?

 

Μάλλον όχι αλλά καλού κακού αν τα έχεις αποθηκευμένα στην κάρτα μνήμης(που δεν επηρεάζεται από την διαδικασία)βγάλτην πριν κάνεις οτιδήποτε για νάσαι σίγουρος;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. Γνωρίζεις μήπως αν κατα την εγκατάσταση χαθούν φωτογραφίες κ.τ.λ ή απλά προστίθεται το πακέτο της γλώσσας?

 

 

An dn viazese amesa se ligo kairo 8a mporoume na flasharoume kai na kanoume customize ola ta DB3150 kinitakia kai tsampa:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε Se έχει 2 τμήματα το λειτουργίκό του.ΤΟ Main και στο Fs.Το Online Service γράφει μόνο στο main χωρίς να ασχολείται με το Fs γιαυτό και δεν μπορεί να κάνει πλήρες Flashing.Και επιμένω οτι αν τρέξεις τα customization routines ακόμα και στο k800 είχαν εντολη για διαμόρφωση του FS.Ας δοκιμάσει όποιος χριστιανός έχει το πρόβληματα μια πλήρη διαγραφή...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι,. Και κάτι τελευταίο για τον rostropol.

το firmware που αγοράζεις με 7 € απο το wotanserver ειναι το αυθεντικό της SE?

 

NAI einai to original

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποδίδει...Ένα σωρό χρήστες στην υπόλοιπη Ευρώπη το δοκίμασαν,λες να γίνεται στα δικά μας;Παρεμπιπτόντως δεν έχει σημασία το αν έχεις unbranded ή branded συσκευή,επομένως είναι ένα γενικότερο πρόβλημα...Επίσης,έχω την αίσθηση ότι ούτσ στο Κ800 διορθωνόταν με master reset...

 

Κάποιος που έχει παλιότερη εμπειρία εμπειρία με davinci ή wotanserver(από εποχής Κ700 και μετά)γνωρίζει πόσον καιρό τους έπαιρνε για να υποστηρίξουν μια νέα πλατφόρμα κινητών της SE απ΄τη στιγμή που τα μοντέλα εμφανιζόντουσαν στην αγορά;Λέτε μέχρι Χριστούγεννα να υπάρχει υποστήριξη;; :worry:

 

Α!Όσον αφορά την αναβάθμιση,επιβεβαιώθηκε από SE ότι μέσα σε 1-2 βδομάδες περίπου θα είναι διαθέσιμη αναβάθμιση για τα μοντέλα του δικτύου της Ο2...Συνεπώς,λέτε να έχουμε καμιά αναβάθμιση για τα δικά μας unbranded μοντέλα πιο σύντομα απ'ότι αναμένεται;;

Link to comment
Share on other sites

iparhi dinatotita dimiourgias neon fakelon sta sms?Opos p.h. kanoun ta smartphones[P1i].I epilogi gia metafora ton sms sti karta mnimis,ti akrivos ine,mporis na dimiourgisis neous fakelous?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... Επειδή θα πάρω αυτήν την κάρτα μάλλον για το Κ850, το κινητό αν δεν την "δέχεται" θα μου εμφανίζει έστω μόνο τα 4 απ' τα 8 γκίγκα έτσι...;;; :worry: Μην κλαίω τα λεφτά μου μετά...

 

Επίσης διάβασα στο esato ότι κάποια card reader δεν τις "διαβάζουν" τις 8άρες... Εγώ έχω αυτό το card reader. Μήπως να αγόραζα άλλο...;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά απαράδεκτη SE... Γνωρίζει το πρόβλημα από τη εποχή του Κ800 αλλά δεν μπορεί να ασχοληθεί με αυτό γιατί βιάζεται να ρίξει το κινητό στην αγορά. Τελικά για να αγοράσεις SE πρέπει να περιμένεις την 3η έκδοση αναβάθμισης και την ανάλογη μείωση τιμής...

Επίσης χάνουν απαράδεκτα γρήγορα την αξία τους: η πρώην ναυαρχίδα Κ800 πωλείται τώρα κάπου στα 250 ευρώ, μέσα σε λίγο παραπάνω από 1 χρόνο...

 

ΥΓ: Μη ρωτήσω για το τελικό ς... Μάλλον τους είναι μεγάλος κόπος να σεβαστούν μια γλώσσα και να την υποστηρίξουν πλήρως... Εμείς φταίμε που τα αγοράζουμε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ας μην λέμε και ότι θέλουμε.

 

Το k850 είναι από τα πρώτα A200 κινητά.Δεν θα έλεγα πως είναιι το ίδιο με το k800.Υποψιάζομαι πως το πρόβλημα αν δεν είναι trolling προκαλείται από τα 3rd party java apps που είναι γραμμένα για k800 και θέλουν να πειράξουν τα write permittions οπου η A200 φαίνεται να εχει αλλάξει πρωτόκολλα.γιαυτό και πέρασε το troubleshooting.Αλλά ερωτώ και κανείς μέχρι τώρα δεν απάντησε αν δοκίμασε το master reset παρά μόνο παρέμπεψαν σε άλλα forum που γίνεται flame wars.Το να φτιάχνει μόνο με reset από την εταιρία μου φαίνεται παράξενο.Είναι σαν να μου λές ότι χτυπάς φορμάτ κάθε φορά που κολλάνε τα windows πριν δοκιμάσεις τίποτα άλλο.Στο ξαναλέω μέχρι και το k800i τα customization routines εχουν format FS.

 

Αλλά δεν επιμένω θεωρητικα μέχρι να πέσει στα χέρια μου κινητο με το εν λόγω πρόβλημα..Αναφορικά σου λέω πάντως ότι έχω παέι κινητό στην SE kαι μου έχουν πει ότι δεν φτιάχνει και τελικά έφτιαχνε σε 2 sec με Erom flashing.Οπότε θα μου επιτρέψεις να είμαι διστακτικός στα internet hoaxes και στην κά8ε ξανθιά του Service Center μέχρι να το δω ιδιόις όμασι.

 

θα προτιμούσες δλδ να παίρνεις παρωχημένης τεχνολογίας κινητά στην αρχική τους τιμή;Καλά κάνει και ρίχνει τις τιμές η Se και είναι βασικός κανόνας στα προιόντα τεχνολογίας.Στην αρχή πληρώνεις περισσοτερα για να είσαι από τους πρώτους.Μετα σταθεροποιούνται οι τιμές και μετά ξεφτιλιζονται.

 

Το τελικό ς υπάρχει δεν γνωρίζω αν το έιχαν ήδη από το k800 η είναι νέο φρούτο.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά απαράδεκτη SE... Γνωρίζει το πρόβλημα από τη εποχή του Κ800 αλλά δεν μπορεί να ασχοληθεί με αυτό γιατί βιάζεται να ρίξει το κινητό στην αγορά. Τελικά για να αγοράσεις SE πρέπει να περιμένεις την 3η έκδοση αναβάθμισης και την ανάλογη μείωση τιμής...

Επίσης χάνουν απαράδεκτα γρήγορα την αξία τους: η πρώην ναυαρχίδα Κ800 πωλείται τώρα κάπου στα 250 ευρώ, μέσα σε λίγο παραπάνω από 1 χρόνο...

 

ΥΓ: Μη ρωτήσω για το τελικό ς... Μάλλον τους είναι μεγάλος κόπος να σεβαστούν μια γλώσσα και να την υποστηρίξουν πλήρως... Εμείς φταίμε που τα αγοράζουμε...

 

Για το τελικό σίγμα έχασες επεισόδια. Το έβαλαν επιτέλους. :)

Για το ότι δεν πρέπει να βιαστείς να αγοράσεις κινητό, είναι σίγουρα έτσι. Με την πρώτη έκδοση του fimaware πάντα υπάρχουν προβλήματα. Αλλά αυτό νομίζω ότι είναι γνωστό σ' όλους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά,δοκίμασα master reset!Δε διορθώνεται με τίποτα!Το θέμα δεν είναι αν άλλαξαν πλατφόρμα!Το ίδιο ακριβώς πράγμα συνέβαινε και στο Κ800!Είναι γνωστό επομένως πως προκαλείται το πρόβλημα,οπότε προσπαθούμε να το αποφύγουμε..

 

Α!Στο service menu υπάρχει ένα μενού που λέγεται:Java Developer Mode!Παρέχει 2 επιλογές:Ενεργό ή Μη Ενεργό!Τώρα,αν πάω να αλλάξω ρύθμιση δε μου επιτρέπει να μπω μέσα!Απλά δεν ανοίγει!Για δοκιμάστε το κι άλλοι που έχετε αυτό το bug να δούμε αν κάνει το ίδιο!Η SE δεν μπορεί να δώσει μια υπεύθυνη απάντηση για το τι προκαλεί αυτήν την κατάσταση;Σημειωτέον,δεν είχα "ξενες" εφαρμογές...Τις εφαρμογές του τηλεφώνου είχα και κάποιες ακόμη που κατέβασα απ'τη SE...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος φιλος που εχει το τηλεφωνο να μας πει αν στην αναζητηση επαφων πατωντας π.χ. αντ εμφανιζει ολες τις επαφες που περιεχουν αυτα τα τρια γραμματα ανεξαρτητα αν βρισκονται στο ονομα ή στο επωνυμο (δηλαδη οπως στα Series60)? Ή συνεχιζει να ειναι οπως και στα προηγουμενα μοντελα (Κ800) που εμφανιζει μονο επωνυμο ή ονομα αναλογα με το πως γινονται short στις ρυθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...