Jump to content

Επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας κατά το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πλειοηφια θεωρει οτι πρεπει να γινουν αλλαγες κι επισης οτι το αρθρο 16 επιασε με βαθμο 10 την βαση.Ας γινουν αλλαγες το αρθρο 16 ειναι προχειρο κι οχι το καταλληλο κι προς αυτο λεμε οχι.Αλλαγες θελουμε.

 

Εγω σε ενα προσφατο γκαλοπ που ειδα, ελεγε οτι 30% συμφωνουν με τη Μαριετα και 50% θελουν ακομα πιο τολμηρα μετρα. Αρα, και οι περισσοτεροι που διαφωνουν, διαφωνουν στην αντιθετη κατευθυνση με την γραμμη των συλλαλητηριων.

 

Κατα τα αλλα, αλλαγες θελετε, αλλα δεν συμφωνειτε σε καμια απο τις προτεινομενες. Ουτε στην αξιολογηση των πανεπιστημιων, ουτε στην καταργηση της αισχρης συναλλαγης κατα την αναδειξη πρυτανεων, πουθενα.

 

Σορυ, αλλα ετσι το χασατε το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχως, βλέπω ότι οι φοιτητές του θρεντ αυτού επαναλαμβάνουν το "δεν είναι δουλειά μας, ας τους πιάσει η αστυνομία". Απέναντι σε αυτή τη νοοτροπία δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.

 

Αντί να σκεφτούν τι μπορούν να κάνουν για να προστατεύσουν τις πορείες τους οι οποίες, αποδεδειγμένα και κατ’ επανάληψη, ξεφεύγουν και γίνονται αρμοδιότητα του κοινού ποινικού δικαίου, επαναλαμβάνουν τις ίδιες και τις ίδιες δικαιολογίες.

 

Κύριοι και κυρίες του φοιτητικού κινήματος: Ο αγώνας είναι δικός σας και είναι σημαντικός. Πολύ σημαντικός. Αν τον παίρνατε στα σοβαρά θα κάνατε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να μην αμαυρώνεται απο τον κάθε αλήτη. Ούτε γεροντάκια είστε να μην μπορείτε να σηκώσετε το χέρι σας ούτε τρεις κι ο κούκος για να μην γεμίζετε ούτε ταξί. Είστε δεκάδες χιλιάδες νέοι άνθρωποι με δύναμη και όρεξη να αλλάξετε τον κόσμο. Αλλά, όπως γίνατε στα αμφιθέατρα και τις συνελεύσεις, δεν μπορείτε να ανταλλάξετε ούτε απόψεις μεταξύ σας. Κατάντια...

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

λαθος καταλαβες νομιζω εγω δει αυτο περι της κοινης γνωμης 10 φορες.Το αρθρο 16 δεν θεωρειται ικανοποιητικο.Κι εμεις τολμηρα μετρα θελουμε.Με τους κουκουλοφορους ου σε καθε περισταση θα δινουν δυναμικα το παρον κι θα χαλουν την ησυχια της πολης τι θα γινει?
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοηφια θεωρει οτι πρεπει να γινουν αλλαγες κι επισης οτι το αρθρο 16 επιασε με βαθμο 10 την βαση.Ας γινουν αλλαγες το αρθρο 16 ειναι προχειρο κι οχι το καταλληλο κι προς αυτο λεμε οχι.Αλλαγες θελουμε.

 

Αλλαγές θέλετε...πώς τις θέλετε είναι το θέμα...πάτε και συζητείστε...αφού δεν συζητάτε...! Διαφωνείτε "επί της διαδικασίας..." Αν είναι δυνατόν...

 

Όσον αφορά τους "αγνώστους"...Πάρτε το χαμπάρι...κάνούν κακό στον αγώνα σας...Δίωξτε τους...καταδικάστε τους! Προστατέυστε τον αγώνα σας! Δεν το κάνετε! Αυτό περιμένει ο κόσμος...να το κάνετε! Να δείς μετά...πώς αλλάζει όλο το κλίμα υπέρ σας...

Και κάτι άλλο....τα ΜΜΕ σας κάλυψαν, πλήρως, για το γεγονός οτι είχατε όλοι στρογγυλοκαθίσει ΕΠΑΝΩ στον Αγνωστο Στρατιώτη...Αναφέρονται μόνο στον εμπρησμό...Και μην μου πείτε ότι ολοι αυτοι με πανώ και χωρίς κουκούλες ήταν "κουκουλοφόροι"...

 

Πάντα φιλικά...Για να μην παρεξηγούμαστε...;)

Link to comment
Share on other sites

Με τους κουκουλοφορους ου σε καθε περισταση θα δινουν δυναμικα το παρον κι θα χαλουν την ησυχια της πολης τι θα γινει?

Αυτό μπορείτε να το συζητήσετε στα αμφιθέατρά σας. Αν, βέβαια, τα καταφέρετε να συνεννοηθείτε.

Οβελιξ δεν συμφωνουμε με την βια εσυ?

It takes a wolf to catch a wolf.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Οχι οι φοιτητες δεν κανουν τετοια θεωρω ψευδες

 

Αχα, καλο ε!

 

Σε καθε πορεια γινεται αυτο. Για να σε βοηθησω να τους εντοπισεις, οι σημαιες ειναι κοκκινες με ξυλινα παλουκια απο κατω. Οι φοιτητες πανε με βημα και πιασμενοι χερι-χερι. Ανεβοκατεβαζουν τα παλουκια 3-4 φορες, τρωνε ενα χημικο στη μαπα και φευγουν.

 

Και μια και ρωτας, γνωστος μου ειναι ο ματατζης. Ξερεις, κι αυτοι ανθρωποι με δυο ποδια ειναι και εχουν στις ταξεις τους και μ@λακες αλλα και νορμαλ ατομα. Και θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο να μιλησεις στο χαλαρο με κανεναν απ αυτους, για να δεις και την αλλη πλευρα (λολ, και ξανα λολ)

Link to comment
Share on other sites

Τους καταδικαζουμε ειπε κανεις οτι τους επικροτουμε αφου μας χτυπουν κιολας.Ποιος ειπε οτι συμφωνουμε μαζι τουςΟσο γοα την κοινη γνωμη την βολη τους θελουν δν τους αφορα το δικιο κανενος.Κι η κυβερνηση ειναι κυβερνηση οτι θελει θα το περασει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εινι βλακειες χτυπανε οποιον βρουν κι δεν ειναι ιδιαιτερα ευνοικοι προς το αδυναμο φυλο.Απο συνεντευξεις που ειδα στην τηλεοραση ενα σγουρομαλλικο κοριτσι που βρεθηκε στο νοσοκομειο κι εφαγε γκλοπιες αν ηταν 19 μαλλον 18 την εκανα.

 

Από αρχή με ενοχλεί πάρα πολύ το να χτυπούν γυναίκες αλλά εξαρτάται από το που ήταν η συγκεκριμένη και από το τί έκανε. Αν μου λες ότι ο αστυνομικός από την ανικανότητα του να πιάσει τους "ταραξίες" ξεσπάει σε κοριτσάκια υποτιμάς τη νοημοσύνη μου.

 

Το να παραλυσει μια πολη για λιγες ωρες δεν ειναι κι η μεγαλυτερη θυσια για το καλο της παιδειας μην ειμαστε γκρινιαρηδες .

 

Αν η διαδήλωση δεν γινόταν ρουτίνα κάθε εβδομάδα και διοργανωνόταν σε υποστήριξη μιας ρεαλιστικής αντιπρότασης στο κυβερνητικό σχέδιο αντί της μηδενιστικής απόρριψης οποιασδήποτε αλλαγής (κάτι είπες περί ξεβολέματος) θα ήμουν λιγότερο γκρινιάρης.

 

Τι ευθυνονται οι φοιτητες για τους κουκουλοφορους?ζγιατι τα ριχνετε σε εμας.Τα ιδια δεν γινονται σε καθε διαδηλωση κι πορεια?Στα γηπεδα κι σε ολες τις περιτωσεις που μπορουν να βγουν στον δρομο.Απομονωστε τους κι μαζεψτε τους.

 

Δηλαδή μια φοιτητική διαδήλωση και η πορεία π.χ. των ΠΑΟΚτζήδων στο Χαριλάου είναι το ίδιο πράγμα; Δεν σας τιμά ιδιαίτερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί από χθές το βράδυ δεν έχω ακούσει κανέναν???? Ούτε από τις παρατάξεις που συμμετέχουν, ούτε από τους εκπροσώπους των φοιτητών....??? Όταν ρωτάνε, η απάντηση είναι να τα χώνουν στην αστυνομία... άλλα λόγια να αγαπιώμαστε δηλαδή...

 

Όσο για την πόλη...βρε κορίτσι μου, ναι δημοκρατία έχουμε, ελευθερία ,κτλ...Η ελευθερία όμως του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου...1-2-3-5-10 πορείες...πάει καλά...δεν μπορείτε όμως να παραλύετε μια ολοκληρη πρώτεύουσα, με ότι αυτό συνεπάγεται για την οικονομία του ριμαδο-τόπου και με τον τουρισμό, κάθε βδομάδα, επ'αόριστον!

Μην νομίζεις οτι η κοινωνία κάθεται απαθής...απλά χάσατε το παιχνίδι να τους πάρετε με το μέρος σας, δικό σας το λάθος! Μην ρίχνετε τις δικές σας αδυναμίες στην αδιαφορία της κοινωνίας...!

Link to comment
Share on other sites

οβελιξ η βια σε καθε περιπτωση ειναι καταδικαστεα.Αν την θεωρεις αναγκαιο κακο ε απλα θεωρω οτι κανεις μεγαλο λαθος κι εχεις παρεξηγησει την κατασταση γενικα.Δεν μπορω να συναδω μαζι σου σε αυτα κι νομιζω κι πολλοι αλλοι συμφωνουν οτι τα περι βιας ειναι ακραια κι αποευκταια μερχι εσχατων.

 

Τις εχω δει τις εικονες αυτες στην τv να χτυπου κοσμο αναιτια.Εσυ δεν τις εχεις δει?

 

Α δεν εισαι γκρινιαρης επι προυποθεσεις καλυτερο αυτο:D

 

Μια χαρα μας τιμα εκτος αν δεν πας τους παοκτσηδες:D .Ειναι κι οι δυο πορειες ανθρωπων που ζητουν κατι ανεξαρτητου θεματος η βαρυτητας κι εχουν καθε δικαιωμα να το ζητησουν κι δυσχαιρενονται απο τα ιδια ατομα καθε φορα.Ας τους μαζεουν να ησυχασουμε

Link to comment
Share on other sites

Εβριπος στην πρωτευουσα υπαρχουν πορειες απο διαφορους δεν το ξερες αυτο πρωτου εγκατασταθεις?Ε ενα σε συμβουλευω φυγε τωρα δεν γλυτωνεις απο αυτες:lol: .

 

Κανεις λαθος ειναι δεδομενο οτι ειμαστε κτα των κουκουλοφορων κι σαφες κι ακουσα να λεγεται.Γιατι να τονιζουμε κατι δεδομενο θεωρεις οτι συμφωνουμε με τους διαφορους που μας καταστρεφουν τα πανεπιστημια κι μας ββεβηλωνουν τις κινητοποιησεις?Ειναι δεδομενο οτι τους καταδικαζουμε απλα θεωρουμε οτι δεν μπορουμε εμεις να τους ελεγξουμε κι θελουμε η αστυνομια να τους μαζεει.

Οτι ειμαστε κατα ειναι σαφες .κι εννοειται

Link to comment
Share on other sites

οβελιξ η βια σε καθε περιπτωση ειναι καταδικαστεα.Αν την θεωρεις αναγκαιο κακο ε απλα θεωρω οτι κανεις μεγαλο λαθος κι εχεις παρεξηγησει την κατασταση γενικα.Δεν μπορω να συναδω μαζι σου σε αυτα κι νομιζω κι πολλοι αλλοι συμφωνουν οτι τα περι βιας ειναι ακραια κι αποευκταια μερχι εσχατων.

 

Ο Γκάντι που λέγαμε....

 

Τις εχω δει τις εικονες αυτες στην τv να χτυπου κοσμο αναιτια.Εσυ δεν τις εχεις δει?

 

Α δεν εισαι γκρινιαρης επι προυποθεσεις καλυτερο αυτο:D

 

Μια χαρα μας τιμα εκτος αν δεν πας τους παοκτσηδες:D .Ειναι κι οι δυο πορειες ανθρωπων που ζητουν κατι ανεξαρτητου θεματος η βαρυτητας κι εχουν καθε δικαιωμα να το ζητησουν κι δυσχαιρενονται απο τα ιδια ατομα καθε φορα.Ας τους μαζεουν να ησυχασουμε

 

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι: α) φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τους φοιτητές που είναι υπεράνω κριτικής.

β) όλοι οι άλλοι μπορούν να πάνε να πνιγούν αρκεί να κάνετε εσείς τον εβδομαδιαίο χαβαλέ - αγώνα σας, χωρίς προτάσεις βέβαια.

γ) οι πολιτικές διαδηλώσεις δε διαφέρουν σε νοοτροπία από τις μαζώξεις χούλιγκαν. Να πω την αλήθεια το είχα υποψιαστεί όταν άκουσα να αλλάζετε τα λόγια σε ποδοσφαιρικά συνθηματα.

Ξέχασα κάτι;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

To συμπερασμα ειναι οτι με ειρωνευεσαι κι δεν ακους τι λεω.

 

Γιατι θεωρεις οτι λεω οτι ολοι φταινε πλυν των φοιτητων?Αυτα με τους κουκουλοφορους συμβαινουν σε πολλες περιπτωσεις,πορειες ειρηνης,αθλητικα θεματα,πορειες εκπαιδετικων ,μονιμως μεσα ειναι αυτα τα 10,20 ατομα.σαφως κι δεν ειμαστε υπερανω κριτικης απλα δεν εκανες τα σωστα επικριτικα σχολια :Pμπορω να βρω πολλα κατα αν θες.

 

β0)Δεν ειναι εβδομαδιαιος χαβαλες εκφραζεσαι αδικα κι σκληρα.

 

γ)Οι φοιτητικες διαδηλωσεις δεν διαφερουν σε τπτ απο καμια εκδηλωση.Σταματας να διεστρεβλωνεις τα λογια μου?

Link to comment
Share on other sites

Εβριπος στην πρωτευουσα υπαρχουν πορειες απο διαφορους δεν το ξερες αυτο πρωτου εγκατασταθεις?Ε ενα σε συμβουλευω φυγε τωρα δεν γλυτωνεις απο αυτες:lol: .

 

Αρνούμαι να το σχολιάσω...Ένα θα πώ...από επαρχία είμαι, αλλά αύτό να το πείς στα 5 εκατομμύρια που ζούν και εργάζονται στην Αθήνα...

 

Κανεις λαθος ειναι δεδομενο οτι ειμαστε κτα των κουκουλοφορων κι σαφες κι ακουσα να λεγεται.Γιατι να τονιζουμε κατι δεδομενο θεωρεις οτι συμφωνουμε με τους διαφορους που μας καταστρεφουν τα πανεπιστημια κι μας ββεβηλωνουν τις κινητοποιησεις?Ειναι δεδομενο οτι τους καταδικαζουμε απλα θεωρουμε οτι δεν μπορουμε εμεις να τους ελεγξουμε κι θελουμε η αστυνομια να τους μαζεει.

Οτι ειμαστε κατα ειναι σαφες .κι εννοειται

 

Και επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν ακούγεται...Δεν το λέτε! Δεν τα καταδικάζεται! Πείτε το ξεκάθαρα! Και όχι όταν έρχετε η συζήτηση εκεί, να τα "χώνετε" στα ΜΑΤ...

Το "εννοέιται", δεν παίζει σαν ατάκα σε αυτες τις περιπτώσεις...Ξεκάθαρα πράγματα.

Όπως οργανώνετε πορείες, να φροντίζετε και να τις προφυλάσετε...για την δική σας σωματικη ακεραιότητα, και για την προόδο του αγώνα σας. Δεν είναι ευθύνη της αστυνομίας να περιφρουρεί πορείες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακουσει Ευριπος να τους καταδικαζουν εσυ κανεις λαθος.Παντως κι να μην ακουστηκε οσο θα πρεπε ειμαστε κατα των κουκουλοφορων.

 

Στα ατομα απο Αθηνα το ιδιο θα πω κι να σταματησουν οι διαδηλωσεις για την παιδεια θα ρθει κατι αλλο.:lol:

 

Ειναι ευθυνη της να μαζεψει τους 10,20 κουκουλοφορους.Αλλιως τι εργο εχει?κυκλοφορουν μεσα στην πολη καποιοι με κοδρονια κι κουκουλεσ κι κανουν βολτες?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευθυνη της να μαζεψει τους 10,20 κουκουλοφορους.Αλλιως τι εργο εχει?κυκλοφορουν μεσα στην πολη καποιοι με κοδρονια κι κουκουλεσ κι κανουν βολτες?

 

10,20??? Εγώ γιατί είδα μερικούς εκατοντάδες? Τεσπα..

Άλλο λες, άλλο λέω... Δούλειά της αστυνομίας ειναι να τους "μαντρώσει" ναι! Δουλεία σας είναι να προστατεύετε τους εαυτούς σας, τους συναδέλφους και συμφοιτητές σας, τις πορείες σας και τους αγώνες σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαστε υπερανω κριτικης απλα δεν εκανες τα σωστα επικριτικα σχολια

Είναι ασύλληπτο το μεγαλείο της φράσης αυτής.... :rolleyes:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

καθόμουν τώρα το μεσημέρι κι έβλεπα πάλι τα επεισόδια που έγιναν.το μόνο αστείο για μένα ήταν ότι δεν έχασε χρόνο η αντιπολίτευση και πήγαν εκρόσωποι της κι άφησαν λουλούδια κανώντας τους στεναχωρημένους.πάντως πρέπει να βρεθεί μια λύση όσο γίνεται πιο γρήγορα.δεν είναι πράγματα αυτα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Α η αστυνομια δεν προστατευει τους φοιτητες?δεν ειμαστε πολιτες εμεις να θελουμε προστασια κι να διαδηλωνουμε χωρις ασχετους?

 

Οβελιξ τι εννοεις καλο μου?

 

Ταξιδιωτης πως θα γινει αυτο οταν ενω ξερουν ποιοι ειναι οι γνωστοι δεν τους πιανουν λογω πολιτικου κοστους?

Link to comment
Share on other sites

Οι φοιτητές, αντί να ψάχνουν τις λύσεις σε ότι τους απασχολεί, είναι μέρος του προβλήματος. Όσο ταχύτερα το αντιληφθούν τόσο το καλύτερο για όλους μας.

 

Όσο για το άλλο, καλή μου, αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι είπες δεν φταίω εγώ.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οταν λες κατι οφειλεις να το επεξηγεις ειναι αγενες αυτο.

 

Οι φοιτητες δεν ειναι μερος του προβληματος.θυματα ειναι.Κι μου εξηγεις ποιο ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Α η αστυνομια δεν προστατευει τους φοιτητες?δεν ειμαστε πολιτες εμεις να θελουμε προστασια κι να διαδηλωνουμε χωρις ασχετους?

 

Ποίος νόμος, κανόνας ή και γω δεν ξερω τί, αναφέρει οτι αναμέσα στις δικαιωδοσίες της αστυνομίας, είναι και η περιφρούρηση πορείων...??????

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η περιφρουρηση καθε πολιτη στο καθηκον της αστυνομιας κι οι διαδηλωσεις επιτρεπονται απο το νομο αρα πρεπει να τις υπερασπιζονται γιατι ειναι συνταγματικο δικαιωμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...