Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostis100 ( 2 Σεπ. 2004 , 15:42)

 

επειδη εχω ψαξει πολυ τα GPS οποιος φιλος θελει να ρωτησει κατι .......απλα ας ρωτησει :) !!!!

 

Γενικα αναφερω οτι "σχεδον ολα " τα νεα Bluetooth GPS κανουν..........

 

μερικα που εχουν τραβηξει την προσοχη μου ( ως προς τα χαρακτηριστικα τους ) ειναι

 

1. http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=108471

 

2. http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=CRUXIIBTGPS

 

3. http://www.bluegps.com/ ............... δειτε το !!!!!! πιο μικρο δεν γινεται !!!!!!

 

 

4. http://www.holux-uk.com/Products/gr-230/gr-230.htm

 

κ.τ.λ

 

Βεβαια υπαρχουν και στην Ελλαδα καποια μοντελα

 

 

Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που να διαθέτει Bluetooth GPS ?

 

Ποιο έχει την μεγαλύτερη αυτονομία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσύ φίλε kostis100 έχεις κάποιο απο αυτά; Λογικά όλα τους θα έχουν συμβατοτητα με τα 7610, 6600 κτλ. Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ όμως είναι να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στο 9500 αλλά και σε όλα τα μελλοντικά κινητά που θα πάρω. Κατα 90% θα γίνεται αυτό που ζητάω, αλλά κανείς δεν μπορεί να μου το εγγυηθεί. Και απ'την άλλη, δεν εμπιστεύομαι να παραγγείλω απο έξω. Προτιμώ να το πάρω χέρι χέρι απο κάποιο Ελληνικό κατάστημα και ας μου πάει καμια 20αριά ευρώ παραπάνω.

 

Πριν απο λίγο καιρό, στην ιδεά να αγοράσω GPS αντάπτορα, θα γέλαγα. Τώρα μου φαίνεται απίστευτα σημαντικός και είναι μεσα στα σχέδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lotus ( 3 Σεπ. 2004 , 10:28)

 

Pera apo to xarti tis A8inas 3erei kanenas pou mporw na brw kai xartes allwn polewn (Route66)??

 

 

Για αλλες ελληνικες πολεις δεν υπαρχει κατι.

Στο IRC (AIVANET) υπάρχουν ήδη route66 χάρτες για Γερμανία και Benelux (Βέλγιο Ολλανδία και Λουξεμβούργο)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σ' εμένα ακόμα τα ίδια. Ανοίγει για λίγο και μετά από 3-4 δευτερόλεπτα...

«Εφαρμογή έκλεισε ROUTE66 KERN EXEC-3» :(

Τα έκανα όλα όπως λένε οι οδηγίες και ενώ σε άλλα κινητά έτσι δούλεψε, στο δικό μου τζίφος

 

Έχω Nokia 6600 με version 3.09. Δεν την αναβαθμίζω που να με βαράνε κάτω, επειδή δεν θέλω να κλειδωθουν οι υπέρυθρες, το Bluetooth και το σύμπαν ολόκληρο... :p

Το έχει δοκιμάσει κανένας σε Nokia 6600 με αυτή την έκδοση λογισμικού;

 

Θα επιχειρήσω και ένα format στο κινητό αργότερα, ελπίζω έτσι να δουλέψει και να μην το κάνω άδικα...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

3.09 ??? Πού τη βρήκες;

Εμένα με 3.42.1 λειτουργεί μια χαρά... Αν και δε συμφωνώ με κάποιες διαδρομές που μου έβγαλε. Τσάμπα τα... 20 δευτερόλεπτα (!!!) που περίμενα να κατέβει!! :p :lol:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 ( 3 Σεπ. 2004 , 10:56)

 

Τελικά σ' εμένα ακόμα τα ίδια. Ανοίγει για λίγο και μετά από 3-4 δευτερόλεπτα...

«Εφαρμογή έκλεισε ROUTE66 KERN EXEC-3» :(

Τα έκανα όλα όπως λένε οι οδηγίες και ενώ σε άλλα κινητά έτσι δούλεψε, στο δικό μου τζίφος

 

Έχω Nokia 6600 με version 3.09. Δεν την αναβαθμίζω που να με βαράνε κάτω, επειδή δεν θέλω να κλειδωθουν οι υπέρυθρες, το Bluetooth και το σύμπαν ολόκληρο... :p

Το έχει δοκιμάσει κανένας σε Nokia 6600 με αυτή την έκδοση λογισμικού;

 

Θα επιχειρήσω και ένα format στο κινητό αργότερα, ελπίζω έτσι να δουλέψει και να μην το κάνω άδικα...

 

Αρχικα οταν δεν ειχα στο folder lang την british και ειχα μονο την ελληνικη μου εβγαζε αυτο το error.

Εχεις σιγουρα τo british.lang στο Ε:\Route66\Lang;

Αν εχεις μονο το greek.lang δεν θα δουλευει.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 ( 3 Σεπ. 2004 , 10:56)

 

Τελικά σ' εμένα ακόμα τα ίδια. Ανοίγει για λίγο και μετά από 3-4 δευτερόλεπτα...

«Εφαρμογή έκλεισε ROUTE66 KERN EXEC-3» :(

Τα έκανα όλα όπως λένε οι οδηγίες και ενώ σε άλλα κινητά έτσι δούλεψε, στο δικό μου τζίφος

 

Έχω Nokia 6600 με version 3.09. Δεν την αναβαθμίζω που να με βαράνε κάτω, επειδή δεν θέλω να κλειδωθουν οι υπέρυθρες, το Bluetooth και το σύμπαν ολόκληρο... :p

Το έχει δοκιμάσει κανένας σε Nokia 6600 με αυτή την έκδοση λογισμικού;

 

Θα επιχειρήσω και ένα format στο κινητό αργότερα, ελπίζω έτσι να δουλέψει και να μην το κάνω άδικα...

 

Εμενα μου το εβγαζε μαλλον επειδη ειχα γεματη την mmc.

Αν στο ξανακανει δοκιμασε να σβησεις απο τον φακελο ε\system\apps\route66 το αρχειο prefs.ini.

Mετα τρεξε το προγραμμα ,ο παραπανω φακελος που εσβησες θα ξαναδιμιουργιθει αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran ( 3 Σεπ. 2004 , 11:10)

 

3.09 ??? Πού τη βρήκες;

Εμένα με 3.42.1 λειτουργεί μια χαρά... Αν και δε συμφωνώ με κάποιες διαδρομές που μου έβγαλε. Τσάμπα τα... 20 δευτερόλεπτα (!!!) που περίμενα να κατέβει!! :p :lol:

 

 

oops 3.42.1 ήθελα να πω :lol:

Δεν ξέρω πώς μου ήρθε το 3.09 :alien:

 

Αφού δουλεύει σ' εσένα θα δουλέψει και σε μένα, πού θα μου πάει.

 

Δεν το γλιτώνει το format μου φαίνεται. 8 μήνες έχω να του κάνω format, μάλλον ήρθε η μεγάλη ώρα :whistle:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα 3.42.1 είναι και δουλεύει μια χαρά, μάλλον δοκίμασε να το ξαναπεράσεις...

 

Επίσης επικοινωνεί με το GPS μου μια χαρά, μόνο που δεν είμαι Αθήνα για να το δοκιμάσω και με τον χάρτη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν μπορούμε να αλλάξουμε την γλώσσα στο μενού αφού υπάρχει το αρχείο για ελληνικά, γιατί στο Preferences στο Language δεν εμφανίζεται η επιλογή για να αλλάξεις γλώσσα στα ελληνικά. Δεν μιλάω για τον χάρτη αλλά για το μενού επιλογών του προγράμματος. Ποιο είναι το πρόβλημα?. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο να κάνεις και στον χάρτη της Αθήνας.

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα και δεν μπορούμε να αλλάξουμε γλώσσα από την στιγμή που υπάρχει.

Ευχαριστώ.

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nk66 ( 3 Σεπ. 2004 , 14:06)

 

Εμενα μου το εβγαζε μαλλον επειδη ειχα γεματη την mmc.

Αν στο ξανακανει δοκιμασε να σβησεις απο τον φακελο ε\system\apps\route66 το αρχειο prefs.ini.

Mετα τρεξε το προγραμμα ,ο παραπανω φακελος που εσβησες θα ξαναδιμιουργιθει αυτοματα.

 

File mou ekana format tin mmc, k to mono poy evala itan to Route66. Pali ta idia, ekana kai auto pou eipes me to prefs.ini, alla mou vgazei to idio error :( :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αφου μιλησα με τον "δημιουργο" του ***** του προγραμματος μου ειπε πως η εκδοση αυτη δεν υποστιριζει ελληνικα ενω αντιθέτως το πλήρες πακέτο εχει πληρη υποστηριξη ελληνικου menu και ελληνικων οδων, αρα μην προσπαθειτε αδικα να βαλετε ελληνικα, παρα μονο τους ελληνικους ηχους μπορειτε να βαλετε μετονομάζοντας το φακελο απο greek σε british και διαγράφοντας τον φάκελο british.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος που εχει GPS και εχει χρησιμοποιησει το προγραμμα μπορει να μου απαντησει στις ακολουθες ερωτησεις θα του ημουν υποχρεος:

 

1) Το προγραμμα υπολογιζει την ταχητυτα με την οποια κινεισαι?

 

2) Εχει ως επιλογη την προβολη του ETA (Estimated Time of Arrival)?

 

3) Οι φωνητικες οδηγιες ακουγονται καθαρα απο το loudspeaker του 6600?

 

4) Τι επιλογες σου δινει για την δρομολογηση (πχ. Συντομοτερος δρομος, Αποφυγη δακτυλιου κ.λ.π.?)

 

5) Σε περιπτωση που εχεις εισερχομενη κληση η μηνυμα η εφαρμογη crashαρει?

 

Sorry για το μακροσκελες του post αλλα ημουν στο παρα 5 να αγορασω GPS και αυτη η λυση με εσωσε..

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

H φωνητική περιγραφή στα ελληνικά (αφού κάνουμε την μετονομασία των φακέλων όπως προαναφέρθηκε) πιστεύω μπορεί εύκολα να γίνει χωρίς να κοιτά κανείς το κινητό όταν οδηγεί!! Απλά ακολουθεί τις οδηγίες μέχρι την πρώτη στροφή και τότε σπρώχνει το joystick μία φορά προς τα πάνω και έτσι συνεχίζει να ακούει τις οδηγίες για την επόμενη στροφή και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσει στον προορισμό του. Για δοκιμάστε το με μια μικρή διαδρομή κοντα στο σπίτι σας και θα με θυμηθείτε. Εγώ πάντως έτσι έκανα και δούλεψε ;) ;)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GiorgosH ( 4 Σεπ. 2004 , 11:57)

 

Παιδιά το πρόγραμμα είναι κάτι αντίστοιχο με το CityMaps ή κάτι διαφορετικό?

 

 

Ναι πανω κατω ιδιο προγραμμα ειναι αλλα στο Route66 μπορεις να σχεδιασεις και μια διαδρομη ειτε με αυτοκινητο ειτε με τα ποδια.Υποτιθεται οτι υπολογιζει και τους μονοδρομους οταν το κανει αυτο.Αμα εχεις και ενα GPS τοτε εχει κι αλλες επιλογες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickvog ( 4 Σεπ. 2004 , 03:27)

 

H φωνητική περιγραφή στα ελληνικά (αφού κάνουμε την μετονομασία των φακέλων όπως προαναφέρθηκε) πιστεύω μπορεί εύκολα να γίνει χωρίς να κοιτά κανείς το κινητό όταν οδηγεί!! Απλά ακολουθεί τις οδηγίες μέχρι την πρώτη στροφή και τότε σπρώχνει το joystick μία φορά προς τα πάνω και έτσι συνεχίζει να ακούει τις οδηγίες για την επόμενη στροφή και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσει στον προορισμό του. Για δοκιμάστε το με μια μικρή διαδρομή κοντα στο σπίτι σας και θα με θυμηθείτε. Εγώ πάντως έτσι έκανα και δούλεψε ;) ;)

 

 

Αναθεωρώ εν μέρει το post μου, καθώς διαπιστώνω ότι για μεγάλες διαδρομές (περιλαμβανομένων εθνικής ή αττικής οδού) δεν μπορείς να αποφύγεις να μην κοιτάξεις την οθόνη του κινητού, αφού έχει και αριθμητικές πληροφορίες για το πόσο μακριά είναι η επόμενη στροφή κλπ. Anyway :rolleyes: :rolleyes: ....

 

 

PS. (ψιλοάσχετο) Κάπιος φίλος με έγραψε στο Google Mail (είναι σε beta στάδιο, δεν δουλεύει σε Opera, αλλά οσονούπω...) και μου χαρίζουν 5 προσκλήσεις (invites) για νέα μέλη. Μόνο με προσκλήσεις δουλεύει προς το παρόν. Το ωραίο : κάθε μέλος θα έχει mail χώρο 1GB !!!! Οπως ήδη κυκλοφορεί "The invites are going for £25 on eBay!" Οποιος θέλει (βασικά οί 5 πρώτοι) ένα PM με το email του ;)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μονο αυτο, αλλα έχεις και άλλο πρόβλημα. Αν χάσεις μια στροφή τότε δεν μπορείς να ξερεις που να στρίψεις για να βρεις τον δρομο σου...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn ( 4 Σεπ. 2004 , 13:44)

 

Όχι μονο αυτο, αλλα έχεις και άλλο πρόβλημα. Αν χάσεις μια στροφή τότε δεν μπορείς να ξερεις που να στρίψεις για να βρεις τον δρομο σου...

 

 

Να υποθεσω οτι αναφερεσαι στην χρηση του προγραμματος χωρις GPS?

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis ( 4 Σεπ. 2004 , 18:06)

 

Να υποθεσω οτι αναφερεσαι στην χρηση του προγραμματος χωρις GPS?

 

 

Ακριβως ειναι για χρηση χωρις GPS.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμενως εχω πεσει σε μεγαλο διλλημα. Αρχικα τα 300€ που ζηταει η εταιρια για το πακετο αν το καλοσκεφτει κανεις δεν ειναι τιποτα δεδομενου κοστους GPS και MMC που σου στελνουν. Το προβλημα ειναι κατα ποσο θα υπαρχει ενημερωση και υποστηριξη. Πριν διαβασω για το συγκεκριμενο προγραμματακι ημουν σχεδον ετοιμος να παρω το NAV100HP . Μεγαλη χρηματικη διαφορα δεν λεω, αλλα ηθελα ενα GPS. Οι αντιστοιχες προτασεις για τα προεγκατεστημενα GPS αυτοκινητων αγγιζουν διπλασιες και τριπλασιες τιμες. Τωρα το μονο που μενει ειναι να δοκιμασει καποιος τις λειτουργιες του προγραμματος με GPS για να δω τι θα κανω.. Καμια βοηθεια για την περιπτωση μου?? :wacko:
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε symplektis μπορεις να ρωτησεις τον χρηστη με nickname megalos ο οποιος εχει αγορασει το κομπλε πακετο Route66 να σου πει εντυπωσεις.

 

EDIT: Αληθεια ποσο εχει το NAV100HP??Φαινεται αρκετα ενδιαφερον.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...