Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Ναι το εχω τσιπαρει. Ολα τα προγραμματα απο evox και ολα τα λοιπα τα εχω κανει μονος μου. Δεν νομιζω να φταιει το cd οταν παω να του ξαναφορτωσω το evox (αν και το εχει μεσα υπενθυμιζω απλα οταν το ανοιγω με βγαζει στο σκατοπρασινο το παλιο.) εχω δοκιμασει και αυτο που του πρωτοβαλα οταν το τσιπαρα... Δεν βλεπω φως στο τοπιο. Θελω να δω ποια μερα θα ξυπνησει το xboxaki μου και θα ειναι οκ.!!! ααα

Δεν μπορεις να κανεις ουτε ftp ετσι? Θα σου προτεινα να κατεβασεις το Slayer's Evox Autoinstaller, περναει το evox αυτοματα μαζι με αλλα βασικα προγραμματα (μπορει επισης να κανει φορματ τον σκληρο σου). BTW οταν ανiγεις το Χβοχ σου βγαζει κανονικα το σηματακι της executer? Μπορεις ακομα να παιζεις κοπιες? Ρωταω μηπως το τσιπακι ειναι το προβλημα (να εχει φυγει απο τη θεση του η kati τετοιο και να μην φoρτoνει πια η dashboard)

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θελω να ρωτησω το εξης: αξιζει να αγορασω το καλωδιο scart advance? θα υπαρξει καποια διαφορα στον ηχο και την εικονα? (εχω 32'' tv και ενισχυτη yamaha 5.1 και 5 ηχεια)

 

εννοειτε πως θα δεις διαφορα...στην εικονα οχι και τοσο πολυ,στον ηχο ομως μπορεις να αγορασεις και μια οπτικη ινα(κατα προτιμηση γυαλιου,οχι πλαστικου,θα σου προτεινα μια monster cable(αν οντως τη θες στειλε pm να σου πω που να πας) εχει γυρω στα 80 ευρω,αν εχεις πολυ καλο ηχοσυστημα θα ακουσεις διαφορα,αλλιως παρε πλαστικη που κανει γυρω στα 20-30 ευρω)...Εννοειτε πως θα εχεις ηχο Dolby Digital 5.1 σε OΛΑ τα παιχνιδια,αρκει να ρυθμισεις την Microsoft dashboard στις Αudio ρυθμισεις να βγαζει DTS kai Dolby(αυτο εμφανιζεται στις ρυθμισεις μονο οταν συνδεσεις το advanced scart ).Μη ξεχασεις προτου αγορασεις οπτικη ινα,να δεις αν ο ενισχυτης σου εχει υποδοχη για οπτικη απο πισω!!(optical in)

 

εγω το δικο μου το εχω πανω σε 42" plasma me Monster cable component(το πηρα 140 ευρω)...πανω σε home theater me coaxial Monster Cable(30 ευρω)...Πρεπει να το δεις και να το ακουσεις για να καταλαβεις για τι ποιοτητα μιλαμε....ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια οκ. Ετρεξα απο cd to xbmc και απο κει βρηκα κ ετρεξα το evolutionx. Tωρα ειναι και παλι οκ. Ετοιμος ημουν να δοκιμασω το "avalaunch" μηπως εφταιγε κατι στο evox. Κοπιες ναι επαιζε κανονικα και ταινιες batrahian. Αν ηταν στο τσιπακι θα του το εσπαγα στο κεφαλι του μαστορα.Απλα δεν μποροyσα να τρεξω τιποτα αποσα ειχα περασει μεσω ftp. Aλλωστε δεν στην δινει αυτη την δυνατοτητα το οριτζιναλ dash. Τελος καλο ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε πως θα δεις διαφορα...στην εικονα οχι και τοσο πολυ,στον ηχο ομως μπορεις να αγορασεις και μια οπτικη ινα(κατα προτιμηση γυαλιου,οχι πλαστικου,θα σου προτεινα μια monster cable(αν οντως τη θες στειλε pm να σου πω που να πας) εχει γυρω στα 80 ευρω,αν εχεις πολυ καλο ηχοσυστημα θα ακουσεις διαφορα,αλλιως παρε πλαστικη που κανει γυρω στα 20-30 ευρω)...Εννοειτε πως θα εχεις ηχο Dolby Digital 5.1 σε OΛΑ τα παιχνιδια,αρκει να ρυθμισεις την Microsoft dashboard στις Αudio ρυθμισεις να βγαζει DTS kai Dolby(αυτο εμφανιζεται στις ρυθμισεις μονο οταν συνδεσεις το advanced scart ).Μη ξεχασεις προτου αγορασεις οπτικη ινα,να δεις αν ο ενισχυτης σου εχει υποδοχη για οπτικη απο πισω!!(optical in)

 

εγω το δικο μου το εχω πανω σε 42" plasma me Monster cable component(το πηρα 140 ευρω)...πανω σε home theater me coaxial Monster Cable(30 ευρω)...Πρεπει να το δεις και να το ακουσεις για να καταλαβεις για τι ποιοτητα μιλαμε....ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ!!!

 

μισο λιγο γιατι με μπερδεψες τωρα! αλλο ειναι η οπτικη ινα και αλλο το advance scart cable? επειδη δεν θελω να ξοδεψω πανω απο 20-30 ευρω, εσυ τι μου προτεινεις? ο ενισχυτης εχει και ομοαξονικη και οπτικη. αν παρω το advance χρειαζομαι και καλωδιο οπτικης? στα site που κοιταζω διαφορες screenshots δεν εχουν σχεδον καμμια σχεση με τα games. αυτο οφειλεται σε λογους διαφημισης ή επειδη δεν εχω το αναλογο καλωδιο?....

Link to comment
Share on other sites

μισο λιγο γιατι με μπερδεψες τωρα! αλλο ειναι η οπτικη ινα και αλλο το advance scart cable? επειδη δεν θελω να ξοδεψω πανω απο 20-30 ευρω, εσυ τι μου προτεινεις? ο ενισχυτης εχει και ομοαξονικη και οπτικη. αν παρω το advance χρειαζομαι και καλωδιο οπτικης? στα site που κοιταζω διαφορες screenshots δεν εχουν σχεδον καμμια σχεση με τα games. αυτο οφειλεται σε λογους διαφημισης ή επειδη δεν εχω το αναλογο καλωδιο?....

 

To advance scart cable εχει μια εξοδο ακομα,που βγαζει οπτικες ινες,για να απολαμβανεις 5.1 dolby digital.Αν θες τετοιο ηχο,πρεπει να αγορασεις και μια οπτικη,ναι.Αν παρεις φτηνη,θα σου παει γυρω στα 10 ευρω σε ενα οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων πιστευω οτι θα βρεις.

Τωρα για την εικονα,θα δεις μια μικρη βελτιωση,αλλα δεν θα τρελαθεις κιολας..Παιζει ρολο και η τηλεοραση σου!Τα

Link to comment
Share on other sites

μισο λιγο γιατι με μπερδεψες τωρα! αλλο ειναι η οπτικη ινα και αλλο το advance scart cable? επειδη δεν θελω να ξοδεψω πανω απο 20-30 ευρω, εσυ τι μου προτεινεις? ο ενισχυτης εχει και ομοαξονικη και οπτικη. αν παρω το advance χρειαζομαι και καλωδιο οπτικης? στα site που κοιταζω διαφορες screenshots δεν εχουν σχεδον καμμια σχεση με τα games. αυτο οφειλεται σε λογους διαφημισης ή επειδη δεν εχω το αναλογο καλωδιο?....

 

To advance scart cable εχει μια εξοδο ακομα,που βγαζει οπτικες ινες,για να απολαμβανεις 5.1 dolby digital.Αν θες τετοιο ηχο,πρεπει να αγορασεις και μια οπτικη,ναι.Αν παρεις φτηνη,θα σου παει γυρω στα 10 ευρω σε ενα οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων πιστευω οτι θα βρεις.

Τωρα για την εικονα,θα δεις μια μικρη βελτιωση,αλλα δεν θα τρελαθεις κιολας..Παιζει ρολο και η τηλεοραση σου!Τα screnshots ειναι κατευθειαν μεσα απο τη κονσολα,δεν τα παιρνουν καν απο την AV εξοδο του xbox...Τις παιρνουν μεσω ενος complex Bios,το οποιο λειτουργει παραλληλα με το κανονικο,και τραβανε τις φωτο μεσω LAN στελνοντας εντολες στις DirectX εντολες που περνανε και αποθηκευονται σε αυτο το ειδικο Bios...

Γι αυτο η ποιοτητα ειναι κορυφαια,ερχεται κατευθειαν μεσα απο τη πηγη,χωρις να κανουν capture απο καποια συσκευη TV στο PC με τις αναλογες εισοδους,του xbox σηματος,δλδ τα εκαστοτε παιχνιδια που θελουν να παρουν photo,ή να τραβηξουν video....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το advance cable από που μπορούμε να το αγοράσουμε;

 

Ευχαριστώ!

 

:) :O :w00t:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το advance cable από που μπορούμε να το αγοράσουμε;

 

Ευχαριστώ!

 

:) :O :w00t:

 

Απο το plaisio

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω h@cked BIOS στο XBOX για να καταφέρω να το συνδέσω επιτυχώς με το PC?Ολα τα υπόλυπα τα έχω κάνει μα δεν κατάφερα τίποτα.
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Τα screnshots ειναι κατευθειαν μεσα απο τη κονσολα,δεν τα παιρνουν καν απο την AV εξοδο του xbox...Τις παιρνουν μεσω ενος complex Bios,το οποιο λειτουργει παραλληλα με το κανονικο,και τραβανε τις φωτο μεσω LAN στελνοντας εντολες στις DirectX εντολες που περνανε και αποθηκευονται σε αυτο το ειδικο Bios...

Γι αυτο η ποιοτητα ειναι κορυφαια,ερχεται κατευθειαν μεσα απο τη πηγη,χωρις να κανουν capture απο καποια συσκευη TV στο PC με τις αναλογες εισοδους,του xbox σηματος,δλδ τα εκαστοτε παιχνιδια που θελουν να παρουν photo,ή να τραβηξουν video....

E kai kamia fora paizei kai ligo photoshop :whistle:

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

E kai kamia fora paizei kai ligo photoshop :whistle:

 

Σιγουρα παιζει,αλλα δε νομιζω να μπορουν να κανουν και πολλα πραγματα!!! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πια η γνώμη σας για το slayer?

 

Σκέφτομαι να το βάλω στο xbox ενός φίλου μου αντι για το σκέτο evox αλλά διάβασα στο readme file ότι αν χρησιμοποιήσουμε 1.0-1.5 bios σε v.1.6 xbox ή 1.6 bios σε 1.0-1.5 v xbox θα το καταστρέψουμε!

 

Υπάρχει κάποιος εύκολος και "σωστός" τρόπος να βρούμε την version του xbox?

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πια η γνώμη σας για το slayer?

 

Σκέφτομαι να το βάλω στο xbox ενός φίλου μου αντι για το σκέτο evox αλλά διάβασα στο readme file ότι αν χρησιμοποιήσουμε 1.0-1.5 bios σε v.1.6 xbox ή 1.6 bios σε 1.0-1.5 v xbox θα το καταστρέψουμε!

 

Υπάρχει κάποιος εύκολος και "σωστός" τρόπος να βρούμε την version του xbox?

 

το slayer ειναι απο τα καλυτερα auto installer για το xbox,τωρα για να βρεις το version του xbox πηγαινε σε αυτο το site: http://www.xbox-scene.com και θα βρεις τα παντα γυρω απο το xbox,οπως tutorials,guides,forums,documentation,news κ.ά. πολλα... Το πιο πιθανο ειναι να χρειαστει να κοιταξεις την ημερομηνια κατασκευης του xbox που αναγραφεται στο απο κατω μερος,με αμερικανικη μορφη(δηλαδη ο μηνας πρωτος για π.χ. 12-31-2004) στο site αυτο θα δεις ποιες ημερομηνιες αντιστοιχουν στην εκδοση της κονσολας σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω το site αλλά στο site τους λέει ότι ο ποιο σωστός τρόπος είναι να ανοίξεις το xbox! και όχι να δεις απο το serial...

 

Γιαυτό ρωτάω!Κρίμα είναι να χαλάσει...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω το site αλλά στο site τους λέει ότι ο ποιο σωστός τρόπος είναι να ανοίξεις το xbox! και όχι να δεις απο το serial...

 

Γιαυτό ρωτάω!Κρίμα είναι να χαλάσει...

 

Ριξε μια ματια εδω,ισως σε βοηθησει http://www.xbox-linux.org/Xbox_Versions_HOWTO

 

λιγο google πριν κανουμε post εδω,δεν βλαπτει!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω,ισως σε βοηθησει http://www.xbox-linux.org/Xbox_Versions_HOWTO

 

λιγο google πριν κανουμε post εδω,δεν βλαπτει!!! :lol:

 

 

:rolleyes:

 

Μπήκα εκεί... αλλά στην ακριβώς επόμενη διεύθυνση δηλαδή εδώ που δεν μπορώ να πω ότι βοήθησε...

 

Anyway βρήκα ότι είναι απο την κίνα v.1.1

 

Eίναι απαραίτητο να μπει το bios?

Για τσιπάκι έχει το alladin.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

To advance scart cable εχει μια εξοδο ακομα,που βγαζει οπτικες ινες,για να απολαμβανεις 5.1 dolby digital.Αν θες τετοιο ηχο,πρεπει να αγορασεις και μια οπτικη,ναι.Αν παρεις φτηνη,θα σου παει γυρω στα 10 ευρω σε ενα οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων πιστευω οτι θα βρεις.

Τωρα για την εικονα,θα δεις μια μικρη βελτιωση,αλλα δεν θα τρελαθεις κιολας..Παιζει ρολο και η τηλεοραση σου!Τα screnshots ειναι κατευθειαν μεσα απο τη κονσολα,δεν τα παιρνουν καν απο την AV εξοδο του xbox...Τις παιρνουν μεσω ενος complex Bios,το οποιο λειτουργει παραλληλα με το κανονικο,και τραβανε τις φωτο μεσω LAN στελνοντας εντολες στις DirectX εντολες που περνανε και αποθηκευονται σε αυτο το ειδικο Bios...

Γι αυτο η ποιοτητα ειναι κορυφαια,ερχεται κατευθειαν μεσα απο τη πηγη,χωρις να κανουν capture απο καποια συσκευη TV στο PC με τις αναλογες εισοδους,του xbox σηματος,δλδ τα εκαστοτε παιχνιδια που θελουν να παρουν photo,ή να τραβηξουν video....

 

 

δηλαδή πρέπει να πάρω το advance να το συνδέσω στην tv και να πάρω και ακόμα ένα καλώδιο οπτικής ίνας και να το συνδέσω στο advance και στον ενισχυτή;..... το advance από μόνο του δεν μου δίνει 5.1? θα πρέπει να συνδέσω και αυτό της οπτικής για να έχω 5.1; να πω την αλήθεια όταν βάζω στον ενισχυτή την επιλογή 5 chanels, βγαίνει ήχος και από τα 5 ηχεί μου και δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα, βασικά ήλπιζα αν υπάρχει διαφορά κυρίως στην εικόνα....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρέπει να πάρω το advance να το συνδέσω στην tv και να πάρω και ακόμα ένα καλώδιο οπτικής ίνας και να το συνδέσω στο advance και στον ενισχυτή;..... το advance από μόνο του δεν μου δίνει 5.1? θα πρέπει να συνδέσω και αυτό της οπτικής για να έχω 5.1; να πω την αλήθεια όταν βάζω στον ενισχυτή την επιλογή 5 chanels, βγαίνει ήχος και από τα 5 ηχεί μου και δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα, βασικά ήλπιζα αν υπάρχει διαφορά κυρίως στην εικόνα....

 

λοιπον,για να εχεις 5.1 ναι,πρεπει να συνδεσεις την οπτικη ινα απο το advance στον ενισχυτη...Αυτο που λες με τα 5 καναλια στον ενισχυτη,δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα stereo σημα,το οποιο το στελνει και στα 5 καναλια μαζι,ακριβως το ιδιο...Με το 5.1 δεν ειναι ετσι φυσικα,θα απολαυσεις ηχητικη ποιοτητα!!Τωρα οσων αφορα την εικονα,σου ειπα δεν θα δεις τρελες διαφορες.

Εγω απο τη μερια μου,το εχω συνδεσει με component Monster cable πανω σε μια 42" plasma,και μεσω coaxial στον ενισχυτη για 5.1 και δεν εχω κανενα προβλημα,η εικονα ειναι απιστευτη!!να δεις το Chaos Theory,να παθεις πλακα...H coaxial συνδεση ειναι καθαρα ψηφιακη δηλαδη παιρνει ψηφιακο σημα και δινει ψηφιακο,ενω η οπτικη ειναι ψηφιακο σημα->μετατροπη σε φως->φως->μετατροπη σε ψηφιακο παλι πραγμα που σημαινει γυρω στα 4db απωλειες...Δυστηχως απο οσο γνωριζω μονο το Monster component cable δινει coaxial εξοδο!Αλλα πρεπει η τηλεοραση σου να υποστηριζει component Y,Cb,Cr δηλαδη συνδεση.Τηλεορασεις με component εισοδο μονο η hitachi εβγαζε,και αυτο γινοταν παλιοτερα.Τωρα μονο οι plasma και οι projectors εχουν component εισοδο...(μπορει και μερικες οπισθιας προβολης).

Υπαρχει ομως τροπος να βγαλεις coaxial ηχο στο xbox,πρεπει ομως να εχεις γνωσεις ηλεκρονικου τεχνικου...και δυστηχως θα καταστρεψεις και την εγγυηση της κονσολας!Αυτα τα λεω επειδη μερικοι νομιζουν οτι οι οπτικες ινες ειναι καλυτερες σε ποιοτητα σε συγκριση με το "συρμα",(coaxial) οσον αφορα τον ηχο παντα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω τσιπάρει το xbox από το 2003 και τώρα που το άνοιξα είδα ότι έχουν βάλει το xelixis Basic.... οπότε, ποιός κατάτην γώμη σας είναι ο καλύτερος τρόπος αναβάθμησης έτσι ώστε :

 

1) Να μη μπουτάρω κάθε φορά που θέλω να αλλάξω παιχνίδι.

2) Να μπορώ να αναβαθήσω το δίσκο.

3) Να το μετατρέψω σε media Center... ταινίες στο σκληρό, mp3, images κ.λ.π.

 

Δεκτή κάθε πρόταση και βοήθεια πάνω σε αυτή.

 

Υ.Σ. Φυσικά παίζει η λύση να αλλάξω τελείως από την αρχή το mod Chip, εάν αυτό αξίζει. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που έχω γνωσεις ηλεκτρονικου, τι προτεινεις, να πειράξω τις εισοδους της τηλεόρασης μου?
no sig...
Link to comment
Share on other sites

NA RORISO RE PAIDIA.

EGO EXO ENAN ENISXITI 5.1 POU OMOS MONADIKI ISODO EXEI 6 RCA

POS THA ENOSO PANO TOU TO XBOX? GINETE?

 

εισαι σιγουρος οτι εχει μονο 6 RCA βυσματα απο πισω?τις οδηγιες του ενισχυτη τις διαβασες??

 

υπαρχει ενας τροπος να βαλεις coaxial(RCA) στο xbox,αυτο ομως θα καταστρεψει την εγγυηση του,καθως πρεπει να το ανοιξεις και να επεμβεις στην εξοδο που εχει απο πισω η οποια στελνει εικονα και ηχο στη τηλεοραση....

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι εχει μονο 6 RCA βυσματα απο πισω?τις οδηγιες του ενισχυτη τις διαβασες??

 

υπαρχει ενας τροπος να βαλεις coaxial(RCA) στο xbox,αυτο ομως θα καταστρεψει την εγγυηση του,καθως πρεπει να το ανοιξεις και να επεμβεις στην εξοδο που εχει απο πισω η οποια στελνει εικονα και ηχο στη τηλεοραση....

Αυτό ακριβώς με ενδιαφέρει κι εμένα.

Τπτ instructions?

Α! Και κάτι ακόμα.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ένα programmer?

Thanks!!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

NAI DISTIXOS MONO 6RCA EXEI GIA ISODO.ANYWAY DEN PEIRAZEI TO EXO ENOSEI KAI PAIZEI TORA VIRTUAL 5.1, DLD APLA KAI APTA 6 IXIA STEREOFONIKA...

PIGA KAI ROTISA KAI GIA TSIPAKI KAI MOU IPAN KLASIKA OTI EXOUN TO "KAINOURGIO" ...

MOU IPAN GIA ENA X8 AN AKOUSA KALA.

EINAI KALO AFTO? TO KSERETE? OTAN ROTISA GIA TO EXECUTER MOU EIPE OTI AFTO EINAI PALIO.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...