Jump to content

Η γνώμη σας για το Φοίβο


sofikat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πάντως μία "βρώμα" που άκουσα ειναι για ένα πρόγραμμα που έχει βάζει κάποιες λέξεις που θέλει να έχει το τραγούδι και αυτό βγάζει κάποιες προτάσεις. μετά αυτός κάτι αλλάζει και είναι έτοιμο το τραγούδι. επίσης έχει λίστες με τραγούδια μικρών χωρών της ανατολής ... μην αναφερθώ τα ονόματα των χωρών. Παίρνει -μεταφράζει - et voila!
Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγο... όταν λέω "αγοράζω" δεν το εννοώ με τον παραδοσιακό τρόπο... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις... :p Πάντως εγώ ακούω κάποια από τα "σκουπίδια" του. Αλλά και πάλι ρε συ, συγνώμη κιόλας, για να πουλάει τόσο και να κάνει συνέχεια χρυσούς και πλατινένιους κάτι του βρίσει ο κόσμος. Δεν μπορεί τόσα εκατομμύρια ανθρώπων να τρώνε κουτόχορτο. Λογικό δεν είναι;

 

:confused:

 

πανω σ'αυτο πιστευω οτι συνηθως αυτα τα αναλαφρα,χαρουμενα,χορευτικα κ με ευκολους στιχους τραγουδια οπως του φοιβου μας ειναι πολυ..να το πω πιασαρικα κ γι'αυτο ακουγονται κ ειναι τοσο δημοφιλη.παραδεχομαι οτι κι εγω πολλες φορες "τη βρισκω" με τετοια χαζολαικοποπ :p ασματα(οχι του συγκεκριμενου συνθετη).πιστευω οτι χρειαζονται για να...ξεδωσεις!ομως προσωπικα δεν θα τα αγοραζα ποτε ,απλα επειδη δν θα ηθελα να ξοδεψω τα λεφτα μου γι'αυτα.κ το οτι τα ακουει ο κοσμος δεν σημαινει οτι ειναι ποιοτικα(σημαινει μαλλον το αντιθετο ετσι οπως καταντησαμε:p ).

τελος δεν πιστευω πως ολοι οσοι ακουνε φανατικα φοιβο τρωνε κουτοχορτο.απλα πιστευω πως δεν ψαχνουν "εις βαθος" τη μουσικη κ τους ενδιαφερει περισσοτερο ο ρυθμος κ η διασκεδαση παρα να κατσουν να ασχοληθουν με την ποιοτητα,τους στιχους,κλπ.δεν ειναι κακο αυτο,ειναι θεμα γουστου.γιατι μη μου πει κανεις οτι τα τραγουδια του ειναι ποιοτικα:X !σκουπιδια η οχι(για μενα ναι) δεν ειναι παρα ελαφρα λαικοποπ τραγουδακια(συνηθως αντιγραφες αν κ αυτο ειναι το λιγοτερο)με ευκολους κ κατα τη γνωμη μου γελοιους στιχους.ειναι ωραιο να τα ακους αν περνας φαση μεγαλης καψουρας η αν θες να διασκεδασεις,χορεψεις,μερακλωσεις κλπ.

 

τωρα ως προς το ζητημα της αντιπαθειας μου για αυτον,αυτο ειναι αλλο θεμα.δεν εχει σχεση μονο με την "ποιοτητα" του

Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγο... όταν λέω "αγοράζω" δεν το εννοώ με τον παραδοσιακό τρόπο... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις... :p

:confused:

 

ναι σε καταλαβαινω:p

η πειρατεια σκοτωνει την ηδη σκοτωμενη μουσικη...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη Κοκκινου και το Φοιβο

 

Αυτα που εχω μαθει ειναι τελειως παρασκηνιακα. Αν αληθευουν μιλαμε για τρελη αλλαγη σκηνικου

 

 

Φοιβος ειναι δυσαρεστημενος με Ελλη και Δεσποινα. ΚΑι αυτες το ιδιο.

Κραταει μονο Πετρελη, Λυτρα (τι ανωμαλος θεε μου με την αταλαντη) και.....

 

 

Την Γαρμπη που φημες την θελουν να εχει ηδη υπογραψει και να μη το λεει σε κανεναν

 

Για να δουμε

:X
Link to comment
Share on other sites

πάντως μία "βρώμα" που άκουσα ειναι για ένα πρόγραμμα που έχει βάζει κάποιες λέξεις που θέλει να έχει το τραγούδι και αυτό βγάζει κάποιες προτάσεις. μετά αυτός κάτι αλλάζει και είναι έτοιμο το τραγούδι. επίσης έχει λίστες με τραγούδια μικρών χωρών της ανατολής ... μην αναφερθώ τα ονόματα των χωρών. Παίρνει -μεταφράζει - et voila!

 

Τι πρόγραμμα;Εδώ ο άνθρωπος αντιγράφει κανονικά, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος μουσικός για να το καταλάβει.Ας είναι καλά όλοι αυτοί οι μεγάλοι συνθέτες και στιχουργοί που πέρασαν πρίν από αυτόν...:X

Link to comment
Share on other sites

Tin apopsi mou dn xreiazetai na tin pw... apla mia erwtisi..

 

Osoi akoute ta tragoudia pou vgazei, se poso kairo ta varieste?? Giati egw dn exw varethei akoma tragoudia opws to Nothing Else Matters.. Fear Of The Dark, Afraid to Shoot Strangers.. klp. Sygnwmi pou anaferw tous ymnous se ayto to thread

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Tin apopsi mou dn xreiazetai na tin pw... apla mia erwtisi..

 

Osoi akoute ta tragoudia pou vgazei, se poso kairo ta varieste?? Giati egw dn exw varethei akoma tragoudia opws to Nothing Else Matters.. Fear Of The Dark, Afraid to Shoot Strangers.. klp. Sygnwmi pou anaferw tous ymnous se ayto to thread

 

τα εχω βαρεθει τα πιο πολλα ομως οχι ολα!:)

το fear of the dark ειναι καλο:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόγραμμα;Εδώ ο άνθρωπος αντιγράφει κανονικά, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος μουσικός για να το καταλάβει.Ας είναι καλά όλοι αυτοί οι μεγάλοι συνθέτες και στιχουργοί που πέρασαν πρίν από αυτόν...:X

 

+1 k apo mena!!!!pesta xrysostomeeeeeeeeeeeeeeeeee:mad: :D

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...τι ισοπέδωση είναι αυτή;Δηλαδή θα πρέπει τον Φοίβο να τον συγκρίνουμε με αυτούς που έγραψαν το Nothing else matters ή το fear of the dark;Δεν σας καταλαβαίνω ώρες ώρες.Αντίστοιχοι "Φοίβοι" δεν υπάρχουν στο εξωτερικό;Όλοι είναι επιπέδου και μόνο στην Ελλάδα έχουμε τους τελευταίους;

Την γνώμη μου για τον Φοίβο την έχω πει παλαιότερα αλλά τέτοια υποκρισία δεν την μπορώ.Όταν ακούμε χαζοτράγουδα με αγγλικό στίχο τα προσκυνάμε,όταν όμως είναι του Φοίβου τον βρίζουμε λες και μας βίασε την μάνα.Και στο κάτω κάτω ο άνθρωπος ποτέ δεν βγήκε να πει ότι είναι κάποιος σπουδαίος,δεν θυμάμαι καν καμμιά συνέντευξή του.Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι,δεν κάνει καλό.

Link to comment
Share on other sites

ενοχλήθηκα που διάβασα οτι θα αφήσει βανδή και κοκκίνου, ειδικά την βανδή!

τί να πω; τα λόγια είανι περιττάααααααααα για εκείνους που χωρίζουνε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...τι ισοπέδωση είναι αυτή;Δηλαδή θα πρέπει τον Φοίβο να τον συγκρίνουμε με αυτούς που έγραψαν το Nothing else matters ή το fear of the dark;Δεν σας καταλαβαίνω ώρες ώρες.Αντίστοιχοι "Φοίβοι" δεν υπάρχουν στο εξωτερικό;Όλοι είναι επιπέδου και μόνο στην Ελλάδα έχουμε τους τελευταίους;

Την γνώμη μου για τον Φοίβο την έχω πει παλαιότερα αλλά τέτοια υποκρισία δεν την μπορώ.Όταν ακούμε χαζοτράγουδα με αγγλικό στίχο τα προσκυνάμε,όταν όμως είναι του Φοίβου τον βρίζουμε λες και μας βίασε την μάνα.Και στο κάτω κάτω ο άνθρωπος ποτέ δεν βγήκε να πει ότι είναι κάποιος σπουδαίος,δεν θυμάμαι καν καμμιά συνέντευξή του.Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι,δεν κάνει καλό.

Α ρε Βασίλη... Είπα να πω 2 κουβέντες και τελικά διαβάζοντας το post σου, δεν χρειάστηκε. Τα είπες όλα όσα ήθελα να πω. :)


Link to comment
Share on other sites

Πω πω...

Δηλαδή δεν θα ξανακούσουμε άλλη διαταγή προς το μωρό της Κοκκίνου;; Θα αναγκαστούμε να αρκεστούμε στα "Mωρό μου, sorry", "Μωρό μου, σκάσε" και "Μωρό μου, bye"??

 

Τι καταστροφή είναι αυτή;;

 

Η ελληνική μουσική μπουζουκλεροσκηνή θα κηρύξει την ημέρα αργία. :cry: :cry:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Παντως η κοκκινου απατη θα παει τωρα!!!:p

Τη βανδη που το ξερουμε οτι θα την αφησει???????:confused:

Δε νομιζω να ισχυει αυτο....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ενοχλήθηκα που διάβασα οτι θα αφήσει βανδή και κοκκίνου, ειδικά την βανδή!

τί να πω; τα λόγια είανι περιττάααααααααα για εκείνους που χωρίζουνε!

 

Οσον αφορα τη Κοκκινου και το Φοιβο

 

Αυτα που εχω μαθει ειναι τελειως παρασκηνιακα. Αν αληθευουν μιλαμε για τρελη αλλαγη σκηνικου

 

 

Φοιβος ειναι δυσαρεστημενος με Ελλη και Δεσποινα. ΚΑι αυτες το ιδιο.

Κραταει μονο Πετρελη, Λυτρα (τι ανωμαλος θεε μου με την αταλαντη) και.....

 

 

Την Γαρμπη που φημες την θελουν να εχει ηδη υπογραψει και να μη το λεει σε κανεναν

 

Για να δουμε

 

 

 

 

Παντως η κοκκινου απατη θα παει τωρα!!!

 

Τη βανδη που το ξερουμε οτι θα την αφησει???????

 

Δε νομιζω να ισχυει αυτο....

 

 

Τελικά η σημερινή κοινωνία ταλανίζεται από σοβαρότατα προβλήματα...:X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η σημερινή κοινωνία ταλανίζεται από σοβαρότατα προβλήματα...:X

Αν δεν σε ενδιεφεραν δεν θα τα διαβαζες...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιεφεραν δεν θα τα διαβαζες...:rolleyes:

 

Με ενδιαφέρουν, γιαυτό και τα διαβάζω.

Το θέμα είναι ποια λύση να βρούμε....

 

Μετά από σκέψεις χρόνων κατέληξα στη μία και μοναδική λύση:

Format GREECE:>

Comfirm Y/N??? Y

Are you sure Y/N??? Y

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...Παλιοτερα εβγαζε καλυτερα κομματια, παρολα αυτα ειναι στο star system και της μαπες μεσω προοθησης μπορει να τις κανει επιτυχιες......

....Ειναι οτι ηταν ο Καρβελας το '90....

Καποια στιγμη θα τον βαρεθουν τελειως και καποιος νεος θα βγει, με μικροτερο συμβολαιο και με νεο στιλ....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τις 4 σελίδες, λοιπόν όσο και να το θέλουν κάποιοι ο Φοίβος ΔEN EINAI ΣΥΝΘΈΤΗΣ. Δεν γράφει κάτι που να θέλει τόση σκέψη, δεν έχει κιθάρα η ένα σόλο, δεν έχει ντραμς και αλλαγές, έχει έτοιμες λούπες που απλά παίζουν. Όσο για τον στίχο δεν υπάρχουν σχόλια.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τις 4 σελίδες, λοιπόν όσο και να το θέλουν κάποιοι ο Φοίβος ΔEN EINAI ΣΥΝΘΈΤΗΣ. Δεν γράφει κάτι που να θέλει τόση σκέψη, δεν έχει κιθάρα η ένα σόλο, δεν έχει ντραμς και αλλαγές, έχει έτοιμες λούπες που απλά παίζουν. Όσο για τον στίχο δεν υπάρχουν σχόλια.

 

Ο Φοίβος συνθέτει μουσική.Επομένως είναι συνθέτης.

Τα παραπάνω είναι αδύνατον να αμφισβητηθούν. Εδώ συζητούμε το αν είναι καλός ή κακός σε αυτό που κάνει.

 

Αν η μουσική που δημιουργεί δε θέλει και τόση σκέψη,για ποιον λόγο ελάχιστοι Έλληνες συνθέτες είναι τόσο επιτυχημένοι όσο εκείνος;

Link to comment
Share on other sites

Ο Φοίβος συνθέτει μουσική.Επομένως είναι συνθέτης.

Τα παραπάνω είναι αδύνατον να αμφισβητηθούν.

Διαβασε ξανα το ποστ του Toxicity. Αυτο που λεει ειναι οτι ουσιαστικα απο pc και ετοιμους "ηχους" γινονται τα τραγουδια κι οχι απο "εμπνευση" ή συνθεση. Αν κρινω απο τα μουσικα γουστα που καταλαβαινω οτι πρεπει να εχει ο Toxicity ειναι λογικο να μεταφραζει αλλιως την λεξη "συνθετης".;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε ξανα το ποστ του Toxicity. Αυτο που λεει ειναι οτι ουσιαστικα απο pc και ετοιμους "ηχους" γινονται τα τραγουδια κι οχι απο "εμπνευση" ή συνθεση. Αν κρινω απο τα μουσικα γουστα που καταλαβαινω οτι πρεπει να εχει ο Toxicity ειναι λογικο να μεταφραζει αλλιως την λεξη "συνθετης".;)

 

Ακόμα κι αυτοί οι «έτοιμοι» ήχοι πρέπει να συνδυαστούν,να συνθεθούν ώστε να δημιουργηθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αυτοί οι «έτοιμοι» ήχοι πρέπει να συνδυαστούν,να συνθεθούν ώστε να δημιουργηθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μια φιλη μου ειχε ενα προγραμμα με διαφορους τετοιους ετοιμους ηχους και λουπες για ραπ κομματια(το συγκεκριμενο προγραμμα). Σε πληροφορω οτι κατσαμε για πλακα κανα 10λεπτο και συνδυαζαμε ηχους και το αποτελεσμα ηταν καλυτερο ηχητικα απο πολλα γνωστα κομματια του 50cent.;) Αφου μετανιωναμε που δεν το κρατησαμε μετα.:(

Αυτο που θελω να πω ειναι μην υπερεκτιματε διαφορα πραγματα. Και για να σε προλαβω στην ερωτηση "αν ηταν τοσο απλο θα το εκαναν ολοι", υπαρχουν μουσικοι που θελουν να φτιαχνουν ποιοτικη μουσικη...:p Αλλωστε το σουξε του Φοιβου ειναι στο θεμα στιχος, εχει ειναι το "πιασιαρικο" της υποθεσης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Σοφί με κατάλαβε. Όταν λέμε συνθέτης εννοούμε να έχει κάτσει ώρες πάνω από την κιθάρα (η όποιοδηποτε άλλο όργανο παίζει) ώστε να τελειοποιήσει ένα ριφάκι, όχι να διαγράφει ένα ήχο που δεν του αρέσει και να σέρνει με το ποντίκι του έναν άλλο. Αυτό δε θέλει τέχνη, καλό υπολογιστή θέλει. Χύμα να τα πετάξεις μέσα, θα βγει τραγούδι. Τελικά όντως πρέπει να είναι ό ορισμός του σύνθετη ο Φοίβος, αλλά σε καμιά περίπτωση του δημιουργού.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...