Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα forthnet vdsl 50 και έχω εντυπωσιαστεί γτ πλέον πάει πολύ γρήγορα το ιντερνετ και πληρώνω πολύ λιγότερα από ότι όταν ήμουν οτε με απλή σύνδεση 24 .

Πόσο πληρώνεις αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ακούστε το δράμα μου έχω forthnet 2 χρόνια είχα τέλεια ταχύτητα επειδή τυχαίνει να είμαι κοντά στο Dslam 800 μέτρα περίπου μια μέρα το ρουτερ πού είχα χάλασε Thomson και από τότε εδώ και 2 μήνες περίπου είναι χάλια η γραμμή εκεί που κλειδωνα 21640 τώρα κλειδώνω 14500 πήρα τηλέφωνο στη forthnet έστειλαν 2 φορές τεχνικό 1 φορά τεχνικό του ΟΤΕ αλλά τίποτα τα ειδια πάλι άλλαξα πρίζα έφερα ηλεκτρολόγο άλλαξα καλώδια τηλεφώνου καινούργια splitter ρουτερ τα πάντα τα ίδια το πρωί κλειδώνει με 21000kbps στις 3 το μεσημέρι πάντα αποσύνδεση και κλείδωμα στα 14000kbps και μετά βραδάκι ανεβαίνει το Sn noise margin στο από 6 στα 16 18 μόλις κανω. Επανεκκίνηση το ρουτερ πάει στα 21000kbps αυτό μόνο. Πρωί και βραδάκι μεσημέρι μένει 14000kbps και επανεκκίνηση να κάνεις έτσι μένει 14000kbps αυτό το κάνει με οποίο ρουτερ και αν δοκίμασα. Τι να κάνω δεν ξέρω

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και πρόβλημα του οτε . αλλά καλύτερα θα ήταν να τους στείλεις ένα μήνυμα με το πρόβλημα σου στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 ώστε να σου δώσουν τις κατάλληλες οδηγίες
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα δεν έχω Facebook

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα καθως εχω νεα δεδομενα.να τα παραθεσω μηπως μπορειτε να με βοηθησετε.εχω συνδεσει το λαπτοπ μου σενα plc ανταπτορα και εχω κανονικα σημα.αν καποιος αλλος υπολογιστης συνδεθει στο σπιτι τοτε χανω το σημα.σαν να μου το "κλεβει",να τρωει την ισχυ του σηματος και να μην φτανει σε μενα.

 

δευτερον,αν συνδεσω το λαπτοπ χωρις το μετασχηματιστη αλλα μονο με την μπαταρια τοτε συνδεεται.αν βαλω το τροφοδοτικο τοτε παλι το χανει.οποτε παλι σαν να μην φτανει η ενεργεια του δικτυου για τροφοδοσια ρευματος και μετασχηματισμο σηματος ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρονια ειχαμε αυτο το προβλημμα και το ειχαμε κανη θεμα Σημερα που εχουνε αυξηση τον χρονο ομιλιας προς κινητα και αφου εχουνε περαση 5 χρονια απο τοτε τροπος μετρησης του χρονου ομιλιας προς κινητα βρεθηκε ??? καποια ANDROID συσκευη οπως αυτη εδω Panasonic KX-PRX150FXB ANDROID SMARTPHONE θα μπωρουσε να κανη αυτην την μετρηση ?
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Μου ηλθε ενα μηνυμα στο κινητο,που εγραφε τα εξης.

ενςργοππιειστε το ΟΤΕ secure στο ote.gr/secure/help χρησιμοποιωντας το κλειδι,:και βαζει ενα αλφαριθμητικο 20 στοιχειων κωδικο.

Ξερει κανεις τι ειναι αυτο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ζόρι τραβάω και εγώ που έβαλα το hol double play lite το οποίο εχη 200 λεπτά

προς σταθερά και από 20 λεπτά προς κινητά και 20 προς διεθνή πως θα μπορούσα να τα ελέγχω γιατί από την hol μου είπανε ότι η υπηρεσία έπαψε να υπαρχή ,αν είναι

δυνατόν όλοι προσθέτουν υπηρεσίες στην hol αφερουν :X :mad:

 

τα 20 λεπτά κινητά είναι πολύ λίγο όπως και τα 200 σταθερά . Δοκίμασε να αλλάξεις πρόγραμμα που να σου δίνει την δυνατότητα να μιλάς ελεύθερα χωρίς να ιδρώνεις μήπως και τελειώσουν τα λεπτά . Υπάρχουν φθηνά τέτοια προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον υπαρχει το θεμα αλλα ειναι πολυ παλιο, θα ηθελα να το ξανα ανοιξω

 

Τι τιμες εχουν στο εξωτερικο για το adsl ?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Έχω wind σταθερό και πληρώνω 40 ευρώ το μήνα μεταξύ άλλων (αστικά, υπεραστικά, Ίντερνετ,κινητά ) μου δίνει απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά στις ΗΠΑ.
Link to comment
Share on other sites

τα 20 λεπτά κινητά είναι πολύ λίγο όπως και τα 200 σταθερά . Δοκίμασε να αλλάξεις πρόγραμμα που να σου δίνει την δυνατότητα να μιλάς ελεύθερα χωρίς να ιδρώνεις μήπως και τελειώσουν τα λεπτά . Υπάρχουν φθηνά τέτοια προγράμματα

 

ΑΚΥΡΗ η απαντηση σου φιλε μου αυτη η ερωτηση ητανε πριν 5 χρονια !!!!!!!!!

Η συζητηση ανοιξε παλι μονο για τον τροπο υπολογισμου ( μετρηση ) των δωρεαν λεπτων απο σταθερο προς κινητα !!!!!!!

Edited by powerser
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Antivirus, γονικός έλεγχος κλπ για 2 μήνες δωρεάν. Πέρα από τους 2 μήνες αν θες να το έχεις χρεώνεται. Δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις μέχρι σε τρία PC.
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια πάλι τους έστειλα email αλλά τίποτα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εδώ και κανά δίμηνο ταλαιπωρούμε με τον ΟΤΕ και είπα να το μοιραστώ και μαζί σας μέσω του forum σας διότι είμαι σε απόγνωση...

Έκανα αίτηση για νέα γραμμή τηλεφώνου στον ΟΤΕ και στο εντωμεταξύ πήγα και σε κατάστημα ΟΤΕ να κάνω αίτηση να πληρώνεται ο λογαριασμός μέσω της πιστωτικής μου κάρτας.

Στο κατάστημα μου είπαν ότι λογικά ο πρώτος λογαριασμός δεν θα χρεωθεί στην πιστωτική κάρτα οπότε καλό θα ήταν είτε να περιμένω να λήξει για να δω τι θα γίνει είτε να προχωρήσω σε πληρωμή.

Με την έκδοση λοιπόν του πρώτου λογαριασμού μου (149€) προχώρησα απευθείας σε πληρωμή διότι δεν ήθελα να ρισκάρω να λήξει και να πρέπει να τρέχω μετά να τον πληρώσω σε κάποιο κατάστημα ή να μου το κόψουν.

Με την λήξη του όμως 3 μέρες μετά είδα ότι χρεώθηκε και η κάρτα μου άλλα 149€.

Πήρα απευθείας την eurobank και μου είπαν πως δεν έχει να κάνει με εκείνους το θέμα και ότι πρέπει να το λύσω με τον ΟΤΕ.

Παίρνω τον ΟΤΕ και μου λένε ότι εκείνοι δεν επιστρέφουν χρήματα, δεν κοιτάνε τις πληρωμές τους (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ) και ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αμφισβήτηση συναλλαγής μέσω τραπέζης (το μπαλάκι στην τράπεζα...).

Ξαναπαίρνω την τράπεζα και μου ξαναλένε πως η εντολή φεύγει από τον ΟΤΕ.

Ξαναπαίρνω τον ΟΤΕ και συνεχίζουν να μου λένε τα ίδια....

6 φορές έγινε αυτό... Με έκαναν μπαλάκι ο ένας στον άλλο 6 φορές...

Άκρη δεν βγήκε καμία..

Προχώρησα σε γραπτά παράπονα και στους μεν και στους δε.

Ο ΟΤΕ με κάλεσε και μου είπε πως δεν θα τα χάσω τα χρήματα μου, πράγμα το οποίο το γνωρίζω, και ότι θα μου τα πιστώσουν, οπότε κάθε επόμενος λογαριασμός θα βγαίνει αρνητικός μέχρι να μηδενίσει.....Το πάγιο μου είναι γύρω στα 27€ οπότε σε κανά 6μηνο θα έχει μηδενίσει.

Εγώ όμως εξακολουθώ να ζητάω τα χρήματα μου πίσω διότι δεν έχω επιπλέον 149€ να πληρώσω την πιστωτική.

Η απάντηση ήταν ότι μόνο αυτό μπορούν να κάνουν. Να κόψω δηλαδή το λαιμό μου και να βρω αυτά τα 149€ για να πληρώσω την κάρτα.

Η δε τράπεζα προσπάθησε δε λέω. Μου έστειλαν γραπττή απιστολή και μου είπαν ότι έχω 2 επιλογές. Η μία είναι να περιμένω να μηδενίσει και η άλλη να πάω σε κατάστημα να πάρω τα χρήματα μου.

Φυσικά πήγα σε κατάστημα και τα ζήτησα πίσω! Το αποτέλεσμα??? Με είχαν 1 ώρα εκεί και έψαχναν να βρουν πως να κόψουν πιστωτικό.

Έκαναν 3 τηλεφωνα να βρουν τον τρόπο και στο τέλος μου είπαν ότι δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να κόψουν πιστωτικό.... δεν τους άφηνε το σύστημα.....!!!!!

Και τους λέω και εγώ τι να κάνω????????? Χρωστάω αυτή την στιγμή 149€, δεν έχω παραπάνω λεφτά να πληρώσω τα έξτρα 149€ που με το έτσι θέλω μου πήρε ο ανοργάνωτος ΟΤΕ και θα χρεωθώ και τους τόκους.....

Ε λοιπόν σήμερα 16 Ιουνίου, είμαι χρεωμένη με 149€ που δεν έχω να δώσω διότι δυστυχώς ίσα ίσα βγαίνει ο μήνας μου, χρεώθηκα ήδη και σχεδόν 5€ σε τόκους και συνεχίζουμε......

Ο ΟΤΕ δεν μπορεί να βγάλει από το ταμείο του χρήματα!!!!!!

Προχώρησα λοιπόν με τον συνήγορο και ο Θεός βοηθός.

Κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο από τον περίφημο ΟΤΕ. Συγχαρητήρια για την καταπληκτική εξυπηρέτηση πελατών...

Α! Και εννοείται πως η σύνδεση μου είναι για τα πανηγύρια.... Έχω δηλώσει βλάβη 5 φορές και ακόμα περιμένω τηλέφωνο να μου κλείσουν ραντεβού....

Αν ήξερα την ταλαιπωρία που θα πέρναγα, την κοροϊδία και το πόσο χάλια κάλυψη έχουν όχι ΟΤΕ-ΠΟΤΕ!!!!

Μην μπω και στην διαδικασία να αναφερθώ και σε ψυχική οδύνη.........

Βασιλική

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια πάλι τους έστειλα email αλλά τίποτα

 

στείλε καλύτερα το πρόβλημα σου στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 από το fb ενός γνωστού σου .

Link to comment
Share on other sites

προχώρα τρένο σε καταγγελία είτε με συνήγορο του πολίτη είτε με ινστιτούτο καταναλωτών στο απαράδεκτο ΟΤΕ, δεν βάζουν μυαλό αυτοί έχω ξανακούσει και για 2πλοχρεώσεις κ.α. αυτό που με ενοχλεί βέβαια περισσότερο είναι η αδιαφορία που δείχνουν να σε εξυπηρετήσουν, έχουν την νοοτροπία του δημόσιου υπάλληλου και ξεχνάνε ότι είναι ιδιωτική Γερμανική εταιρία
Link to comment
Share on other sites

στείλε καλύτερα το πρόβλημα σου στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 από το fb ενός γνωστού σου .

Εποκοινωνησα τελικά μέχρι και κάρτα δικτύου άλλαξαν στο dslam μου ειπαν πάλι τα ίδια τους είπα και είπαν θα το ξαναδούμε.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι χρονια συνδρομητης forthnet και αποφασισα να αλλαξω παροχο.Με ενδιεφερε παρα πολυ να βαλω vdsl αλλα στη περιοχη μου (νεα ερυθραια) εχει μονο η wind και το σκεφτομαι

Τα στατιστικα της γραμμης μου

Uptime: 0 days, 0:02:06

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.264 / 14.272

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 14.008

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,64 / 47,30

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 11,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

 

και εχω της εξης προσφορες

 

cyta 24αρι αστικα-υπεραστικα - 3 ωρες κινητα 17 ευρω το μηνα

wind vdsl που θα πιανει καπου στα 35 -αστικα υπεραστικα-5 ωρες για κινητα- 30 ευρω το μηνα

οτε 24αρια αστικα υπεραστικα καποιες ωρες +κινητα και το full pack 35 ευρω το μηνα

αυτες τις προσφορες σκεφτομαι

ο μονος τροπος για να παραμεινω στη forthnet ειναι να μου δωσουν το ταμλπετ και να μειωσουν το παγιο

Εντωμεταξυ πηρα το 13831 της forthnet(οπως μου ειπαν εδω απ το support) της ειπα πως θελω να φυγω μου ζητησαν τη ταυτοτητα του πατερα μου κτλ αλλα δυστυχως δε την ειχα μαζι μου και μου ειπαν θα με καλεσουν για καλυτερη προσφορα.Δε με πηραν και τους ξαναπαιρνω να τους δωσω τη ταυτοτητα και η υπαλληλος μου ειπε δε μπορει να γινει απενεργοποιηση και πως πρεπει αλλη εταιρια να ζητησει αλλαγη.Πραγμα που δεν εχει λογικη γιατι αν καποιος δε θελει σταθερο τι κανει?Επειδη επρεπε να φυγω εληξα τη συζητηση εκει και εχω σκοπο να τος καλεσω παλι απο βδομαδα

Καμια γνωμη?Σορρυ που πριζω αλλα δε γνωριζω και πολλα με αυτα τα θεματα.Η διαφορα στο ping ειναι μεγαλη?Πχ εγω εχω συνηθως καπου στο 63 ποσο μπορει να μου παει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ζήτα να σου ρίξουν το snr για να έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες αν και από ταχύτητα είσαι μια χαρά . όσο για τα ping η forthnet έχει χαμηλά ping που όσο πιο χαμηλά είναι τόσο το καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και κάπου αλλού ως υφιστάμενος πελάτης σε μια εταιρεία μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές . Καλύτερα όμως να μην μιλάς στο τηλέφωνο . Στείλε ένα γραπτό μήνυμα με αυτό που θέλεις ή απαιτείς στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 και ή θα σου απαντήσουν ή θα σε πάρουν τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι μια υπηρεσία που να λειτουργεί μέσω ίντερνετ και να καλώ πολύ φθηνά από το κινητό μου σε σταθερά Ελλάδας.

Το Skype δεν με ικανοποίησε καθόλου από την ποιότητα ομιλίας τους τελευταίους 4 μήνες που το χρησιμοποιούσα φορτώνοντας μονάδες.

Τι εναλλακτικές υπαρχουν;

Ευχαριστώ πολυ.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικοί και δεν τους νοιάζει τίποτα! Ούτε που θα βρω τα λεφτά να πληρώσω την κάρτα που έχει ήδη επιβαρυνθεί με τόκους ούτε να μου φτιάξουν το πρόβλημα με το ίντερνετ.....

Όσο για την καταγγελία στον συνήγορο, έχει ήδη γίνει!!!!

Με τους ξεφτιλισμένους!!!!! Να τα παίρνουν ξέρουν, να βγάζουν όμως λεφτά από το ταμείο τους δεν ξέρουν..... ΓΕΛΟΙΟΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...