Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστώ παιδιά για τη στήριξή σας.Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον φίλο που μου παραχώρησε το 590 του για να φτιάξω το νέο μενού.Δε χρειάστηκε να βγάλει αφρούς η συσκευή για να περαστεί το νέο μενού.Της συμπεριφέρθηκα τρυφερά και έτσι μου έκανε το χατίρι και ξεκλείδωσε

 

Πες το απλά αγόρι μου.Της φέρθηκες σαν μια γυναίκα, έ τι να κάνει η συσκευή σε ένα τρυφερό φλερτ, λύγισε.:lol::D

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε gerigo, έχει αρκετό απόθεμα σε ηρεμηστικά; Αν ναί ψάξε για το igo, αν δεν έχεις ή είσαι κομμάτι τσιτομένος, πάρε χάντρες για να μετρά τα καντ...ια που θα ρίχνει όσο δοκιμάζεις το igo. Από οργάνωση σκίζει(πολύ καλό πρόγραμμα) να μπορούσαμε και να το αξιοποιήσουμε(χάρτες με λάθη 12 ετίας, αδύνατο να έχει ταυτόχρονα την δυνατότητα να σε ενημερώνει και για κάμερες και για dangerous points, οι χάρτες του δεν έχουν στοιχεία για ταχύτητα και έτσι η καταπληκτική του δυνατότητα να ορίζεις από ποιό όριο υπέρβασης ταχύτητας και πάνω θα σε ειδοποιεί για υπέρβαση είναι δικαίωμα ΜΟΝΟ των υπολοίπων Ευρωπαίων, όχι των Ελλήνων) , τί καλά που θα ήτανε. Αν επιμένεις συνέχισε. Εγώ το άφησα μόνο για περίπτωση απελπισίας.

Φιλε Papajo. To iGo exei πολυ καλους χαρτες (και ειναι ισως το μονο) για τις κεντροευρωπαικες χωρες. Η ερωτηση μου ηταν πως μπορει κανεις να το προσθεσει στο ΜΕΝΟΥ του φιλου μας του bbbb. Το προγραμμα του Igo για PNA το εχω.O φιλος μας για το 380-390 εχει κανει το θαυμα του . Κοιταξα μηπως ταιριαζει η μεθοδολογια η ιδια στο 590 αλλα απεδειχθει περιτρανα οτι ειμαι περισσοτερο ασχετος απο οτι θελω να παραδεχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Papajo. To iGo exei πολυ καλους χαρτες (και ειναι ισως το μονο) για τις κεντροευρωπαικες χωρες. Η ερωτηση μου ηταν πως μπορει κανεις να το προσθεσει στο ΜΕΝΟΥ του φιλου μας του bbbb. Το προγραμμα του Igo για PNA το εχω.O φιλος μας για το 380-390 εχει κανει το θαυμα του . Κοιταξα μηπως ταιριαζει η μεθοδολογια η ιδια στο 590 αλλα απεδειχθει περιτρανα οτι ειμαι περισσοτερο ασχετος απο οτι θελω να παραδεχομαι.

 

Σίγουρα θα ταιριάζει και στο 590, αφού έτσι λέει ο bbbb. Ισως απλά θέλει πολύ προσοχή πως θα μετονομάσεις κατάλληλα του φακέλους. Λογικά θα πρέπει να "θυσιάσεις" ένα destinator το 6 ή το 7, και στο φάκελό του να βάλεις το igo.

Κενροευρωπαικούς χάρτες έχει και το destinator.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τις οδηγιες του φιλου pliakos για το 290

μπαινει στο newmenu αλλα οπου και να πατησω ακομα και

και στο papago μου βγαζει ενα παραθυρο που λεει

 

cannot find navigation.

make sure the path and filename are correct

and that all the required libraries are available του παταω οκ και παει παλι στο newmenu.

 

περιμενω τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα και δούλεψε.Και δουλεύει και η ανοικτή ακρόαση όταν κάνεις πλοήγηση με το dest (μιλάω για το 590).

 

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ τον bbbb για την πολύτιμη βοήθειά του (χωρίς αυτόν δε νομίζω οτι θα κάναμε και πολλά),και όσους ακόμα προσπάθησαν για να πετύχει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα και δούλεψε.Και δουλεύει και η ανοικτή ακρόαση όταν κάνεις πλοήγηση με το dest (μιλάω για το 590).

 

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ τον bbbb για την πολύτιμη βοήθειά του (χωρίς αυτόν δε νομίζω οτι θα κάναμε και πολλά),και όσους ακόμα προσπάθησαν για να πετύχει αυτό.

 

Απο την ανοιχτη ακροαση εισαι ευχαριστημενος; εχει καλη ακουστικη;

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τις οδηγιες του φιλου pliakos για το 290

μπαινει στο newmenu αλλα οπου και να πατησω ακομα και

και στο papago μου βγαζει ενα παραθυρο που λεει

 

cannot find navigation.

make sure the path and filename are correct

and that all the required libraries are available του παταω οκ και παει παλι στο newmenu.

 

περιμενω τη βοηθεια σας

 

Mesa apo to fakelo MENU tis kartas tropopioume to arxio

e310e.ini kai allazoume opou exi "storage card" se "SDMMC" gia na diorthothoun ta path.

 

 

den prepi na exis kani auto to vima kala

anikse me ena notepad to arxio ston ipologisti sou kai kane find replace to storage card me SDMMC epita pata to calc kai peta to dest kai tha mpi kanonika

ALL SYSTEMS EVENTUALLY FAIL
Link to comment
Share on other sites

Φιλε bbbb σε ευχαριστουμε και παλι. Το 590 δουλευει μια χαρα με το ΜΕΝΟΥ που μας εδωσες με το D6 ,D7,Vector.

 

Για το iGO υπαρχει δυνατοτητα να το προσθεσουμε?

 

Μόλις γύρισα απο carrefour Γέρακα Αττικής. Δυστυχώς δεν ισχύουν πλέον τα κουπόνια από το "Πρώτο Θέμα". Βέβαια η τιμή έχει πέσει στα 226(από 290) χωρίς κουπόνια αλλά όχι και 190 που είχε με κουπόνια. Θα το παζαρέψω μεθαύριο με τον υπάλληλο της dis(σήμερα έλειπε). Ελπίζω λόγω ημερών εκπτώσεων κάτι να γίνει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Papajo. To iGo exei πολυ καλους χαρτες (και ειναι ισως το μονο) για τις κεντροευρωπαικες χωρες. Η ερωτηση μου ηταν πως μπορει κανεις να το προσθεσει στο ΜΕΝΟΥ του φιλου μας του bbbb. Το προγραμμα του Igo για PNA το εχω.O φιλος μας για το 380-390 εχει κανει το θαυμα του . Κοιταξα μηπως ταιριαζει η μεθοδολογια η ιδια στο 590 αλλα απεδειχθει περιτρανα οτι ειμαι περισσοτερο ασχετος απο οτι θελω να παραδεχομαι.

http://rapidshare.com/files/85749625/Skin.rar.html

Αποσυμπιέζεις και βάζεις τα αρχεία στο φάκελο skin αντικαθιστώντας ότι σου ζητηθεί.Κάνεις soft reset.

To μονοπάτι πρέπει να είναι sdmmc\igo\igopna.exe

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο carrefour Γέρακα Αττικής. Δυστυχώς δεν ισχύουν πλέον τα κουπόνια από το "Πρώτο Θέμα". Βέβαια η τιμή έχει πέσει στα 226(από 290) χωρίς κουπόνια αλλά όχι και 190 που είχε με κουπόνια. Θα το παζαρέψω μεθαύριο με τον υπάλληλο της dis(σήμερα έλειπε). Ελπίζω λόγω ημερών εκπτώσεων κάτι να γίνει.

 

Kριμα, και τρελαθηκα να ψαχνω για τα κουπονια. Θα παω την Πεμπτη να το παρω και να το παζαρεψω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Mesa apo to fakelo MENU tis kartas tropopioume to arxio

e310e.ini kai allazoume opou exi "storage card" se "SDMMC" gia na diorthothoun ta path.

 

 

den prepi na exis kani auto to vima kala

anikse me ena notepad to arxio ston ipologisti sou kai kane find replace to storage card me SDMMC epita pata to calc kai peta to dest kai tha mpi kanonika

 

το τροποποιησα ξανα και με εναν crimson editor kai me to notebad

xoris apotelesma an mporeis anebase to diko soy na to balo na doyme ti tha kanei

 

peta poy grafeis pio pano enois pata

Link to comment
Share on other sites

Προς τους χρήστες του 290:

H μνήμη flash λέγεται myflashdisk και μέσα εκεί έχει ένα φάκελο shell?Μέσα στο φάκελο shell υπάρχει ένα αρχείο με όνομα pnashell.exe?

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/85749625/Skin.rar.html

Αποσυμπιέζεις και βάζεις τα αρχεία στο φάκελο skin αντικαθιστώντας ότι σου ζητηθεί.Κάνεις soft reset.

To μονοπάτι πρέπει να είναι sdmmc\igo\igopna.exe

Και παλι εκανες το θαυμα σου!

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

kalimera se olous!

 

epita apo ligo pedema katafera na peraso dest sto dis 290

vasika xrisimopiisa to kseklidoma me to newmenu pou vriskete se proigoumenes selides.

afou to kanoume sindesi me to active sync pigenoume kai pernoume to arxio mesa apo to fakeloi flash disc APShell.ini

kai to tropopioume os eksis

Shell]

Version=1.0.6.263

Language=11

[Navigation]

Path=\SDMMC\menu\newmenu.exe

Caption=Navigation

ClassName=

 

[Hardware]

Gain=10

 

exontas mesa stin sd karta to fakelo MENU pou vriskete stis arxikes selides tou forum.

 

Mesa apo to fakelo MENU tis kartas tropopioume to arxio

e310e.ini kai allazoume opou exi "storage card" se "SDMMC" gia na diorthothoun ta path.

 

Vazoume mesa stin karta to destinator stin morfi destinator\destinator.exe

 

To kolima ine pos patontas ploigisi apo to arxiko menu se vgazi sto menu tou newmenu.exe alla gia na pexi to dest prepi prota na trexi to calc to ikonidio pou exi kato deksia.

afou to patisis mia fora epita trexi kanonika.

 

exo prospathisi na valo kai to kanoniko spasimo pou exo sto 380 kai to eftasa sto simio na mou dixni stigmiea to menu to spasmeno alla mou girnai sto manisio se 2 deuterolepta elpizo na to katafero sidoma. to olo zitima ine pos to spasimo gia dis 380 390 ine stimeno me path gia storage card eno to 290 theli SDMMC

pros to paron doulevi apsoga to mixanimataki.

 

Kali sinexia se olous

 

εκανα οτι ειπες και μπορω να πω οτι ειχα αρκετη επιτυχια!! εβαλα και το dest7 kai to dest 6.1 δοκιμασα και papago αλλα δεν βρισκει τους χαρτες δεν μπορω να καταλαβω το Path που ακολουθει!!! anyway..το προβλημα ειναι οτι με τα destinators καθε φορα που ανοιγω την συσκευη πρεπει να βαζω τις ριθμησεις για την καιραια του gps αλλιως δεν βρικσει σημα!! για καποιο λογο δεν τα κραταει!!! επισης δοκιμασα να τρεξω και το Menu 2 του bbbb αλλα δεν τα καταφερα!! εκανα οσες αλλαγες πιστευα οτι πρεπει να κανω αλλα τζιφος!!! τα φωτα σου λοιπον!!! α!!! σε ευχαριστει και ο φιλος μου!! δικο του ειναι το 290!!! προσωπικα εγω εχω το 390 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος κανει τα παντα!!! αυτα λοιπον καληνυχτα!!!

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Προς τους χρήστες του 290:

H μνήμη flash λέγεται myflashdisk και μέσα εκεί έχει ένα φάκελο shell?Μέσα στο φάκελο shell υπάρχει ένα αρχείο με όνομα pnashell.exe?

 

Οχι!!

Το αρχείο pnashell.exe βρίσκεται μέσα στον φάκελο των windows, και όχι στην μνήμη flash.

Στην μνήμη flash υπάρχει το apshell.ini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μόλις ολοκλήρωσα και έγω την εγκατάσταση του Destinator 7 με τη βοήθεια του newmenu, επίσης δοκίμασα και το ceDesktop και το LaunchExplorer που αναφέρονται στο νήμα και λειτουργούν και τα δύο. ´Ολη τη διαδικασία την έκανα σε μια δεύτερη κάρτα στην οποία αντέγραψα την γνήσια, το Destinator παίζει κανονικά όμως το Vector Navigation ζητάει activation, όταν το τρέχω από την γνήσια κάρτα παίζει κανονικά. Μπορώ να βρώ κάπου τον κωδικό ενεργοποίησης
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το 6 ή το 7?Μήπως κατά την αντιγραφή δεν αντιγράφηκαν σωστά όλα τα αρχεία?Επίσης τσεκάρισε στον πίνακα ελέγχου αν είναι ενεργοποιημένοι οι ήχοι και μήπως είναι κλειστό το ηχείο στην οθόνη χάρτη του destinator.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μόλις ολοκλήρωσα και έγω την εγκατάσταση του Destinator 7 με τη βοήθεια του newmenu, επίσης δοκίμασα και το ceDesktop και το LaunchExplorer που αναφέρονται στο νήμα και λειτουργούν και τα δύο. ´Ολη τη διαδικασία την έκανα σε μια δεύτερη κάρτα στην οποία αντέγραψα την γνήσια, το Destinator παίζει κανονικά όμως το Vector Navigation ζητάει activation, όταν το τρέχω από την γνήσια κάρτα παίζει κανονικά. Μπορώ να βρώ κάπου τον κωδικό ενεργοποίησης

Μπορείς να μας αναφέρεις αναλυτικά τα βήματα?

Κάπου έχω μπερδευτεί διαβάζοντας όλες αυτές τις σελίδες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το 6 ή το 7?Μήπως κατά την αντιγραφή δεν αντιγράφηκαν σωστά όλα τα αρχεία?Επίσης τσεκάρισε στον πίνακα ελέγχου αν είναι ενεργοποιημένοι οι ήχοι και μήπως είναι κλειστό το ηχείο στην οθόνη χάρτη του destinator.

 

 

το 7..δεν το εχω τωρα αλλα θα το τσεκαρω!!! αυτο για την κεραια bbbb? εχεις καμια ιδεα? δεν μπορω να καταλαβω γιατι...κατι ακομα το papago γιατι δεν βρισκει τους χαρτες?

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

το 7..δεν το εχω τωρα αλλα θα το τσεκαρω!!! αυτο για την κεραια bbbb? εχεις καμια ιδεα? δεν μπορω να καταλαβω γιατι...κατι ακομα το papago γιατι δεν βρισκει τους χαρτες?

Για την κεραία το έχω δει να συμβαίνει όταν η sd είναι κλειδωμένη ή σε κάποιες άλλες περιπτώσεις με περίεργα αρχεία dll στο λειτουργικό κάποιων pna.Δοκίμασε να ανοίξεις στο pc το destinator.ini και να βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις της κεραίας.port=1 baudrate=38400 έχω την εντύπωση πως είναι.Για το papago δεν κατάφερα και εγώ να το τρέξω σε άλλη συσκευή επιτυχώς.Moυ έλεγε ότι ότι δεν υπάρχουν χάρτες.

Θεωρώ πως 2 πράγματα συμβαίνουν:

1.Υπάρχει κάποια ρουτίνα στο exe του που ελέγχει αν η συσκευή είναι το vector master 380/390 και αν δεν είναι να βγάζει πρόβλημα.

2.Να πρέπει η κάρτα μνήμης να ονομάζεται Storage Card.Στο 290 και στη συσκευή που είχα δοκιμάσει η κάρτα λέγεται sdmmc.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα και δούλεψε.Και δουλεύει και η ανοικτή ακρόαση όταν κάνεις πλοήγηση με το dest (μιλάω για το 590).

 

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ τον bbbb για την πολύτιμη βοήθειά του (χωρίς αυτόν δε νομίζω οτι θα κάναμε και πολλά),και όσους ακόμα προσπάθησαν για να πετύχει αυτό.

 

Η ανοικτη ακροαση είναι αρκετά ικανοποιητική.

 

Τώρα ένα πρόβλημα.Το πρόγραμμα του VECTOR λειτουργεί κανονικά,το dest όμως δε βρίσκει με τίποτα το GPS,όση ώρα και να το αφήσω.Καμιά ιδέα;Μιλάω για το 590.

 

Επίσης το dest7 δε το έχω,αλλά έχω το PAPAGO7.Τί πρέπει να αλλάξω για να ρυθμίσω να ανοίγει το 3ο εικονάκι το PAPAGO7;

Link to comment
Share on other sites

lipon paratheto ta 2 arxia pou tropopiountai gia na trexi to dest

sto dis 290. to vasiko arxio MENU mporite na to katevasete apo tis arxikes selides. to arxio apshell.ini to vazete sto fakelo flash disk afou kanete sindesi me active sync kai to arxio e310.ini to topothetite mesa sto fakelo MENU pou tha valete stin karta.

 

kali epitixia

 

PS to destinator pou tha valete stin karta na ine tis morfis destinator/destinator.exe

se diaforetiki periptosi apla kante edit to e310.ini kai doste to sosto path mesa stin karta.

ALL SYSTEMS EVENTUALLY FAIL
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχή θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα παιδιά από το forum μιας και είμαι νέος στο topic που έχετε. Σας παρατηρώ εδώ και μερικές μέρες και ειλικρινά έχω εντυπωσιαστεί από την εφευρετικότητά σας, την επιμονή σας και τις καταπληκτικές συμβουλές σας οι οποίες είναι πραγματικά τόσο βοηθητικές για όλους εμάς που προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τι μπορούμε να κάνουμε με κάποιο γκατζετάκι που έχουμε στα χέρια μας. Πρόσφατα αγόρασα το Vector Master 590 με κουπόνια από το ΘΕΜΑ και βλέποντας εσάς πραγματικά να ¨δημιουργείτε¨ ακολούθησα τις οδηγίες σας και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

1.Το δικό του λογισμικό είναι υποφερτό, όχι κάτι το ιδιαίτερο και το κυριότερο οι χάρτες του δεν είναι και πολύ ακριβείς(στο Μεσολόγγι όπου ζω δεν έχει καλή χαρτογράφηση). Δίνοντάς το σε φίλο που πήγε πρόσφατα στα Γιάννενα έδειξε καλή συμπεριφορά στις εθνικές οδούς αν και κάποιες φορές έλεγε να στρίψεις σε δρόμους επαρχιακούς κάτι που δεν εξυπηρετεί. Οι χάρτες του μέσα στα Γιάννενα ήταν ακριβείς αν και σε μερικές περιπτώσεις σε έβγαζε σε άλλο αριθμό (πταίσμα). Θα το δοκιμάσω σε Αθήνα και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

2.Ακολουθώντας τις οδηγίες του εξαίρετου bbbb πέρασα το newmenu αλλά μετά την αντικατάσταση του calibration με το αντίστοιχο του bbbb εμφάνισε σφάλμα και επαναλειτούργησε πάλι όταν ξανάβαλα πάλι το original (είχα κρατήσει κόπια). Από κει και πέρα φαίνεται να λειτουργεί άψογα αφού το δοκίμασα με dest7 και στην πόλη μου (το dest κάνει πολύ καλή πλοήγηση).Εντυπώσεις θα σας πω για εθνικές οδούς αφού ταξιδέψω στην Αθήνα την Παρασκευή. Βρίσκει 9 δορυφόρους εύκολα και είναι πολύ γρήγορο στην ανταπόκριση σε σχέση με το Vector Nαvigation.

Ευχαριστώ πολύ τα μέλη του forum που αφιερώνουν πολύτιμες εργατοώρες από τον ελεύθερο χρόνο τους για την βοήθεια όλων μας.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει

Α) adaptor φόρτισης για το σπίτι μιας και από πίσω λέει input:5V, 2A και που μπορώ να τον βρώ; (στην Αθήνα) και

Β) αν υπάρχει κάτι για το vector ώστε να μην πατάς συνεχώς με το δάκτυλο στην οθόνη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μόλις ολοκλήρωσα και έγω την εγκατάσταση του Destinator 7 με τη βοήθεια του newmenu, επίσης δοκίμασα και το ceDesktop και το LaunchExplorer που αναφέρονται στο νήμα και λειτουργούν και τα δύο. ´Ολη τη διαδικασία την έκανα σε μια δεύτερη κάρτα στην οποία αντέγραψα την γνήσια, το Destinator παίζει κανονικά όμως το Vector Navigation ζητάει activation, όταν το τρέχω από την γνήσια κάρτα παίζει κανονικά. Μπορώ να βρώ κάπου τον κωδικό ενεργοποίησης

 

κωδικος που ζητας ειναι μεσα στα 4 αρχεια που εχει το vector ειναι ενα μικρο δε θυμα μαι πως λεγεται δεν ειμαι σπιτι να σου πω πιο ειναι παντος οχι το navi μολις τα ανοικσης θα δεις τον κωδικο

 

lipon paratheto ta 2 arxia pou tropopiountai gia na trexi to dest

sto dis 290. to vasiko arxio MENU mporite na to katevasete apo tis arxikes selides. to arxio apshell.ini to vazete sto fakelo flash disk afou kanete sindesi me active sync kai to arxio e310.ini to topothetite mesa sto fakelo MENU pou tha valete stin karta.

 

kali epitixia

 

PS to destinator pou tha valete stin karta na ine tis morfis destinator/destinator.exe

se diaforetiki periptosi apla kante edit to e310.ini kai doste to sosto path mesa stin karta.

 

εισαι ΠΡΩΤΟΣ

εβαλα τα δικα σου τα αρχεια και δουλευει ρολοι

νασε καλα σε ευχαριστω και ολα τα παιδια που βοηθησαν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...