Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω δυο προβληματακια.

Οταν συνδεω το κινητο με το καλωδιο στο κομπιουτερ μου λεει οτι η καρτα μνημης χρησιμοποιειται απο τα μηνυματα και ετσι αναγκαζομαι καθε φορα να αλλαζω τις ρυθμισεις των μηνυματων. Υπαρχει καποια λυση? Εχω την 2 γιγα απο Πλαισιο.

Το αλλο προβλημα ειναι οτι προσπαθησα να στειλω με μπλε δοντι περιπου 100 φωτογραφιες σε Ν95 και κολλαει δεν τις στελνει ολες. Υπαρχει καποιο οριο αποστολης αρχειων?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω δυο προβληματακια.

Οταν συνδεω το κινητο με το καλωδιο στο κομπιουτερ μου λεει οτι η καρτα μνημης χρησιμοποιειται απο τα μηνυματα και ετσι αναγκαζομαι καθε φορα να αλλαζω τις ρυθμισεις των μηνυματων. Υπαρχει καποια λυση? Εχω την 2 γιγα απο Πλαισιο.

Το αλλο προβλημα ειναι οτι προσπαθησα να στειλω με μπλε δοντι περιπου 100 φωτογραφιες σε Ν95 και κολλαει δεν τις στελνει ολες. Υπαρχει καποιο οριο αποστολης αρχειων?

 

για την memory δεν γινεται αλλιος και εμενα ετσι το κανει δεν μπορεις να το αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι ισως ειναι βεβαια χαζο αλλα παρατηρησα οτι μου αποθηκευεει μονο τα 20 τελευταια σταλθεντα μηνυματα,γινεται να τα κραταει ολα η εστω οσα χωρανε στη μνημη?EDIT:οκ το βρηκα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά το συμπέρασμα αυτό είναι πολύ.. "πρόχειρο".

  1. Με πιοά λογική ο τζόγος βοηθάει σε προστασία από κραδασμούς; Τεκμηριώνεται τεχνικά κάπου αυτό; Δηλαδή, όταν τρανταχτεί το κινητό και το slider κινηθεί ανεξέλενκτα 2-3 χιλιοστά, θα προστατευθεί από κάτι; Δε μιλάμε για ελαστικότητα του μηχανισμού εδώ!!! Εάν ήταν έτσι, και οι slider μηχανισμοί όχι μόνο στα κινητά αλλά και οπουδήποτε αλλού θα έπρεπε να έχουν τζόγο! Και κάποιες συρόμενες πόρτες αυτοκινήτων, και όπου αλλού. Για φαντάσου λοιπόν να είσαι π.χ. στο αεροπλάνο και να έχουν τζόγο οι μηχανισμοί για προστασία!!
  2. Το τι είναι κάποιοι τεχνικοί/σχεδιαστές της ΝΟΚΙΑ φαίνεται και από το N80 που, όπως είδαν πολλοί, χαλαρώνει, το σφίγγεις, ξαναχαλαρώνει κ.ο.κ. (Αλήθεια, εκείνο δεν χρειάζεται την πιο πάνω δήθεν "προστασία"; )
    Φαίνεται και από το τρίξιμο των πλήκτρων. Κι αυτό για την προστασία τους είναι άραγε; Δεν θυμήθηκα να ρωτήσω τη ΝΟΚΙΑ της Βουλιαγμένης!!

min to mperdeveis me to n80 , to n95 anoigei both ways ! gia rota tote k pes mas !!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν αντέχω άλλο, θέλω να πάρω την υπερκινητάρα (εως τώρα έχω το αρχαίο πλέον 3650 :( ) απο τον Κωτσόβολο και λέει ότι η Nokia δεν τους το έχει δώσει ακόμα!!! Έχω τρελαθεί... Τελικά έχει κυκλοφορήσει ΕΠΙΣΗΜΑ;

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν αντέχω άλλο, θέλω να πάρω την υπερκινητάρα (εως τώρα έχω το 3650 :( ) απο τον Κωτσόβολο και λέει ότι η Nokia δεν τους το έχει δώσει ακόμα!!! Έχω τρελαθεί... Τελικά έχει κυκλοφορήσει ΕΠΙΣΗΜΑ;

 

κυκλοφορει κανονικα εδω και καιρο.

γιατι δεν το παιρνεις απο αλλου.

και περιμενεις το κωτσοβολο??

κανενα πλαισιο,nokia shop.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως τώρα είχα ακούσει για περι παραεισαγωγών. Αν ξέρετε τπτ καινούριο πείτε μου παρακαλω...

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως τώρα είχα ακούσει για περι παραεισαγωγών. Αν ξέρετε τπτ καινούριο πείτε μου παρακαλω...

 

Μπορείς είτε να το παραγγείλεις από το Πλαίσιο στην τιμή των 692 ευρώ είτε να το αγοράσεις από το κατάστημα στα 728 ευρώ. Η συσκευή έχει ελληνικό μενού και εγγύηση δύο ετών.

Δε βλέπω κάποιον λόγο να περιμένεις να διατεθεί από τον Κωτσόβολο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 'χω δει απλά ο Κωτσόβολος έχει δόσεις με γραμμάτια (πιστωτική και μετρητα γιοκ)... :(

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 'χω δει απλά ο Κωτσόβολος έχει δόσεις με γραμμάτια (πιστωτική και μετρητα γιοκ)... :(

 

Μα υπαρχει στον Κωτσοβολο ενας γνωστος μου το πηρε απο κει πριν 2 βδομαδες αλλα δεν ξερω απο ποιο καταστημα ακριβως. Δοκιμασες να ρωτησεις και σε αλλα υποκαταστηματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του GPS/χαρτών είναι δωρεάν. Πληρώνεις αν θες και φωνητική καθοδήγηση (στα ελληνικά) και μερικές άλλες ευκολίες. Επίσης για τους δρόμους και τα σημεία ενδιαφέροντος καλό θα ήταν να τα έχεις κατεβάσει μέσω WiFi γιατί αλλιώς θα ζητάνε GPRS/3G. Thnx freyarip θα το κοιτάξω.

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ταπεινο Ν95 απο τοτε που κυκλοφορησε στην ελληνικη αγορα εως σημερα δεν ειχα κανενα προβλημα με το τηλ ειναι οπλο..ομως σημερα παω να μπω στον ιστο (internet μεσω κινητου)και με πεταει εξω δεν ανοιγει καθολου η εφαρμογη ενω τοσο καιρο εμπαινε απευθειας καμια ιδεα εκτος απο format...
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει κι αυτός το Ν95 με χαλαρό slide, λίγο πιο σφιχτό από το δικό μου. Χθες του έπεσε από την τσέπη...

 

...και ως δια μαγείας το χαλάρωμα έφτιαξε!!!

Βέβαια έφυγε ένα κομμάτι πλαστικό από πάνω αριστερά (τα πλαστικά του είναι ίσως από τα χειρότερα που έχω συναντήσει (και πιστέψτε με είμαι κάτοχος Nokia πάνω από την πρώτη στιγμή της κινητής τηλεφωνίας). Σίγουρα δεν έχω ξαναδεί να φεύγει κομμάτι από το πλαστικό με μια τούμπα (πόση απόσταση μπορεί να απέχει μια τσέπη από το έδαφος;) ας πούμε μισό μέτρο; Τέλος πάντων το σημαντικό είναι ότι ο μηχανισμός έφτιαξε.Ίσως είναι ο σφιχτότερος μηχανισμός που υπάρχει σε N95. Δεν κουνιέται ούτε χιλιοστό. Ούτε κλακ-κλακ, είτε ανοιχτό, είτε κλειστό. Απίστευτο.

 

 

Nervous τελικά η μνήμη καλή;

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα πριν 2 βδομάδες περίπου μία Crsytal Case θήκη για το Ν95 από το Expansys http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=149736

 

Την χρυσοπλήρωσα σε σχέση με το τί βρίσκεις στο E-bay γιατί έχοντας ξαναψωνίσει από Expansys περίμενα ΠΟΙΟΤΗΤΑ

 

Τελικά πριν μία εβδομάδα μου ήρθε . Ανοίγω το κουτί και είναι ελαφρώς γρατσουνισμένη ακριβώς στη μέση της οθόνης. Λέω τί να κάνουμε δεν πειράζει -δεν φαινόταν/ενοχλούσε και πολύ ας την κρατήσω. Εξάλλου σύμφωνα με την τηλεφωνήτρια ήταν τελευταίο κομμάτι και μετά θα έπρεπε να την παραγγείλουν μάλλον από Αυστραλία

Σήμερα μετά από μία εβδομάδα χαλαρής χρήσης και χωρίς καμία πτώση ή χτύπημα μου έσπασε στην μια άκρη με αποτέλεσμα να αχρηστευθεί η θήκη :mad:

Έχασα μια ώρα το απόγευμα προσπαθώντας να κολλήσω τα 2 κομματάκια που είχαν σπάσει :mad:

 

Άλλοι που πηρατε τέτοια Crystal Case είχατε ανάλογα προβλήματα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ν95 του ξαδερφου μου εχει πολυ καλο slide,αν και επρεπε να ηταν λιγο πιο χαλαρο κατα την γνώμη μου.

Το δικο μου δλδ ειναι πιο normal.

Τεσπα,το σημειο πανω απο τα πληκτρα,κυριως το πλαστικο πανω απο το πληκτρο 3 εχει γινει μαυρο,και εχει γρατζουνιες.

Το εχει παρει απο γερμανο,δεν ειναι ελληνικο μαλλον(αφου δεν εχει ελληνικους χαρακτήρες στο πληκτρολογιο)

Ειναι λογικο αυτο?

Εχετε παρατηρησει κατι εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα πριν 2 βδομάδες περίπου μία Crsytal Case θήκη για το Ν95 από το Expansys http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=149736

 

Την χρυσοπλήρωσα σε σχέση με το τί βρίσκεις στο E-bay γιατί έχοντας ξαναψωνίσει από Expansys περίμενα ΠΟΙΟΤΗΤΑ

 

Τελικά πριν μία εβδομάδα μου ήρθε . Ανοίγω το κουτί και είναι ελαφρώς γρατσουνισμένη ακριβώς στη μέση της οθόνης. Λέω τί να κάνουμε δεν πειράζει -δεν φαινόταν/ενοχλούσε και πολύ ας την κρατήσω. Εξάλλου σύμφωνα με την τηλεφωνήτρια ήταν τελευταίο κομμάτι και μετά θα έπρεπε να την παραγγείλουν μάλλον από Αυστραλία

Σήμερα μετά από μία εβδομάδα χαλαρής χρήσης και χωρίς καμία πτώση ή χτύπημα μου έσπασε στην μια άκρη με αποτέλεσμα να αχρηστευθεί η θήκη :mad:

Έχασα μια ώρα το απόγευμα προσπαθώντας να κολλήσω τα 2 κομματάκια που είχαν σπάσει :mad:

 

Άλλοι που πηρατε τέτοια Crystal Case είχατε ανάλογα προβλήματα??

 

Να υποθέσω ότι το σπάσιμο είναι στο πάνω μέρος της θήκης (στο κάλυμμα του slider) ?? :shifty:

 

Δυστυχώς όλες αυτές οι θήκες και συγκεκριμένα το πάνω μέρος τους, λόγω της λεπτότητας της κατασκευής αλλά κυρίως λόγω του υλικού είναι επιρρεπέστατες στα σπασίμματα και στα ραγίσματα... :O :O

 

Σε μένα αρχικά μου έσπασε στην κάτω δεξιά γωνία και το κόλλησα. Αλλά μετά από κάποιες μέρες διεπίστωσα ότι έλειπε ένα μικρό κομματάκι και από την πάνω δεξιά γωνία (κοντά στη μικρή κάμερα), το οποίο όμως δεν το βρήκα πουθενά.... :X

 

Εστειλα δεύτερη παραγγελία στο ebay και αγόρασα άλλη μία για καβάτζα, αλλά και αυτή πιστεύω την ίδια τύχη θα'χει... :rolleyes:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα πριν 2 βδομάδες περίπου μία Crsytal Case θήκη για το Ν95 από το Expansys http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=149736

 

Την χρυσοπλήρωσα σε σχέση με το τί βρίσκεις στο E-bay γιατί έχοντας ξαναψωνίσει από Expansys περίμενα ΠΟΙΟΤΗΤΑ

 

Τελικά πριν μία εβδομάδα μου ήρθε . Ανοίγω το κουτί και είναι ελαφρώς γρατσουνισμένη ακριβώς στη μέση της οθόνης. Λέω τί να κάνουμε δεν πειράζει -δεν φαινόταν/ενοχλούσε και πολύ ας την κρατήσω. Εξάλλου σύμφωνα με την τηλεφωνήτρια ήταν τελευταίο κομμάτι και μετά θα έπρεπε να την παραγγείλουν μάλλον από Αυστραλία

Σήμερα μετά από μία εβδομάδα χαλαρής χρήσης και χωρίς καμία πτώση ή χτύπημα μου έσπασε στην μια άκρη με αποτέλεσμα να αχρηστευθεί η θήκη :mad:

Έχασα μια ώρα το απόγευμα προσπαθώντας να κολλήσω τα 2 κομματάκια που είχαν σπάσει :mad:

 

Άλλοι που πηρατε τέτοια Crystal Case είχατε ανάλογα προβλήματα??

εγω πρωσοπικα δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα.

την εχω βαλει-βγαλει αρκετες φορες και δεν εσπασε τιποτα.

και την πηρα απο ελληνικο μαγαζι 18Ε.

Παιδια το ν95 του ξαδερφου μου εχει πολυ καλο slide,αν και επρεπε να ηταν λιγο πιο χαλαρο κατα την γνώμη μου.

Το δικο μου δλδ ειναι πιο normal.

Τεσπα,το σημειο πανω απο τα πληκτρα,κυριως το πλαστικο πανω απο το πληκτρο 3 εχει γινει μαυρο,και εχει γρατζουνιες.

Το εχει παρει απο γερμανο,δεν ειναι ελληνικο μαλλον(αφου δεν εχει ελληνικους χαρακτήρες στο πληκτρολογιο)

Ειναι λογικο αυτο?

Εχετε παρατηρησει κατι εσεις?

 

και σε μενα εχει αφησει σημαδια ακριβως σε εκεινο

το σημειο.αλλα μ'ενα πανακι(στεγνο)βγαινουνε δεν ειναι τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια πολυ σημαντικη ερωτηση!!!!!

Τα δικα σας κουτια του Ν95 δεν ειχαν ταινια ασφαλειας? γιατι εμενα μου ηρθε απο την Vodafone χωρις ταινια ασφαλειας και θελω να απαιτησω να μου το αλλαξουν με καινουργο που να εχει ταινια. Μην κανω καμια φασαρια τσαμπα. Για πειτε μου!!!!!!!!

ΕΥχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια πολυ σημαντικη ερωτηση!!!!!

Τα δικα σας κουτια του Ν95 δεν ειχαν ταινια ασφαλειας? γιατι εμενα μου ηρθε απο την Vodafone χωρις ταινια ασφαλειας και θελω να απαιτησω να μου το αλλαξουν με καινουργο που να εχει ταινια. Μην κανω καμια φασαρια τσαμπα. Για πειτε μου!!!!!!!!

ΕΥχαριστω

 

 

Όλα τα N95 της Alpha Copy έχουν την λευκή ταινία ασφαλείας!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη θήκη, για αυτό προτίμησα τη σιλικονάτη που λόγω υλικού σε σπάει, δε χαλάει.

Και έκανε μόνο 5 ευρώπουλα από Ebay.Άσε που ψαρώνουν όλοι και νομίζουν ότι είναι μαύρο το κινητό!!:D

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

για την memory δεν γινεται αλλιος και εμενα ετσι το κανει δεν μπορεις να το αλλαξεις

 

Εμένα όταν μου το βγάζει αυτό, δεν πειράζω τίποτα από ρυθμίσεις.

Απλά βγάζω και ξαναβάζω το καλώδιο ή κλείνω και ξανανοίγω την εφαρμογή που χρησιμοποιώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά το συμπέρασμα αυτό είναι πολύ.. "πρόχειρο".

  1. Με πιοά λογική ο τζόγος βοηθάει σε προστασία από κραδασμούς; Τεκμηριώνεται τεχνικά κάπου αυτό; Δηλαδή, όταν τρανταχτεί το κινητό και το slider κινηθεί ανεξέλενκτα 2-3 χιλιοστά, θα προστατευθεί από κάτι; Δε μιλάμε για ελαστικότητα του μηχανισμού εδώ!!! Εάν ήταν έτσι, και οι slider μηχανισμοί όχι μόνο στα κινητά αλλά και οπουδήποτε αλλού θα έπρεπε να έχουν τζόγο! Και κάποιες συρόμενες πόρτες αυτοκινήτων, και όπου αλλού. Για φαντάσου λοιπόν να είσαι π.χ. στο αεροπλάνο και να έχουν τζόγο οι μηχανισμοί για προστασία!!
  2. Το τι είναι κάποιοι τεχνικοί/σχεδιαστές της ΝΟΚΙΑ φαίνεται και από το N80 που, όπως είδαν πολλοί, χαλαρώνει, το σφίγγεις, ξαναχαλαρώνει κ.ο.κ. (Αλήθεια, εκείνο δεν χρειάζεται την πιο πάνω δήθεν "προστασία"; )
    Φαίνεται και από το τρίξιμο των πλήκτρων. Κι αυτό για την προστασία τους είναι άραγε; Δεν θυμήθηκα να ρωτήσω τη ΝΟΚΙΑ της Βουλιαγμένης!!

min to mperdeveis me to n80 , to n95 anoigei both ways ! gia rota tote k pes mas !!!
Δεν μπερδεύω τίποτε!

Αλλά εάν όλοι οι τεχνικοί και σχεδιαστές της ΝΟΚΙΑ είναι τόσο καλοί όσο λες, πως κατάφεραν να κάνουν ΚΑΙ το Ν80 να χαλαρώνει που -όπως σωστά λες- δεν κινείται αμφίδρομα; Βέβαια, μπορεί να είναι πράγματι όλοι αστέρια, αλλά για μείωση κόστους να κατέληξαν σε τόσο ευπαθείς μηχανισμούς.

 

Για το θέμα των πλήκτρων προφανώς δεν κυριολεκτούσα. Φυσικά και δεν πρόκειται να ρωτήσω τα αυτονόητα, ή να πάρω στα σοβαρά στο εξής οποιαδήποτε απάντηση από τη συγκεκριμένη υπάλληλο ή όποιον άλλο διαδίδει και επισήμως ανυπόστατα στοιχεία.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια πολυ σημαντικη ερωτηση!!!!!

Τα δικα σας κουτια του Ν95 δεν ειχαν ταινια ασφαλειας? γιατι εμενα μου ηρθε απο την Vodafone χωρις ταινια ασφαλειας και θελω να απαιτησω να μου το αλλαξουν με καινουργο που να εχει ταινια. Μην κανω καμια φασαρια τσαμπα. Για πειτε μου!!!!!!!!

ΕΥχαριστω

 

kai egw apo vodafone to phra kai eixe taineia asfaleias!

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

το εστειλα πισω για αντικατασταση. να δουμε τι θα γινει. θα το ελενξουν λεει και να ειναι θα μου στειλουν αλλο. τι θα ελενξουν δεν καταλαβα αλλα δεν πειραζει. θα σας πω οταν εχω νεα!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...