Jump to content

Βοηθεια στην επιλογη καρτας γραφικων


Draken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να παρω καινουργιο PC υστερα απο τις γιορτες αλλα ειλικρινα εχω πελαγωσει με τις καρτες οθονης. (για τον υπολοιπο pc εχω αποφασισει AMD κτλ κτλ ;) ). Το θεμα ειναι οτι οι καρτες οθονης δεν ηταν ποτε το φορτε μου. Σκεφτομαι καποια καρτα γυρω στα 100 €, (δεν θα ειναι και ιδιαιτερα ακριβο το συστημα) αλλα ρε γμτ καθε μαγαζι εχει διαφορετικες και δεν ξερω τι να διαλεξω. Ειμαι μεταξυ chipακιου 9200 της ΑΤΙ (καρτα radeon 9200 με 256 μνημη την βρηκα 90 ευρα) και του FX5200. Οποιαδηποτε αλλη προταση ειναι ευπροσδεκτη. Απλως να μην ξεπερναει τα 100€. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την κατηγορία η nVdia δν πάει καθόλου καλά.

Και εγώ σου προτείνω την 9200 με 256ΜΒ της ΑΤΙ

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

και οι συο χαλια ειναι :p

η 5200 περναει την 9200 (κατι σαν μονοφθαλμος μες στους τυφλους)

 

προσωπικη μου γνωμη (οχι οτι εχει σημασια, αλλα λεμε τωρα ...)

παρε καποια καλυτερη εστω και μελιγο παραπανω χρηματα γιατι σε λιγο καιρο θα χρειαστεις αλλη και θα πρεπει να σωσεις extra λεφτα (η φτηνια τρωει τον παρα που λεμε :) )

εκτος φυσικα αν δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια οποτε No prob :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OK then. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...επειδη οντως το χρειαζομαι για παιχνιδια ολου και απο καπου αλλου θα κοψω...οποτε προτεινετε 9600pro chipακι ή FX5600XT (ποια η γνωμη σας για τα αντιστοιχα απλα chipακια;;; se κτλ)... Εχετε ακουσει για προβληματα ασυμβατοτητας 9600 με winXP???

 

ΥΓ: Η παραγγελια θα γινει αυριο οποτε οσοι πιστοι προσελθετε εως τοτε :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Draken ( 4 Ιαν. 2004 , 15:59)

 

9600pro chipακι ή FX5600XT

 

 

φανατζομαι εννοεις 5600 ultra, νομιζω η 9600 ειναι καλυτερη

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Draken ( 4 Ιαν. 2004 , 15:59)

 

Εχετε ακουσει για προβληματα ασυμβατοτητας 9600 με winXP???

 

[

 

 

δεν ξερω για την 9600 συγκεκριμμενα αλλα μεχρι με ΑΤΙ τοσο εγω οσο και πολλοι φιλοι δεν ειχαν καποιο προβλημα,

ουτε φυσικα εχω ακουσει κατι σχετικο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για την 9600 συγκεκριμμενα αλλα μεχρι με ΑΤΙ τοσο εγω οσο και πολλοι φιλοι δεν ειχαν καποιο προβλημα,

ουτε φυσικα εχω ακουσει κατι σχετικο

 

Έγώ που την αγόρασα είμαι πολύ θυμωμένος αφού οι μνήμες τις αντι να είναι SAMSUNG οπως έπρεπε ήταν hinix.Από συγκριτικά απο το http://www.tomshardware.com είναι σήγουρα καλήτερη από την 5600 και πού και πού και απο 5900.Είναι μια πολή καλή λύση αν δεν θες μα δώσεις ιδιέτερα πολά.Αν θύμάμε καλά έχει πέσει πολύ η τιμή της

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

9600 αλλά προσοχή: όχι club 3d! που πήρε ο μικρός από πάνω (dread)

 

Eπίσης και οι manli είναι άθλιες κι όποιο μαγαζί τις εμπορεύεται είναι το λιγότερο κακόβουλο.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Δυστυχως εχουν κλεισει ολες οι αντιπροσωπιες για απογραφες και δεν εχουν σχεδον τπτ ετοιμοπαραδοτο απο αυτα που θελω, οποτε no pc για εμενα προς το παρον. Τελικα καρτα βρηκα μια PC Radeon 9600pro 256mb με 175€ περιπου (ξερω ψιλοαθλια αλλα θελω να μου βγαλει τα 3 χρονια που εχει εγγυηση, δεν ζηταω πολλα ;) ). Μαλλον θα παρω αυτη. Οταν παρω βεβαια σε ενα μηνα καθοτι ανεβαινω επαρχεια στη σχολη μου και στην εξεταστικη. Μαλλον θα ξανακουσετε απο εμενα αρχες Φεβρουαριου που θα (ξανα)αξιολογω την κατασταση :)

Σας ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...