Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tωρα τρεμω μην κανω παλι καμια χαζη ερωτηση, αλλα το αν ειναι παραεισαγωγη θα το καταλαβω μονο "κατοπιν εορτης"?

Δηλαδη μονο αφου κανω την αναβαθμιση και διαπιστωσω οτι πηραν ποδι τα Ελληνικα?

Αλλα να μου πεις και απο πριν να το ξερω, ετσι κι αλλιως την αναβαθμιση δεν την γλυτωνω.

Για το product code καπου το ειχα δει πως γινεται.

Θα ψαξω να το βρω, να το εχω "καβατζα" για τα "βηματα" που κανω.;)

 

Και παλι σ'ευχαριστω για την ενημερωση, οποτε να μου ερθει πιο "μαλακα" το περιστατικο αν συμβει.:)

 

Εξαρταται απο που θα γινει η αγορα .

Βασικα θα το καταλαβεις ,εαν δεν εχει Ελληνικους χαρακτηρες

στα πληκτρα ,

Do not worry ομως ,εαν χρειαστεις βοηθεια ,εδω ειμαστε ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εξαρταται απο που θα γινει η αγορα .

Βασικα θα το καταλαβεις ,εαν δεν εχει Ελληνικους χαρακτηρες

στα πληκτρα ,

Do not worry ομως ,εαν χρειαστεις βοηθεια ,εδω ειμαστε ;)

 

Αχα...καταλαβα!

Η αγορα εςγινε απο Ελλαδα, οποτε "λογικα" θα εχει Ελληνικα οπως λες στο πληκτρολογιο.

Το κινητο να φανταστεις ειναι αγορασμενο απο Ελλαδα, εδω και μια εβδομαδα, κι εγω θα το εχω στα χερια μου σε 10 μερες περιπου που θα ερθει μια φιλη μου Ιταλια και θα μου το φερει...

Οποτε φαντασου πως αισθανομαι να ξερω οτι το εχω και...δεν το εχω!:O

Παντως και παλι ευχαριστω για την βοηθεια σου και την βοηθεια σας!

Ειναι το πρωτο μου communicator και ειμαι απιστευτα ενθουσιασμενος!:happy:

(Γι'αυτο και δεν εμπιστευομαι να μου το στειλουν με κανεναν αλλο τροπο!:O)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Εδώ και αρκετό καιρό φλερτάρω με το Ε90 αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει να το πάρω για κάποιους λόγους - αν και το βλέπω και λιώνω! :p - γι' αυτό και θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις μπας και το πάρω απόφαση:

 

1. Το κινητό υπάρχει πουθενά διαθέσιμο για να το δω από κοντά, έστω και σε dummie; Το 9300i δεν μου άρεσε στις φωτογραφίες αλλά μόλις το είδα το ερωτεύτηκα! :O

 

2. Το κουμπάκι στα ακουστικα HS-47 εκτός από την έναρξη/τερματισμό κλήσεων, χρησιμεύει και για τον έλεγχο του media player της συσκευής; (να κάνει δηλαδή skip στα mp3)

 

3. Η αυτονομία έχει βελτιωθεί στη συσκευή με τα τελευταία firmware; Το 9300i μου κρατάει 3-4 μέρες ανάλογα με τη χρήση. Στο Ε90 τι να περιμένω;

 

4. Ένα πράγμα που εκτιμώ στο 9300i μου είναι ότι είναι πολύ ανθεκτικό. Ακόμα και στην παραλία μπορώ να το πάρω μαζί μου χωρίς να με προβληματίσει. Εδώ πως τα παέι το Ε90;

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλους.Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στο φορουμ.Θα ήθελα να πω ότι προχτές πήρα τη συσκευή και περιττό να πω ότι είναι υπέροχη από κάθε άποψη(δεν είμαι επιχειρηματίας αλλά ιδιωτικός υπάλληλος).Το μόνο που πρέπει να κάνεισ να κατεβάσεις το nokia map loader και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες να κατυεβάσεις τους χάρτες που είναι διαθέσιμοι(και είναι αρκετοί,σχεδόν για όλο τον κόσμο δωρεάν,εχει αθηνα,θεσσαλονίκη πατρα και οδικο επαρχιακο δικτυο.by
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να 'μαι πάλι. έπειτα απο τον αύγουστο που είχα πάρει το Ε90 και το πούλησα μετά απο ένα μήνα επείδη του έκανα μία γραντζουνιά το πήρα πάλι πρίν μία εβδομάδα. δοκίμασα μνήνη 6GB MICROSD SDHC και έτρεξε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.Εχω βρεί μνήμη στο καταστημα γερμανός που δουλεύω.όπως επίσης να ενημερωσω οτι υπάρχει μεγάλη ποσότητα ΝΟΚΙΑ Ε90 (ελληνικά ALPHA COPY) στην αποθήκη μας.

 

Ευχαριστώ

Evangelos Themeliotis

 

Υποστήριξη ηλεκτρονικών υπολογιστών και υπολογιστών δικτύων.

 

Τηλ: +306948222333 email:evangelos_themeliotis@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Για το Ε90 ποιον video converter να διαλεξω?

Με μπερδευει η αναλυση της εσωτερικης οθονης...

Για παραδειγμα ο Total Video converter κανει?

Και αν ναι τι αναλυση πρεπει να διαλεξω για να παιζει το video στην εσωτερικη οθονη?

640x480 κτλ...

Εκανα μια αναζητηση στο παρων θεμα αλλα δεν προσεξα κατι.

 

Υπηρχε κι ενας αλλος converter-player για τα symbian αλλα τωρα μου διεφευγει ρε γμτ...:(

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις...

 

κάτι δεν πάει καλά και χάνονται οι χάρτες αν έχω καταλάβει καλά. το έκανες ένας φίλος εχθές και του δημιουργήθηκε πρόβλημα και ψάχνοντας το σε διάφορα forums έχουν όλοι πρόβλημα και δεν μπορούν να βρουν τι φταίει.

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεσε κανεις με το MAPLOADER 1.3 να κατεβασει νεους χαρτες για το Ε90 ?

http://europe.nokia.com/A4509291

 

Παντως το Ε90 δεν ειναι σε αυτην την λιστα

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

updated news

 

απο ότι μου είπε ο γνωστός μου με το Ε90, το πρόγραμμα το βγάζει μια εταιρία smart to go, κατέβασε το πρόγραμμα απο αυτούς και τώρα δουλεύουν μια χαρά οι χάρτες.

 

αυτά.

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος αγοράσει θήκη μεταφοράς για το Ε90. Αυτή της Νοκια ειναι αποράδεκτη.

 

ποια εννοεις εχεις κανενα link??

εγω εχω αυτη εχει μαγνητη

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=156471&asource=146171

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.nokia.co.uk/accessorieslink?s=E90Communicator

 

Nokia CP181

 

Προς το παρών χρησιμοποιω τη θηκη του 9500. Ειναι λίγο πιο μεγάλη αλλα πολύ πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

http://www.nokia.co.uk/accessorieslink?s=E90Communicator

 

Nokia CP181

 

Προς το παρών χρησιμοποιω τη θηκη του 9500. Ειναι λίγο πιο μεγάλη αλλα πολύ πιο ασφαλής.

 

ok..καταλαβα ποια λες οντως την ειχα δει απο κοντα

και δεν μ'αρεσε καθολου γι'αυτο προτιμησα την αλλη που

σου ειπα.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος αγοράσει θήκη μεταφοράς για το Ε90. Αυτή της Νοκια ειναι αποράδεκτη.

 

Εκτενές review για θήκες του Ε90 εδώ: http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/Casing_the_Nokia_E90_Communicator.php

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή, με ενοχλούσε η original, γιατί είσαι υποχρεωμένος να τη "φέρεις" συνέχεια (προφανώς δεν προτίθεται κάποιος να λύνει τη ζώνη του διαρκώς :lol: ).

 

Στη πορεία, διαπίστωσα ότι έχει το θετικό του: δεν ανησυχείς για "ελαφροχέρηδες κλεφτράκους". ;)

 

Εν κατακλείδι, θεωρώ ότι η original είναι πραγματικά καλή θήκη.

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και τα αρνητικά της, που δυστυχώς ειναι πολλά.

Ειναι πολύ στενή. Θέλεις και τα 2 χέρια να βγάλεις το τηλέφωνο. Στο επάνω μέρος το τηλέφωνο ειναι τελείως απροστάτευτο.

Δεν μπορείς να φορτίσεις το τηλέφωνο μέσα στην θηκη.

Και το σημαντικότερο,τα πλήκτρα ακουμπάνε στην οθόνη, γιατί είναι πολύ στενή.

 

Όσο για το τηλέφωνο δεν ειναι ακόμα έτοιμο για επαγγελματική χρήση. Κολαει, και θέλει restart, ειδικά όταν δέχεσαι συχνά τηλεφωνήματα και χρησιμοποιεις bluetooth.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και τα αρνητικά της, που δυστυχώς ειναι πολλά.

Ειναι πολύ στενή. Θέλεις και τα 2 χέρια να βγάλεις το τηλέφωνο. Στο επάνω μέρος το τηλέφωνο ειναι τελείως απροστάτευτο.

Δεν μπορείς να φορτίσεις το τηλέφωνο μέσα στην θηκη.

Και το σημαντικότερο,τα πλήκτρα ακουμπάνε στην οθόνη, γιατί είναι πολύ στενή.

 

Όσο για το τηλέφωνο δεν ειναι ακόμα έτοιμο για επαγγελματική χρήση. Κολαει, και θέλει restart, ειδικά όταν δέχεσαι συχνά τηλεφωνήματα και χρησιμοποιεις bluetooth.:wacko:

 

 

Μαλλον κανεις καποιο λαθος. Με bluetooth και συνεχη επικοινωνια με exchange κανενα προβλημα - ουτε ενα restart

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και τα αρνητικά της, που δυστυχώς ειναι πολλά.

Ειναι πολύ στενή. Θέλεις και τα 2 χέρια να βγάλεις το τηλέφωνο. Στο επάνω μέρος το τηλέφωνο ειναι τελείως απροστάτευτο.

Δεν μπορείς να φορτίσεις το τηλέφωνο μέσα στην θηκη.

Και το σημαντικότερο,τα πλήκτρα ακουμπάνε στην οθόνη, γιατί είναι πολύ στενή.

 

Όσο για το τηλέφωνο δεν ειναι ακόμα έτοιμο για επαγγελματική χρήση. Κολαει, και θέλει restart, ειδικά όταν δέχεσαι συχνά τηλεφωνήματα και χρησιμοποιεις bluetooth.:wacko:

 

Και δεν θέλει δυο χέρια για να βγάλεις το τηλέφωνο..μετα απο μερικές ημέρες χρήσης η θήκη πέρνει τα μποσικα της και γίνετε αρκετά άνετη. Όσο για τα πλήκτρα στην οθόνη έχουμε και screen protector και όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει πεσει κατω μεχρι να πάρει τα μποσικα!!!. Και μιλάμε για μια συσκευή των 800€. Οσο για το screen protector (σε εσωτερική οθόνη μη touch screen........), το πρόβλημα είναι στα 2 αποστατικά αριστερα και δεξια της εσωτερικής οθόνης. Στις καινούργιες συσκευές και όχι στις ανακατασκευασμένες που κυκλοφορούν αυτή την εποχή θα λυθεί το πρόβλημα.

 

Θυμιζει το Ε60 που είχε την μπαταρία του 6230!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν θέλει δυο χέρια για να βγάλεις το τηλέφωνο..μετα απο μερικές ημέρες χρήσης η θήκη πέρνει τα μποσικα της και γίνετε αρκετά άνετη. Όσο για τα πλήκτρα στην οθόνη έχουμε και screen protector και όλα καλα.

 

πηγα και πηρα σημερα την θηκη αυτην που αναφερατε

απο nokia 23Ε.

εκοψα το πισω μερος που ειναι για την ζωνη

1.γιατι δεν μου αρεσε εδινε πολυ ογκο και

2.δεν προκειται να την περασω μεσα στην ζωνη.

εβαλα το κινητο και μετα δεν εβγαινε με τιποτα

αλλα παλι καλα ειδα τις οδηγιες οτι τραβας

το αυτοκολλητο και ολα οκ.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με την οθονη ανοικτη πως αλλαζω απο ελληνικα σε αγγλικα στον πλοηγο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεσε κανεις με το MAPLOADER 1.3 να κατεβασει νεους χαρτες για το Ε90 ?

http://europe.nokia.com/A4509291

 

Ολα οκ σήμερα , ηταν ενα bug της Nokia κ δεν εκανε update.Παντως οι χαρτες ειναι πλεον 16.4 mb :) ολο και κατι παραπανω θα εχουμε μεσα

Link to comment
Share on other sites

Nervous και απαντες φιλοι μου χρειαζομαι μια βοηθεια γιατι φοβαμαι μην κανω καμια μαακια με το Ε90...:O

Συνδεσα κανονικα το usb, εβαλα το DVD και εκανα εγκατασταση το pc suite 6.82 και προσπαθησα να κανω εγκατασταση το αρχειο που μου εδωσε ο nervous πιο πριν για την καινουργια εκδοση λογισμικου (αναβαθμιση) αλλα τζιφος.

Δηλαδη αν παω στο αρχειο και το τρεξω μου βγαζει error οτι δεν μπορει να το τρεξει.

Το pc Μου βγαζει error οχι το κινητο.

 

Μηπως μπορειτε να μου πειτε ακριβως τα βηματα που πρεπει να κανω για την εγκατασταση?

Μην κανω κανα λαθος.

Το κινητο το εχω ανοιχτο χωρις καρτα sim μεσα και χωρις microsd.Δεν πειραζει ε?

 

 

Περα απο αυτο το κινητο ειναι υπεροχο!!!Το λατρευω ειλικρινα.

Νervous τελικα ειναι Ελληνικης προελευσης.Εχει ελληνικα το πληκτρολογιο.:D

Link to comment
Share on other sites

Nervous και απαντες φιλοι μου χρειαζομαι μια βοηθεια γιατι φοβαμαι μην κανω καμια μαακια με το Ε90...:O

Συνδεσα κανονικα το usb, εβαλα το DVD και εκανα εγκατασταση το pc suite 6.82 και προσπαθησα να κανω εγκατασταση το αρχειο που μου εδωσε ο nervous πιο πριν για την καινουργια εκδοση λογισμικου (αναβαθμιση) αλλα τζιφος.

Δηλαδη αν παω στο αρχειο και το τρεξω μου βγαζει error οτι δεν μπορει να το τρεξει.

Το pc Μου βγαζει error οχι το κινητο.

 

Μηπως μπορειτε να μου πειτε ακριβως τα βηματα που πρεπει να κανω για την εγκατασταση?

Μην κανω κανα λαθος.

Το κινητο το εχω ανοιχτο χωρις καρτα sim μεσα και χωρις microsd.Δεν πειραζει ε?

 

 

Περα απο αυτο το κινητο ειναι υπεροχο!!!Το λατρευω ειλικρινα.

Νervous τελικα ειναι Ελληνικης προελευσης.Εχει ελληνικα το πληκτρολογιο.:D

 

Καλοριζικο και παλι . :)

Εγκατεστησες και Microsoft .NET 2.0 framework ?

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856EACB-4362-4B0D-8EDD-AAB15C5E04F5&displaylang=en

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...