Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας ρωτησω ρε παιδια, πεστε οτι βαλω τσιπακι,πως θα μπορεσω να αντιγραψω το παιχνιδι στο σκληρο xbox και ποσα χωρο θα μου πιασει ενα κοινο παιχνιδι στο σκληρο; :o
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι θα μπορέσεις (μην με ρωτήσεις πως όμως)

 

Θα σου πιάσει σχεδόν όλο τον χώρο στον σκληρό σου

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μεταφράσω το XBMC στα Ελληνικά

Μέχρι στιγμής:

 

1) Εχω μεταφράσει το αρχείο ”strings.xml” στα ελληνικά

2) Εχω δημιουργήσει ένα κατάλογο στο “xbmc/language/greek”

3) Εβαλα το μεταφρασμένο αρχείο “strings.xml” εκεί

 

Τώρα πρέπει να χρησιμοποιήσω κ τα προγράμματα fontbuble και fontmaker.

Οι ερωτήσεις:

 

1) Τα font που πρέπει να προσθέσω (add) διαλέξω απο το fontmaker πρέπει να είνα τα ίδια με αυτά που χρησιμοποίησα στο αρχείο “strings.xml” ?

Εάν ναι στο fontmaker ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να βρω Ελληνική γραμματοσειρα. Των windowsXP ΔΕΝ τις βλέπει (arial black italicks κλπ). Που μπορώ να βρώ γραμματοσειρές? Ακόμα και απο το http://www.in.gr κατέβασα fonts αλλα ούτε αυτά έκαναν δουλειά.

 

2) Το xpr αρχείο που θα δημιουργηθεί όταν γίνει build που πρέπει να το βάλω (οχι εκεί που ξέρω)? Στο κατάλογο skin/mediacenter/fonts ? Αλλού?

 

3) Χρειάζεται να κάνω κατι ακόμα?

 

So far this questions

 

Υ.Γ. Ψάχνω να βρώ το SDK ή το XDK (αλήθεια τα ίδια δεν είναι;) εδώ κ 2 χρόνια. Απο μαγαζιά του χώρου μέχρι κ σε ftp sites χωρίς να καταφέρω τίποτα.

1) Πόσο μέγεθος έχει;

2) Υπάρχει site που μπορώ να το βρω;

3) Ξέρω ότι είναι απαγορευμένο απο την microsoft αλλά όποιος ξέρει κάτι ας pm ή ας στείλει ενα email

 

 

Ουφφφφφφφφφφφφφφφφ

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο αγαπητο forum.Εχω και εγω ο μαυρος μια απορια:

Επειδη εχουν ακουσει πολλα τα αφτακια μου και εχουν δει πολλα τα ματακια μου,και αναφερομαι σε ορισμενα "μαγαζακια" στα οποια δεν εχω καμια εμπιστοσυνη να αφησω το xbox για να μου το chipaρουν,(καταλαβατε τι εννοω),βρηκα ενα μαγαζι το οποιο συμφωνησε να ειμαι παρων στην εγκατασταση του modchip.Το προβλημα ειναι οτι αυτος εχει να μου βαλει μονο το xecuter 2.0 και οχι το 2.3b που θελω εγω.

Και το ερωτημα ειναι το εξης:

1) Αξιζει το 2.0 σε σχεση με το 2.3b? Εχει διαφορες απο το 2.3b ως προς τις δυνατοτητες? Aναβαθμιζεται το bios του?

 

2)Εχω το crystal edition και μου εχουν κανει προταση για ενα exelixis.

 

Για να διευκολυνω,ενημερωνω οτι η χρηση του xbox θα ειναι για αρχη games(copied) και evox για ripping παιχνιδιων μεσω ftp.Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας

Ευχαριστω πολυ :o

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ;

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΞΕΝΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evagelos (20 Ιούλ. 2004 , 08:33)

 

Προσπαθώ να μεταφράσω το XBMC στα Ελληνικά

Μέχρι στιγμής:

 

1) Εχω μεταφράσει το αρχείο ”strings.xml” στα ελληνικά

2) Εχω δημιουργήσει ένα κατάλογο στο “xbmc/language/greek”

3) Εβαλα το μεταφρασμένο αρχείο “strings.xml” εκεί

 

Τώρα πρέπει να χρησιμοποιήσω κ τα προγράμματα fontbuble και fontmaker.

Οι ερωτήσεις:

 

1) Τα font που πρέπει να προσθέσω (add) διαλέξω απο το fontmaker πρέπει να είνα τα ίδια με αυτά που χρησιμοποίησα στο αρχείο “strings.xml” ?

Εάν ναι στο fontmaker ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να βρω Ελληνική γραμματοσειρα. Των windowsXP ΔΕΝ τις βλέπει (arial black italicks κλπ). Που μπορώ να βρώ γραμματοσειρές? Ακόμα και απο το http://www.in.gr κατέβασα fonts αλλα ούτε αυτά έκαναν δουλειά.

 

2) Το xpr αρχείο που θα δημιουργηθεί όταν γίνει build που πρέπει να το βάλω (οχι εκεί που ξέρω)? Στο κατάλογο skin/mediacenter/fonts ? Αλλού?

 

3) Χρειάζεται να κάνω κατι ακόμα?

 

So far this questions

 

Υ.Γ. Ψάχνω να βρώ το SDK ή το XDK (αλήθεια τα ίδια δεν είναι;) εδώ κ 2 χρόνια. Απο μαγαζιά του χώρου μέχρι κ σε ftp sites χωρίς να καταφέρω τίποτα.

1) Πόσο μέγεθος έχει;

2) Υπάρχει site που μπορώ να το βρω;

3) Ξέρω ότι είναι απαγορευμένο απο την microsoft αλλά όποιος ξέρει κάτι ας pm ή ας στείλει ενα email

 

 

Ουφφφφφφφφφφφφφφφφ

 

 

Φιλε στειλε μου email για αυτο που θελεις να μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα Tutorials γενικότερα στο δίκτυο αναφέρεται η αλλαγή του drive με αυτό του Samsung συνήθως που είναι και το καλύτερο. Σε μερικά αναφέρεται επίσης οτι μπορούμε να βάλουμε πάνω και "συμβατικά" dvd της αγοράς, και συγκεκριμένα μιλάνε για κάποιο μοντέλο της Pioneer.

Μια απλή ερώτηση!!!??

Υπάρχει, -ή τουλάχιστον μπορεί θεωρητικά να γίνει εφικτό-η "αντίστροφη" διαδικασία, δηλ. να μπορεί να βρεθεί 1 τρόπος για να "φορέσουμε" το drive του xbox πάνω στο PC? Αν μπορέσει και φορέσει το PC μας το dvd του xbox και το αναγνωρίσει σαν ξεχωριστή συσκευή, τότε σίγουρα θα απλουστεύσουν πάρα πολλά πράγματα. Γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

an deis prosextika sta forums k sta diafora tutorials to dvd drive tou xbox exei antistrofo mixanismo. Diladi diavazei apo ekso pros ta mesa to diskaki.

praktika mporeis na to deis sa siskevi sto pc sou alla den tha einai k to pio aksiopisto dvd drive pou tha exeis sto pc sou.

episis tha exeis pola provlimata me cd-rom dvd+r klp diskakia xamilis poiotitas

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Patriarxis (22 Ιούλ. 2004 , 06:23)

 

Σε διάφορα Tutorials γενικότερα στο δίκτυο αναφέρεται η αλλαγή του drive με αυτό του Samsung συνήθως που είναι και το καλύτερο. Σε μερικά αναφέρεται επίσης οτι μπορούμε να βάλουμε πάνω και "συμβατικά" dvd της αγοράς, και συγκεκριμένα μιλάνε για κάποιο μοντέλο της Pioneer.

Μια απλή ερώτηση!!!??

Υπάρχει, -ή τουλάχιστον μπορεί θεωρητικά να γίνει εφικτό-η "αντίστροφη" διαδικασία, δηλ. να μπορεί να βρεθεί 1 τρόπος για να "φορέσουμε" το drive του xbox πάνω στο PC? Αν μπορέσει και φορέσει το PC μας το dvd του xbox και το αναγνωρίσει σαν ξεχωριστή συσκευή, τότε σίγουρα θα απλουστεύσουν πάρα πολλά πράγματα. Γίνεται αυτό?

 

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evagelos (22 Ιούλ. 2004 , 11:14)

 

an deis prosextika sta forums k sta diafora tutorials to dvd drive tou xbox exei antistrofo mixanismo. Diladi diavazei apo ekso pros ta mesa to diskaki.

praktika mporeis na to deis sa siskevi sto pc sou alla den tha einai k to pio aksiopisto dvd drive pou tha exeis sto pc sou.

episis tha exeis pola provlimata me cd-rom dvd+r klp diskakia xamilis poiotitas

 

 

Ωραία,...εμάς δεν μας ενδιαφέρει να διαβάζει ή να μην διαβάζει συμβατά δισκάκια της αγοράς. Από τη στιγμή που θα το διαβάσει σαν συσκευή το PC μας, τότε ίσως βρούμε-αν υπάρχουν φυσικά-τρόποι και κατάλληλα προγράμματα στο internet για να "χακέψουμε" απευθείας το drive μέσω PC και να δουλέψουμε πιο εύκολα στην αντιγραφή των παιχνιδιών. Αντί να μπαίνουμε στη διαδικασία των αντεστραμένων καλωδίων για να μεταφέρουμε στο xbox τα αντίστοιχα προγράμματα που θα μας βοηθήσουν στην αντιγραφή των παιχνιδιών μέσω του σκληρού του xbox, να τα μεταφέρουμε απευθείας στο PC κι εκεί να τα δουλεύουμε. Δηλ, βάζουμε το παιχνίδι στο drive του xbox, το drive και το PC διαβάζουν τα αρχεία κανονικά, με κάποιο πρόγραμμα το ριπάρουμε στον σκληρό του PC και από κεί, παιρνάμε το image file σε άδειο dvd και τέλος. Κάπως έτσι το φαντάζομαι και γι'αυτό προσπαθώ να δώσω τροφή για σκέψη και ψάξιμο... :)

Link to comment
Share on other sites

tora an esi nomizeis oti einai pio eudkolo na:

1) anoiksis to xbox

2) vgaleis to dvd drive tou xbox apo to xbox

3) anoiksis to pc sou

4) sindesis to dvd drive

5) na valeis gnisio paixnidi tou xbox sto drive

6) na to antigrapsis sto skliro disko tou pc

7) na to kaneis iso me sigkekrimena programmata

8) na to grapsis se dvd-r me to nero

9) na vgaleis to dvd drive apo to pc

10) na to ksanavaleis sto xbox

11) na to koumposis to xbox

 

einai pio eukolo apo to:

1) sindesis to xbox me to pc me kalodio

2) na to traviksis meso diktiou sto pc

3) na to kaneis iso

4) na to grapsis

 

E ti na po..... :p

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος giv1999 (19 Ιούλ. 2004 , 12:36)

 

guys ξέρετε κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να "φτιάχνει" το xbox? καμιά ιδέα πόσο θα κοστίσει ένα καινούργιο mod+120 gb δίσκο+software?

 

 

 

Εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κανένα κατάστημα που να προσφέρει πλήρη pre-modded XBOX. Το πολύ πολύ να σου βάλουν κάνα τσιπάκι πριν το αγοράσεις αλλά μέχρι εκεί.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ , ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΤΟΥ 2004 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ PS 2 !

ΓΙΑ ΤΟ Χ-ΒΟΧ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ????? ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ????

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το xecuter 2.3b σε μαγαζι στην αττικη με εγκατασταση μπροστα μου σε 10 λεπτα (ειμαι πολυ ψειρας σε αυτα) με 70euro.Oποιος θελει πληροφοριες να μου πει.

*δεν κανω διαφημιση παιδια να βοηθησω θελω,απλα εμεινα πολυ ευχαριστημενος γιατι εψαχνα πολυ να βρω ενα μαγαζι με εγκατασταση επι-τοπου.*

Link to comment
Share on other sites

Χμ....70 ευρώ και το τσιπ το πήγες εσύ; Ή 70 ευρώ που περιλαμβάνουν και το κόστος του chip; Γιατί το δεύτερο συμφέρει αρκετά. BTW ήταν 2.3b Pro; (αυτό με τον εξωτερικό programmer;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος έχει πιστωτική και ΧΒΟΧ v.1,0-1,5 μπορεί πολύ εύκολα να παραγγείλει το XeniumICE από το xbox-scene (έχει link) με 50 ευρώ το πολύ και να το βάλει μόνος του, χωρίς κόλληση. Με την έκδοση 1,6 όλα τα τσιπάκια θέλουν κόλληση, αλλά με τις πιο παλιες, που υπάρχουν ακόμα (εγω αγόρασα την Πέμπτη το ΧΒΟΧ μου και ήταν ν.1,4), μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει το τσιπάκι. Απλά ανοίγεις το κουτί και το βιδώνεις στη motherboard! Σε 10' είχα τελείωσει κι εγώ που είμαι άσχετος από αυτά...
Aν δεν είσαι εκεί που είσαι, δεν είσαι πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (31 Ιούλ. 2004 , 18:22)

 

Χμ....70 ευρώ και το τσιπ το πήγες εσύ; Ή 70 ευρώ που περιλαμβάνουν και το κόστος του chip; Γιατί το δεύτερο συμφέρει αρκετά. BTW ήταν 2.3b Pro; (αυτό με τον εξωτερικό programmer;)

 

 

Einai to xecuter 2.3b lite me xwris ton exwteriko programmer alla me ta 3 diakoptakia mesa i exw apo to xbox(dikia sou epilogi) gia to live,flash,kai protect.70 euro mazi me setup.Diafimisi pou tou exw kanei...oute diko mou na itan to magazi...!!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χρεώνει περίπου 30 ευρώ την εγκατάσταση (αφού υο 2.3β lite έχει περίπου 40 ευρώ). Καθόλου άσχημα. Αρκετά καλή τιμούλα.

 

Αλλά το να βάζεις το τσιπ μόνος σου (και να χ3ζ3σαι μήπως καταστρέψεις την κονσόλα) έχει άλλη μαγεία :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

καλά, δε φοβάσαι και τόσο πολύ... Απλά βάζεις τη βάση στις τρύπες που σου λέει η φωτογραφία και βιδώνεις... Τι πιο απλό;
Aν δεν είσαι εκεί που είσαι, δεν είσαι πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεαι χαρα παιδες, noob here. Σκοπευω να τσιαπαρω το boxaki μου. Τελικα αποφασισα να παρω το XeniumICE μια και ειναι φθηνο και βαρεθηκα να περιμενω το Xecutοr 3. Απ'οτι εχω δει το installation ειναι αρκετα ευκολο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να περασω το Evox dashboard μονο με ftp, ή μπορω να το κανω install και απο cd ή το usb στικακι που εχω (btw ποσσα mg είναi?)

Απο τα καταστηματα που ειδα εδω στη Σαλλονικα, είναι ολα αθλια, περνανε κατι μαπα παναρχαια τσιπακια (Αλαντιν και κατι τετοια) 100 ε! Σκετο κωλ@πιασιμο δηλ. Αγοραζουν τσιπακια με 10-20 ε και για δουλεια 10 λεπτων ζητανε 100 ε! Αν ξερει κανεις κανα decent μαγαζι εδω Σαλλονικα, που να βαζει κανα τσιπακι της προκοπης, please ας στειλει ενα mail ή pm.

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...