Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες εγω δεν άντεξα και το πούλησα! ήταν 1 εβδομάδα αλλά επειδή το δουλεύω πάρα πολύ ήθελα κάτι πιο εύχρηστο και γρήγορο! πάντως σε γενικές γραμμές ειναι καλό!

 

έχεις κάποιο άλλο υπόψη σου ή απλά προς το παρών το ξοφορτώθηκες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια να ρωτησω κατι και εγω?

το gps ειναι ενσοματωμενο? ή οχι?

Δηλαδη αν θελω να εχω πλοηγο θα πρεπει να κουβαλαω 2 συσκευες?

και κατι αλλο, εγω που ειμαι απο κρητη θα εξηπηρετηθω με τους υπαρχων χαρτες, ή ειναι παλιες χαρτογραφησεις και δεν εξηπηρετουν την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν είναι ενσωματωμένο στο τηλέφωνο, είναι ένα μικρό receiver το οποίο έχεις μόνιμα στο αμάξι και δεν το κουβαλάς μαζί σου. Οσο για χάρτες αν έχεις τη δυνατότητα να δουλέψεις το Wayfinder δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά με το tomtom μην περιμένεις πολλά. Μόνο η Αθήνα είναι ολόκληρη και το εθνικό δύκτιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν είναι ενσωματωμένο στο τηλέφωνο, είναι ένα μικρό receiver το οποίο έχεις μόνιμα στο αμάξι και δεν το κουβαλάς μαζί σου. Οσο για χάρτες αν έχεις τη δυνατότητα να δουλέψεις το Wayfinder δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά με το tomtom μην περιμένεις πολλά. Μόνο η Αθήνα είναι ολόκληρη και το εθνικό δύκτιο.

 

Τι εννοεις "αν εχεις την δυνατοτητα"

Εχει καποια συνδρομη το wayfinder? και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

Το ηχείο παίζει καλά και δυνατά όταν χρησιμοποιώ το τομτομ. Όταν όμως βάζω ανοιχτή ακρόαση με τέρμα την ένταση, πραγματικά δεν ακούω τίποτα!

 

Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος στις ρυθμίσεις ή έτσι είναι;Δύσκολο να είναι τόσο χαμηλό. Μήπως η ένταση που έχω βάλει να χτυπάει επηρεάζει την ένταση της ανοιχτής ακρόασης; Το λέω αυτό επειδή από ότι ρυθμίσεις που μπορώ να βρω, η μόνη που δεν είναι δυνατά είναι αυτή της έντασης που στυπάει το κινητό.

 

Το ΄ξερω πως αντί να ρωτάω μπορούσα να δοκιμάσω πρώτα αν ακούγεται το ίδιο με πιο δυνατη την ένταση που χτυπάει, αλλά αυτή την στιγμή δε μπορώ να το δοκιμάσω.

 

Επίσης, υπάρχει καμία ρύθμιση στο τομτομ ώστε να του απαγορεύεις να δίνει εντολές για επιτόπου στροφή; Τις προάλλες, μου είπε να κάνω επιτόπου στροφή στη κηφισίας!

- g0in -
Link to comment
Share on other sites

mporeis na mou pei kapoios pou tha bro to tomtom

yparxei ena link edo alla den paizei

thanks!!!!!

 

Εγώ το κατέβασα από εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2007562#post2007562

- g0in -
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας bookmark manager για UIQ3?

Thanks!

 

Καταφερες να κανεις συγχρονισμό τα bookmarks?

Εγω ακομα παιδευομαι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ayto me thn antropini blakeia gia mena to eipes!!! exo kitaksi se olo to foroum sxetika me to p1 den paizei tipota kalo

 

Χεχεχεχεχε. Καταφέρατε εδω μέσα να διαβάζει κάποιος καινούργιος το thread και να τρομοκρατείται.Κολλάτε,πατρίδα, άν είσαι ο 2 μετρός που νομίζω,έχεις καταφέρει να τρομοκρατείς μέχρι και με την υπογραφή σου!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

Το ηχείο παίζει καλά και δυνατά όταν χρησιμοποιώ το τομτομ. Όταν όμως βάζω ανοιχτή ακρόαση με τέρμα την ένταση, πραγματικά δεν ακούω τίποτα!

 

Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος στις ρυθμίσεις ή έτσι είναι;Δύσκολο να είναι τόσο χαμηλό. Μήπως η ένταση που έχω βάλει να χτυπάει επηρεάζει την ένταση της ανοιχτής ακρόασης; Το λέω αυτό επειδή από ότι ρυθμίσεις που μπορώ να βρω, η μόνη που δεν είναι δυνατά είναι αυτή της έντασης που στυπάει το κινητό.

 

Το ΄ξερω πως αντί να ρωτάω μπορούσα να δοκιμάσω πρώτα αν ακούγεται το ίδιο με πιο δυνατη την ένταση που χτυπάει, αλλά αυτή την στιγμή δε μπορώ να το δοκιμάσω.

 

Επίσης, υπάρχει καμία ρύθμιση στο τομτομ ώστε να του απαγορεύεις να δίνει εντολές για επιτόπου στροφή; Τις προάλλες, μου είπε να κάνω επιτόπου στροφή στη κηφισίας!

 

Το δοκίμασα και με τέρμα την ένταση αλλά πάλι δεν ακουγόταν. Και σε σας έτσι ακούγεται; Ήμουν χτες στο αυτοκίνητο, ανεβασμένα παράθυρα, χωρίς μουσική και δεν άκουγα τίποτα. Το w550i που έχω στην ανοιχτή ακρόαση έχει τουλάχιστον 2πλάσια ένταση (για να μην πω παραπάνω).

- g0in -
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στο δια ταύτα:

Μετά απο 3 μέρες μανιώδους χρήσης το κινητάκι μ'έχει εντυπωσιάσει και μ' έχει απογοητεύσει παράλληλα. Σαν κινητό το βρίσκω εντυπωσιακότατο,αρκετά πρακτικό και αρκετά γρήγορο,σε πολύ λογική τιμή,best value for money θα έλεγα,εντυπωσιακά γραφικά,φιλικό interface και γενικά η ζυγαριά μου κλίνει πρός την ικανοποιητική πλευρά.Υπάρχουν όμως κάποια μελανά σημεία τα οποία "ξενίζουν" και "ξινίζουν" τον switcher,όπως είμαι εγώ,(απο Nokia N73 σε SE P1i). Ανοίγοντας το πακέτο ενθουσιάστηκα,ένας σκασμός πράγματα,η χαρά του gadgetakia.Μόλις χρησιμοποίησα την πανέμορφη θήκη του έφαγα το πρώτο ξενέρωμα.Υπήρχε κόλλα πάνω απο τις ραφές, η οποία μου έκανε το κινητό μ@#$ι.Είναι δυνατόν?Τεσπα,λεπτομέρειες,το ξεπερνάμε.Δεύτερο ξενέρωμα to settarisma του internet,όπου έφαγα μια ώρα να μιλάω με έναν αγενέστατο υπάλληλο της vodafone,του οποίου κάθε φράση ήταν του στύλ κάντε εκείνο κύριε,τι σας βγάζει η οθόνη κύριε κλπ,όπου τέλος μου είπε το κουφό,"δεν υπάρχει αυτό το κινητό κύριε και τόση ώρα τσάμπα ασχολούμαστε,κάποιο λάθος έχετε κάνει στην ονομασία της συσκευής και ταλαιπωρούμαστε άδικα.Άν δεν βρείτε τον σωστό τύπο της συσκευής σας,πάτε στην Sony Ericsson, να σας λύσει το πρόβλημα".Αυτό και έκανα,αλλά εκεί χάζεψα εντελώς. Ο υπάλληλος δεν την είχε ξαναδεί απο κοντά την συσκευή και μάλιστα ούτε στο κατάστημα την είχε και με μία γρήγορη ματιά, μου είπε ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές,οπότε δεν ξέρει τι φταίει.Ας είναι καλά το myphone και μπορούμε και μαθαίνουμε απο τους άλλους.Δεν φταίει η SE βέβαια γι'αυτό,αλλά θα μπορούσε να είναι πιο σαφής στις οδηγίες της στο manual.Και τέλος δεν μπορώ να καταλάβω πώς με το Nokia δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με το bluetooth και τώρα πρέπει να κατεβάσω widcomm drivers με τους οποίους δεν βγάζω άκρη γιατί είναι μάρκας trust το Dongle με drivers απο Toshiba.Ψάξε βρές και τρέχα ρώτα δηλαδή. Τέλος,ακόμη και το πιο απλό πράγμα,η εγκατάσταση του Pc suite,δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορεί να γίνει απροβλημάτιστα.Αναγκάστηκα να κατεβάσω το to Net Framework 1.1,δεν δούλεψε και μετά κατέβασα την έκδοση του PC Suite 1.5 και επανεγκατέστησα το Net Framework 2.0 και έτσι δούλεψε. Εγώ που ασχολούμαι 100 ώρες την εβδομάδα με υπολογιστές,βρήκα άκρη.Κάποιος που είναι ψιλοάσχετος τι πρέπει να κάνει δηλαδή?Η απάντηση είναι μία,πρέπει να βομβαρδίζει με ερωτήσεις και για το πιο απλό πράγμα σε όποιο thread βλέπει γραμμένο τον κωδικό P1.Και κατά την γνώμη μου καλά κάνει,όλοι κάποτε το κάναμε.Mods και admins υπάρχουν για να επιβάλλουν την τάξη,δόξα τω Θεώ!

Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος,αλλά νομίζω ότι σημειώνοντας τα προβλήματα σου,΄πολλές φορές,βρίσκεις και βρίσκουν και άλλοι λύσεις μέσα απο αυτά!

Link to comment
Share on other sites

...εν το μεταξυ χτες εφαγε ενα κολλημα...το αφησα να φορτισει στο pc (usb) κανα τριωρο και εφυγα...γυρναω και το βγαζω απ την βαση του..κοιταω την μπαταρια..98,95,90,83,...,62%)επεφτε κατακορυφα..δεν ξερω γιατι δεν φορτισε σε 3 ωρες..τοσο πολυ θελει πια..?

 

1ον Η φόρτιση από usb και εμένα μου φαίνεται πιο αργή

2ον Μια φόρα ενώ είχε φορτίσει τέρμα η μπαταρία έφτασε στο 26% σε περίπου 6 ώρες!!! Πιστεύω πως κάτι είχε κολλήσει (πχ. να κάνει search όλη την ώρα το WiFi ή και το bluetooth) γιατί μετά από ένα restart επανήλθε σε φυσιολογικούς ρυθμούς πτώσεις

Link to comment
Share on other sites

1ον Η φόρτιση από usb και εμένα μου φαίνεται πιο αργή

2ον Μια φόρα ενώ είχε φορτίσει τέρμα η μπαταρία έφτασε στο 26% σε περίπου 6 ώρες!!! Πιστεύω πως κάτι είχε κολλήσει (πχ. να κάνει search όλη την ώρα το WiFi ή και το bluetooth) γιατί μετά από ένα restart επανήλθε σε φυσιολογικούς ρυθμούς πτώσεις

 

1ον Γιατί φορτίζετε απο usb? Νομίζω,βολεύει μόνο για να πάρει ρεύμα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης σε κανένα ταξίδι απο το laptopάκι.Δεν ενδείκνυται σαν κύριος τρόπος φόρτισης.

2ον Ακόμα κι έτσι,τρώει σίγουρα λιγότερα κολλήματα απο τα Nokia και είναι και αρκετά πιο γρήγορο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταφερες να κανεις συγχρονισμό τα bookmarks?

Εγω ακομα παιδευομαι...

 

Δεν βρηκα ακρη και απλα εβαλα απο firefox το .html των bookmarks στην memory card και το ανοιγω οταν θελω κατι παω εκει που θελω και κανω κλικ.(εντομεταξυ ειναι τεραστιο και καταλαβαινεις ποσο χρονο τρωει να βρω κατι).

Με το convert σε κανονικο Opera δεν εγινε κατι μιας και ο μινι οπερα δεν εχει Import......

Ψαχνω παντως να βρω λυση αν εσυ βρεις κατι πριν απο εμενα πεστο να μην παιδευομαι :)

Link to comment
Share on other sites

ελα που δεν εχει ουτε p990 ...μεχρι p910 εχει...εβαλα βεβαια Μ600ι και μου ηρθαν αλλα τιποτα...λεει )

 

Ναι εχεις δικιο τωρα το κοιταξα τι ειχα κανει ακριβως και ειχα επιλεξει P910i.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στο δια ταύτα:

Μετά απο 3 μέρες μανιώδους χρήσης το κινητάκι μ'έχει εντυπωσιάσει και μ' έχει απογοητεύσει παράλληλα. Σαν κινητό το βρίσκω

 

Ο Αγενεστατος υπαλληλος της Vodafone καθως και το οτι στο pc σου δεν καθοταν το pcsuite λογω του απουσιας του Framework 1.1 δεν νομιζω να εχει να κανει με το αν ειναι η οχι καλο το κινητο.

Εγω π.χ. καθησα και το εψαξα μονος μου οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα μιας και ολοι γνωριζουμε πως στις εταιριες αυτες δουλεουν ατομα που δεν εχουν ειδικευση στις συσκευες που κυκλοφορουν απλα ειναι στην εξυπηρετηση πελατων για να μπορεις να βρεις καποιον οταν παρεις τηλεφωνο:lol:

Εμενα στο pc μου εκανε install απροβληματιστα ....

Το οτι είναι μάρκας trust το Dongle και χρειαζεσαι drivers δεν εχει καμια σχεση με το κινητο, και το οτι το Νοκια σου δουλευε απροβληματιστα δεν σημαινει κατι .Εγω μια ζωη ειχα προβληματα με τα νοκια bluetooth ενω με ericsson ποτε.....

Οπως καταλαβαινεις τα προβληματα που αναφερεις ειναι συμπτωματικα σε εσενα και δεν σημαινει κατι για το κινητο το οποιο ειναι αψογο δουλευει μια χαρα ειναι πολυ μπροστα για την εποχη του και νομιζω πως ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα αυτη τη στιγμη απο δυνατοτητες σε σχεση με την τιμη.

Μην κανετε "reviews" που μπερδευουν τους νεους χρηστες και τους φοβιζετε ρε παιδια .

Οτι προβλημα εχιε ο καθενας γιαυτο ειναι το forum εδω να το μοιραστουμε και να δωσουμε λυση μεταξυ μας .

Να ειστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Στο site του wayfinder στο navigation pack εχει οτι ακριβως ειχε και στο κουτι του κινητου μας εκτος απο το "Mains charger for the GPS" το οποιο απο την αρχη μου φανηνε περιεργο γιατι δεν το εβαλαν :confused:

 

Aραγε με universal charger απο το μαγαζι των ηλεκτρονικων της γειτονιας θα φορτισει η θα το τιναξει στον αερα? :lol: (5v / 500mA γραφει αμα βρω θα δοκιμασω να σας πω)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στο δια ταύτα:

Μετά απο 3 μέρες μανιώδους χρήσης το κινητάκι μ'έχει εντυπωσιάσει και μ' έχει απογοητεύσει παράλληλα. Σαν κινητό το βρίσκω εντυπωσιακότατο,αρκετά πρακτικό και αρκετά γρήγορο,σε πολύ λογική τιμή,best value for money θα έλεγα,εντυπωσιακά γραφικά,φιλικό interface και γενικά η ζυγαριά μου κλίνει πρός την ικανοποιητική πλευρά.

 

Νομίζω ότι έθεσα την αποψή μου και μάλιστα fullara τα θετικά σημεία,τα οποία είναι πάρα πολλά.Δεν έχω προλάβει σε 3 μέρες να τα δώ όλα.Πρώτες εντυπώσεις αναφέρω και τις δυσκολίες που αντιμετώπισα στην πορεία.

Δεν φταίει η SE βέβαια γι'αυτό,αλλά θα μπορούσε να είναι πιο σαφής στις οδηγίες της στο manual.

Απ' την άλλη όποιος με ρωτήσει,θα τον στείλω να το πάρει με κλειστά μάτια.Τέτοια ποιότητα κατασκευής εξάλλου,δεν την βρίσκεις εύκολα σε κινητό 500€.

Link to comment
Share on other sites

Στο site του wayfinder στο navigation pack εχει οτι ακριβως ειχε και στο κουτι του κινητου μας εκτος απο το "Mains charger for the GPS" το οποιο απο την αρχη μου φανηνε περιεργο γιατι δεν το εβαλαν :confused:

 

 

Αυτό είναι όντως έλλειψη. Θα έπρεπε να υπάρχει. Κι άν εγώ ήθελα να χρησιμοποιήσω στο μηχανάκι μου το navigation :lol::ninja::!: που θα το φόρτιζα?

 

Aραγε με universal charger απο το μαγαζι των ηλεκτρονικων της γειτονιας θα φορτισει η θα το τιναξει στον αερα? :lol: (5v / 500mA γραφει αμα βρω θα δοκιμασω να σας πω)

 

Δεν θα στο συνιστούσα. Άσε μην κάνει μπάμ και μετά το κάνεις καμινέτο για καφέ! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα πω μονο τα αρνητικά που εχω παρατηρησει.

 

-δεν δειχνει ωρα στην αναμονη

-οταν κλεινει ο αλλος το τηλεφωνο δεν κλεινει και η συνδεση και συνεχιζει και σε χρεωνει αν δεν το κλεισεις εσυ.

-ειναι λιγο δυσκολο στην χρηση με το jog να πατησεις καποια επαφη

-το τ9 δεν δουλευει για να γράψεις μυνημα με 160 χαρακτήρες

-γενικα ειναι λιγο δυσκολόχρηστο

 

 

κατα τα αλλα super Μπαταρια , ωραια και φωτεινη οθονη , σουπερ γρηγορο , δεν κολλαει και ειναι πολυ ομορφο.

και σιγα σιγα βγαινουν και εφαρμογες :)

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Μην κανετε "reviews" που μπερδευουν τους νεους χρηστες και τους φοβιζετε ρε παιδια.

ΔΕΝ είναι δυνατόν να απαγορευτούν τα προσωπικά Review :ninja:… είναι άποψη του (LeRoi), και είναι σεβαστή :cool:!

 

 

 

Οτι προβλημα εχει ο καθενας γιαυτο ειναι το forum εδω να το μοιραστουμε και να δωσουμε λυση μεταξυ μας.

Συμφωνώ απόλυτα :cool:.

 

 

 

Φιλικά (πάντα) Άκης_Κ :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...