Jump to content

Τα πιο αποτυχημένα Sequels


sofikat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έμένα μου άρεσε το βασικό ένστικτο 2 (μη βαράτε)

 

Ανυπομονώ να δώ το καινούριο Die Hard, ελπίζω να μην με απογοητεύσει.

:yahoo:

Ας ελπισουμε, μεχρι στιγμης καλα το πηγαινουν...;) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και οι "Πειρατες της Καραιβικης" το πρωτο ηταν πολυ καλο, το δευτερο νομιζω οτι εχανε πολυ...:confused:

 

Eφοσον υπαρχει Τζονι που δινει ρεστα, το χασιμο ειναι μηδαμινο :p

 

Ring 2 (δεν ήταν ΤΟΣΟ κακό, όσο ανούσιο και ενευριστικό)

Charlie's Angels 2: Full Throttle (girls just wanna have fun στα χειρότερά του)

Bridget Jones' Diary: The Edge of Reason (όχι ότι το πρώτο ήταν το LOTR αλλά το 2 ήταν...για κλάματα)

Αmerican Pie(s) - Από το 3 και μετά (απλά ηλίθια)

Ocean's Twelve (η ακατάπαυστη πάρλα σε όλο της το μεγαλείο)

Batman Begins (Boring... :yawn:)

Spiderman 2 (γιατί όλοι αυτοί οι ψυχολογικοί προβληματισμοί;;;;; )

 

 

Συμφωνω απολυτα για το Ring 2 (ενδεικτικο οτι στο πρωτο ειχα φοβηθει αρκετα, ενω στο δευτερο με ειχε πιασει νευρικο γελιο :lol: ), για τα Αmerican Pies μετα το 3 και για το Ocean's 12 (υπνος βαρυς κι ασηκωτος...ο μονος που εσωζε την κατασταση ηταν ο Cassel).

 

Τωρα για τα υπολοιπα...

 

Charlie's Angels 2 : Full Throttle

Προσωπικα το βρηκα εξισου διασκεδαστικο με το πρωτο και τα βαζω στην ιδια μοιρα. Το μονο στοιχειο που ηταν μειον ηταν η απουσια του Murray.

 

Spiderman 2

Ανωτερο αρκετα απο το πρωτο. Αναμενω αγωνιωδως το 3ο :cool:

 

Bridget Jones's Diary 2

H αντρικη οπτικη ισως το βρισκει δικαιολογημενα κατωτερο απο αποψη πλοκης. Η δικη μου οπτικη το βρισκει κατωτερο απ’το πρωτο μεν, αλλα εφοσον υπαρχει Ηugh και Colin Firth στην ιδια ταινια, no harm done! :D

 

Batman Begins

Διαφωνω καθετως. Το βρηκα τελειο απο ολες τις αποψεις. Βale=Best Batman ever :respect:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Eφοσον υπαρχει Τζονι που δινει ρεστα, το χασιμο ειναι μηδαμινο :p

 

 

Batman Begins

Διαφωνω καθετως. Το βρηκα τελειο απο ολες τις αποψεις. Βale=Best Batman ever :respect:

Για τους Πειρατες θα συμφωνησω...:D

 

Το Batman Begins ειναι το μονο Batman που δεν εχω δει αλλα τον Batman τον εχω ταυτισει με τον ενα και μοναδικο Michael Keaton που επαιξε στα 2 πρωτα(Batman και Batman Returns):up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To Batman & Robin λες που κάνει την Poison Ivy

Το 4 δηλαδη οπου τον Batman τον υποδυοταν ο George Clooney. Οντως ηταν το χειροτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Speed 2:Cruise Control,η ίδια η Σάντρα Μπούλοκ είχε δηλώσει πως είναι η μοναδική ταινία που μετάνιωσε που έπαιξε και πως θα ήθελε πολύ να τη σβήσει από το portfolio της.Το Speed το πρώτο δεν ήταν κανένα αριστούργημα αλλά βλεπόταν αρκετά ευχάριστα την πρώτη,τουλάχιστον,φορά
Link to comment
Share on other sites

Eφοσον υπαρχει Τζονι που δινει ρεστα, το χασιμο ειναι μηδαμινο :p

 

Spiderman 2

Ανωτερο αρκετα απο το πρωτο. Αναμενω αγωνιωδως το 3ο :cool:

 

 

Batman Begins

Διαφωνω καθετως. Το βρηκα τελειο απο ολες τις αποψεις. Βale=Best Batman ever :respect:

+κι απο μενα ο τζονι ειναι πρωτος:)

κι εγω αυτο πιστευω.το 1 δεν με ειχε ενθουσιασει και τοσο.

ωραιο ηταν αλλα σαν τον batman με τον keaton κανεις αλλος και ειδικα ο clooney που δεν μου αρεσε καθολου στον ρολο του σκοτεινου ιπποτη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς τα δύο «Airplane»; Πιστεύετε ότι το δεύτερο υστερούσε σε σχέση με το πρώτο;

Για μένα πάντως είναι δύο από τις καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών,με απίστευτες σκηνές και ανεπανάληπτες ατάκες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς τα δύο «Airplane»; Πιστεύετε ότι το δεύτερο υστερούσε σε σχέση με το πρώτο;

Για μένα πάντως είναι δύο από τις καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών,με απίστευτες σκηνές και ανεπανάληπτες ατάκες.

 

Μπα... και μένα μου άρεσαν και τα δύο ... επίσης και η τριλογία Τρελές σφαίρες - πολύ γέλιο!

Τώρα που θυμήθηκα , δεν μου άρεσε το "Beverly Hills Cop III (1994)" και το βάζω άνετα στα χειρότερα sequels - αντίθετα τα δύο πρώτα ήταν μια χαρά!:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θυμήθηκα , δεν μου άρεσε το "Beverly Hills Cop III (1994)" και το βάζω άνετα στα χειρότερα sequels - αντίθετα τα δύο πρώτα ήταν μια χαρά!:)

εδω εχεις απολυτο δικιο.

τα δυο πρωτα τα ειδα ανετα, το τριτο με κουρασε...

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που μερικά sequels είναι πραγματικά σκουπίδια, σε μερικά όπως φαίνεται και στα παραπάνω posts υπάρχουν εντελώς αντικρουόμενες απόψεις (πχ Spiderman 2).

Ο λόγος πηγάζει στο τι περιμένει ο θεατής: υπάρχουν άλλοι που περιμένουν να δουν κάτι αντίστοιχο του πρώτου, ενώ κάποιοι θα το θεωρούσαν αντιγραφή του εαυτού του. Επίσης, σε ένα θρίλερ για παράδειγμα, μεγάλο ρόλο παίζει η 'έκπληξη' που σου προκάλεσε η ανατροπή του σεναρίου (ως συνήθως). Στο sequel, δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου προκαλέσει το ίδιο συναίσθημα, οπότε το καταχωρείς στις 'πατάτες'.

Γενικά δεν συμφωνώ με τις απόψεις περί Spiderman 2 - στα υπέρ του μετράω την πλήρη συμφωνία με το προηγούμενο (και έχετε δει πολλά sequels που δεν το τηρούν αυτό) και το ότι στο κάτω κάτω, βασίζεται σε ένα κόμικ, και το κόμικ δίνει αυτή την γραμμή για τη ψυχοσύνθεση του ήρωα, σας αρέσει ή δεν σας αρέσει :) Επίσης, τα sequels του matrix ήταν διαφορετικά από το πρώτο, για αυτό αρκετοί του πρώτου δεν μπόρεσαν να μπουν στη λογική των επομένων - δεν παύουν ωστόσο να διατηρούν την πλοκή και το ενδιαφέρον που είχε και το σενάριο του πρώτου, αν και το τράβηξαν χρονικά το σενάριο στα sequels. Αναφερόμενοι σε remakes, το Batman begins ήταν καλό για περιπέτεια στο στυλ του κόμικ, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το σκοτεινό κόσμο του Batman 1 & 2 με τον Keaton. Σε όποιον άρεσε πολύ η πρώτη προσέγγιση στο θέμα, συνήθως δεν αρέσει η δεύτερη, και αντιστρόφως.

Θα μπορούσα να γράφω αρκετά ακόμα, αλλά νομίζω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω... :)

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμενοι σε remakes, το Batman begins ήταν καλό για περιπέτεια στο στυλ του κόμικ, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το σκοτεινό κόσμο του Batman 1 & 2 με τον Keaton. Σε όποιον άρεσε πολύ η πρώτη προσέγγιση στο θέμα, συνήθως δεν αρέσει η δεύτερη, και αντιστρόφως.

Θα μπορούσα να γράφω αρκετά ακόμα, αλλά νομίζω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω... :)

Καταρχην το Batman begins δεν ειναι remake, δεν εχει καμια σχεση με κανενα απο τα αλλα τεσσερα σαν ιστορια, δευτερον συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες, οτι σε όποιον άρεσε πολύ η πρώτη προσέγγιση στο θέμα, συνήθως δεν αρέσει η δεύτερη και αυτο γιατι τα πρωτα δυο Βatman ειναι απο τον Tim Burton και εχουν εντελως διαφορετικη ατμοσφαιρα σε σχεση με το Begins.
Link to comment
Share on other sites

Police Academy.....γελάσαμε με το πρώτο. άντε και με το δεύτερο.... τα υπόλοιπα 5 ήταν για πέταμε....

Βlog για τον κινηματογράφο με κριτικες, νέα και τρέιλερ. Με καθημερινή ανανεωση

We set the movies in the corner....

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω και το james bond (δε θυμαμαι πως λεγοταν) αλλα ηταν μεσα και η Μαντονα...

απλα απαραδεκτο...

ισως η χειροτερη ταινια 007 που εγινε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω και το james bond (δε θυμαμαι πως λεγοταν) αλλα ηταν μεσα και η Μαντονα...

απλα απαραδεκτο...

ισως η χειροτερη ταινια 007 που εγινε ποτε.

 

Στο «Die Another Day» αναφέρεσαι.

Δεν πιστεύω πως είναι η χειρότερη ταινία James Bond.Απλά ήταν μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

Στο «Die Another Day» αναφέρεσαι.

Δεν πιστεύω πως είναι η χειρότερη ταινία James Bond.Απλά ήταν μέτρια.

ναι, σε αυτο!

δε μου αρεσε καθολου, πολυ "τραβηγμενο" σεναριο και υπερβολικη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απο τα sequel του ΜI δεν ηταν καλό. Και τα δύο για τα μπάζα ήταν. Καμμία σχέση με τη σειρά.
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κανένα απο τα sequel του ΜI δεν ηταν καλό. Και τα δύο για τα μπάζα ήταν. Καμμία σχέση με τη σειρά.

 

Διαφωνώ με αυτή την άποψη.:O

Κάθε sequel του MI ήταν καλό.

Αρκεί κάποιος να σκεφτεί πως και το κάθε ένα, είναι δημιούργημα διαφορετικών (και ξεχωριστά ταλαντούχων) σκηνοθετών.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πειρατες της Καραιβικης 2... :zzz:

 

Εμένα πολύ μου άρεσε!

 

Σε αντίθεση με τα

Pocahontas 2

Mulan 2

Hercules 2

Pirates of the Caribbean 3

Twilight -και οι δύο ήταν χάλια

Harry Potter 4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...