Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και σε μενα ετσι βγαινουνε με ερωτηματικα.

 

Εϊναι πρόβλημα που το έχω αντιμετωπίσει σε αρκετές εφαρμογές Symbian 3rd edition. Πρόκειται για ελλιπή υποστήριξη της ελληνικής κωδικοσελίδας από τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Προφανώς, δεν το τέσταραν στην ελληνική γλώσσα και τους ξέφυγε το συγκεκριμένο bug.

 

Στείλτε ένα mail, με μερικά screenshots, στo support της Nokia για να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eyxaristw poly file mou, to thema einai, ton tzogo pws ton provlepeis?

 

Προφανώς και δεν το προβλέπεις.

Πάντως από πληροφόρηση που έχω τα καταστήματα του Γερμανού προμηθεύονται τα πάντα από τις κεντρικές του αποθήκες...

Πρακτικά σημαίνει ότι δεν "ξέρουν" την προέλευσή τους μέχρι να τα παραλάβουν!!

 

μπορει καποιος τελικα να πει απο που πρεπει να ειναι ενα Ν95? απο φινλανδια? απο nokia? απο αφρικη? και αν τελικα ειναι σοβαρο απο που ειναι...?

ευχαριστω.

 

Να είναι απλά φτιαγμένο για την Ευρωπαϊκή ένωση, μόνο έτσι έχεις 2 ετών εγγύηση.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ετσι βγαινουνε με ερωτηματικα.

 

Moλις το τσεκαρα κι εγω και μου βγαινουν κανονικα ελληνικα γραμματα κατω απο τα εικονιδια! Το κινητο ειναι απο Γερμανο και προφανως του περασανε αυτοι την ελληνικη γλωσσα μαζι με την αναβαθμιση. Εκδοση 11.

Μηπως φταιει το θεμα σε οσους τα βγαζει κινεζικα??? Εγω τωρα του εχω ενα που εφτιαξα με το Theme studio.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Paidia kati trexei me to N95 oute stin germania iparxoune kommatia pros agora,me politi pou milise kapoios dikos mou iparxei kapoio problima kai i nokia den trofodoti pleon tin agora me N95 meta ton ioulio tou eipane tha bgoune komatia stin agora..Kati ginete stin grammi paragogis mallon.
Link to comment
Share on other sites

Moλις το τσεκαρα κι εγω και μου βγαινουν κανονικα ελληνικα γραμματα κατω απο τα εικονιδια! Το κινητο ειναι απο Γερμανο και προφανως του περασανε αυτοι την ελληνικη γλωσσα μαζι με την αναβαθμιση. Εκδοση 11.

Μηπως φταιει το θεμα σε οσους τα βγαζει κινεζικα??? Εγω τωρα του εχω ενα που εφτιαξα με το Theme studio.

 

Κανένα πρόβλημα με ελληνικά και σε προεγκατεστημένη έκδοση 11 AC.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν βρέθηκε ρε παιδιά να το ψάξει;Ούτε από περιέργεια για το τι συμβαίνει στο δικό του;

 

Στο δικό μου εμφανίζονται μία χαρά, ελληνικότατα! Firmware 11

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

de maresei auto?ellatwmatika?de thelw oute na to skeftomai.

 

stardrive autoi lene de mporousan na kanoun tpt.kalutera mh to kanoun kai xeirotero.nomizw oti fovotan na to peiraxoun pio polu aposo mporoun.afou malista me phran thlefwno na mou poun oti tha paei sta kentrika.mia tetoia suskeuh exei kuros mallon i fovountai gia th fhmh ths nokia.kalutera pantws giati sta kentrika tha einai kai pio exeidikeumenoi fantazomai.mporei isws na mou allaxoun kai olh th plaketa.to kako einai oti thelei 10 meres mexri na to xw xana sta xeria mou.kai gia thn antikatastash mou eipan oti an ginei auto shmainei oti allazoun th plaketa kai kratane ola ta alla merh tou kinhtou oxi oti allazoun suskeuh oloklhrh.auto toulaxiston mou eipe autos sth nokia.elpizw na mhn emfanistoun analoga provlhmata se sas kai na hmoun egw o tyxeros

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εϊναι πρόβλημα που το έχω αντιμετωπίσει σε αρκετές εφαρμογές Symbian 3rd edition. Πρόκειται για ελλιπή υποστήριξη της ελληνικής κωδικοσελίδας από τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Προφανώς, δεν το τέσταραν στην ελληνική γλώσσα και τους ξέφυγε το συγκεκριμένο bug.

 

Στείλτε ένα mail, με μερικά screenshots, στo support της Nokia για να το διορθώσουν.

 

 

Ρε παιδιά καλα εγω τότε γιατι δεν έχω τετοιο προβλημα.... στα ελληνικά της εφαρμογής Χαρτες?

N95
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν το προβλέπεις.

Πάντως από πληροφόρηση που έχω τα καταστήματα του Γερμανού προμηθεύονται τα πάντα από τις κεντρικές του αποθήκες...

Πρακτικά σημαίνει ότι δεν "ξέρουν" την προέλευσή τους μέχρι να τα παραλάβουν!!

 

 

 

Να είναι απλά φτιαγμένο για την Ευρωπαϊκή ένωση, μόνο έτσι έχεις 2 ετών εγγύηση.

 

Αυτα που ειναι με κωδικους εκτός Ευρώπης βλεπε ΤΙΜ δηλαδη γιατι τα δίνουν και αυτα μ 2 χρόνια εγγύηση .... το θέμα είναι που πωλείτε ένα προιόν και οχι για για ποιούς προορίζεται!!

N95
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εμφανίζεται 'οποτε μπαίνω στους χάρτες και ταυτόχρονα χρησιμοποιώ σύνδεση ασύρματου δικτύου.Όταν δεν την χρησιμοποιώ(την ασύρματη σύνδεση)όλα βγαίνουν κανονικά και στα ελληνικά(μιλάμε πάντα για το συγκεκριμένο μενού στην αναζήτηση).Γιατί το κάνει, άγνωστο.Μένει να το εξηγήσει κάποιος από την Alpha Copy(λέμε και κανένα ανέκδοτο γιατί με τα τραγελαφικά που μας συμβαίνουν...).Δοκιμάστε το και πείτε μου αν λύθηκε σε όσους είχαν πρόβλημα.:O
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ειναι με κωδικους εκτός Ευρώπης βλεπε ΤΙΜ δηλαδη γιατι τα δίνουν και αυτα μ 2 χρόνια εγγύηση .... το θέμα είναι που πωλείτε ένα προιόν και οχι για για ποιούς προορίζεται!!

Από όσο γνωρίζω την εγγύηση την δίνει η ΤΙΜ, που σημαίνει ότι άν έχει πρόβλημα το τηλέφωνο με το εξωτικό product code to πηγαίνεις εκεί και όχι στην AC να το φτιάξουν.

Υποπτεύομαι επίσης πως η ΤΙΜ τα δίνει στην AC για φτιάξιμο και χρεώνεται για αυτό προκειμένου να τιμήσει την εγγύησή της.

Αν βέβαια έχει γίνει κάποια άλλη "συμφωνία" πρόσφατη είμαι of:cry:

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω την εγγύηση την δίνει η ΤΙΜ, που σημαίνει ότι άν έχει πρόβλημα το τηλέφωνο με το εξωτικό product code to πηγαίνεις εκεί και όχι στην AC να το φτιάξουν.

Υποπτεύομαι επίσης πως η ΤΙΜ τα δίνει στην AC για φτιάξιμο και χρεώνεται για αυτό προκειμένου να τιμήσει την εγγύησή της.

Αν βέβαια έχει γίνει κάποια άλλη "συμφωνία" πρόσφατη είμαι of:cry:

 

Οντως η ΤΙΜ καλύπτει το Ν95 και όχι η ΑC κατι που απότι φαίνεται δεν είναι πρόβλημα μιας και για λόγους φήμης της και μόνο οφείλει να κάνει σωστή κάλυψη !

N95
Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati?

exo perasei kati songs στη μνημη τηλεφ του ν95 και σημερα αγορασα μια καρτα 2γιγα !

τις φωτο κ' τα βιντεο που υπηρχαν στη μνημη τηλ. εχει στο μενου(επιλογη-μετακινηση στη καρτα μνημης) στα τραγουδια ομως αυτη η επιλογη δεν υπαρχει.

πως μπορω να τα μεταφερω απο μνημη τηλ. στη καρτα μνημης?

ευχαριστω εκ των προτερων γιατι ξερω πως θα απαντησετε!:up:

Link to comment
Share on other sites

Τοσο δυσκολο ειναι να χρησιμοποησετε το θεμα του route66?:worry:

Οτι θυμομαστε στο θεμα του Ν95 θα το γραφουμε ?

Anyway ,η συζητηση μεταφερθηκε εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1919290#post1919290

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

κανα ρεσταρτ σας εχει τυχει να κανει???

 

εμενα χτες και προχτες εκει που ηταν σε αναμονή έκανε μονο του επανεκκινηση!

 

και 2 φορές ακόμα όταν άκουγα ιντερνετ ραδιο απο το lonelycat jukebox

 

τελευταίο firmware, made in finland

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati?

exo perasei kati songs στη μνημη τηλεφ του ν95 και σημερα αγορασα μια καρτα 2γιγα !

τις φωτο κ' τα βιντεο που υπηρχαν στη μνημη τηλ. εχει στο μενου(επιλογη-μετακινηση στη καρτα μνημης) στα τραγουδια ομως αυτη η επιλογη δεν υπαρχει.

πως μπορω να τα μεταφερω απο μνημη τηλ. στη καρτα μνημης?

ευχαριστω εκ των προτερων γιατι ξερω πως θα απαντησετε!:up:

 

Δοκιμασε να κανεις την μεταφορα με καποιον file manager (x-plore)

 

κανα ρεσταρτ σας εχει τυχει να κανει???

 

εμενα χτες και προχτες εκει που ηταν σε αναμονή έκανε μονο του επανεκκινηση!

 

και 2 φορές ακόμα όταν άκουγα ιντερνετ ραδιο απο το lonelycat jukebox

 

τελευταίο firmware, made in finland

 

Μια εβδομαδα το εχω (latest firmware -alpha copy) ,2 restart ( το ενα την 1η μερα) ,οχι σε αναμονη ομως.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

κανα ρεσταρτ σας εχει τυχει να κανει???

 

εμενα χτες και προχτες εκει που ηταν σε αναμονή έκανε μονο του επανεκκινηση!

 

και 2 φορές ακόμα όταν άκουγα ιντερνετ ραδιο απο το lonelycat jukebox

 

τελευταίο firmware, made in finland

 

μονο του ετσι στα καλα καθουμενα δεν μου εχει κανει ποτε.

2φορες μου εκανε οταν ημουνα σε wifi και σερφαριζα.:O

αμα δεις οτι σου κανει παλι σε αναμονη κοιταξε το.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωση...

Έχω πια κλείσει 3 εβδομάδες συμβίωσης σχεδόν με το Ν95...

Η συσκευή έχει σίγουρα κάνει τουλάχιστον 10 πλήρεις κύκλους φόρτισης και μπορώ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ να πω ότι η μπαταρία βελτιώνεται και πάει. Δεν λέω ότι θα φτάσει μία στιγμή που θα βγάζει 5 μέρες αναμονής με BT και WiFi, αλλά στην παρούσα φάση, κλείνοντάς το το βράδυ και με το ΒΤ μονίμως Οn, βγάζω 2+ μέρες. Σε αυτές περιλαμβάνονται ΠΑΝΤΑ:

* 20 λεπτά (10+10) ΜΡ3 στο metro πήγαινέλα στο γραφείο,

* 10-15 λεπτά daily wireless surfing,

* 3-5 sms

* σπανιότερα κάνα mms

* τουλάχιστον 3 photos (της κόρης μου :))

* εύκολα 2-3 προσθαφαιρέσεις προγραμμάτων, themes κλπ. και

* 20-30 λεπτά ομιλίας.

Προσοχή: όταν λέω το κλείνω το βράδυ, αναφέρομαι στις 5-6 ώρες που κοιμάμαι. Ποτέ παραπάνω, καθώς γενικά έχω ένα προβληματάκι ύπνου.

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

γραφω και παλι γιατι μολις επεξεργαστηκα το Ν95 φιλου μου. απαγοητευτηκα διοτι το ιδιο θεμα τραβηξα με το Ν80 και Ν95 και απλα το 80 τραβα πολυ καλυτερα γιατι δεν δειχνει σαν ελαιογραφια και τα αντικειμενα τα δειχνει πιο καθαρα,για παραδειγμα στο βαθος που υπαρχει μια πορτα ανοικτη στο 95 δειχνει κοκκιναδια σε σημειο που δεν εχει πολυ φως, ενω στο 80 οχι, και τα δυο ρυθμισμενα στην αυτοματη ληψη, αυτα για την καμερα, η οθονη δειχνει και ειναι σαφες πιο κακη σαν απεικωνηση λογο αναλυσης. απλα απαγοητευτηκα και να σας πω οτι 12 του μηνος το παραλαμβανω κι εγω ο ιδιος απο ΤΙΜ... θελω την αποψη σας. μακαρι να ηξερα πως να σας δειξω τις φωτο αλλα δεν ξερω πως.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται...

 

Αυτό το εννοείται με προβληματίζει λίγο.

Δηλαδή αν τους κουβαλήσω εγώ 1 κινητό για φτιάξιμο από παραεισαγωγή της χώρας Κουκουρούκου:D ,η A.C. θα πρέπει να μου το φτιάξει και μάλιστα τσαμπέ?Και για πόσο καιρό θα ισχύει η τσαμπέ εξυπηρέτηση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γραφω και παλι γιατι μολις επεξεργαστηκα το Ν95 φιλου μου. απαγοητευτηκα διοτι το ιδιο θεμα τραβηξα με το Ν80 και Ν95 και απλα το 80 τραβα πολυ καλυτερα γιατι δεν δειχνει σαν ελαιογραφια και τα αντικειμενα τα δειχνει πιο καθαρα,για παραδειγμα στο βαθος που υπαρχει μια πορτα ανοικτη στο 95 δειχνει κοκκιναδια σε σημειο που δεν εχει πολυ φως, ενω στο 80 οχι, και τα δυο ρυθμισμενα στην αυτοματη ληψη, αυτα για την καμερα, η οθονη δειχνει και ειναι σαφες πιο κακη σαν απεικωνηση λογο αναλυσης. απλα απαγοητευτηκα και να σας πω οτι 12 του μηνος το παραλαμβανω κι εγω ο ιδιος απο ΤΙΜ... θελω την αποψη σας. μακαρι να ηξερα πως να σας δειξω τις φωτο αλλα δεν ξερω πως.

Επέτρεψέ μου να σου πω την άποψή μου, καθώς είχα και εγώ το Ν80...

Οι photos που είχα τραβήξει από το Ν80, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι του επιπέδου του Ν95. Βασικό μειονέκτημα του Ν80 vs. Ν95 η έλλειψη auto focus, που απέδιδε blurry photos συχνά-πυκνά. Επίσης, είχα αρκετές κουνημένες λήψεις στο ενεργητικό μου αν το φως δεν ήταν αρκετό και έπρεπε το "διάφραγμα" να μείνει ανοικτό περισσότερο. Δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι με το Ν95 άφησα την Fujifilm μου στο ράφι, ούτε ότι τραβάει τις τέλειες photos, αλλά για την "αυθόρμητη" χρήση του ως κάμερα κινητού τηλεφώνου, πιστεύω ότι είναι από πολύ καλές έως σχεδόν άριστες. Ξαναλέω... τηρουμένων των αναλογιών. Ειδικά σε φάσεις που είχα τον χρόνο να παίξω λιγάκι με τα settings του Ν95, το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό.

Όσον αφορά στην ποιότητα της απεικόνισης, φυσικό είναι το Ν80 λόγω μεγαλύτερης ανάλυσης να μοιάζει καλύτερο. Άλλωστε, θυμάμαι ότι απεικονίζονταν και ελαφρώς καλύτερα οι γραμματοσειρές, χωρίς "σαγρέ pixels" στις γωνιές τους. Αλλά και πάλι, αυτό δεν θα ήταν ικανό, τουλάχιστον εμένα προσωπικά, να με αποτρέψει από την αγορά του Ν95. Βέβαια, περί ορέξεως...

Το μόνο σημαντικό μειονέκτημα του Ν95 που βλέπω στη μάχη N80 vs. N95, είναι ένα: το Ν95 είναι αρκετά πιο αργό στην προβολή των αρχείων στην Έκθεση, τουλάχιστον αναφερόμενος στο Ν80 και το Ν95 που πέρασαν από το χέρια μου. Κατά τα άλλα, το Ν95 - νομίζω - υπερτερεί μάλλον παντού.

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το εννοείται με προβληματίζει λίγο.

Δηλαδή αν τους κουβαλήσω εγώ 1 κινητό για φτιάξιμο από παραεισαγωγή της χώρας Κουκουρούκου:D ,η A.C. θα πρέπει να μου το φτιάξει και μάλιστα τσαμπέ?Και για πόσο καιρό θα ισχύει η τσαμπέ εξυπηρέτηση?

 

Eφόσον ειναι από χωρα ευρωπαικης Ενωσης (από Γερμανία όπως είπες) βάση του νομοθετικου πλεσίου οι κύριοι της ΝΟΚΙΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να φτιαξουη ή να αναβαθμίσουν το κινητό σου από τωρα εως και 2 χρόνια που υσχύει η εγγύηση. Τωρα αν ειναι από Ζιμπάμπουε που λεει ο λόγος το κινητό σου, όχι δεν θα σε εξυπηρετίσουν καθολου...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...