Jump to content

GPS Tuner: Map Calibrator - Mini Tutorial


freco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πολλοί μου ζήτησαν με PM, να τους εξηγήσω πώς γίνεται το καλιμπράρισμα του χάρτη στο Map Calibrator για το GPS Tuner v5, έγραψα ένα mini tutorial για να βοηθηθούμε όλοι. Ούτε κι εγώ γνωρίζω πολλά για το άθλημα όποτε ελπίζω να βοηθήσει κατά το δυνατόν και αν υπάρχουν suggestions είναι ευπρόσδεκτα.

 

Λοιπόν, έχω σώσει τον χάρτη σε μορφή .jpg με save από το google earth. Βρίσκω τις συντεταγμένες σε δύο σημεία πάνω στον χάρτη με το google earth, όσο ακριβέστερα μπορώ. Μεγενθύνοντας τον χάρτη αρκετά και βάζοντας το χεράκι πάνω στο σημείο που θέλω (πχ μια διασταύρωση ή ένα σπίτι) εμφανίζονται κάτω αριστερά οι συντεταγμένες. Τα σημεία πρέπει να είναι κατά προτίμηση διαγώνια πάνω αριστερά και κάτω δεξιά ή το αντίστροφο. Δεν προτείνεται να είναι οριζόντια ή κάθετα πάνω στον χάρτη.

 

Αφού σημειώσω τις συντεταγμένες ανοίγω το map calibrator.

Πατάω Open (φακελάκι) -> Open map και επιλέγω τον χάρτη (jpg).

Πάω με το mouse στο σημείο που θέλω να ορίσω συντεταγμένες και πατάω αριστερό κλικ μέχρι να εμφανιστεί το μενού Add new -> Calib Point.

Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί περνάω τις συντεταγμένες που βρήκα από το google earth. Προσοχή στην επιλογή Ν Ε που βρίσκεται δεξιά από το Latitude, Longitude. Αν δεν είναι Ν Ε κάνουμε κλικ πάνω τους μέχρι να γίνουν Ν Ε. Πιθανόν να αλλάξουν λίγο οι συντεταγμένες στα λεπτά και να γίνουν από 38.22'23,35" -> 38.22'23,349. Κανένα πρόβλημα.

Πατάμε save και κάνουμε το ίδιο και με το άλλο σημείο.

 

Όταν τελειώσουμε και με το δεύτερο σημείο πατάμε τη δισκετούλα στο Map Calibrator και επιλέγουμε Save Map. Κατά την αποθήκευση δημιουργείται και ένα αρχείο .gmi με τα δεδομένα του καλιμπραρίσματος.

 

Σημ. Αν έχει γίνει σωστά το καλιμπράρισμα πατώντας το κουμπί με την πυξίδα (Rotate to North) στο Map Calibrator, δεν θα δούμε καμμία αλλαγή στην οθόνη μας με τον χάρτη, αλλιώς ο χάρτης θα γυρίσει αριστερά ή δεξιά που σημαίνει ότι δεν έχει σωστό προσανατολισμό και κάτι δεν πήγε καλά. Ξαναεπαναλαμβάνουμε την διαδικάσια καλιμπραρίσματος.(Εμένα την πρώτη φορά που είχα περάσει ανάποδα τις συντεταγμένες στα σημεία γύρισε ανάποδα). :p

Ένας άλλος τρόπος ελέγχου είναι να δω τις συντεταγμένες από ένα σημείο στο Map Calibrator και να τις συγκρίνω με του Google Earth. Πρέπει να έχει μικρή απόκλιση.

 

Τέλος αντιγράφουμε τα δύο αρχεία στο \Program Files\GPS Tuner v5\Maps\ ή Storage Card\Program Files\GPS Tuner v5\Maps\, και ανοίγουμε τον χάρτη μας από το μενού του GPS Tuner.

 

Καλή επιτυχία.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

ENO TA EXO KANEI OLA MOLIS PAO NA ANIKSO TO XARTI MESA APO TO MENU TOU GPS TUNER STO EIKONIDIO POU EXEI TO XARTI APISTERA APO TIN PIKSIDA MPENO STO FAKELO MAPS KAI EINAI ADEIOS:mad: DEN EXEI XARTI MESA:ninja:

GIATI???:blink: :blink:

AN PAIKSEI 8A EINAI APLA KATAPLIKTIKO

EYXARISTOUME FRECO GIA TIS ODIGIES :yahoo:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ENO TA EXO KANEI OLA MOLIS PAO NA ANIKSO TO XARTI MESA APO TO MENU TOU GPS TUNER STO EIKONIDIO POU EXEI TO XARTI APISTERA APO TIN PIKSIDA MPENO STO FAKELO MAPS KAI EINAI ADEIOS:mad: DEN EXEI XARTI MESA:ninja:

GIATI???:blink: :blink:

 

Μαζί με τα jpg πρέπει να κάνεις copy και τα .gmi αρχεία στον φάκελο. Επίσης το jpg και το gmi έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα case sensitive. Δηλ αν η εικόνα λέγεται AtheNs.jpg στον φάκελο πρέπει να υπάρχει και το AtheNs.gmi.

Για τσέκαρέ το.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα jpg πρέπει να κάνεις copy και τα .gmi αρχεία στον φάκελο. Επίσης το jpg και το gmi έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα case sensitive. Δηλ αν η εικόνα λέγεται AtheNs.jpg στον φάκελο πρέπει να υπάρχει και το AtheNs.gmi.

Για τσέκαρέ το.

 

OLA OK

NAI TO EIXA KANEI AYTO

APLA ANIKSA DIPLA APO TO XARTI ENA EIKONIDIO POY EXEI DIPLA APO TO KOUMPAKI MEGEN8ISEIS XARTI KAI TO EPELEKSA APO EKEI

ENO OMOS EXO DOSEI ENTAKSI TIS SINTETAGMENES DEN MOY BGAZEI SOSTO STIGMA

ANTI GIA KOZAMI MOU DIXNI KARDITSA

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα North (N) και East (E). Αν δεν είναι σωστά δοσμένα στο Latitute και Longtitude θα σε βγάζει αλλού. Επίσης κάπου στο GPS TUNER θυμάμαι είχα δώσει το format των συντεταγμένων. Από μόνο του (default) έχει λάθος format. Για έλεγξέ το.
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

οταν καλιμπραρουμε εναν χαρτη δεν αρκουν μονο οι συντεταγμενες

αλλα πρεπει να ξερουμε και το προβολικο συστημα (projection)

που εχει ο χαρτης, διαφορετικα θα υπαρχει σφαλμα.

 

το Map calibrator απο οτι εχω δει δεν εχει τετοια επιλογη.

 

σε συτην την φωτο

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9978&d=1179829504

 

βλεπω GGRS87, γιατι επελεξες GGRS87?

το google σου δινει αυτο το datum για την Ελλαδα?

ισως για αυτο εχει μια μικρη αποκλιση σε σχεση με το google οπως λες, αλλα κανονικα δεν θα επρεπε.

μαλλον wgs84 πρεπει να βαλεις.

 

επισης στην δευτερη φωτο βλεπω οτι η αναλυση της εικονας ειναι 4788χ3844

πως εβγαλες τετοια εικονα απο το google?

 

 

υπαρχει αυτο

 

http://www.stitchmaps.com/

 

που μπορει να βγαλει απο το google πολυ μεγαλα κοματια και τα καλιμπραρει

αυτοματα για αρκετα προγραματα αλλα οχι για το gpstuner

 

εδω

http://rapidshare.com/files/33023804/athens_ozi_map.rar.html

ενας χαρτης απο το stitchmaps με καλιμπραρισμα για oziexplorer

Link to comment
Share on other sites

σε συτην την φωτο

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9978&d=1179829504

 

βλεπω GGRS87, γιατι επελεξες GGRS87?

το google σου δινει αυτο το datum για την Ελλαδα?

ισως για αυτο εχει μια μικρη αποκλιση σε σχεση με το google οπως λες, αλλα κανονικα δεν θα επρεπε.

μαλλον wgs84 πρεπει να βαλεις.

 

Δεν το επέλεξα. Εγώ απλά επέλεξα Ελλάδα και ότι είχε by default άφησα. Μόνο αυτό έχει για Greek.

Ένας λόγος που έφτιαξα το thread είναι για να βρεθεί και κανένας χριστιανός σαν εσένα που ξέρει κάποια πράγματα παραπάνω να μας βοηθήσει.

 

επισης στην δευτερη φωτο βλεπω οτι η αναλυση της εικονας ειναι 4788χ3844

πως εβγαλες τετοια εικονα απο το google?

 

Δεν θυμάμαι από που, αλλά έχω βρει μια portable (δεν χρειάζεται εγκατάσταση) έκδοση του Google Earth Pro που σου δίνει αυτή την επιλογή.

 

εδω

http://rapidshare.com/files/33023804/athens_ozi_map.rar.html

ενας χαρτης απο το stitchmaps με καλιμπραρισμα για oziexplorer

 

Ευχαριστώ πολύ.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
εδω

http://rapidshare.com/files/33023804/athens_ozi_map.rar.html

ενας χαρτης απο το stitchmaps με καλιμπραρισμα για oziexplorer

 

μετέτρεψα τον παραπάνω χάρτη σε map slices για το gps tuner

μπορείτε να το βρείτε εδώ

athens_map_slices_gps_tuner.rar

 

έχει κανείς κάποιο χάρτη όπως ο παραπάνω που να έχει όλη τη Θεσσαλονίκη ??

 

Δεν θυμάμαι από που, αλλά έχω βρει μια portable (δεν χρειάζεται εγκατάσταση) έκδοση του Google Earth Pro που σου δίνει αυτή την επιλογή.

υπάρχει και το google navigator αλλά μια έκδοση που έχω εγώ όταν πας να κάνεις save ένα recorded track κολάει και χάνεται το track

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...