Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Εδω και 2 μήνες περίπου ασχολούμε με το vector μου το 380. Εχω βάλει και το IGO και το AMIGO τα χω δουλεψει και τα 2 με χαρτες τελεατλας, epsilon, dis, και κανα 2 ακομα. Εβαλα και destinator και γενικα ασχοληθηκα αρκετα. Ισως προς εκπληξη των περισσοτέρων απο εσάς, κατέηξα στο PAPAGO και σουσ χαρτες της. Ειναι οι μοναδικοί χάρτες, το μοναδικό λογισμικό που πάντα μου κάνει την διαδρομή σωστά, χωρίς λάθη αλλα το κυριοτερο για μένα ταχύτατο επαναυπολογισμό. Το igo λεπτά ολόκληρα. Εγω έκανα κάτι λάθος; ποιος ξέρει. Σημασία έχει οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ευχαριστώ
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου η αλήθεια είναι ότι το papago R12 είναι σαν πρόγραμμα πολύ συμπαθητικό και σε μενα και καλό αν ασχοληθείς λίγο μαζί του.

Δυστυχώς όμως κάποιοι το ταξινόμησαν στα προγράμματα παλιάς γενειάς και κάποιοι άλλοι το εγκατέλειψαν όπως και άλλα προγράμματα.

Δυστυχώς !!!!:secret::worry:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μια μικρή βοήθεια ρε παιδιά. Είχα στην κάρτα τα Dest 6 & 7 αλλά και το Papago όμως επειδή χρειάστηκα την κάρτα τα μετέφερα (όλα τα αρχεία) στο υπολογιστή. Έκανα τι έκανα με την κάρτα και τώρα θέλησα να ξαναπεράσω τα Dest 6 & 7 αλλά και το Papago ώστε να χρησιμοποιήσω το Vector. Αμ δε! Δεν δουλεύει τίποτα. Προφανώς όταν τα μετέφερα στον υπολογιστή, τα έβαλα σε νέους φακέλους για να μην είναι χύμα και τώρα δεν θυμάμαι τι αρχεία ακριβώς χρειάζομαι για να έχω Dest 7 & Papago. Το Dest 6 δεν με νοιάζει ιδιαίτερα. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Αν υπάρχουν κάπου με τα newmenu κ.τ.λ. θα ήθελα το λίνκ. Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο. Από μια πτώση που είχε το μηχανάκι (έπεσε από το ύψος του τιμονιού, στο πατάκι του αυτοκινήτου, πτώση της πλάκας δηλαδή), δεν έχω καθόλου ήχο από το ηχείο. Με ακουστικά έχω κανονικό ήχο στα πλήκτρα αλλά κάτι ακανόνιστους ήχους από τα προγράμματα. Λέτε να έπαθε κάτι το ηχείο; Και τι μπορώ να κάνω; Μπορώ για παράδειγμα να το αντικαταστήσω με κάποιο παρόμοιο; Κυκλοφορεί τίποτα στην αγορά ή αν γίνεται να χρησιμοποιήσω ένα ηχείο από άλλη συσκευή π.χ. κινητού; Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.:)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο. Από μια πτώση που είχε το μηχανάκι (έπεσε από το ύψος του τιμονιού, στο πατάκι του αυτοκινήτου, πτώση της πλάκας δηλαδή), δεν έχω καθόλου ήχο από το ηχείο. Με ακουστικά έχω κανονικό ήχο στα πλήκτρα αλλά κάτι ακανόνιστους ήχους από τα προγράμματα. Λέτε να έπαθε κάτι το ηχείο; Και τι μπορώ να κάνω; Μπορώ για παράδειγμα να το αντικαταστήσω με κάποιο παρόμοιο; Κυκλοφορεί τίποτα στην αγορά ή αν γίνεται να χρησιμοποιήσω ένα ηχείο από άλλη συσκευή π.χ. κινητού; Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.:)

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αν το πρόβλημα είναι μόνο στο ηχείο μπορείς να το αντικαταστήσεις εύκολα με ένα παρόμοιο (είτε από άλλη συσκευή είτε καινούργιο από κατάστημα ηλεκτρονικών).

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ψάχνω, αν τελικά χρειάζομαι καινούργιο ηχείο; :help: Άλλη συσκευή, δεν παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ψάχνω, αν τελικά χρειάζομαι καινούργιο ηχείο; :help: Άλλη συσκευή, δεν παίζει.

 

Μην το φοβηθείς, άνοιξέ το και πήγαινε σε κατάστημα με ηλεκτρονικά και δείξε το. Απλά πρόσεχε, γιατί αν θυμάμαι καλά όταν το είχα ανοίξει, η "motherboard" που είναι όλα κολλημένα είναι στο μπροστά κομμάτι του μηχανήματος και το καλώδιο του ηχείου ξεκινάει από εκεί και το ίδιο το ηχείο είναι στο άλλο μισό της συσκευής κολλημένο, οπότε αν το ανοίξεις με δύναμη κάποια από τις δύο πλευρές θα ξεκολλήσει:cry:. Αν το φοβάσαι τόσο πήγαινε να στο ανοίξουν στο μαγαζί και αν θες να είσαι απόλυτα σίγουρος υπάρχει και η αντιπροσωπεία:D!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι η Dis είναι 120χλμ μακριά.:( Μένει να δούμε κατα πόσο πιάνουν τα χέρια μου.:lol: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μηπως υπαρχει καμια σισκευη για ανταλλακτικα,συγκεκριμενα μου εσπασε ο μιχανισμοσ που κραταει σταθερη την κεραια και βρισκεταιστο πισω μισω που ειναι και το ηχειο....υπαρχει τιποτα??? η αντιπροσωπεια θα εχει ανταλακτικα???
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μηπως υπαρχει καμια σισκευη για ανταλλακτικα,συγκεκριμενα μου εσπασε ο μιχανισμοσ που κραταει σταθερη την κεραια και βρισκεταιστο πισω μισω που ειναι και το ηχειο....υπαρχει τιποτα??? η αντιπροσωπεια θα εχει ανταλακτικα???

 

Κοίτα, για να μην πελαγώνεις, μια χαρά δουλεύουν και τα δύο: 380/390 με σπασμένο τον μηχανισμό. Αρκεί να μη κοπεί στο άλλο σημείο. Απο εκεί περνάει το καλώδιο της κεραίας. Απλά κόλησέ το σε κλειστή θέση με σελοτέιπ και είναι μια χαρά

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ξαφνικά το masteraki 380 δεν ανάβει καθόλου.

Έκανα hard reset, μετακίνησα το κουμπάκι της μπαταρίας πίσω, άφησα να αδειάσει η μπαταρία του, δεν ανάβει με τίποτα.

Μόνο Dest 6 & 7 έχω επάνω και τίποτ'άλλο. Για δώστε καμιά βοήθεια...πληζ

 

Έστειλα το vectoraki 380 στην DIS, επικοινώνησαν σήμερα μαζί μου και είπαν ζωή σε λόγου του :shock:

Πρότειναν να αγοράσω με 49€ ένα 390 με κάρτα Igo 8.3....

Παλιό μοντέλο, αλλά καλό μου ακούστηκε:rolleyes: και το παρήγγειλα....

Από πότε η dis έδεσε με Igo;;

Εσείς τι λέτε έκανα καλά...;; :rolleyes:

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το vectoraki 380 στην DIS, επικοινώνησαν σήμερα μαζί μου και είπαν ζωή σε λόγου του :shock:

Πρότειναν να αγοράσω με 49€ ένα 390 με κάρτα Igo 8.3....

Παλιό μοντέλο, αλλά καλό μου ακούστηκε:rolleyes: και το παρήγγειλα....

Από πότε η dis έδεσε με Igo;;

Εσείς τι λέτε έκανα καλά...;; :rolleyes:

 

Για μένα καλά έκανες. Μπορεί το Vectorάκι μας να μην είναι τέλειο μηχάνημα, αλλά σε αυτή την τιμή και με iGO δεν το συζητάω καν. Μακάρι να μπορούσα να το τρέξω άφοβα και στο δικό μου, χωρίς να φοβάμαι ότι θα μου μείνει, έτσι για να έχω εναλλακτικές. Νομίζω πρώτος που το είχε παρατηρήσει ότι άρχισαν να βάζουν iGO στο 390 ήταν ο papajo και προσπάθησε να το ψάξει λίγο για να δει αν μπορούμε να προσθέσουμε απλά κάποιο αρχείο στα δικά μας για να μπορούμε κι εμείς, αλλά μάλλον δεν έκατσε... ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα το παραλάβω θα ποστάρω, κι αν κάποιος θέλει οποιδήποτε αρχείο του, μου λέτε.
Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για να μην πελαγώνεις, μια χαρά δουλεύουν και τα δύο: 380/390 με σπασμένο τον μηχανισμό. Αρκεί να μη κοπεί στο άλλο σημείο. Απο εκεί περνάει το καλώδιο της κεραίας. Απλά κόλησέ το σε κλειστή θέση με σελοτέιπ και είναι μια χαρά

 

εκανα το αλλο ανεστρεψα το σιδερενιο βαρελακι και εβαλα το μακριτερο στελεχοσ μεσα στιν κεραια και ετσι λειτουργει σαν πυρος...και ειμαι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλά έκανες. Μπορεί το Vectorάκι μας να μην είναι τέλειο μηχάνημα, αλλά σε αυτή την τιμή και με iGO δεν το συζητάω καν. Μακάρι να μπορούσα να το τρέξω άφοβα και στο δικό μου, χωρίς να φοβάμαι ότι θα μου μείνει, έτσι για να έχω εναλλακτικές. Νομίζω πρώτος που το είχε παρατηρήσει ότι άρχισαν να βάζουν iGO στο 390 ήταν ο papajo και προσπάθησε να το ψάξει λίγο για να δει αν μπορούμε να προσθέσουμε απλά κάποιο αρχείο στα δικά μας για να μπορούμε κι εμείς, αλλά μάλλον δεν έκατσε... ακόμα!

 

Εστειλα πριν ένα μήνα email στην dis ρωτώντας τους γιατί πριν έλεγαν ότι τα 38/390 δεν αντέχουν το igo και τώρα λένε άλλα πράγματα. Ακόμη δεν πήρα απάντηση.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα !

Είμαι και εγώ κάτοχος ενος Vector 380. Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ευχαριστήσω τους bbbb και Xroupista για τις αναλυτικές οδηγίες με τις οποίες μετατρέψαμε τα μηχανάκια μας σε πολυεργαλεία !

Θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής πρόβλημα.Εχω φορτώσει στο Vector το Garmin Mobile XT και το τρέχω κανονικά, αλλα πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά να βρίσκω το αρχείο που το ξεκινάει. Εχω δοκιμάσει να αλλάξω την διαδρομή (σύμφωνα με τις οδηγίες σας ) μέσα απο το φάκελο scripts και να το κάνω να ξεκινάει απο το εικονίδιο του Igo8 αλλά δεν βρίσκω κανένα αρχείο στο φάκελο Garmin με κατάληξη .exe . Τα αρχεία που ξεκινάω εγω το Garmin (ψάχνοντας στο φάκελο και κάνοντας διπλό κλίκ πάνω στο αρχείο) είναι το Que (Que Application) και το αρχείο Garmin (MortRunner). Δοκίμασα να αλλάξω την διαδρομή χρησιμοποιόντας είτε το Que , είτε το Garmin αλλά δεν ξεκινά το Πρόγραμμα. Μήπως υπάρχει κάτι αλλο που θα μπορούσα να κάνω??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/265952294/garmin.rar

Bάλε τα αρχεία στο φάκελο menu\scripts και κατέβασε και τα παρακάτω

http://rapidshare.com/files/289928311/menu_garmin.rar για να εμφανιστεί και το εικονίδιο garmin στο μενού

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου!

Εβαλα τα αρχεία όπως είπες και όταν πατάω στο εικονίδιο του Garmin μου εμφανίζει το εξής :

 

Couldn't create directory '\sdmmc\Garmin\Settings'

Line:

XCopy(''\Garmin\*.*'',''\sdmmc\Garmin\Settings'',TRUE)

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει, να σου πω οτι τα αρχεία που ξεκινάω το πρόγραμμα βρίσκονται στο

\Storage Card\Garmin\RunGMTX\Garmin

και

\Storage Card\Garmin\Apps\WM\Que

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/265952294/garmin.rar

Bάλε τα αρχεία στο φάκελο menu\scripts και κατέβασε και τα παρακάτω

http://rapidshare.com/files/289928311/menu_garmin.rar για να εμφανιστεί και το εικονίδιο garmin στο μενού

 

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει τα κάνεις όλα.Απλά αυτό είναι το scriptaki για να σου κρατάει τις ρυθμίσεις μετά από reset της συσκευής.Φτιάξε στην κάρτα μέσα στο φάκελο Garmin ένα φάκελο με όνομα settings και ξαναδοκίμασε.Αν δε σου δουλέψει πάλι άλλαξε το garmin.mscr στο φάκελο scripts με αυτό http://rapidshare.com/files/290339084/Garmin.rar και για να σου κρατάει τις ρυθμίσεις δοκίμασε αυτό http://rapidshare.com/files/290340559/garmin3.rar
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη κάρτα μου στο φάκελο Garmin υπάρχει φάκελος Settings. Ξαναδοκίμασα

να αλλάξω το garmin.mscr και μου βγάζει το εξής:

Read Access violation at data address 0x00073D70 in background tread NULL

(CSubApp Tread::Run Garmin Mobile XT)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής

Πήγαινε στο φάκελο menu\skin\pages και άνοιξε το αρχείο navi_blue320.ini και βρες το παρακάτω

ICONXPBUTTON

x = 245

y = 130

Command = \STORAGE CARD\MENU\Scripts\Garmin.exe

SizeNormal = 32

SizePushed = 48

ScaleAlpha = 100

IconNormal = ..\Icons\Garmin.ico

ScaleAlpha = 100

IconPushed = ..\Icons\Garmin.ico

Αλλαξε το command στο απευθείας μονοπάτι για το garmin δηλαδή

\Storage Card\Garmin\Apps\WM\Que.exe

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλα δυστηχώς βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα.

 

Κάθε φορά που άλλαζα τα αρχεία στο menu\scripts πριν δοκιμάσω έκανα soft reset.

Τώρα εκανα τα εξής: Πέρασα τα παλιά αρχεία που είχα στο φάκελο menu\scripts άφησα το αρχείο navi_blue320.ini στο απευθείας μονοπάτι για το garmin και ξαναέβαλα στο menu\scripts

αυτά http://rapidshare.com/files/265952294/garmin.rar .

Εκανα λοιπόν την δοκιμή πατώντας το εικονίδιο χωρις να κάνω soft reset και και το Garmin έτρεξε κανονικά.Οταν όμως έκανα ενα soft reset δοκίμασα και ξαναέβγαλε το ίδιο μήνυμα.

 

Φίλε bbbb μετά απο αρκετές προσπάθειες τελικά τα κατάφερα! Το Garmin πλέον ξεκινάει με ένα κλίκ και μετά απο soft reset.

Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και έδωσες λύση στο πρόβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...