Jump to content

Destinator 7


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ένα Service Pack για το Detailed skin. :happy:

 

1) Άλλαξα τα χρώματα του κέρσορα ώστε να φαίνεται καλύτερα.

2) Άλλαξα το χρώμα των γραμμάτων στις μπάρες κατάστασης και πλοήγησης σε μαύρο και άσπρο (για μέρα και νύχτα), από σκούρο και ανοιχτό γκρι που ήταν πριν, έτσι ώστε να ξεχωρίζει καλύτερα.

3) Αφαίρεσα τη διαφάνεια από τα εικονίδια των POIs στο 2D για τη νυχτερινή απεικόνιση, γιατί κάποια από αυτά δεν ξεχώριζαν πάνω στο μαύρο υπόβαθρο. Η διαφάνεια παραμένει στην απεικόνιση ημέρας.

4) Άλλαξα τα χρώματα της γραμμής πλοήγησης στη λειτουργία πεζού.

 

http://img32.picoodle.com/img/img32/8/6/19/f_Downloadm_7ffc845.png

T e r r e s t r i a l εισαι ο αρχοντας.! Με το που εβαλα το δικο σου skin ολα δουλευουν αψογα.Συνεχισε την καλή δουλεια.Το μονο προβλημα που εχω με το drst 7 παιδιά ειναι οτι κανει μια διακοπη σαν να κλεινει η οθονη,επανέρχεται αμεσως αλλά οι ηχοι πάνε περιπατο στο 9100.Μετα χρειαζεται soft reset να επανέλθει.δορυφόροι 9,10 πιανω εδω,Σπαρτη,με Pretec mini GPs.Δουλευω WM6 Crossbow Reloaded 1.7.Αν εχει καμοια λύση καποιος?Εννοειται οτι εχω απενεργοποιησει τα σχετικα με την οθονη.Ευχαριστω.

Qtec 9100,wm6 reloaded,4 Gb SD, Gps Pretec Sirf III ,Nokia N95,VECTOR 590[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια

εβαλα και εγω το 7. Ολα καλα αλλα εχω ενα τεραστιο προβλημα με τους Χαρτες... 9 στις 10 διευθυνσεις που θα βαλω να με παει (οταν βαζω και νουμερο) μου λεει οτι το "σημειο αφετηριας η τερματισμου δεν ειναι προσβασιμο με αυτοκινητο" , κοινως αηδιες. Τι να το κανω οποτε εγω ετσι αν δε μπορει να με βγαλει εκει που θέλω? εχει κανεις καμια λυση?

:X
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια

εβαλα και εγω το 7. Ολα καλα αλλα εχω ενα τεραστιο προβλημα με τους Χαρτες... 9 στις 10 διευθυνσεις που θα βαλω να με παει (οταν βαζω και νουμερο) μου λεει οτι το "σημειο αφετηριας η τερματισμου δεν ειναι προσβασιμο με αυτοκινητο" , κοινως αηδιες. Τι να το κανω οποτε εγω ετσι αν δε μπορει να με βγαλει εκει που θέλω? εχει κανεις καμια λυση?

 

 

Αυτό είναι ένα από τα βασικά προβλήματα του 7 που πιστεύω πως στην κανονική έκδοση θα διορθωθεί... Φαντάζομαι πως βάζεις προορισμό όταν είσαι στο αυτοκίνητο και όχι από το σπίτι σου... Δοκίμασε λοιπόν να μετακινηθείς λίγα μέτρα (5-10) αφού εμφανιστεί η θέση σου στο χάρτη και βάλε μετά προορισμό. Έτσι αντιμετώπισα εγώ το πρόβλημα.

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα από τα βασικά προβλήματα του 7 που πιστεύω πως στην κανονική έκδοση θα διορθωθεί... Φαντάζομαι πως βάζεις προορισμό όταν είσαι στο αυτοκίνητο και όχι από το σπίτι σου... Δοκίμασε λοιπόν να μετακινηθείς λίγα μέτρα (5-10) αφού εμφανιστεί η θέση σου στο χάρτη και βάλε μετά προορισμό. Έτσι αντιμετώπισα εγώ το πρόβλημα.

 

φυσικα ... εννοειται οτι τον προορισμο τον βαζω εν κινησει ...

Τι κολλημα ειναι αυτο δηλαδη ? Να μη σε βαζει στο Χ σημειο και 10 μετρα μετα να σε πηγαινει? Και το θεμα ειναι οτι υπαρχουν μεσα τα σημεια που θελω να παω απλα ΔΕ σε πηγαινει απο τη μεταβαση. Σου λεει οτι αυτο το σημειο δε θα πας με το αμαξι. Μου φαινεται θα βαζω 40 νουμερα πιο πριν και θα πηγινω με τα ποδια μετα :p

 

Πάντως ειναι εκνευριστικο το να μην λειτουργει οπως πρεπει. Εχτες αναγκαστηκα να βαλω αλλη κοντινη οδο για να παω που γνωριζα που ειναι και μετα να προσανατολιστω μονος μου

:X
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρόγραμμα δε μπορεί να κλειδώσει ακριβώς τη θέση σου. Η αφετηρία είναι το πρόβλημα, όχι ο προορισμός, γι' αυτό σου είπα να μετακινηθείς λίγο. Πάντως μια beta έκδοση έχει πάντα προβλήματα, γι' αυτό και είναι beta και όχι official... Φαντάζομαι θα τα δει αυτά η Destinator και θα τα διορθώσει...
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

maternus όπως ακριβώς τα περιγράφεις είναι.

Τέσσερις μέρες στην ΑΘήνα ήμουν και το χρησιμοποιούσα (το Dest7 γιατί το 6 έχει πάρει πόδι προ πολλού) πρωί μεσημέρι βράδυ.

Μια φορά μου έβγαλε το πρόβλημα με την αφετηρία κι αυτό επειδή έδωσα προορισμό από το parking του ξενοδοχείου.

Μετά που βγήκα στο δρόμο ξαναέδωσα την διεύθυνση και όλα καλά.

Πλέον έχω μάθει τα χούγια του Dest7 και τα λύνω πριν παρουσιαστούνε.;)

 

By the way: terrestial έχεις κάνει φοβερή δουλειά με το skin,

πλέον η 3D απεικόνιση είναι χάρμα ιδέσθαι.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

odytsak kai egw exw dwsei podi sto 6.1.to dest 7 porolo pou einai beta mou aresei pio poili kai kleidwnei kai pio eykola.pistevw sthn official ekdwsh tha skizei giati exoun poli kairo mexri to septemvrh pou tha vgei kai tha diorthwsoun polla bugakia

 

paidia perimenoume thn OFFICIAL!!!!!!

http://i248.photobucket.com/albums/gg174/nithin91/The_Joker_Signature.jpg

 

If you’re good at something, never do it for free...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι να του πάρεις τον αέρα. :lol:

Eλπίζω η destinator technologies να επικοινωνήσει μαζί σου,πριν βγάλει την επίσημη έκδοση:cool:

Link to comment
Share on other sites

Το συννημένο txt αρχείο περιλαμβάνει ένα script το οποίο μπορεί να αποτελέσει τη λύση για το σβήσιμο της οθόνης. Στην ουσία κάνει δύο πράγματα:1) απενεργοποιεί για όσο τρέχει το destinator τις ρυθμίσεις απενεργοποίησης της συσκευής.Αυτό στη δική μου συσκευή(ipaq hx2490b) με μια πρόχειρη δοκιμή που έκανα δούλεψε, δε γνωρίζω αν θα δουλέψει σε άλλες αν και είναι πολύ πιθανό. Δοκιμάστε το. 2) Θέτει το backlight της συσκευής στην υψηλότερη θέση για όσο λειτουργεί το Destinator. Αυτό σε μένα δε δούλεψε και μάλλον χρειάζεται διαφορετικές ρυθμίσεις ανα συσκευή μιας και το backlight κάθε τύπου συσκευής έχει διαφορετικό τρόπο μέτρησης των θέσεων του backlight. Ίσως κάποιος που γνωρίζει από script languages μπορεί να βοηθήσει και να μας διαφωτίσει.

 

Για να λειτουργήσει χρειάζεται η εγκατάσταση του mortscript το οποίο είναι δωρεάν και μπορεί να εγκατασταθεί και στην κάρτα μνήμης αν και είναι πολύ μικρό σε μέγεθος. μπορέιτε να το κατεβάσετε από εδώ:

 

http://www.sto-helit.de/index.php?module=download&action=view&entry=65

 

Μετά την εγκατάσταση τρέχετε το αρχείο Μortscript.exe και μετά το αρχείο που παραθέτω του οποίου πρέπει να αλλάξετε την κατάληξη από txt σε mscr.

To script μπορεί να γραφτεί οπουδήποτε στη συσκευή ή στην κάρτα και τρέχοντάς το ξεκινά το Destinator. Χρειάζεται βέβαια στη γραμμή:" RunWait ("\DestinatorApps\Destinator\Destinator.exe") " να διορθώσετε τη διαδρομή με αυτή στην οποία βρίσκεται το destinator.exe σας.

 

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα Service Pack για το Detailed skin. :happy:

 

1) Άλλαξα τα χρώματα του κέρσορα ώστε να φαίνεται καλύτερα.

2) Άλλαξα το χρώμα των γραμμάτων στις μπάρες κατάστασης και πλοήγησης σε μαύρο και άσπρο (για μέρα και νύχτα), από σκούρο και ανοιχτό γκρι που ήταν πριν, έτσι ώστε να ξεχωρίζει καλύτερα.

3) Αφαίρεσα τη διαφάνεια από τα εικονίδια των POIs στο 2D για τη νυχτερινή απεικόνιση, γιατί κάποια από αυτά δεν ξεχώριζαν πάνω στο μαύρο υπόβαθρο. Η διαφάνεια παραμένει στην απεικόνιση ημέρας.

4) Άλλαξα τα χρώματα της γραμμής πλοήγησης στη λειτουργία πεζού.

 

http://img32.picoodle.com/img/img32/8/6/19/f_Downloadm_7ffc845.png

 

Αρχηγέ, δοκίμασα το skin σου αλλά δεν λειτουργούσε όπως πρέπει... δλδ δεν είχε σωστό προσανατολισμό. Δεν το έκανα soft reset να το ξαναδοκιμάσω αν έπαιζε κανονικά μετά.

Μπορείς να μας μεταγγίσεις λίγες απο τις γνώσεις που έχεις αποκτήσει κ να μας πεις τι πρέπει να αλλάξω για να έχω διαφορετικό χρώμα στη γραμμή πλοήγησης (στη πορεία που έχω ορίσει να ακολουθήσω). Για παράδειγμα εγώ θέλω να το βάλω μωβ. Πως είναι οι αντιστοιχίες των χρωμάτων? (πχ 1=μπλε ... κλπ).

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ, δοκίμασα το skin σου αλλά δεν λειτουργούσε όπως πρέπει... δλδ δεν είχε σωστό προσανατολισμό. Δεν το έκανα soft reset να το ξαναδοκιμάσω αν έπαιζε κανονικά μετά.

Μπορείς να μας μεταγγίσεις λίγες απο τις γνώσεις που έχεις αποκτήσει κ να μας πεις τι πρέπει να αλλάξω για να έχω διαφορετικό χρώμα στη γραμμή πλοήγησης (στη πορεία που έχω ορίσει να ακολουθήσω). Για παράδειγμα εγώ θέλω να το βάλω μωβ. Πως είναι οι αντιστοιχίες των χρωμάτων? (πχ 1=μπλε ... κλπ).

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Το πρόβλημα που είχες αποκλείεται να οφείλεται στο skin (εξάλλου δεν πείραξα καθόλου τον προσανατολισμό), μάλλον κάτι άλλο έφταιγε και γι' αυτό διορθώθηκε με το reset.

 

Σχετικά με αυτά που ρωτάς. Το χρώμα της γραμμής πλοήγησης ορίζεται στο View3dDesc.inf. Η δομή είναι η γνωστή RGB (Red,Green,Blue) με τιμές από 0-255 για κάθε βασικό χρώμα. Στο ίδιο αρχείο υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις (για τα χρώματα των δρόμων) που έχουν ξεμείνει από την έκδοση 6 και δεν παίζουν κανένα ρόλο στην 7. Το χρώματα των δρόμων (αλλά και το πλάτος τους) ορίζονται πλέον στο View3dDescEnhanced.inf.

 

Πάντως, η απεικόνιση είναι πολύ παραμετροποιήσιμη στο 7 (μπορεί να αλλαχτεί ακόμη και η μεγέθυνση, η οπτική γωνία και πως αυτή μεταβάλλεται ανάλογα με την ταχύτητα, αλλά και η περιστροφή του χάρτη).

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις:

 

Συνδεσα ενα τζιπιες με καλωδιο αλλα το προγραμμα επιμενει να ανοιγει το μενου του ΒΤ για να ψαξει και συνηθως κολλαει εκει.

Τι να κανω για να το βρει;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είχες αποκλείεται να οφείλεται στο skin (εξάλλου δεν πείραξα καθόλου τον προσανατολισμό), μάλλον κάτι άλλο έφταιγε και γι' αυτό διορθώθηκε με το reset.

 

Σχετικά με αυτά που ρωτάς. Το χρώμα της γραμμής πλοήγησης ορίζεται στο View3dDesc.inf. Η δομή είναι η γνωστή RGB (Red,Green,Blue) με τιμές από 0-255 για κάθε βασικό χρώμα. Στο ίδιο αρχείο υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις (για τα χρώματα των δρόμων) που έχουν ξεμείνει από την έκδοση 6 και δεν παίζουν κανένα ρόλο στην 7. Το χρώματα των δρόμων (αλλά και το πλάτος τους) ορίζονται πλέον στο View3dDescEnhanced.inf.

 

Πάντως, η απεικόνιση είναι πολύ παραμετροποιήσιμη στο 7 (μπορεί να αλλαχτεί ακόμη και η μεγέθυνση, η οπτική γωνία και πως αυτή μεταβάλλεται ανάλογα με την ταχύτητα, αλλά και η περιστροφή του χάρτη).

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τα ρύθμισα έτσι όπως με βολεύει.

Θα ξαναδοκιμάσω το skin σου για να το ξανατσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια ποιο προτοκολο ειναι καλυτερο;Sirf ή NMEA.

 

εμένα στο Ρ350 με ΝΜΕΑ δουλεύει και το 7. Με SIRF δε νομίζω να δουλεύει (ΝΜΕΑ το βρίσκει στο auto) και δεν το έχω δοκιμάσει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εγκατεστημενα ταυτοχρονα δυο DESTINATOR? To 6 kai to 7?

h to PN και το 7? Τρέχουν? τι γινεται?

Ζούμε στιγμές απεγνωσμένης ευτυχίας
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εγκατεστημενα ταυτοχρονα δυο DESTINATOR? To 6 kai to 7?

h to PN και το 7? Τρέχουν? τι γινεται?

 

oscar εγω τα εχω και τα δυο περασμενα στην καρτα και δουλευουν μια χαρα

http://i248.photobucket.com/albums/gg174/nithin91/The_Joker_Signature.jpg

 

If you’re good at something, never do it for free...

Link to comment
Share on other sites

O_scar και εγω έχω και τα δυο μεσα στην καρτα.εβαλα το 6,1 σε soft button στο 9100,

ενω το 7 με sortcut στη μπαρα του resco explorer.βεβαια ειχα βγαλει το φακελο του 6,1 εξω και το ξαναεριξα στη καρτα με αλλο ονομα.(Dest6) αντι (DestinatorApps).με το προγγραματακι Sirftech γυρισα το GPS Pretec σε sirf III και δουλεύουν και τα δύο σε Sirf.Πολυ καλυτερα απο NMEA.

Qtec 9100,wm6 reloaded,4 Gb SD, Gps Pretec Sirf III ,Nokia N95,VECTOR 590[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

O_scar και εγω έχω και τα δυο μεσα στην καρτα.εβαλα το 6,1 σε soft button στο 9100,

ενω το 7 με sortcut στη μπαρα του resco explorer.βεβαια ειχα βγαλει το φακελο του 6,1 εξω και το ξαναεριξα στη καρτα με αλλο ονομα.(Dest6) αντι (DestinatorApps).με το προγγραματακι Sirftech γυρισα το GPS Pretec σε sirf III και δουλεύουν και τα δύο σε Sirf.Πολυ καλυτερα απο NMEA.

 

φιλε για πες μας λιγο γι αυτο προγραμματακι που ανεφερες,το sirftech.που θα το βρουμε και πωσ θα το γυρισουμε απο nmea σε sirf?εχω ενα Α701

http://i248.photobucket.com/albums/gg174/nithin91/The_Joker_Signature.jpg

 

If you’re good at something, never do it for free...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ..έχω μοιράσει 24 προσκλήσεις για το thegreekz μόνο στα παιδιά του forum..δυστιχώς δεν μου έμειναν άλλες..μην μου ζητάτε γιατί αισθάνομαι άσχημα που δεν μπορώ να εξυπηρετήσω άλλους...:(

εσείς οι 24 νομίζω πως έχετε απο 2 προσκλήσεις ο καθένας..γιαυτό προσπαθήστε να εξυπηρετήσετε και τα άλλα παιδιά που θέλουν να γραφτούν ;)

 

λοιπον παιδια καποιος απο τους ευεργετηθεντες 24 ας κανει τον κοπο να στειλει και σε μενα μια προσκλησουλα για το thegreekz...Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε για πες μας λιγο γι αυτο προγραμματακι που ανεφερες,το sirftech.που θα το βρουμε και πωσ θα το γυρισουμε απο nmea σε sirf?εχω ενα Α701

 

δοκίμασα και εγώ το sirftech στο p3300..

έκανα κατά γράμμα όσα έλεγαν στο forum της ngi αλλα...

στις ρυθμίσεις της σύνδεσης στο dest 6,1 μου λέει οτι είναι :

com4

11520

NMEA

 

δεν φαίνεται να έχει γυρίσει σε sirf....

καμιά ιδέα?:worry:

ELA MWRH AEKARAAA..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Ευχαριστώ για την απάντηση. Το έβαλα αλλά μάλλον "πλάκωσε" το 6 και τρέχει τώρα μόνο το 7 . Δεν πειράζει .θα δώ τι θα κάνω..

Πάντως πολύ πρόχειρα όταν πηγα να πληκτρολογήσω ένα "προορισμό" δεν πηγε με τα πρώτα γράμματα να βρει το μέρος. Θα το ψαξω ομως. Μια ασχετη με το θεμα ερώτηση αν ξερει κανεις τιποτα σχετικο. Τωρα που έκλεισε το PROJECTW που βρίσκει κανεις προγραμματα???????:(

 

 

φιλε για πες μας λιγο γι αυτο προγραμματακι που ανεφερες,το sirftech.που θα το βρουμε και πωσ θα το γυρισουμε απο nmea σε sirf?εχω ενα Α701
Ζούμε στιγμές απεγνωσμένης ευτυχίας
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις:

 

Συνδεσα ενα τζιπιες με καλωδιο αλλα το προγραμμα επιμενει να ανοιγει το μενου του ΒΤ για να ψαξει και συνηθως κολλαει εκει.

Τι να κανω για να το βρει;

 

Ολοι ΒΤ εχετε; :cry:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...