Jump to content

Αθλητισμός: Badminton ή αντιπτέριση


stefanosx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι λοιπον καιρος παιδεια να γνωρισουμε αυτο το υπεροχο αθλημα.

 

Το badminton αποτελεί ένα απο τα τέσσερα αθλήματα που παίζονται με ρακέτα και είναι με διαφορά το πιο γρήγορο.

Παίζεται από δύο ως τέσσερις παίχτες και χωρίζεται σε:

Απλό αντρών (δυο αθλητές)

διπλό αντρών (τέσσερις αθλητές χωρισμένοι σε δύο ομάδες)

απλό γυναικών κ διπλό γυναικών όπου ισχύει το ίδιο και με τους άντρες

και διπλό μικτό όπου ένα ζευγάρι άντρας-γυναίκα είναι αντίπαλο σε ένα αντίστοιχο (εδώ είναι και μια πρωτοτυπία του badminton καθότι είναι το μόνο άθλημα στο οποίο παίζουν συμπαίκτες άντρας με γυναίκα).

 

Το παιχνίδι παίζεται με ρακέτα και το φτερό (shutlecock αγγλιστί) ενώ μεταξύ των δύο αντιπάλων υπάρχει φιλέ,

όπως και στο tennis,μόνο που το ύψος του είναι στο 1.55 στα δύο άκρα και στο 1.52 στη μέση.

 

Τα φτερά διακρίνονται στα φυσικά,που κατασκευάζονται απο 16 πραγματικά φτερά χήνας,και στα πλαστικά.

 

Αντικειμενικός σκοπός του παιχνιδιού είναι να πέσει το φτερό στο γήπεδο του αντιπάλου,μιας περιοχής δηλαδή 6,70X6,10 m.

 

Ενώ ο χώρος του γηπέδου φαίνεται μικρός,ομως βρισκετε μονο ενας αθλητης σε αυτον σε αντιθεση με το βολευ που ειναι 9*9 και βρισκοναται 6 ατομα, η αντοχή που απαιτείται σε υψηλό επίπεδο παιχνιδιού είναι εξαιρετικά υψηλή.Σε επίσης υψηλά επίπεδα βρίσκεται η ταχύτητα και η εκρηκτικότητα που χρειάζεται ο αθλητής και είναι άμεσα συγκρίσιμη μόνο με αθλήματα όπως οι πολεμικές τέχνες.

Ενδεικτικά παραθέτω μια σύγκριση που είχε γίνει ανάμεσα στο badminton και,ένα αναμφισβήτατα κορυφαίο (απο άποψη απαιτούμενης φυσικής κατάστασης) άθλημα,το tennis.

Το 1985 στον τελικό του All England,μια απο τις κορυφαίες διοργανώσεις tennis στον κόσμο,ο Boris Becker κέρδισε τον Kevin Curren 6-3 6-7 7-6 6-4.Το 1985,επίσης,στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Calgary του Καναδά ο Han Jian από την Κίνα κέρδισε τον Morten Frost απο τη Δανία 14-18 15-10 15-8.Τα στοιχεία που ακολουθούν αφορούν αυτούς τους δυο αγώνες.

 

Χρόνος παιχνιδιού____Πραγματικός χρόνος παιχνιδιού*____Ένταση αγώνα**___Rallies__ Χτυπήματα__Χτυπήματα/rally__Απόσταση

3 ώρες 18λεπτά____________18 λεπτά__________________9%_____________299________1.004_______3,4_______2 μίλια

1 ώρα 16 λεπτά____________37 λεπτά__________________48%____________146________1.972_______13,5______4 μίλια

 

Tennis

Badminton

*(χρόνος που το μπαλάκι ή το φτερό είναι σε κίνηση)

**ο πραγματικός χρόνος που το μπαλάκι/φτερό ήταν στον αέρα δια του συνολικού χρόνου παιχνιδιού

 

Είναι ενδεικτικό το ότι οι αθλητές του badminton αγωνίστηκαν για το μισό χρονικό διάστημα αλλά έτρεξαν τη διπλάσσια απόσταση και έκαναν διπλάσσια χτυπήματα.

 

To δυνατότερο χτύπημα στην ιστορία του badminton είναι ένα καρφί 332km/h από τον κινέζο αθλητή διπλού Fu Haifeng,86 χιλιόμετρα πιο γρήγορο απο το ταχύτερο service όλων τον εποχών στο tennis που ανήκει στον Andy Roddick.

 

Οι ποντοι στο μπαντμιντον ειναι συμφωνα με τελευταιες αλλαγες μεχρι τα 21 χωρις αλλαγες. σε περιπτωση 20-20 τοτε πρεπει να υπαρχει διαφορα 2 ποντων μεχρι να φτασουμε στους 30 οπου και τελειωνει το σετ. Νικητης ειναι αυτος που θα παρει 2 σετ

 

Το badminton είναι επίσημο Ολυμπιακό άθλημα απο τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης το '96.Η πρώτη συμμεροχή ελλήνων παιχτών έγινε στους Ολυμπιακούς της Αθήνας.

 

Υπαρχουν πολλα σωματεια στην ελλαδα οπου μπορει καθενας να παιξει και να προπονηθει για να γινει αθλητης του μπαντμιντον. Ενδικτικα πολεις οπου υπαρχουν ομαδες ειναι η θεσσαλονικη. αθηνα, πατρα, σερρες, πυργος, εδεσσα, ορεστιαδα κ.α.

 

οποισδηποτε ενδιαφερετε να παρακολουθηση καποια βιντεο μπορει μεσω το youtube.com γραφοντας τη λεξη badminton να δει αρκετους αγωνες. Επισης αν θελει καποιος να γινει αθλητης ας στειλει ενα προσωπκο μηνυμα για να τιν ενημερωσω.:D :D :D :D

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω προσπαθήσει να παίξω badminton,αλλά δε βρήκα κανένα απολύτως ενδιαφέρον.

Το φτερό δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα μπαλάκι,κατά τη γνώμη μου.Πετυχαίνεται και ελέγχεται πολύ πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η δυσκολια κανει το αθλημα ομορφο διοτι χρειαζετε προσπαθεια για να καταφερεις να κρατησεις το φτερο στον αερα. Αν δεις εστω και εναν αγωνα μπαντμιντον θα καταλαβεις ποσο ωραιο, δυσκολο και ενδιαφερον ειναι.
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

αυτη η δυσκολια κανει το αθλημα ομορφο διοτι χρειαζετε προσπαθεια για να καταφερεις να κρατησεις το φτερο στον αερα. Αν δεις εστω και εναν αγωνα μπαντμιντον θα καταλαβεις ποσο ωραιο, δυσκολο και ενδιαφερον ειναι.

 

Εγώ γιατί δεν τα βλέπω όλα αυτά?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν τα βλέπω όλα αυτά?!?!?!

 

Ελα ντε...

 

Εχω προσπαθησει και να δω αλλα και να παιξω αρκετα παλιοτερα. Το βρηκα τρομερα ανουσιο και βαρετο. Την ιδια περιοδο ανακαλυψα και το σκουος το οποιο θεωρω καταπληκτικο.

 

Περι ορεξεως βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη σου γνωμη, εγω το σκουος το θεωρω βλακεια, να χτηπας ενα μπαλακι στον τειχο. παντος δειτε εναν αγωνα μπαντμιντον απο το youtube.com γραψτε badminton και θα βρει πλυς αγωνες και δυπλου και μονου.
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν το tennis μονο που το μπαλάκι έχει ένα φτερό!! Ποιά η ουσία δεν μπορώ να καταλάβω?? Να κυνηγάς το φτερό??
Link to comment
Share on other sites

αυτη η δυσκολια κανει το αθλημα ομορφο διοτι χρειαζετε προσπαθεια για να καταφερεις να κρατησεις το φτερο στον αερα. Αν δεις εστω και εναν αγωνα μπαντμιντον θα καταλαβεις ποσο ωραιο, δυσκολο και ενδιαφερον ειναι.

 

Παρακολούθησα τον τελικό των ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.Οι δύο αθλητές αγωνίζονταν πολύ γρήγορα κι εντυπωσιακά.

Εντούτοις,ένα άθλημα που παίζεται με φτερό δεν είναι ικανό να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ένα πράγμα ξέρω: Athletes ROW... others just play games!

 

Εχω παίξει badminton(έχω και γηπεδάκι) αλλά είναι ένα παιχνίδι, όχι άθλημα.

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

προσωπικη σου γνωμη, εγω το σκουος το θεωρω βλακεια, να χτηπας ενα μπαλακι στον τειχο. παντος δειτε εναν αγωνα μπαντμιντον απο το youtube.com γραψτε badminton και θα βρει πλυς αγωνες και δυπλου και μονου.

 

Προφανως προσωπικη μου αποψη, δεν εκπροσωπω τον ελληνικο λαο, ουτε εσυ φανταζομαι. Γι αυτο και γραφω περι ορεξεως (κολοκυθοπιτα).

 

Κατα τα αλλα, αν σου φαινεται βλακεια να χτυπας ενα μπαλακι σε ενα τοιχο (που ειναι πιο κοντα στο τενις/ρακετες - παιχνιδια σχετικα γνωστα στη χωρα μας), σκεψου πως φαινεται σε καποιον που δεν εχει παιξει να χτυπαει ενα φτερο...

 

Και ξαναλεω, οτι εμενα δεν μου αρεσει, αλλα εχω δοκιμασει να παιξω, πραγμα σπανιο στην ελλαδα. Φαντασου καποιος που δεν εχει δοκιμασει καν...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου πάντα, το άθλημα είναι γελίο και δεν θα έπρεπε να είναι στους ολυμπιακούς αγώνες, είναι απλά ένα παιχνίδι όπως είπε και ο iason1979.
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου πάντα, το άθλημα είναι γελίο και δεν θα έπρεπε να είναι στους ολυμπιακούς αγώνες, είναι απλά ένα παιχνίδι όπως είπε και ο iason1979.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Καλό ως παιχνιδάκι αλλά όχι και άθλημα και μάλιστα των ολυμπιακών αγώνων. Έτυχε μια φορά να δω και φυσούσε. Μιλάμε για πολύ γέλιο. Δύο κοπέλες να κυνηγάνε ένα φτερό που ο αέρας το πήγαινε όπου ήθελε. Πάντως υπάρχουν και χειρότερα. Αναφέρομαι στο "curling"!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Καλό ως παιχνιδάκι αλλά όχι και άθλημα και μάλιστα των ολυμπιακών αγώνων. Έτυχε μια φορά να δω και φυσούσε. Μιλάμε για πολύ γέλιο. Δύο κοπέλες να κυνηγάνε ένα φτερό που ο αέρας το πήγαινε όπου ήθελε. Πάντως υπάρχουν και χειρότερα. Αναφέρομαι στο "curling"!!!!!!!

 

Το οτι ο αερας το πηγαινε οπου ηθελε δεν το καταλαβα δηλαδη το φυσουσανε δεν το χτυπουσανε?

και δεν ειναι τοσο ελαφρη το φτερο.

 

Παντος δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο αρνητικη αποψη για ενα αθλημα που δεν το εχει πεξει κανενας απο αυτους που γραψανε σε αυτο το φορουν κανονικα

δηλαδη με τη μορφη του, σε γηπεδο

 

μπορει να μην σας αρεσει αλλα οχι οτι δεν αξιζει να ειναι ολυμπιακο αθλημα.

 

Εχει πανω απο 200.000.000 μπορει και περισσοτερους αθλητες σε ολον τον κοσμο.

 

Τελος παντος εγω δεν ανοιξα το θεμα για να κρινουμε το αθλημα απλα σε περιπτωση που καποιος θελει να ασχοληθει με το αθλημα να του πω λεπτομεριες και να του πω αν εχει στην περιοχη του καποια ομαδα για να κανει προπονησεις.

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ο αερας το πηγαινε οπου ηθελε δεν το καταλαβα δηλαδη το φυσουσανε δεν το χτυπουσανε?

και δεν ειναι τοσο ελαφρη το φτερο.

 

Παντος δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο αρνητικη αποψη για ενα αθλημα που δεν το εχει πεξει κανενας απο αυτους που γραψανε σε αυτο το φορουν κανονικα

δηλαδη με τη μορφη του, σε γηπεδο

 

μπορει να μην σας αρεσει αλλα οχι οτι δεν αξιζει να ειναι ολυμπιακο αθλημα.

 

Εχει πανω απο 200.000.000 μπορει και περισσοτερους αθλητες σε ολον τον κοσμο.

 

Δυστυχώς δεν είχα μαζί μου ζυγαριά για να δω πόσο είναι το βάρος του "φτερού" απλά εγώ το έβλεπα να το κάνει ο αέρας ότι θέλει.

Το αν αξίζει να είναι ολυμπιακό άθλημα είναι μια μεγάλη ιστορία. Άποψη μου δεν αξίζει. Απλά είναι θέμα μάρκετινγκ και θα την πατήσει η ολυμπιακή επιτροπή όπως με το μπέιζ - μπολ. Και ούτε είναι λόγος επειδή ασχολούνται τόσοι άνθρωποι. Με αυτή τη λογική πρέπει να γίνουν ολυμπιακά αθλήματα το τάβλι και το πόκερ που παίζει ο μισός πλανήτης. Α! ξέχασα και το μπριτζ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μαρέσει πολύ+ξερω, αλλά δε βρίσκω άτομα οποιος-οποιοι παίζουν γενικώς σε κάποιο χώρο ας μου στείλουν pm παρακαλώ
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το ταβλι και το ποκερ δεν εχουν καμια σχεση με τον αθλητισμο. Στους ολυμπιακους αγωνες πιστευω οτι συμμετεχουν αθληματα που γυμναζουν το σωμα και το μυαλο ενος ανθρωπου. Το ταβλι και το ποκερ τι ακριβως απο αυτα κανει.

 

Το οτι θα την πατησει η ολυμπιακη επιτροπη με την εισαγωγη του μπαντμιντον ως ολυμπιακο αθλημα δεν νομιζω γιατι σε πολλες χωρες βρισκετε σε ψηλο επιπεδο και σε αλλες γνωριζει μεγαλη ακμη (εκτος απο την ελλαδα φυσικα!!!!). Οποτε δεν το βλεπω να την "παταει" η ολυμπιακη επιτροπη.

 

Ενδικτικες χωρες που ειναι αρκετα ανεπτυγμενο το μπαντμιντον και σε ευρωπη αλλα και στον υπολοιπο κοσμο ειναι η κινα, ιαπωνια, ινδονισια, μαλαισια, αγγλια, γερμανια, δανια,βουλγαρια, ηπα,καναδας, γαλλια,κορεα κ.α. Πιστευεις ακομη οτι ειναι λαθος που ειναι ολυμπικο αθλημα?

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προδωπικά μαρέσει το είχα δει αρχικά Αγγλία που είχα πάει και οταν έπεξα με καποιο άτομο εκεί το έμαθα αμέσως και τρελάθηκα απλά εδώ Ελλάδα έχουμε συνηθίσει στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ, και μόνο αυτά θεωρούμε αθλήματα,το οτι το μπαλάκι είναι φτερό δεν έχει να κάνει με κάτι και στο πινγκ πονγκ-γκολφ επειδή είναι μικρό το μπαλάκι να μη θεωρούνται αθλήματα,η μαγεία του badminton θα φανεί με τον καιρό,ομολογώ πάντως οτι για πρωταθλητισμό είναι αρκετά εως πολύ δύσκολο
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει όλες οι ενστάσεις είναι για το "φτερό" :p Δηλαδή αν ήταν από άλλο υλικό μάλλον δεν θα είχαμε πρόβλημα.

Anyway το ότι δεν είναι διαδεδομένο στη χώρα μας δεν σημαίνει ότι δεν είναι γνωστό και αποδεκτό σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο...Και δεν γίνεται έτσι τυχαία ένα άθλημα Ολυμπιακό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προδωπικά μαρέσει το είχα δει αρχικά Αγγλία που είχα πάει και οταν έπεξα με καποιο άτομο εκεί το έμαθα αμέσως και τρελάθηκα απλά εδώ Ελλάδα έχουμε συνηθίσει στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ, και μόνο αυτά θεωρούμε αθλήματα,το οτι το μπαλάκι είναι φτερό δεν έχει να κάνει με κάτι και στο πινγκ πονγκ-γκολφ επειδή είναι μικρό το μπαλάκι να μη θεωρούνται αθλήματα,η μαγεία του badminton θα φανεί με τον καιρό,ομολογώ πάντως οτι για πρωταθλητισμό είναι αρκετά εως πολύ δύσκολο

 

επιτελους ενας ανθρωπος που ειπε μια καλη κουβεντα για το μπαντμιντον εκτος απο εμενα.

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

http://www.badminton-information.com/images/shuttlecock.jpg

http://www.badminton-information.com/images/shuttlecock.jpg

 

 

να σου δωσω και μια εικονα τοθ φτερου που τοσο το βριζεις

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος θα κάνεις.Αποκλείεται να είναι 200 εκατομμύρια...

 

Κι εμείς παραθέτουμε τους λόγους για τους οποίους δεν επιθυμούμε να ασχοληθούμε με το άθλημα. Είναι βαρετό,πολύ δύσκολο και δε μου δημιουργεί ένταση.

 

Συγγνώμη,τι γίνεται τώρα;Ξεκινάμε από δω καμπάνια εναντίον του μπάντμιντον;Εντάξει είπατε την γνώμη σας μια και δυο φορές,μετά καταντάει κουραστικό και ανώφελο.Το παιδί άνοιξε το θέμα για να μας γνωρίσει το άθλημα,σεβαστείτε το.

Αναφέρομαι σε όλους και όχι μόνο στον DENIOR.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το ταβλι και το ποκερ δεν εχουν καμια σχεση με τον αθλητισμο. Στους ολυμπιακους αγωνες πιστευω οτι συμμετεχουν αθληματα που γυμναζουν το σωμα και το μυαλο ενος ανθρωπου. Το ταβλι και το ποκερ τι ακριβως απο αυτα κανει.

 

Το οτι θα την πατησει η ολυμπιακη επιτροπη με την εισαγωγη του μπαντμιντον ως ολυμπιακο αθλημα δεν νομιζω γιατι σε πολλες χωρες βρισκετε σε ψηλο επιπεδο και σε αλλες γνωριζει μεγαλη ακμη (εκτος απο την ελλαδα φυσικα!!!!). Οποτε δεν το βλεπω να την "παταει" η ολυμπιακη επιτροπη.

 

Ενδικτικες χωρες που ειναι αρκετα ανεπτυγμενο το μπαντμιντον και σε ευρωπη αλλα και στον υπολοιπο κοσμο ειναι η κινα, ιαπωνια, ινδονισια, μαλαισια, αγγλια, γερμανια, δανια,βουλγαρια, ηπα,καναδας, γαλλια,κορεα κ.α. Πιστευεις ακομη οτι ειναι λαθος που ειναι ολυμπικο αθλημα?

 

Καταρχήν για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Καμία καμπάνια εναντίον του spor. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους άλλους όχι. Επιπλέον καμία μομφή ενάντια στον stefanosx.

Αυτό όμως είναι άλλο και άλλο να προσπαθεί να μας πείσει για την αξία του επειδή είναι ολυμπιακό άθλημα.

Και παραθέτω αυτό που ξαναέγραψα.

 

Αν έχει κάποιος την εντύπωση πως η ολυμπιακή επιτροπή εισάγει ένα άθλημα, σπορ, ή παιχνίδι, στους αγώνες το κάνει γιατί αγαπάει τον αθλητισμό, μάλλον ζει σε έναν όμορφο κόσμο ηθικό αγγελικά πλασμένο. Ο λόγος είναι ένας, για να ανοίξουν καινούργιες αγορές και το χρήμα. Παραδείγματα πολλά και τρανταχτά, Fifa για το ποδοσφαιρο στις ΗΠΑ, FIba για το μπάσκετ στην Αγγλία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου στέφανε. Σου λέω οτι όχι απλά έχω παίξει badminton, αλλά έχω και γήπεδο-ρακέτες-φτερά. Η άποψη μου είναι πως είναι ένα παιχνίδι, όπως οι ρακέτες στη θάλλασα, όπως το σκουος και σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Τώρα πως μπήκε και τι στους ολυμπιακούς δν ξέρω πάντως δν συγκρίνεται με αγωνίσματα που υπήρχαν από το 1896 κ τ 1900 όπως η κωπηλασία.

 

Για μενα δεν είναι το μόνο "κουφό" παιχνίδι των Ολυμπιακών Αγώνων. Αλλά πρέπει να το παραδεχτούμε.. δν είναι άθλημα.. οποιοσδήποτε χωρίς προπόνηση μπορεί να παίξει

 

ps και μιας και παραθέτεις βιντεο, δες αυτο και πες μου αν το μπαντμιντον ειναι κουραστικό ή αν γυμνάζει περισσότερο το σώμα http://www.youtube.com/watch?v=Gcthtn3BBN0

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...