Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας παραθέσω τις εντυπώσεις μου κι εγώ που το έχω στα χέρια μου:;)

 

1)Η ποιότητα κατασκευής είναι άψογη με απουσία οποιουδήποτε τριξίματος & επίσης με βελούδινη υφή.Προσοχή θέλει βέβαια το πίσω μέρος το οποίο αποτελείται από μία πλαστική διαφάνεια που καλύπτει τον κυρίως σκελετό του τηλεφώνου και μπορεί να αποδειχτεί αρκετά εύθραυστη κάτω από πολύ έντονη πίεση...Αυτό όμως ο καιρός θα το δείξει..Ελπίζω μη γεμίσουμε με posts τύπου:Γκρρρ,το Κ850 μου έσπασε ή ράγισε στο πίσω μέρος:lol:.Γενικά,άψογη ποιότητα κατασκευής,αλλά όπως ήδη έχετε δει μαζεύει με το παραμικρό άγγιγμα δαχτυλιές...

2)Το κουτί είχε μέσα μια Μ2 των 512 ΜΒ(για την ακρίβεια ήταν ήδη περασμένη στο κινητό).

3)Η γενική αίσθηση όσον αφορά την πλοήγηση στο μενού είναι πως σε σχέση με το Κ800 είναι ελαφρώς πιο αργό(όχι μεγάλη διαφορά βέβαια,αλλά ελαφρώς αισθητή.Ας είναι καλά οι αναβαθμίσεις...:p)

4)Η ποιότητα ήχου του μεγαφώνου είναι άψογη με απουσία τριξιμάτων και υψηλή ένταση & μάλιστα κάποιος καταλαβαινει μπάσο ήχο!Πολύ καλή δουλειά!

5)Η ποιότητα ήχου του ακουστικού είναι επισης άψογη!Τα ίδια κι εδώ:Δυνατό ηχείο,χωρίς τριξίματα και άψογη ποιότητα.

6)Η ποιότητα λήψης μου φάνηκε επίσης πολύ καλύτερη από ότι το Κ800!Σε κατάσταση αναμονής αλλά και ομιλίας μου δείχνει 1-2 γραμμές πιο πολύ!!Και όχι,δεν έγινε ενίσχυση σήματος στην περιοχή μου!!:p

7)Η επιφάνεια αφής είναι επίσης πολύ καλή,μιας και τα πλήκτρα ανταποκρίνονται με το παραμικρό άγγιγμα και γενικότερα δεν είναι δύσκολο για κάποιον να πλοηγηθεί στο τηλέφωνο,ιδίως αν χρησιμοποιούσε κάποιο SE.Μια βόλτα στις ρυθμίσεις να κάνετε για να τις τροποποιήσετε όπως θέλετε και σχεδόν το συνηθίσατε!

8)Τα πλήκτρα δε διευκολύνουν τη σύνταξη μηνυμάτων και λόγω του σχετικά μικρού μεγέθους και λόγω του ότι εμποδίζει κάπως και το πολυπλήκτρο..Πιστεύω με μια μικρή εξάσκηση να τα καταφέρω καλύτερα αλλά γενικότερα δε διευκολύνουν λόγω μεγέθους..Η αίσθηση πάλι που αφήνουν στο πάτημα είναι πολύ καλή..

9)Το χαρακτηριστικό της αυτόματης περιστροφής λειτουργεί πολύ καλά και στιγμιαία,χωρίς καθυστερήσεις!

10)Η κάμερα κάνει πολύ καλή δουλειά.Τα χρώματα(στην οθόνη του υπολογιστη)εχουν πολύ καλή αντίθεση αλλά είναι λίγο άτονα!Παρ'όλα αυτά,οι φωτό είναι πολύ καλές(ιδίως με φλας,το οποίο σε σχέση με το Κ800,κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ!).Γενικότερα,άψογη κάμερα,αξίζει τον τίτλο μιας από τις κορυφαίες της αγοράς(δε λέω η κορυφαία για να μη φανώ προκατηλειμμένος.Ας το πάρουν πρώτα περισσότεροι και μετά ας κρίνουμε όλοι μαζί).

11)Ο δακτύλιος της κάμερας δε φωτίζεται συνεχώς,αλλά στιγμιαία μονο όταν ενεργοποιείται η κάμερα.Η ενεργοποίηση δε είναι αμεσότατη.

12)Δεν υπάρχει επιλογή για τοποθέτηση ώρας και ημερομηνίας στις φωτό..Κρίμα,πολυ καλή λειτουργια..

13)Η λάμπα του auto focus στο σκοτάδι(ναι,αυτό το κόκκινο σπαστικό φωτάκι που σε τύφλωνε)δεν υπάρχει.Αντί αυτο΄τ,μπορούμε να επιλέξουμε αν θ'ανάβει αυτόματα το led το οποίο είναι πανίσχυρο και τυφλώνει,οποτε ας το αποφέυγουμε καλύτερα ή απλά να μην εστιάζει το κινητό με τη βοήθεια κάποιας φωτεινής πηγής.

14)Η αυτόματη εστίαση είναι στιγμιαία ακόμη και στο σκοτάδι,καμία σχέση με Κ800(άσχετα απ'το αν χρησιμοποιούμε το led ή όχι!)

15)Η αποθήκευση των φωτό στιγμιαία!Γενικά,άψογοι χρόνοι λειτουργίας στην κάμερα!

16)Η ποιότητα των βίντεο άψογη σε σχέση με τα μοντέλα προπαραγωγής και ο σταθεροποιητής κάνει καλή δουλειά!

17)Μια μικρή καθυστέρηση παρατήρησα οταν εναλλάσουμε από φωτογραφία σε βίντεο και όταν πατάμε το πλήκτρο κάμερας για να βιντεοσκοπήσουμε(η καθυστέρηση περίπου ενός δευτερολέπτου).Ας είναι καλά οι αναβαθμίσεις πάλι:p

18)Στο service menu,υπάρχει ένα κρυφό μενού που λέγεται Java Development Menu και έχει επιλογή ON-OFF!Τ ι νά'ναι αυτό άραγε;Σαφώς έχει να κάνει με την ανάπτυξη εφαρμογών Java,αλλά τι ακριβώς κάνει;Μήπως επιτρέπει στο χρήστη να κάνει debug σε Java προγράμματα;

19)Υπα΄ρχει αισθητήρας φωτισμού στα αριστερά του ακουστικού που κάνει πολύ καλή δουλειά.Μήπως είναι ένα από τα καλούδια της Java 8;

Οι πληροφορίες του Service Menu είναι:

 

R1CA029

prg12004400_GENERIC_SO R1CA029

 

EROM:1200-4341

SEMCBOOT R6A008

 

LCD SW versions

Main display

Current:200708241

 

Camera SW versions

Camera

Current: 2.9

Video call camera

Current: 3.0

 

ITP SW version

1200-2896 R1D113

 

Customisation

1201-0083 R11A

1200-5441 R1CA029

ADRIATIC

Memory card:

1203-3941

 

Content version

PA13

Memory card: R1A

 

Java SW version

JP-8.0

 

Text revision:AC

 

 

AMR_FR EFR FR

AMR_HR UMTS_AMR

UMTS_AMR2

 

SAT on

 

KRH information

CB510SFV7X

1200-2789

4

 

 

 

 

+1000

Το πήρα κι εγώ από το Πλαίσιο πριν από λίγο και αυτή τη στιγμή "παίζω" μαζί του.

Καταπληκτική ευκολία τα 3 κουμπιά σχεδόν αφής που βρίσκονται πάνω από το βασικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

να σου κανω μια κουτη ερωτηση μιας και εισαι απο τους πρωτους που το εχεις στα χερια σου?οταν προσπαθεις να τραβηξεις φωτο με το κινητο καθετα με το κεντρικο μικρο softkey το χερι σου μπαινει πανω στο φακο της καμερας?εχω αυτη την απορια γιατι εχω παρατηρησει οτι τον φακο τον εχει σχεδον στο κεντρο του κινητου στην πισω οψη,πραγμα καθολου βολικο για καθετη φωτογραφιση για καποιον που δεν θελει να τραβηξει φωτο με το πλαινο πληκτρο σε landscape mode :rolleyes:

Η ερώτηση δεν είναι καθόλου κουτή!Ευτυχώς που μου την έκανες!Τι εννοώ;Πολύ απλά,όπως ίσως έχετε δει δίπλα απ'το led είναι ο αισθητήρας που μετράει τις συνθηκες φωτισμού και επιτρέπει στο φλας να ανάψει ή όχι!Αν για οποιονδήποτε λόγο καλύψετε ή επισκιάσετε τον αισθητήρα το φλας ναι μεν θα ανάψει εφόσον οι συνθήκες είναι κατάλληλες αλλά η φωτογραφία θα βγει εντελώς σκοτεινή!!!Στις πρώτες 10 φωτό μάλιστα τον κάλυπτα και νόμιζα ότι κάτι πάει στραβά με την κάμερα!Άλλωσυε,στο κουτί έχουν ένα ειδικό φυλλάδιο που επεξηγεί με εικόνα τον τρόπο χρήσης της κάμερας!Συνεπώς,τα δάχτυλα πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένα στο πλάι του τηλεφώνου,αλλιώς...ξεχάστε τις φωτό με φλας!Βέβαια,είναι εύκολος πάλι και αυτός ο τρόπος κρατήματος της κάμερας οπότε δεν τίθεται πρόβλημα!

 

Ένα μειονέκτημα που βρήκα είναι ότι οι εφαρμογές μερικές φορές όταν τις ανοίγω(όπως το Photo Mate που επεξηγεί τον τρόπο χρήσης της κάμερας και είναι περίπο 1400 kb)μου βγάζει σφάλμα ότι δεν υπάρχει αρκετη διαθέσιμη μνήμη για να τρεξει η εφαρμογή!Η μνημη βέβαια (η ελεύθερη είναι γυρω στα 15 mb)!Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη διαχείρηση της μνήμης από μεγάλες σε μέγεθος εφαρμογές;;Ας είναι κάλά οι αναβαθμίσεις και πάλι όμως!!1:lol::lol:

 

 

Όσον αφορά τα χρώματα,το είχαν μόνο σε μπλε!

 

Τέλος,όταν εισάγετε σε κάποιο site κωδικό και username για login,ο browser ζητάει εάν θέλουμε να αποθηκευτούν αυτές οι πληροφορίες,άσχετα από το site!Συγκεκριμένα,το δοκίμασα με το myphone και μου ζήτησε εάν ήθελα να αποθηκεύσω τις πληροφορίες μου!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση δεν είναι καθόλου κουτή!Ευτυχώς που μου την έκανες!Τι εννοώ;Πολύ απλά,όπως ίσως έχετε δει δίπλα απ'το led είναι ο αισθητήρας που μετράει τις συνθηκες φωτισμού και επιτρέπει στο φλας να ανάψει ή όχι!Αν για οποιονδήποτε λόγο καλύψετε ή επισκιάσετε τον αισθητήρα το φλας ναι μεν θα ανάψει εφόσον οι συνθήκες είναι κατάλληλες αλλά η φωτογραφία θα βγει εντελώς σκοτεινή!!!Στις πρώτες 10 φωτό μάλιστα τον κάλυπτα και νόμιζα ότι κάτι πάει στραβά με την κάμερα!Άλλωσυε,στο κουτί έχουν ένα ειδικό φυλλάδιο που επεξηγεί με εικόνα τον τρόπο χρήσης της κάμερας!Συνεπώς,τα δάχτυλα πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένα στο πλάι του τηλεφώνου,αλλιώς...ξεχάστε τις φωτό με φλας!Βέβαια,είναι εύκολος πάλι και αυτός ο τρόπος κρατήματος της κάμερας οπότε δεν τίθεται πρόβλημα!

 

Ένα μειονέκτημα που βρήκα είναι ότι οι εφαρμογές μερικές φορές όταν τις ανοίγω(όπως το Photo Mate που επεξηγεί τον τρόπο χρήσης της κάμερας και είναι περίπο 1400 kb)μου βγάζει σφάλμα ότι δεν υπάρχει αρκετη διαθέσιμη μνήμη για να τρεξει η εφαρμογή!Η μνημη βέβαια (η ελεύθερη είναι γυρω στα 15 mb)!Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη διαχείρηση της μνήμης από μεγάλες σε μέγεθος εφαρμογές;;Ας είναι κάλά οι αναβαθμίσεις και πάλι όμως!!1:lol::lol:

 

 

Όσον αφορά τα χρώματα,το είχαν μόνο σε μπλε!

 

Τέλος,όταν εισάγετε σε κάποιο site κωδικό και username για login,ο browser ζητάει εάν θέλουμε να αποθηκευτούν αυτές οι πληροφορίες,άσχετα από το site!Συγκεκριμένα,το δοκίμασα με το myphone και μου ζήτησε εάν ήθελα να αποθηκεύσω τις πληροφορίες μου!

ok ευχαριστω..παντως αν καταλαβα καλα μπορεις να βγαλεις φωτο κρατωντας το κινητο καθετα χωρις να ενοχλουν τα δακτυλα το φακο της καμερας σε συνθηκες ημερας,ετσι?;)Τωρα αν θελουμε νυχτερινες καλο θα ειναι να το κραταμε σε landscape,σωστα?;)Μακαρι να το φερει κι ο Γερμανος συντομα να το "χτυπησω" κι εγω απο βδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω..παντως αν καταλαβα καλα μπορεις να βγαλεις φωτο κρατωντας το κινητο καθετα χωρις να ενοχλουν τα δακτυλα το φακο της καμερας σε συνθηκες ημερας,ετσι?;)Τωρα αν θελουμε νυχτερινες καλο θα ειναι να το κραταμε σε landscape,σωστα?;)Μακαρι να το φερει κι ο Γερμανος συντομα να το "χτυπησω" κι εγω απο βδομαδα..

Σωστός σε όλα όσα λες!

Link to comment
Share on other sites

http://www.imageshack.gr/thumbs/1kummimnyjjdjnjwwzk2.jpg

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/ywyijznvlzw2mjjvohhz.jpg

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/tfzk5utzoj1jmynndom2.jpg

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/zx3gnkgy4mj5jitnmmkl.jpg

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/jmdzrj2dvmzmmuyen1mj.jpg

 

Λίγη κατανόηση μόνο,γιατι δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές...Μερικές είναι out of focus..Αύριο έρχονται πολύ καλύτερες..

 

Το βίντεο δεν μπορώ να το ποστάρω γιατι δεν υποστηρίζεται αυτός ο τύπος αρχείου απ’το site!Πάντως είναι 320 * 240,30 fps,κατάληξης .MP4(εικόνα) και .AAC(ήχος).

Link to comment
Share on other sites

Xmmmm ... autes einai me flash?

Den entiposiastika ki 'olas ... :-/

 

Πίστεψέ με,τραβάει πολύ καλύτερες...Χάλια είναι αυτές...:(Θα ποστάρω αύριο πάλι άλλες..Παντως είναι ορατη η σιαφορά στην ένταση του φλας σε σχέση με το Κ800

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με,τραβάει πολύ καλύτερες...Χάλια είναι αυτές...:(Θα ποστάρω αύριο πάλι άλλες..Παντως είναι ορατη η σιαφορά στην ένταση του φλας σε σχέση με το Κ800

 

Προσπάθησε να παίξεις με τις ρυθμίσεις, π.χ. βάλε «Λάμπα Πυράκτωσης». Πάντως, μέχρι στιγμής δεν βλέπω διαφορά σε σχέση με το πρωτότυπο που είχα δει πριν κανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

oute k emena mou aresan idietera.. edaksi aurio h deutera 8a to exw to kinhto! basikaexw to k800i oute k autounou mou aresan h photo apo apopsi photografias alla kita kinhto einai gia bale alla na deis pw 8a bgoune! eleos edelos! pantos den kserw alla genika tin kaliteri photo tin eixa dei apo to k750i mou enowntas panta gia mera,eixe kaliteri leptomeria sto kanoniko mege8os se sxesi me to k800i! pantos opos k na exeis k eimai fanatikos ton ericsson..For everr :P na nokia pisteuw oti einai pio piotika kataskeuasmena,kaliteres o8ones ktl alla tosa lefta..me ligotera perno to kalitero apo ericsson pou einai isodinamo h akoma k kalitero!
Link to comment
Share on other sites

oute k emena mou aresan idietera.. edaksi aurio h deutera 8a to exw to kinhto! basikaexw to k800i oute k autounou mou aresan h photo apo apopsi photografias alla kita kinhto einai gia bale alla na deis pw 8a bgoune! eleos edelos! pantos den kserw alla genika tin kaliteri photo tin eixa dei apo to k750i mou enowntas panta gia mera,eixe kaliteri leptomeria sto kanoniko mege8os se sxesi me to k800i! pantos opos k na exeis k eimai fanatikos ton ericsson..For everr :P na nokia pisteuw oti einai pio piotika kataskeuasmena,kaliteres o8ones ktl alla tosa lefta..me ligotera perno to kalitero apo ericsson pou einai isodinamo h akoma k kalitero!

 

Α, φίλε εδώ κάνεις λάθος, υπάρχουν κινητά που βγάζουν πολύ καλές φωτογραφίες ΚΑΙ την νύχτα. Κάποια Sharp, το Nokia N93, και άλλα.

 

Και ΟΚ, το επιχείρημα «κινητό είναι», δεν πολυστέκει όσον αφορά το Κ850, μιας και ο «κράχτης» του για να κάνει μαζικές πωλήσεις είναι η κάμερα των 5 MP.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,το τηλέφωνο δεν έχει καμιά σχέση με οτιδήποτε άλλο έχει βγάλει μέχρι σήμερα η Sony Ericsson,τόσο σε ποιότητα κατασκευής,όσο και σε camera.

Οι φωτογραφίες που έβγαλα μέσα στο σπίτι είναι καλές για φωτογραφική μηχανή και πολύ καλές για κινητό.

Όσοι ασχολείστε με την φωτογραφία,ξέρετε πόσο δύσκολη είναι η φωτογράφηση με flash ακόμα και για φωτογραφικές μηχανές αρκετών εκατοντάδων ευρώ.

Μην περιμένετε να δείτε λοιπόν νυχτερινές φωτογραφίες και να σας βγουν τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,το τηλέφωνο δεν έχει καμιά σχέση με οτιδήποτε άλλο έχει βγάλει μέχρι σήμερα η Sony Ericsson,τόσο σε ποιότητα κατασκευής,όσο και σε camera.

Οι φωτογραφίες που έβγαλα μέσα στο σπίτι είναι καλές για φωτογραφική μηχανή και πολύ καλές για κινητό.

Όσοι ασχολείστε με την φωτογραφία,ξέρετε πόσο δύσκολη είναι η φωτογράφηση με flash ακόμα και για φωτογραφικές μηχανές αρκετών εκατοντάδων ευρώ.

Μην περιμένετε να δείτε λοιπόν νυχτερινές φωτογραφίες και να σας βγουν τα μάτια.

+1!!Πάντως,δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλά εμένα σ’αυτές τις συνθήκες που τράβηξα τις φωτό μου έβαλε το ISO στο 200 και οι φωτό είναι πολύ πιο φωτεινές απ’το Κ800 που σε ίδιες συνθήκες ρυθμίζει το ISO στο 400!Δείγμα ότι το flash είναι όντως πιο ισχυρό!!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη,είναι τραβηγμένη από απόσταση 1,5 μέτρων με χρήση του flash.
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημερα φιλε και ευχαριστουμε για τα θεματακια,αλλα καλυτερα να βρουμε flash themes για αυτο το κινητο.Παντως καποια flash themes απο Τ650 δεν κανουν:(

Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ οτι η φωτό του autokinitakias παρ'όλο που είναι μικρής ανάλυσης είναι πιό συμπαγής και ευκρινής από του kotsianis. Περνά από το μυαλό μου μήπως ο αισθητήρας δεν είναι πραγματικός 5ΜΡ. Πολύς θόρυβος kotsianis και κακή ευκρίνεια. Μήπως μπορείς να μας δώσεις μια ίδια φωτό με επιλογή στα 100ISO (αν επιτρέπει το τηλέφωνο) ώστε να συγκρίνουμε?

Αλλιώς ελπίζω να είναι καλά οι αναβαθμίσεις όπως λες και σύ......:cry:

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μία με πιο σταθερό χέρι.Η δεύτερη είναι τραβηγμένη με την Canon PowerShot S50 στα 5 mpixels.
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μία με πιο σταθερό χέρι.Η δεύτερη είναι τραβηγμένη με την Canon PowerShot S50 στα 5 mpixels.

 

Το ISO που το εχεις φιλε στο αυτοματο;Και κατι αλλο ξερει κανεις αν μπορουμε να απενεργοποιήσουμε το φορτισμα του κινητου μολις συνδεουμε το κινητο με το καλωδιο του υπολογιστη;:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...