Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ξεκωλιστε ,τα προβληματα που αναφερετε δεν ειναι του ν70 αλλα του route66,αν το ψαξετε θα δειτε οτι εχουν βγαλει ηδη 2 αναβαθμισεις για το route66,το οποιο δεν ειναι ακομη σταθερο.

Οχι οτι το ν70 ειναι το πιο σταθερο κινητο αλλα να λεμε και του στραβου το δικαιο αυτα τα προβληματα ειναι του προγραμματος οχι του κινητου.

 

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι όταν το Ν70 δεν μπορεί να συνδεθεί με το Nokia GPS BT, αυτό συμβαίνει όχι μόνο μέσω του R66 (με την τελευταία αναβάθμιση) αλλά απλά και μέσω της συσκευής. Όταν δηλαδή δεν υπάρχει άλλη "αξιόπιστη" συσκευή ΒΤ στον "ορίζοντα" ΒΤ, η συσκευή (το Ν70) "βλέπει" το GPS BT αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί και αυτό ανεξάρτητα από το αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι το R66.

Συνεπώς, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, δεν φταίει το R66 αλλά το Ν70. Η μόνη διαφορά με το νέο firmware του Ν70 είναι ότι πλέον, όταν επιτευχθεί, δεν χάνεται η σύνδεση με το GPS BT (όχι με τους δορυφόρους, οπότε υπάρχει πάλι η ένδειξη "No GPS" στο R66).

Για το ποιος φταίει, καλό είναι να κοιτάμε καμιά φορά και τα λαμπάκια του GPS BT, ιδίως αυτά της σύνδεσης ΒΤ.

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τί διορθώνουν οι αναβαθμίσεις του R66;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανα νεο?ποτε Θα κυκλοφορησει?
Ericsson 388 -> Nokia 6110 -> Nokia 6150 -> Ericsson T29 ->Nokia 8210 -> Nokia 6510 Nokia -> 8850 Nokia -> Nokia 3650 -> Nokia 6630 Ericsson K750i->Nokia N70 -> Nokia N73 ->Nokia N82 ->N79->N97 Mini
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να γράψω λόγο δουλειάς. Λοιπόν: έβαλα κι εγώ το νέο Route66. Από πρώτης άποψης δείχνει πολύ καλύτερο από το προηγούμενο. Βεβαια αυτό που με ενδιέφερε προσωπικά είναι ο χάρτης αφού η πλοήγηση στον προηγούμενο ήταν μέτρια (πιο πολύ χανόσουνα). Με μια πρώτη ματια φαίνεται ok ο καινούριος χάρτης αν και θα πω καλύτερα μόλις το τεστάρω με το καινούριο μου gps. Μπορεί κάποιος γενικά να δώσει εντυπώσεις ποσο καλύτερο είναι από λάθη σε σχέση με το προηγούμενο?

Μερικοί που βλέπω δεν τους δουλεύει: εγώ κατέβασα μια version και δεν θέλει .sis file. Απλά βάζεις μέσα τα folders.

Link to comment
Share on other sites

Στα Pocket PC οι δρόμοι είναι με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με λατινκούς, όπως είναι το route 66.

 

Λογικά και η έκδοση για series 60 θα είναι με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι και εγώ και σε αυτό το θέμα :D Κατ'αρχήν θα'θελα να μάθω που αλλού υπάρχει ο νέος χάρτης της Αττικής γιατί στο rapidshare γίνεται αυτό:

 

We are doing HEAVY maintenance until 1.1.2006 in order to provide you with much more speed and performance! Because of this, the bandwidth is very limited right now for free-users. Please enjoy the days, enjoy New Year's eve and have fun with your friends and family. If you REALLY need a file, you can try again later or just get a PREMIUM-Account.

 

Οπότε δεν κατεβαίνει τίποτα :( Απ'ότι είδα το αρχείο είναι γύρω στα 9mb Athens.prm (9317241 Bytes) και έψαξα efnet αλλά τίποτα.Κανένα upload αλλού? Pathfinder ίσως?Υπάρχει στο i-phone?

 

Το mobile7 λειτουργεί με τον παλιό χάρτη?Αν ναι τότε έχω πρόβλημα...Υπάρχει κανείς με 7610 που να του δουλεύει το mobile7?Το ανάποδο γίνεται?Ο νέος χάρτης δουλεύει στο παλιό route66?

 

Πήρα GPS bluetooth.Δεν αναφέρω στοιχεία μη φάω διαγραφή(όπως είχε γίνει στο θέμα με τα bluetooth κάποτε:mad: ) Δουλεύει τέλεια!Βέβαια δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον υπολογισμό των διαδρομών αλλά άμα δεν ξέρω το δρόμο θα με βγάλει εκεί που θέλω :happy:

 

Φυσικά και το κινητό ζεματάει μετά από πολύ ώρα(στην περιοχή του ακουστικού) λόγω της λειτουργίας του Bluetooth για πολύ ώρα και επειδή έχω ορίσει στις ρυθμίσεις το backlight να είναι πάντα αναμένο.Για τους 2 αυτούς λόγους υπάρχει και μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας(λογικότατο).

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός χάρτης δεν δουλεύει στο νέο route 66. Tο ανάποδο δεν το έχω τεστάρει.

 

Μπορείς ελεύθερα να πείς ποιό μοντέλο GPS έχεις αγοράσει. Άλλωσε με το να λέει ο καθένας τις εντυπώσεις του με το μοντέλο που έχει αγοράσει, μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα για το ποιό κάνει κελύτερα την δουλειά του, συναργάζεται με τις συσκευές μας αλλά και το πρόγραμμα καλύτερα και άλλα συναφή.

 

Όσον αφορά τον χάρτη του mobile 7, στείλε μου PM.

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός χάρτης δεν δουλεύει στο νέο route 66. Tο ανάποδο δεν το έχω τεστάρει.

 

Θα ξαναδοκιμάσω τότε με το νέο χάρτη :)

 

Μπορείς ελεύθερα να πείς ποιό μοντέλο GPS έχεις αγοράσει. Άλλωσε με το να λέει ο καθένας τις εντυπώσεις του με το μοντέλο που έχει αγοράσει, μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα για το ποιό κάνει κελύτερα την δουλειά του, συναργάζεται με τις συσκευές μας αλλά και το πρόγραμμα καλύτερα και άλλα συναφή.

 

Αγόρασα αυτό: http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2392

Σωστή η αποψή σου και αυτό πιστέυω και εγώ,αλλά στο άλλο thread με είχαν κατηγορήσει για διαφήμιση:blink: Αν είναι δυνατόν!Τέλος πάντων είμαι offtopic...

 

Τελικά κατέβασα το χάρτη από rapidshare(με είχε πιάσει το πείσμα) αφού έκανα συνέχεια refresh τη σελίδα για κάνα 2ωρο...:lol: Thanks πάντως

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...ξερεται κατι;

 

Ειναι φυσιολογικο οποιος μπαινει να ρωταει πως κανουμε εγκατασταση το Route66 κλπ κλπ...γιατι λοιπον δεν ανοιγει ενας απο εσας που τα ξερει ενα νεο θεμα με αυτα μεσα να κλειδωθει, να το διαβαζουμε ολοι μας.

 

Εγω ας πουμε ειχα το Route66 στο 6260 και τωρα πηρα το Ν70 και θελω να το κανω install.

 

Μπαινει οπως και το παλιο Route66;

 

Ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν τετοιες αποριες...

 

Επισης...μια απορια...στο FEExplorer...ποιο drive ειναι η Memory Card?

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Επισης...μια απορια...στο FEExplorer...ποιο drive ειναι η Memory Card?

 

Ευχαριστω...

 

E:

 

Αυτά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

MrZ το ίδιο πήρα και δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει!!! άσε που μέσα στο αμάξι δεν υπάρχει περίπτωση γιατί έχει φυμέ τζάμια ακόμα και μπροστά και έχουνε επίστρωση τιτανίου και αλουμινίου, οπότε πρέπει να πάρω και εξωτερική κεραία για το GPS. Mrz θέλω συμβουλές!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...ξερεται κατι;

Ειναι φυσιολογικο οποιος μπαινει να ρωταει πως κανουμε εγκατασταση το Route66 κλπ κλπ...γιατι λοιπον δεν ανοιγει ενας απο εσας που τα ξερει ενα νεο θεμα με αυτα μεσα να κλειδωθει, να το διαβαζουμε ολοι μας.

Εγω ας πουμε ειχα το Route66 στο 6260 και τωρα πηρα το Ν70 και θελω να το κανω install.

Μπαινει οπως και το παλιο Route66;

Ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν τετοιες αποριες...

Βασικά...όποτε κατεβάζεις μια εφαρμογή υπάρχουν κάποιοι standard τρόποι εγκατάστασης οι οποίοι περιλαμβάνονται πάντα μέσα στο zip/rar αρχείο που θα βρείς...Οπότε γιατί να φτιαχτεί ένα επιπλέον θέμα και όχι απλώς να...διαβάσεις τις οδηγίες...Έπειτα το τελευταίο route66 που έχω είναι σε μορφή sis. Αν δυσκολεύεσαι να εγκαταστήσεις ένα sis αρχείο,τότε δεν ξέρω τι να πω :O

 

Υ.Γ.: Αν δεν το γνωρίζεις τα .nfo αρχεία ανοίγουν με το σημειωματάριο:happy:

 

Είμαι :offtopic: όπως και το post στο οποίο απαντώ.Άμα φύγει το δικό μου απαιτώ να φύγει και εκείνο :cool:

 

MrZ το ίδιο πήρα και δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει!!! άσε που μέσα στο αμάξι δεν υπάρχει περίπτωση γιατί έχει φυμέ τζάμια ακόμα και μπροστά και έχουνε επίστρωση τιτανίου και αλουμινίου, οπότε πρέπει να πάρω και εξωτερική κεραία για το GPS. Mrz θέλω συμβουλές!

 

Κατ'αρχήν,επειδή εγώ δεν έχω φιμέ στο παρόν αυτοκίνητο(κλαψ...) Για να σιγουρευτείς δοκίμασέ το πρώτα σε έναν ανοιχτό χώρο.Πιστέυω ότι το έκανες pair με το κινητό,εγώ έχω πατήσει και "εξουσιοδοτημένο" έτσι ώστε όποτε το ανοίγω να κάνει σύνδεση μόνο του χωρίς να ρωτάει.Έπειτα όπως αναφέρει και στις οδηγίες θέλει κάποια ώρα για να "ζεσταθεί" δεν πιάνει αμέσως μόλις το ανοίξεις.Εμένα την πρώτη φορά έκανε αρκετά λεπτά και όχι τα 35 με 45 secs που λέει στο manual. Τώρα όποτε θέλω να το δουλέψω ακολουθώ τα εξής βήματα:

1:ενεργοποιώ το bluetooth στο κινητό

2:ενεργοποιώ το bluetooth GPS(συνδέεται με το κινητό αυτόματα)

3:τρέχω το route66

4:εάν με ρωτήσει επιλέγω το GPS από τις συσκευές bluetooth

5:μόλις το GPS είναι έτοιμο εμφανίζει το στίγμα μου στο χάρτη

 

Εγώ το τοποθέτησα πάνω στο ταμπλό όσο ποιο μπροστά μπορούσα(κολλητά με το παρμπρίζ) αλλά μάλλον θα πάρω κεραιούλα "καρχαρία" για πλάκα και για να το έχω κάπου κρυμμένο για ψυχολογικούς λόγους

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Βασικά...όποτε κατεβάζεις μια εφαρμογή υπάρχουν κάποιοι standard τρόποι εγκατάστασης οι οποίοι περιλαμβάνονται πάντα μέσα στο zip/rar αρχείο που θα βρείς...Οπότε γιατί να φτιαχτεί ένα επιπλέον θέμα και όχι απλώς να...διαβάσεις τις οδηγίες...Έπειτα το τελευταίο route66 που έχω είναι σε μορφή sis. Αν δυσκολεύεσαι να εγκαταστήσεις ένα sis αρχείο,τότε δεν ξέρω τι να πω :O

 

Υ.Γ.: Αν δεν το γνωρίζεις τα .nfo αρχεία ανοίγουν με το σημειωματάριο:happy:

 

 

Ξερω να εγκατθηστω αρχεια sis Δοξα το Θεο απλα το Route 66 εχει εναν ιδιαιτερο τροπο που το εγκαθηστουμε. Δεν ειναι ετσι απλο...βαζεις αρχεια σε καποια συγκεκριμενα folders. Tελοσπαντων εγω επειδη θυμομουν πως το ειχα κανει στο 6260 το εκανα ετσι και στο Ν70 και δουλευει.

 

Επεισεις να πω οτι ΔΕΝ εχει οδηγιες μεσα σε καθε αρχειο. Αν ειχε δε το ζητουσα.

 

Ευχαριστω...και καλη χρονια να εχουμε!:)

Link to comment
Share on other sites

Επεισεις να πω οτι ΔΕΝ εχει οδηγιες μεσα σε καθε αρχειο. Αν ειχε δε το ζητουσα.

 

Τι να σου πώ...έγω 2 φορές κατέβασα την παλιά έκδοση και τις 2 είχε

 

1:ROUTE66_#aivanet.giannisKM.&.PredatorK.nfo

2:3Route66.Greek-Working.tnx_to_Erario.symboss.nfo

 

Και το mobile 7 το έχω σε sis...

 

:O

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε κινιτομάνι, το νέο route 66 mobile 7 είναι πάρα πολύ απλό στην εγκατάστασή του. Εγκαθιστάς απλά το αρχείο sis και μετά του βάζεις μέσα τον χάρτη. Αν είχε και αυτό τις ιδιοτροπίες που χρειάζεται η εγκατάσταση του πρώτου, τότε, να είσαι σίγουρος, θα έκανα edit το πρώτο μου μήνυμα σε αυό το θέμα και θα πρόσθετα αναλυτικές οδηγίες για το πως θα περνούσαμε το νέο. Τώρα απλά δεν χρειάζεται. Όπως περιττό είναι επίσης το να δημιουργήσουμε ένα νέο θέμα με τις οδηγίες εγκατάστασης.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...ολα καλα...αλλα ειχα ενα προβλημα και το εβγαλα, και λυθηκε το προβλημα. Δε ξερω αν μπορειτε να βοηθισετε.

 

Λοιπον...

 

Οταν ειχα μεσα το Route66 Mobile 7 τα fonts στο Operator Logo ηταν μικρα και οχι τοσο bold και επισης κατω στα shortcuts ηταν το ιδιο μικρα οπως και οταν εγραφα νουμερα και καλα για να παρω τηλεφωνο, και απο κει και περα οταν ανοιγα το menu παλι εκει που λεει επανω επανω menu ηταν μικρα τα fonts.

 

Το εβγαλα...και εφτιαξε.

 

Τι φταει;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...ολα καλα...αλλα ειχα ενα προβλημα και το εβγαλα, και λυθηκε το προβλημα. Δε ξερω αν μπορειτε να βοηθισετε.

 

Λοιπον...

 

Οταν ειχα μεσα το Route66 Mobile 7 τα fonts στο Operator Logo ηταν μικρα και οχι τοσο bold και επισης κατω στα shortcuts ηταν το ιδιο μικρα οπως και οταν εγραφα νουμερα και καλα για να παρω τηλεφωνο, και απο κει και περα οταν ανοιγα το menu παλι εκει που λεει επανω επανω menu ηταν μικρα τα fonts.

 

Το εβγαλα...και εφτιαξε.

 

Τι φταει;[/Quote]

Απλά μην περάσεις το φάκελο fonts του route66 στο κινητό σου. Η εφαρμογή λειτουργεί και χωρίς αυτόν. Αν κάνεις την εγκατάσταση μέσω αρχείου .sis και σου δημιουργείται ο φάκελος "fonts" στο E:/system τότε να τον σβήσεις με ένα file manager.

Link to comment
Share on other sites

Done!

 

To ειχα κανει restart απλα οταν το εκανα ξανα εγκατασταση (γιατι το ειχα βγαλει πριν και απλα δεν εβαλα το folder fonts) το δημιουργισε μονο του.

 

Τωρα ολα ΟΚ.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

 

Να ρωτησω και κατι αλλο...υπαρχει τροπος να κανεις restart του τηλεφωνο με καποιο συγκεκριεμενο key sequence χωρις να κανω ΟFF και μετα ξανα ΟΝ;

 

Ευχαριστω ξανα...και καλη μας χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο...υπαρχει τροπος να κανεις restart του τηλεφωνο με καποιο συγκεκριεμενο key sequence χωρις να κανω ΟFF και μετα ξανα ΟΝ;

 

Ευχαριστω ξανα...και καλη μας χρονια!

 

{offtopic} :pig:

Yπαρχει η εφαρμογη Restart που κανει οτι λεει :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=922502#post922502

{/offtopic}

 

Kαλη Χρονια ! :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...