Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν πάρω και γω ήθελα να ρωτήσω αν η κάμερα τραβάει καλή φωτογραφία. πήγα τράβηξα μερικές στο πλαίσιο της βάζω στον υπολογιστή και φαίνονται χάλια σαν να έχεις ταβήξει από 2megapixels κάμερα.

Μήπως φταίει ο φωτισμός? Ή είναι έτσι χάλια?

η φωτογραφική του είνια πολύ καλή !! Καμία σχέση με 2mp !! Αν θές δώσε μου μαιλ με Pm να σου στείλω photos που έχω τραβήξει !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η φωτογραφική του είνια πολύ καλή !! Καμία σχέση με 2mp !! Αν θές δώσε μου μαιλ με Pm να σου στείλω photos που έχω τραβήξει !!

 

Χρονια πολλα.απο βιντεο πως παει?Σε σχεση με το w900?

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.απο βιντεο πως παει?Σε σχεση με το w900?

Επειδή είχα το w900 πριν το Ρ1, σε πληροφορώ ότι στο video έχουν την ίδια ανάλυση και απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το w900 πριν το Ρ1, σε πληροφορώ ότι στο video έχουν την ίδια ανάλυση και απόδοση.

κι εγω το w900 και πραγματι τραβανε και τα δυο τα καλυτερα βιντεο σε σονυερικσον

το ξενερωμα ειναι οτι στο π1 δεν αναβει το φλας του βιντεο σε σχεση με το 900 δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia. exo ena k800 kai se mia-2 vdomades tha allaxo kinhto

 

skeftomai gia auto. na rotiso merika pragmata

 

paixnidia paizeis me auto ?giati den eida joystick...

se sxesi me to k800 oi foto ti lene? to leitourgiko einai ok i vgazei provlimata kai thelei olo restart?

poso sar exei?

to ixeio einai ok?

se sxesi me to k800 einai pi ogkodes?

to touchscreen to xrhsimopoieis kai me ta daxtula sou i de ginetai?

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

1. paixnidia paizeis me auto ?giati den eida joystick...

2. se sxesi me to k800 oi foto ti lene? to leitourgiko einai ok

3. vgazei provlimata kai thelei olo restart?

4. poso sar exei?

5. to ixeio einai ok?

6. se sxesi me to k800 einai pi ogkodes?

7. to touchscreen to xrhsimopoieis kai me ta daxtula sou i de ginetai?

 

1. Ναι αλλά μόνο με τα πλήκτρα.

2. Αρκετά καλές.. αλλά όχι σαν του κ800.

3. Restart; τι είναι αυτό; :p:p

4. SAR info: 0,56 W/kg ( P1i_SAR_ROW_R1A_Multilingual.pdf ).

5. Ναι είναι καλό (προσωπική άποψη πάντα)

6. Δεν θα έλεγα ότι έχει τεράστια διαφορά.. Ρ1:106 x 55 x 17 mm, k800: 105 x 47 x 22 mm.

7. Τι εννοείς και με τα δύο δάχτυλα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω σκεφτομαι να το παρω θελω να ρωτησω αν εχει GPS η πρεπει να συνδεθει με κεραια ????Και κατι αλλο αμα το παρω απο ebay απο Γερμανια θα πρεπει να εχει simlock unlocked για να λειτουργισει με ελληνικη sim και το μενου θα ειναι ξενο η θα εχει και ελληνικα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω σκεφτομαι να το παρω θελω να ρωτησω αν εχει GPS η πρεπει να συνδεθει με κεραια ????Και κατι αλλο αμα το παρω απο ebay απο Γερμανια θα πρεπει να εχει simlock unlocked για να λειτουργισει με ελληνικη sim και το μενου θα ειναι ξενο η θα εχει και ελληνικα

 

Θα απαντήσω σύντομα στην ερώτησή σου και μετά θα παραθέσω τις δικές μου εντυπώσεις

 

Όσον αφορά το GPS κυκλοφορεί με το Wayfinder 7 που στο πακέτο αγοράς συμπεριλαμβάνει εξωτερικό Bluetooth GPS Receiver. (Μαζί με τον δέκτη σου παρέχει και ένα καλώδιο φόρτισης του GPS δέκτη από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου αλλά δεν παρέχει φορτιστή ρεύματος σπιτιού)

Το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι για να δουλέψει το Wayfinder θα πρέπει να συνδεθεί με GPRS με τον server της εταιρίας για να κατεβάσει χάρτες. Αυτό σημαίνει τρελό κόστος...

 

Αν τώρα μπορείς να βρείς κάποιο άλλο πρόγραμμα κατεύθυνσης που να περιέχει τους χάρτες και να χρησιμοποιείς τον GPS δέκτη που ήδη παρέχεται θα είναι ο τέλειος συνδυασμός.

 

Κατά τα άλλα το κινητό είναι απίθανο

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω σκεφτομαι να το παρω θελω να ρωτησω αν εχει GPS η πρεπει να συνδεθει με κεραια ????

 

Ενσωματωμένο gps ΔΕΝ έχει.. Αλλά μέσα στο πακέτο του τηλεφώνου σου δίνει και Bluetooth GPS-Receiver ;).

 

 

Αν τώρα μπορείς να βρείς κάποιο άλλο πρόγραμμα κατεύθυνσης που να περιέχει τους χάρτες και να χρησιμοποιείς τον GPS δέκτη που ήδη παρέχεται θα είναι ο τέλειος συνδυασμός.

 

Μπορείς να του περάσεις το TomTom :).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά βρήκα το ταίρι μου!

Το κινητούλι είναι απλά τέλειο... Πέρασα πολλά μέχρι να πέσω πάνω του και άκουσα ακόμα περισσότερα για τους προκατόχους του.

 

Μετά το Ρ990 (το οποίο παρα άργησε να βγεί στην αγορά κάνοντάς πολλούς (μαζί και εμένα) να στραφούν σε άλλα μοντέλα) για το οποίο δεν μπορώ να πώ ότι ακούστηκαν και πολλά κολακευτικά λόγια, η τεχνολογία των M600, W950 και Ρ990 ήρθε και συγκεντρώθηκε στο Ρ1.

 

Πραγματικά πιστεύω ότι η εμπειρία των προηγούμενων έδωσε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...

 

Όσον αφορά την πλατφόρμα, δεδομένου ότι το κινητό μου είναι καινούριο ακόμα, δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα κανένα πρόβλημα.

 

Η διασύνδεση με τον υπολογιστή γίνεται άψογα, χωρίς να υπάρχουν προβλήματα αναγνώρισης της συσκευής.

 

Μόνο ένα disadvantage. Στο καινούριο PC suite for smartphones το οποίο μπορεί κανείς να κάνει download από την ιστοσελίδα της SE, δεν υπάρχει πλέον σαν εφαρμογή-εικονίδιο το Disc2phone αλλά το SE Media Manager. Αυτή όμως την εφαρμογή δεν την αναγνωρίζει σαν εγκατεστημένη και το πρόγραμμα σε παραπέμπει στην ιστοσελίδα της SE. Εκεί δεν υπάρχει κάτι σχετικό παρά μόνο η αναβάθμιση του Disc2phone 1.5. Μετά την εγκατάσταση του οποίου το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει αλλά τουλαχ τώρα έχουμε αναβαθμισμένο το Disc2phone, το οποίο δουλεύει μια χαρά σαν ανεξάρτητη εφαρμογή.

 

Διακοπή και η συνέχει αύριο...

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά το GPS κυκλοφορεί με το Wayfinder 7 που στο πακέτο αγοράς συμπεριλαμβάνει εξωτερικό Bluetooth GPS Receiver. (Μαζί με τον δέκτη σου παρέχει και ένα καλώδιο φόρτισης του GPS δέκτη από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου αλλά δεν παρέχει φορτιστή ρεύματος σπιτιού)

Το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι για να δουλέψει το Wayfinder θα πρέπει να συνδεθεί με GPRS με τον server της εταιρίας για να κατεβάσει χάρτες. Αυτό σημαίνει τρελό κόστος...

 

 

εγω που εχω το wind plus nonstop και δεν χρεωνομαι δεν μπορω να κατεβασω τους χαρτες με αυτο τον τροπο??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω το wind plus nonstop και δεν χρεωνομαι δεν μπορω να κατεβασω τους χαρτες με αυτο τον τροπο??

 

Νομίζω ότι μπορείς (αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω το wind plus nonstop και δεν χρεωνομαι δεν μπορω να κατεβασω τους χαρτες με αυτο τον τροπο??

 

 

Ναι φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα! Στο σπίτι χρησιμοποιώ το WLAN του κινητού και την ασύρματο router μου (κοινώς έχω στήσει ασύρματο δίκτυο στο σπίτι) και το κινητό χρησιμοποιεί το WiFi για να κατεβάσει χάρτες. Ούτε WAP ούτε Ιντερνετ κινητού ούτε τίποτα τέτοιο... κατευθείαν Wifi... πολύ καλό!

 

Επίσης για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται και τόσο για την πλήρη χρήση του σαν navigator αλλά θέλουν απλά να δουν το χάρτη της αθήνας (και μονο της Αθήνας δυστυχώς) μπορούν από το site της wayfinder να κατεβάσουν το χάρτη και να τον αντγράψουν στο κινητό. Λεπτομέρειες για την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις παρέχει το site.

 

Στην αρχή το πρόγραμμα θα προσπαθήσει να συνδεθεί με το σέρβερ της εταιρίας αλλά αν εμείς του έχουμε αποτρέψει τη χρήση ιντερνετ (ή απλά δεν έχουμε ιντερνετ) αυτό εμφανίζει μετά από λίγο ένδειξη "no connection to server" και πιο κάτω "continue anyway".

Πατάμε το ""continue anyway" και μετά βρισκόμαστε στην κεντρική σελίδα του προγράμματος.

Αν έχουμε κάνει σωστά τις ρυθμίσεις του προγράμματος αυτό θα πάει και θα βρεί το χάρτη χωρίς να χρειάζεται τη μεσολάβιση του ιντερνετ. Πολλές φορές θα εμφανίζονται διάφορα μηνύματα του τύπου "δεν βρίσκω το σερβερ" αλλά don't worry!

 

Αν έχουμε συνδέσει και το Bluetooth GPS θα μπορούμε να βρούμε και που είμαστε.

Αυτό που δεν μπορεί να κάνει στην παρούσα κατάσταση είναι να μπας καθοδηγήσει για μια διαδρομή, δηλ από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β...

 

Αυτά...

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ενσωματωμένο gps ΔΕΝ έχει.. Αλλά μέσα στο πακέτο του τηλεφώνου σου δίνει και Bluetooth GPS-Receiver ;).

 

 

 

 

Μπορείς να του περάσεις το TomTom :).

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ τα αρχεία που μου προτείνεις στο rapidshare... Μου πετάγεται παράθυρο file not found. Μήπως έχει γίνει κάτι με το rapidshare? Ή απλά έχει περάσει καιρός και τα αρχεία απλά φσιουτ... έκαναν φτερά????

 

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο???? Πραγματικά θα ήθελα να δω το κινητό να δουλεύει όπως με το destinator 6 ή 7... Και τα δυο είναι από τα κορυφαία προγράμματα και για όλη την ελλάδα παρακαλώ...

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι αλλά μόνο με τα πλήκτρα.

2. Αρκετά καλές.. αλλά όχι σαν του κ800.

3. Restart; τι είναι αυτό; :p:p

4. SAR info: 0,56 W/kg ( P1i_SAR_ROW_R1A_Multilingual.pdf ).

5. Ναι είναι καλό (προσωπική άποψη πάντα)

6. Δεν θα έλεγα ότι έχει τεράστια διαφορά.. Ρ1:106 x 55 x 17 mm, k800: 105 x 47 x 22 mm.

7. Τι εννοείς και με τα δύο δάχτυλα?

 

Όσον αφορά τις φωτό είναι τρομερό! Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από το Κ800 αλλά σε σχέση με άλλα κινητά δεν παίζεται...

 

Όσον αφορά το touchscreen 2 δακτύλων δυστυχώς μονο το iPhone μέχρις στιγμής.... στο μέλλον ίσως και η SE.

Περιμένω να δω το android της Google και αν θα το υιοθετήση η SE.

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται και τόσο για την πλήρη χρήση του σαν navigator αλλά θέλουν απλά να δουν το χάρτη της αθήνας (και μονο της Αθήνας δυστυχώς) μπορούν από το site της wayfinder να κατεβάσουν το χάρτη και να τον αντγράψουν στο κινητό. Λεπτομέρειες για την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις παρέχει το site.

 

Απο ποιο σημειο κατεβαζεις το χαρτη της Αθηνας γιατι δεν μπορω να τον βρω;)

:)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψιλομπερδευτικα να ρωτησω κατι συγκεκριμενο οσον αφορα το GPS.Eχω ας πουμε το προγραμμα wayfinder n Tom Tom και εχω εγκαταστησει ελληνικους χαρτες αν το συνδεσω με το bluetooth receiver που παρεχεται στη συσκευασια και ορισω μια διαδρομη απο ενα σημειο στο αλλο θα μου την βγαλει ακριβως οπως ενα κανονοκο GPS ετσι δεν ειναι.Και επισης μπορει να μου βγαλει σημεια εδιαφεροντος(βενζιναδικα,ξενοδοχεια κλπ)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum!Θαυμαστής και κάτοχος series60,80,90,UIQ συσκευων κουράστηκα το συνεχές παιχνίδι εντυπώσεων,αναβαθμίσεων,υποσχεσεων κτλ.Κάθε νέα παρουσία και υπόσχεση για θάυματα ενώ μετά απο λίγο το μόνο που ήθελες ειναι να λειτουργεί απλά σωστα...μου άρεσε το 7650,ngage,ηταν υπέροχο το 9300,P900,P910,nokia 7710(2 φορές το αγόρασα μετά απο κλοπή)m600 και P1 αλλά όλα τους ήταν υποσχέσεις για κατι που δεν λειτούργησε ποτέ σωστα,πότε το λογισμικό πότε η μνήμη,πότε ο αργός επεξεργαστής,πότε τα bug,πότε ξανά το λογισμικό.Ξανά τα ίδια με το P1,υπέροχο σχέδιο,άψογη ποιοτητα κατασκευής αλλα δεν μπορώ να γράψω μήνυμα,υπάρχει κάποιο bug και κλείνει τις εφαρμογες κειμενου παντου.Θα βρεθει κάποιος βέβαια να μου πεί 'κανε αναβαθμιση" ,κατεβασε αυτο ,κτλ...Αλλά παιδιά βαρέθηκα να πρέπει να τρώω 5 ωρες την εβδομάδα για κάτι που έπρεπε να λειτουργεί σωστα εξαρχής.Οπότε m600 και P1 πάνε γιά πούλημα και δοκιμαζω την τύχη μου με ενα HTC αυτήν την φορά...χαιρετισμούς!
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις φωτό είναι τρομερό! Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από το Κ800 αλλά σε σχέση με άλλα κινητά δεν παίζεται...

 

Όπως είδη έχω πει το Ρ1 έχει καλή φωτογραφική, (αλλά όμως επειδή έχω περάσει από το

k800 & k810) για αυτό περίμενα κάτι καλύτερο από το Ρ1, αλλά τελικά δεν το είδα :(!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω το P1i (έχω άσχημη εμπειρία με ένα Ζ710 στην λήψη και ψάχνω για καινούριο), πέρασα από το Πλαίσιο να το δώ αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να "παίξω¨μαζί του αφού ζήταγε κωδικό (δεν πειράζει θα πεταχτώ αλλού να το δώ) και πρόσεξα ότι η τιμή του έχει πέσει στα 447€. Ρώτησα για το ότι το site δεν έχει την ίδια τιμή και μου είπε ότι απλώς δεν έχει ενημερωθεί και επισης τον ρώτησα αν περιέχει το gps γιατί σε προηγούμενο topic αναφέρ ότι μάλλον θα σταμθηκεατήσει το πακέτο με το gps και μάλλον θα είναι πιο φθηνό, αλλά τελικά μου είπε ότι είναι μέσα στην τιμή των 447€. Άρα το κινητό είνα πλέον πιο φθηνό.

Το πρόσεξε και κανείς άλλος σε άλλο κατάστημα (wind,vodafone, κτλ)?

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

jobous ΕΓΩ το πηρα απο eshop και ειχε το gps:)

kalo ειναι να το διευκρινισεις πριν το αγορασεις οτι θες να εχει gps για να μην τρεχεις μετα..να ξερεις οτι στο κουτι θα εχει ενα κοκκινο αυτοκολητο που δηλωνει οτι εχει το gps;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα επειδή σκέφτομαι να το πάρω μέσω παραγγελίας από το site , επομένως θα μου έρθει στο γραφείο και δεν θα το έχω τσεκάρει στο μαγαζί (αν και παίζει να το παραλάβω από το κατάστημα) και επειδή το είδα σε αρκετά πιο χαμηλή τιμή από αυτή που έγραφε το site που φάνηκε παράξενο και ρώτησα αλλά τελικά όπως γράφω πάνω είναι μέσα στην τιμή και το gps.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum!Θαυμαστής και κάτοχος series60,80,90,UIQ συσκευων κουράστηκα το συνεχές παιχνίδι εντυπώσεων,αναβαθμίσεων,υποσχεσεων κτλ.Κάθε νέα παρουσία και υπόσχεση για θάυματα ενώ μετά απο λίγο το μόνο που ήθελες ειναι να λειτουργεί απλά σωστα...μου άρεσε το 7650,ngage,ηταν υπέροχο το 9300,P900,P910,nokia 7710(2 φορές το αγόρασα μετά απο κλοπή)m600 και P1 αλλά όλα τους ήταν υποσχέσεις για κατι που δεν λειτούργησε ποτέ σωστα,πότε το λογισμικό πότε η μνήμη,πότε ο αργός επεξεργαστής,πότε τα bug,πότε ξανά το λογισμικό.Ξανά τα ίδια με το P1,υπέροχο σχέδιο,άψογη ποιοτητα κατασκευής αλλα δεν μπορώ να γράψω μήνυμα,υπάρχει κάποιο bug και κλείνει τις εφαρμογες κειμενου παντου.Θα βρεθει κάποιος βέβαια να μου πεί 'κανε αναβαθμιση" ,κατεβασε αυτο ,κτλ...Αλλά παιδιά βαρέθηκα να πρέπει να τρώω 5 ωρες την εβδομάδα για κάτι που έπρεπε να λειτουργεί σωστα εξαρχής.Οπότε m600 και P1 πάνε γιά πούλημα και δοκιμαζω την τύχη μου με ενα HTC αυτήν την φορά...χαιρετισμούς!

 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις και νίωθω ακριβώς όπως και εσύ (η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ θα δοκιμάσω την τύχη μου με κάποιο S60).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψιλομπερδευτικα να ρωτησω κατι συγκεκριμενο οσον αφορα το GPS.Eχω ας πουμε το προγραμμα wayfinder n Tom Tom και εχω εγκαταστησει ελληνικους χαρτες αν το συνδεσω με το bluetooth receiver που παρεχεται στη συσκευασια και ορισω μια διαδρομη απο ενα σημειο στο αλλο θα μου την βγαλει ακριβως οπως ενα κανονοκο GPS ετσι δεν ειναι.Και επισης μπορει να μου βγαλει σημεια εδιαφεροντος(βενζιναδικα,ξενοδοχεια κλπ)

κανει δεν ξερει??

jobous ΕΓΩ το πηρα απο eshop και ειχε το gps:)

kalo ειναι να το διευκρινισεις πριν το αγορασεις οτι θες να εχει gps για να μην τρεχεις μετα..να ξερεις οτι στο κουτι θα εχει ενα κοκκινο αυτοκολητο που δηλωνει οτι εχει το gps;)

 

δηλαδη βγαινουν 2 πακετα ενα με gps receiver και ενα χωρις,και εχουν διαφορα και στην τιμη??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κανει δεν ξερει??

 

 

δηλαδη βγαινουν 2 πακετα ενα με gps receiver και ενα χωρις,και εχουν διαφορα και στην τιμη??

 

δεν ξερω.. εγω δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...ολα εχουν το gps απο οτι ξερω

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...