Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο review αναφέρει ο msk οτι η μπαταρια και με συνετή χρήση δεν ξεπερνάει τις 24 ώρες,και δεν μπορει να το αμφισβητήσει κανεις αυτό. Το σημαντικότερο μειονέκτημα!

 

Από το review του All About Symbian...

QUOTE

"A Day in the Life"

07:30 'Battery full' (7 bars) Phone set up with Wi‐Fi scanning off, Bluetooth ON and visible and connected to my PC while in

range, network set to GSM only, display brightness set at default, in other words a fairly typical mid‐range configuration. Let's

see how it fares during the day....

09:00 Some PIM use, plus took a couple of photos

09:46 Alarm went off

09:47 until 10:00 Used Maps/GPS to navigate to a customer's house

10:50 used Nokia Software Update on the N95 to check firmware was latest (it was)

10:55 Another alarm

10:56 until 11:30 Music playback via headphones

11:30 Received phone call, spoke for 5 minutes

12:00 More PIM use, lots of Calendar browsing and data entry, 5 mins

N95 still shows 7 bars on display

12:10 Did 4 minutes of video recording using the camera

12:18 Another phone call in, only 1 minute this time

12:27 Created 4 screenshots and transferred them to my PC. The N95 is connected via Bluetooth most of the time, remember

12:59 Browsed the Web over GPRS for 20 minutes

13:19 Read an eBook for 10 minutes

13:29 Took a couple more photos

14:30 Browsed the Web over Wi‐Fi for 5 minutes as I was at a hotspot

14:45 Took 3 more 5 megapixel photos

15:00 Checked email over GPRS

N95 now showing 6 bars on the battery meter

15:27 until 15:40 PIM use and starting using the N95 with the Nokia Bluetooth keyboard to type the first few paras of this

article(!)

15:41 Did a PC Suite sync via Bluetooth

15:42 Did an Image store sync via Bluetooth, to get my new photos onto my PC

15:50 Had another phone call, 1 minute again

N95 now showing 5 bars

16:00 Played Oval Racer for 5 minutes (I came 5th) in the smallest room in the house(!)

16:10 until 16:31 Used the N95 to voice‐navigate me to a destination 3 miles away

N95 now shows 4 bars

17:25 until 18:25 An hour of continuous music playback, half of it over speakers (quality is pretty good considering their size)

Hanging on in there, the N95 still shows 2 bars...QUOTE

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπως και να το κανουμε δεν ειναι dvd quality οπως λεει και o msk.

Η απουσια στερεοφωνικού ηχου αλλα και 3x optiko δεν ειναι και λίγο.

 

Ο aris21 είπε οτι και στο ν93 δεν ανάβει το φλας στο βιντεο,θυμάμαι ομως που διαβαζα οτι ανάβει.

Τελικα τι ισχύει?

 

Επειδή μόλις μπήκα σπιτι και απο τον δρόμο και τη ζέστη ειμαι λίγο φρικαρισμένος, έχω καταλάβει καλά οτι λέτε οτι ο ηχος του Ν95 από τα ηχεία δεν ειναι καλός???;) :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις μπήκα σπιτι και απο τον δρόμο και τη ζέστη ειμαι λίγο φρικαρισμένος, έχω καταλάβει καλά οτι λέτε οτι ο ηχος του Ν95 από τα ηχεία δεν ειναι καλός???;) :wacko:

 

Ναι,κάτι τέτοιο αναφέρεται στην αναλυτική παρουσίαση της συσκευής από το Myphone. Ειλικρινά έχω εκπλαγεί.Ο ήχος από τα στερεοφωνικά ηχεία του Ν95 είναι ο ποιοτικότερος που έχω ακούσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις μπήκα σπιτι και απο τον δρόμο και τη ζέστη ειμαι λίγο φρικαρισμένος, έχω καταλάβει καλά οτι λέτε οτι ο ηχος του Ν95 από τα ηχεία δεν ειναι καλός???;) :wacko:
Οχι λεμε για τον ηχο του βιντεο του Ν95 που δεν ειναι στερεοφωνικος οπως στο Ν93
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι λεμε για τον ηχο του βιντεο του Ν95 που δεν ειναι στερεοφωνικος οπως στο Ν93

εσυ που εχεις και το ν93,τελικα ανάβει flash στο βιντεο στο ν93?ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κάτι τέτοιο αναφέρεται στην αναλυτική παρουσίαση της συσκευής από το Myphone. Ειλικρινά έχω εκπλαγεί.Ο ήχος από τα στερεοφωνικά ηχεία του Ν95 είναι ο ποιοτικότερος που έχω ακούσει ποτέ.

 

Παιδια αυτο που λεει ειναι οτι δεν γραφει βιντεο με στερεοφωνικο ηχο. Ετσι ειναι οντως?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα παει πανο απο ενα μινα που εχω το Ν95 και ακομα πιστευω πως ειναι ενα αψογω κινιτο!

 

μολις αναβαθμισα το firmware και οντως εχει διαφορα απο το παλιο, ειδικα σε θεμα κολιματος & memory full.

 

Προγραματα που σιστινω να εγκαταστισετε ειναι:

 

το smartmovie για dvd ταινιες, εχει καλιτερο ελεγχο απο το realplayer, οχι καλιτερη πιοιτιτα απαρετιτα, αλλα πιο ευκολο στην χριση.

 

Sports tracker δωρεαν απο την νοκια, δουλεβει με το ενσοματομενο gps και οπως εχω στιλει σε προιγουμενο μινιμα κανει εξαγογη διαδρομης σε google earth ετσι μπορειτε να δειτε τη διαδρομη σας στο σπιτι πανο σε χαρτι google earth.

 

Πολι σιντομα θα βγει αναβαθμισει (ετσι μου ειποσχεθικαν) για το gps navigator, ή καπος ετσι, στο οποιο μπορουν να φορτοθουν χαρτες ozi explorer, geo tiff, βασικα οτι χαρτες θελετε ειτε σκαναρισμενους ειτε απο το http://www.mountains.gr το προγραμα δουλεβει αυτη τη στιγμη αλλα δεν βρισκη το ενσοματομενο gps...ειναι θεμα χρονου.

 

το FRING βεβεαια που επιτρεπει voip με skype, msn, ktl οταν ειμαστε σε εμβελεια ασιρματου wifi δικτιου.

 

Αναβαθμισει quickoffice σε πλιρις εκδοσει με δινατοτιτα edit. κριμα για τα λεφτα αλα ειναι οντος ενα πολι καλο προγραμα.\

 

το Barcode scaner δεν καταφερα να το δουλεψω ποτε! εαν καπιος εχει πετιχει να διαβασει ενα barcode με επιτιχεια ας μου πει πως!!

 

Θικες αγορασα απο το ebay, Hong Kong φισικα! πολι καλες με λαστιχο διαφανεις, με μαυρο λαστιχο, με θικη ζωης, με pvc διαφανεις καλιμα αλα ipod, ολα καλα!

 

τορα παρεγιλα και τα καινουργια μονο & στερο ακουστικα της jabra, διαθεσιμα μονο στην αγγλια (http://www.expansys.co.uk) τα οποια ειναι ενα ακουστικο για ομιλια και εαν θελεις στερεο σινδες με καλοδιο το αλο ακουστικο, φαινοντε μικρα και καλα, και μολις βγικανε!

Link to comment
Share on other sites

εσυ που εχεις και το ν93,τελικα ανάβει flash στο βιντεο στο ν93?ή οχι?
Εγω δενε χω το Ν93 ωστοσο εχω δει συγκριτικα στο νετ και λεω οτι στο βιντεο υστερει στο οτι δενε ιναι στερεωφωνικος ο ηχοσ.Για αυτο που με ρωτας δεν ειμαι σιγουρος

 

Παιδια αυτο που λεει ειναι οτι δεν γραφει βιντεο με στερεοφωνικο ηχο. Ετσι ειναι οντως?
Ναι ετσι ειναι δεν γραφει στερεοφωνικο ηχο
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εσυ που εχεις και το ν93,τελικα ανάβει flash στο βιντεο στο ν93?ή οχι?

 

σου απαντησα και ποιο πανω...

δεν αναβει το φλας οταν τραβας βιντεο στο ν93,

γινεται το λαμπακι κοκκινο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το review του All About Symbian...

QUOTE

"A Day in the Life"

07:30 'Battery full' (7 bars) Phone set up with Wi‐Fi scanning off, Bluetooth ON and visible and connected to my PC while in

range, network set to GSM only, display brightness set at default, in other words a fairly typical mid‐range configuration. Let's

see how it fares during the day....

09:00 Some PIM use, plus took a couple of photos

09:46 Alarm went off

09:47 until 10:00 Used Maps/GPS to navigate to a customer's house

10:50 used Nokia Software Update on the N95 to check firmware was latest (it was)

10:55 Another alarm

10:56 until 11:30 Music playback via headphones

11:30 Received phone call, spoke for 5 minutes

12:00 More PIM use, lots of Calendar browsing and data entry, 5 mins

N95 still shows 7 bars on display

12:10 Did 4 minutes of video recording using the camera

12:18 Another phone call in, only 1 minute this time

12:27 Created 4 screenshots and transferred them to my PC. The N95 is connected via Bluetooth most of the time, remember

12:59 Browsed the Web over GPRS for 20 minutes

13:19 Read an eBook for 10 minutes

13:29 Took a couple more photos

14:30 Browsed the Web over Wi‐Fi for 5 minutes as I was at a hotspot

14:45 Took 3 more 5 megapixel photos

15:00 Checked email over GPRS

N95 now showing 6 bars on the battery meter

15:27 until 15:40 PIM use and starting using the N95 with the Nokia Bluetooth keyboard to type the first few paras of this

article(!)

15:41 Did a PC Suite sync via Bluetooth

15:42 Did an Image store sync via Bluetooth, to get my new photos onto my PC

15:50 Had another phone call, 1 minute again

N95 now showing 5 bars

16:00 Played Oval Racer for 5 minutes (I came 5th) in the smallest room in the house(!)

16:10 until 16:31 Used the N95 to voice‐navigate me to a destination 3 miles away

N95 now shows 4 bars

17:25 until 18:25 An hour of continuous music playback, half of it over speakers (quality is pretty good considering their size)

Hanging on in there, the N95 still shows 2 bars...QUOTE

 

Αυτό σίγουρα δεν θεωρείται απλή χρήση του κινητού παντως!!!! Αυτός ο τύπος απο της 07:00 έως και της 18:25 δεν το άφησε καθόλου κάτω το κινητό!!! Πάλι καλά που του είχανε μείνει και 2 γραμμές!!!!

Link to comment
Share on other sites

το καλο ομως το εμαθα σημερα:το κινητο οντως θα κυκλοφορησει τελος αυτης εως τελος της αλλης εβδομαδας.το καθε νοκια σοπ θα παρει κρατηθειτε................................απο 1 εως 3 κομματια.οποιος προλαβει το νοκια ν95 θα δει(ενημερωση εκ των εσω)για περισσοτερα κομματια σε .............................1 μηνα!!!!!!!!γεια σου ρε ΑΛΦΑ ΚΟΠΥ ME TA ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Οποιος πρόλαβε τον ΚΥΡΙΟ είδε... Παιδια... Τι να πω... Αρχιστε να τα παιρνετε από αλλού... Αυτό ειναι κοροιδία πια... Αλλά να προσέξετε να ειναι από χώρες εντός Ευρωπαϊκής ένωσης γιατι υπάρχει ενημέρωση σε ολα τα καταστηματα ΝΟΚΙΑ να μην παίρνουν τα εκτος, ούτε καν για αναβάθμιση...
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια βαζοντας την καινουργια εκδοση εχασα τα ελληνικα μου ξερει κανεις γιατι η εκδοση ειναι V11.0.026 17/04/07 RM-159 NOKIA N95 [10.01]
Link to comment
Share on other sites

παντως μετα απο τοσες μερες συμβιωσης με το 95 δηλωνω ευχαριστημενος,κανενα restart,κανενα κολλημα και σε γενικες γραμμες το βλεπω σταθεροτατο και γρηγορο.

το μονο που με κολλαει ακομα ειναι η κατασκευη του που θα μπορουσε να ειναι καλυτερη,χωρις να σημαινει οτι ειναι και χαλια εννοειται.

και τελος η μπαταρια του.

το gps δεν το αναφερω πλεον καν γιατι δεν λεει μια.

μια χαρα ειναι και ειδικα στο sand χρωμα που το εχω ειναι σκετο κουκλι,καμια σχεση με το μελιτζανι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε φιλε το gps δεν λεεει μια?Ενταξει δεν ειναι destinator to smart2go αλλα τη δουλεια τη κανει πιστευω απο αυτα που βλεπω,εκτος βεβαια αν εκει που μενεις δεν εχει καλυψη ο χαρτης σε επιπεδο οδων καθολου οποτε παω πασο
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε φιλε το gps δεν λεεει μια?Ενταξει δεν ειναι destinator to smart2go αλλα τη δουλεια τη κανει πιστευω απο αυτα που βλεπω,εκτος βεβαια αν εκει που μενεις δεν εχει καλυψη ο χαρτης σε επιπεδο οδων καθολου οποτε παω πασο

 

κοιταξε φιλε μου το να γινεται η πλοηγηση με χρηση του gprs δεν ειναι κι οτι καλυτερο,επειτα δεν το βαζω μπροστα στο destinator.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sasexo katevasei mesw nokia to Maploader...kai pao na katevaso tin xora Ellada kai mou leei kati gia memory card ktl...ti prepei na kano akrivws???Den ksero kala gia to GPS kai tha ithela na me voithisete gia to ti diadikasies xreiazetai oste na dimiourgiso to GPS me xora tin Ellada;) ...Episis exo dei kati me ti dilosi simmorfosis tis NOKIA gia to N95 ti ennoei akrivws??Ti ennoei N95-1 RM-159 kai N95 RM-245???Rikse mia mia matia http://www.nokia.com.gr/A4327367
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

to n93 travaei vinteo kai me to kokino lampaki anoixto kai me to flash!!!!!

Δλδ μπορει να τραβήξει βιντεο με ασπρο φως ανοιχτό σωστά?,και όχι μόνο κόκκινο.

Στο ν95 υπάρχει αυτη η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωστοσο ατομα που το χρησιμοποιουν λενε οτι οι κινηση ειναι μικρη(εσυ το δοκιμασες να μας εις μεχρι πιο σημειο γινεται δουλεια χωρις gprs?) και επισης εχεις και συνεχως αναβαθμισμενα στοιχεια με αυτον τον τροπο,προσωπικα δεν ειχα ποτε gps η εμπειρια μου στο θεμα προερχεται απο φιλους μου που εχουν οποτε δεν ειμαι και απαιτητικος χρηστης.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω,δεν το εχω δουλεψει γιατι δεν μου αρεσε και καθολοιυ,οπως ειπα και καποια μηνυματα πιο πριν θα περιμενω το destinator.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω,δεν το εχω δουλεψει γιατι δεν μου αρεσε και καθολοιυ,οπως ειπα και καποια μηνυματα πιο πριν θα περιμενω το destinator.
Καλα εννοειται οτι οι περισσοτεροι το destinator περιμενουν ωστοσο μεχρι να ρθει και αυτο την κανει την δουλεια του πιστευω.Aυτο τι ειναι?: http://www.symbian-freak.com/news/006/01/gps.htm
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να δουλέψει το GPS δεν ειναι απαραιτητο η συνδεση του με το GPRS... Το μόνο που θέλει ειναι να περιμενεις το πολύ 3-5 λεπτά να συνδεθεί με τους δορυφόρους.. Μπορεί να μην ειναι επαγγελματικό αλλά για κινητο ειναι άψογο... Καλό θα ήταν να μην εκφερουν άποψη όσοι δεν το έχουν χρησιμοπιήσει γιατι διεστραβλώνουν πράγματα και καταστάσεις.. Α μιλήσουν οταν το χρησιμοποιήσουν ή αυτοί που το έχουν δουλέψει... Μην καταδικάζουμε κατι που δεν εχουμε ιδέα πως ειναι...

 

Για την ακριβεια σημερα περασα από ενα κεντρικό μαγαζι ΝΟΚΙΑ για να δω αν κυκλοφορει μεγαλύτερη μπατραρία. Μολις ειδε ο υπεύθυνος οτι εχω το Ν95 έπαθε πλάκα... Μου ειπε αμέσως να του δείξω το GPS και μόλις το ανοιξα εμεινε μ***κας... Δεν το περίμενε τοσο καλο για κινητό... Πρεπει να καταλάβουμε κατι... ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ. ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ... Προσπαθεί να μας δώσει οσες περισσότερες λειτουργείες μαζί, σε μικρό μεγεθος και οσο πιο ευκολα γινεται.. Για πιο επαγγελματική χρηση υπάρχουν ξεχωριστα το GPS, η κάμερα, τα mp3 players, τα ραδιοφωνα, τα pda κ.τ.λ. Μην ζητάμε τα παράλογα... :!: :!: :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...