Jump to content

Κύβος του Ρούμπικ


z0diac7650
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οριστε ενα βιντεακι απο ενα παλικαρι με κλειστα ματια!!!:http://www.youtube.com/watch?v=XplrNcwRWJA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

me ta podia!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=pvXXnT35-70

 

3xronon koritsaki!!!

kai ego mia fora to katafera kai ayti meta apo para poli kopo kai pali den eixa balei ena tetragonaki se ena xroma.

trelo kolima kapote

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πως είχα επιχειρήσει ουκ ολίγες φορές, στο Δημοτικό, να λύσω τον κύβο. Δεν μπορούσα με κανέναν τρόπο να τα καταφέρω. Χρειάζεται πάρα πολλή σκέψη και υπομονή. Από τότε δεν έχω ξαναπροσπαθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πως είχα επιχειρήσει ουκ ολίγες φορές, στο Δημοτικό, να λύσω τον κύβο. Δεν μπορούσα με κανέναν τρόπο να τα καταφέρω. Χρειάζεται πάρα πολλή σκέψη και υπομονή. Από τότε δεν έχω ξαναπροσπαθήσει.

 

na enas logos na ksanaprospa8iseis :p

http://www.youtube.com/watch?v=5n1SSP_XH7M

ego ton brika idi kai ksekinao:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν ενδιαφερεστε θα μπορουσα να φτιαξω ενα βιντεο που να το εξηγω με απλα βηματα και με ενα τροπο που να λυνεται παντα! Θα παρει λιγο χρονο βεβαια..Αν ενδιαφερονται αρκετοι θα το κανω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

μια φορα ειχα ενα και το εσπασα απο τα νευρα μου δεν εχω καθολου υπομονη. ξερει κανεις την ιστορια αυτου τυο παιχνιδιου? δηλαδη ποτε δημιουργηθηκε και απο ποιον? εγω με το ταπεινο μυαλο μου μου φαινεται οτι πρεπει να ειναι πολυ παλιο δεν ξερω αν κανω λαθος
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

μια φορα ειχα ενα και το εσπασα απο τα νευρα μου δεν εχω καθολου υπομονη. ξερει κανεις την ιστορια αυτου τυο παιχνιδιου? δηλαδη ποτε δημιουργηθηκε και απο ποιον? εγω με το ταπεινο μυαλο μου μου φαινεται οτι πρεπει να ειναι πολυ παλιο δεν ξερω αν κανω λαθος

 

Aν θες διαβασε λιγο το 2ο post...ή κοιτα εδω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εχω προσπαθήσει δεκαδες φορες να λυσω ενα τετοιο κυβο αλλα δεν τα εχω καταφερει ποτε..:(:confused::!::X:D
Link to comment
Share on other sites

Άτιμο πράγμα ο rubik, μα τεράστια η ευχατίστηση όταν καταφέρεις να το λύσεις, πιστέψτε με.

Αξίζει κάθε προσπάθεια. Εγώ κατάφερα να το λύσω πριν δύο χρόνια και χάρηκα πάρα πολύ. Το λύνω το πολύ σε 2 λεπτά και σε καμία περίπτωση σε δευτερόλεπτα, θέλει πολύ εξάσκηση.

Προσπάθησα να περιγράψω τη λύση αλλά τελικά διαπίστωσα ότι θα ήταν πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τι εννοώ σε κάποια σημεία, χωρίς να έχει εικόνα, γι' αυτό και δεν την ποστάρω. Πιστεύω είναι καλύτερη η ιδέα του video του φίλου johnsour.

Για όποιον όμως θέλει απλώς κάποια hints, να κάποιες παρατηρήσεις, που θα τον βοηθήσουν να συνεχίσει.

Αρχικά παρατηρούμε ότι αυτό που μένει σταθερό στον κύβο όπως και να τον κουνήσουμε είναι τα κέντρα.

Πρώτα φτιάχνουμε την μία πλευρά, κάνοντας τον σταυρό και μετά είναι αρκετά "εύκολο" να συμπληρώσουμε τις γωνίες αν προσπαθήσουμε.

Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει, πάντως σε όσους προσπαθούν εύχομαι καλή διασκέδαση!!!!!!!

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν μαθεις την τεχνικη λυνεται αερα! Πλεον χαλαρα σε 2,30 λεπτα...Συμφωνω οπως ειπε παραπανω ο ramanujan οτι ειναι φοβερα δυσκολο οχι μονο για δευτερολεπτα αλλα γενικα στο 1 και κατι!

 

Βιντεακι αν τυχει θα γραψω ενα αλλα οταν θα ειμαι μονος γιατι δ λεει να με ακουνε οι δικοι μου να μιλαω στην καμερα για εναν κυβο!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

αν ενδιαφερεστε θα μπορουσα να φτιαξω ενα βιντεο που να το εξηγω με απλα βηματα και με ενα τροπο που να λυνεται παντα! Θα παρει λιγο χρονο βεβαια..Αν ενδιαφερονται αρκετοι θα το κανω!

 

εγω ενδιαφέρομαι και ψηφιζω θετικά στην ιδέα σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό ψάχνω το μεγάλο κύβο, αυτόν που έχει αρκετά μικρά rubik ενωμένα. Ξέρετε ΄πού μπορώ να τον βρω.:)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

παντως είναι πολύ ευχάριστο να περνας την ώρα σου προσπαθώντασ να το λύσεις.. φεύγει η ώρα και δεν το καταλαβαίνεις.

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα μαγαζι που εχει και 4*4 και 5*5.. λεω να παρω τον 4*4 να ξεκινησω σιγα σιγα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παντως είναι πολύ ευχάριστο να περνας την ώρα σου προσπαθώντασ να το λύσεις.. φεύγει η ώρα και δεν το καταλαβαίνεις.

 

 

 

Η φεύγει η ηρεμία σου και το καταλαβαίνεις , αλλά είναι αργά πλέον και αν έχει προσγειωθεί και σε τίποτα ακριβό ... κλάψτα !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τον λυνω σε 25 λεπτα :wacko: δεν εχει πιο χρονοβορο προβλημα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είχα μικρή έναν τέτοιο κύβο..Μιλάμε ΤΟ κόλλημα...Δυστυχώς σε μια μετακόμιση τον έχασα και ποτέ δεν κατάφερα να βρω να αγοράσω..Ξέρετε που μπορώ να βρω τον κλασσικό κύβο?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Είχα μικρή έναν τέτοιο κύβο..Μιλάμε ΤΟ κόλλημα...Δυστυχώς σε μια μετακόμιση τον έχασα και ποτέ δεν κατάφερα να βρω να αγοράσω..Ξέρετε που μπορώ να βρω τον κλασσικό κύβο?

 

Μπορείς να τον βρεις στον Παπασωτηρίου! Αλλά μόνο τον 3Χ3!:)

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...