Jump to content

Η ΔΕΗ και οι διακοπές της


druides
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήμαρτον πλέον... Κάθε βδομάδα σχεδόν έχουμε και διακοπή ρεύματος.. "μη" προγραμματισμένη. δεν ξέρω τι να κάνω πλεόν. καταντάει σπαστικό να μη μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αφήνεις κάτι ανοιχτό (πχ υπολογιστή) και θα το βρείς ανοιχτό όταν γυρίσεις. τα ups δεν είναι λύση γιατί δεν μπορούν να αντέξουν όλα τα pc. τι να κάνω;:mad:
Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η λύση, πάρε ένα UPS με μπαταρία που κρατάει τουλάχιστον μισή ώρα αλλά αν θέλεις να κάθεσαι στο PC και να παίζεις στις διακοπές τότε πάρε ένα με πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα.

 

Υ.Γ.Η άλλη εναλλακτική αλλά και η ακριβότερη λύση είναι να πάρεις laptop, η μπαταρία κρατάει άνετα κανά 2ώρο.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πάνω, δε κάνουν τα ups. Έχω, αλλά έχω και έξι μηχανήματα + routers κλπ να τροφοδοτήσω..

Έχουμε πάρει ακόμα και γενήτρια (για όλο το σπίτι), αλλά μόνο για τις διακοπές μεγάλης διάρκειας. Για τις σύντομες δεν ξέρω τι να κάνω...

Το έχει παρακάνει!

Link to comment
Share on other sites

Και που να μπεί γερά το καλοκαίρι...

 

με μειωμένη παραγωγή απο τα υδροηλεκτρικά εργοστάσια...θα χουμε πανηγύρι.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πάνω, δε κάνουν τα ups. Έχω, αλλά έχω και έξι μηχανήματα + routers κλπ να τροφοδοτήσω..

Έχουμε πάρει ακόμα και γενήτρια (για όλο το σπίτι), αλλά μόνο για τις διακοπές μεγάλης διάρκειας. Για τις σύντομες δεν ξέρω τι να κάνω...

Το έχει παρακάνει!

Πάρε ανάλογο αριθμό UPS και δεν μιλώ για τα φτηνά .

Οι μεγάλες εταιρίες με UPS δουλεύουν καθώς προστατεύει και από τις αυξομειώσεις της τάσης, δεν είναι μόνο για εφεδρική μπαταρία.

 

Η γεννήτρια μου φαίνεται ακραία λύση, τις διακοπές θέλεις να αποφύγεις όχι να παράγεις μόνο σου ηλεκτρικό ρεύμα, έτσι δεν είναι;Εξάλλου δεν νομίζω να έχεις το κάθε σου PC σε full load αναπάσα στιγμή,πράγμα σπάνιο.

Τί ιδιαίτερες απαιτήσεις έχουν τα routers σε ρεύμα;

 

 

Και που να μπεί γερά το καλοκαίρι...

 

με μειωμένη παραγωγή απο τα υδροηλεκτρικά εργοστάσια...θα χουμε πανηγύρι.

Εγώ μόνο της πόλης μου ξέρω, έχουμε όντως πολλούς υδρουλεκτρικούς σταθμούς;

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ανάλογο αριθμό UPS και δεν μιλώ για τα φτηνά .

Οι μεγάλες εταιρίες με UPS δουλεύουν καθώς προστατεύει και από τις αυξομειώσεις της τάσης, δεν είναι μόνο για εφεδρική μπαταρία.

 

Έλα όμως που είμαι σπίτι και όχι εταιρεία και μάλιστα μεγάλη :)

 

Η γεννήτρια μου φαίνεται ακραία λύση, τις διακοπές θέλεις να αποφύγεις όχι να παράγεις μόνο σου ηλεκτρικό ρεύμα, έτσι δεν είναι;

 

Έχουμε και κάτι μονόωρα/δύοωρα αρκετά συχνά, και για να έχει ρεύμα όλο το σπίτι, όχι μόνο οι υπολογιστές..

 

Εξάλλου δεν νομίζω να έχεις το κάθε σου PC σε full load αναπάσα στιγμή,πράγμα σπάνιο.

Τί ιδιαίτερες απαιτήσεις έχουν τα routers σε ρεύμα;

 

Είναι υπολογιστές που εκτελούν χρέη δρομολογητή :p Και είναι και τα ασύρματα κλπ. Τρώνε αρκετούτσικα δηλαδή :)

 

 

Η ΔΕΗ μπορεί να μου διακόπτει την παροχή όποτε της καπνίσει; Άσχετο-σχετικό: Στον OTE afaik κάποτε είχε και μια γελοία αποζημίωση αν δεν είχες dsl για κάτι ώρες. Είχα πάρει και 10 ευρώ γι αυτό νομίζω (το 2003).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εσύ είσαι ειδική περίπτωση. Εγώ μιλούσα για μισάωρες max διακοπές ρεύματος και όχι 2ώρα.

Εσυ εννούσες PC router και όχι modem-router όπως νόμιζα, αν και πάλι ποτέ δεν φτάνουν σε 100% cpu load όταν εκτελούν χρέη δρομολογητή :p

 

Η τελευταία λύση που μου έρχεται για την περιπτωσή σου είναι φωτοβολτιακές κυψέλες για να μην εξαρτάσαι από την ΔΕΗ και να έχεις backup ρεύμα για το σπίτι στις ακραίες περιπτώσεις.Εννοείτε ότι θέλει λεφτά.

 

Αν πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος, αγόρασε τον γερμανό τότε :p

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

:p

 

τα φωτοβολταϊκά θα μου άρεσαν να το κάνω και σαν project. θα μου τα πλήρωναν και οι γονείς. το θέμα είναι ότι μάλλον θα πρέπει να διαβάσω σχετικά γιατί δεν ξέρω τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Όλο τον χειμώνα η ΔΕΗ με ανακοινώσεις της μας προϊδεάζει για το τι μας περιμένει το καλοκαίρι όσον αφορά τις διακοπές ρεύματος.Γι' αυτό ας αρχίσουμε να "προφυλασσόμαστε" όσο μπορούμε και εννοώ UPS για τα pc,σταθεροποιητές τάσης σε ευαίσθητες συσκευές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση που δημοσίευσα τέτοια εποχή :p

Το πρόβλημα είναι όλο τον χρόνο, όχι μόνο τα καλοκαίρια και σε άλλες περιόδους με υψηλή κατανάλωση... :mad:

Link to comment
Share on other sites

περα απο φωτοβολταικα,αερο κατι..

υπαρχουν κ γεννητριες π φορτιζουν κ μπαταριες.εχω δει σε περιοχες με σπιτιια π δεν εχουν ρευμα...

πες μ οτι θες να κανεις ολοκληρη ιστορια για to site της υπογραφης σ κ για wifi p χεις στησει με φιλους?

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τουλάχιστον 2 Κυριακές του μήνα έχουμε διακοπή ρεύματος όλο το πρωί. Από 8-9 μέχρι τις 2 το μεσημέρι. Ούτε φαί να φάμε δεν έχουμε...

Μην αναφέρω δε ότι με τις καταιγίδες κόβεται συνέχεια το ρεύμα για 5λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Που μενετε και ειναι τοσο τραγικη η κατασταση?:confused:

Σε εμενα ουτε μια φορα το τριμηνο δεν κοβετε το ρευμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω Αθηνα κεντρο και το καλοκαιρι προβλεπω να μενω για πολλες ωρες χωρις ρευμα, (τουλαχιστον θα κατσω να διαβασω για την εξετεστικη:p ) προχθες

ειχαμε διακοπη στην σχολη στο Αιγαλεω και το χασαμε το εργαστηριο:p

Link to comment
Share on other sites

Νέα μάκρη μένω. ΒΑ προάστεια αθήνας.

 

@kage: Καμία σχέση. Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω το αναφέρω...

 

Με τις καταιγίδες γίνεται ακόμα χειρότερο. Είναι τα 1-2ωρα που λέω. Αν κοπεί κάνει αρκετή ώρα να ξαναλειτουργήσει... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...