Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε μου

 

 

Οι πρώτες εντυπώσεις μου από την συσκευή είναι καλές.

Δεν έχει σχέση με το 9500 που είχα από πλευράς όγκου,μικρότερο,και στην επεξεργασία προγραμμάτων,γρηγορότερο.Τα γνωστά δηλαδή από αυτά που είχα διαβάσει από τους προηγούμενους.

Η συσκευή από κατασκευή είναι σωστή ούτε τζόγους έχει ,πατάει σωστά και δεν ακουμπάνε τα πλήκτρα στην οθόνη.

 

 

Υ.Γ.Σε σύγκριση με το iPhone που έχω είναι ποιό αργό σε όλα και στό internet!!θέλει δουλειά ακόμη το symbian αλλά σε σχέση πάλι με τα WM6 προτιμώ το symbian κλάσεις ποιό σταθερό από το htc touch που είχα.

thanks Nokia:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου

 

 

Οι πρώτες εντυπώσεις μου από την συσκευή είναι καλές.

Δεν έχει σχέση με το 9500 που είχα από πλευράς όγκου,μικρότερο,και στην επεξεργασία προγραμμάτων,γρηγορότερο.Τα γνωστά δηλαδή από αυτά που είχα διαβάσει από τους προηγούμενους.

Η συσκευή από κατασκευή είναι σωστή ούτε τζόγους έχει ,πατάει σωστά και δεν ακουμπάνε τα πλήκτρα στην οθόνη.

 

 

Υ.Γ.Σε σύγκριση με το iPhone που έχω είναι ποιό αργό σε όλα και στό internet!!θέλει δουλειά ακόμη το symbian αλλά σε σχέση πάλι με τα WM6 προτιμώ το symbian κλάσεις ποιό σταθερό από το htc touch που είχα.

thanks Nokia:)

 

φελε καλοριζιος

μπορεις σε παρακαλω να βγαλει απο τα πλαγια μια φωτογραφια απο το πληκτρολογιο σου και να την αναρτησεις στο φορουμ

 

 

ευχαριστω

------------- --------------

αγαπημενα sites

 

http://www.myphone.gr

http://www.MyLaptop.gr

http://www.Teachteac.gr

Link to comment
Share on other sites

φελε καλοριζιος

μπορεις σε παρακαλω να βγαλει απο τα πλαγια μια φωτογραφια απο το πληκτρολογιο σου και να την αναρτησεις στο φορουμ

 

 

ευχαριστω

 

Θα βοηθουσε παρα πολυ αυτο....Σκεφτομαι να το παρω απο cosmote με επιδοτηση και μονο στη σκεψη οτι δεν θα ειναι διορθωμενο το πληκτρολογιο αγχωνομαι....

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να βγαλω το vl και θα ηθελα να ρωτησω για να επαναφερω δεδομενα και ρυθμισεις απο το τηλεφωνο τι πρεπει να κανω.Το memory stick δεν το πειραζω συχρονισμο επαφων και back up συσκευης.Επαναφορα αντιστροφα?

Ρωταω διοτι εχω πολλες ρυθμισεις wifi internet mail προγραμματα κλπ. και δεν θα ηθελα να τις χασω.

Προβληματα με την συσκευη δεν εχω εκτος της cameras και τελευταια εχω καποια κολληματα και reset αλλα οφειλω να ομολογησω οτι συμβαινουν κατα το ανοιγμα εφαρμογων απο τα γνωστα μαγαζακια.

Πχ οταν τρεχω ενα προγραμμα στην μικρη οθονη (τομ τομ)και μετα ανοιγω την μεγαλη οθονη κολαει και θελει επανεκκινηση.

Σημαδια στην οθονη δεν εχω δει ακομα ουτε κατι αλλο σημαν

Να ρωτησω επισης τον φιλο που εβγαλε το vl αν το τηλεφωνο ανταποκρινεται πιο γρηγορα λογω της αφαιρεσης η επειδη ξεφορτωθηκε απο τα προγραμματα.

Οπως τα λενε απο την vodafon το λογισμικο vl ειναι σαν μια μικρη εφαρμογη που τρεχει στο λειτουργικο και επιβαρυνει ελαχιστα την διαθεσημη μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθουσε παρα πολυ αυτο....Σκεφτομαι να το παρω απο cosmote με επιδοτηση και μονο στη σκεψη οτι δεν θα ειναι διορθωμενο το πληκτρολογιο αγχωνομαι....

 

http://www.imageshack.gr/files/ma0zd4m6f7whk6hif6ku_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/irnjoxn0qju5iet28lwh_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/ylkaxxw6w2lf7dmmkmjm_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/1hp31ua9rkdqrtjwgb7m_thumb.jpg

 

Αν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά από αυτές έχει καλός :) διότι δεν μπορώ να βγάλω καλύτερες.

Στις σελίδες του θέματος έχει πολλές από διάφορα φόρουμ του εξωτερικού.

Όταν θα πας να το παραλάβεις άνοιξε την συσκευασία πρίν το πάρεις βάλτω στο πάγκο και κοίτα αν πατάει σωστά,μετά κοίταξε αν κλείνει σωστά,και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

http://www.imageshack.gr/files/ma0zd4m6f7whk6hif6ku_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/irnjoxn0qju5iet28lwh_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/ylkaxxw6w2lf7dmmkmjm_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/1hp31ua9rkdqrtjwgb7m_thumb.jpg

 

Αν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά από αυτές έχει καλός :) διότι δεν μπορώ να βγάλω καλύτερες.

Στις σελίδες του θέματος έχει πολλές από διάφορα φόρουμ του εξωτερικού.

Όταν θα πας να το παραλάβεις άνοιξε την συσκευασία πρίν το πάρεις βάλτω στο πάγκο και κοίτα αν πατάει σωστά,μετά κοίταξε αν κλείνει σωστά,και είσαι οκ

 

H πρωτη φωτο τουλαχιστον για εμενα ειναι διαφωτιστικοτατη!!Αν επιτρεπεται απο που το πηρες και με ποια διαδικασια(την διαδρομη ψαχνω, για να κανω ακριβως την ιδια)? Δηλαδη ας πουμε εγω εχω επιδοτηση απο cosmote και θα το παραγγειλω απο οτε!Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πρεπει να σιγουρεψω οσο πιο πολυ γινεται την επιλογη μου:worry:Καλοριζικο φιλε μου:p:p

Link to comment
Share on other sites

Και μετα την αφαιρεση επιτελους του VL,ερχομαι κ εγω να επιβεβαιωσω τα λεγομενα:Το τηλεφωνο πλεον πεταει! πολυ αισθητη η διαφορα! Κατω το Vodafone Live!!!:lol:

Να ρωτησω επισης τον φιλο που εβγαλε το vl αν το τηλεφωνο ανταποκρινεται πιο γρηγορα λογω της αφαιρεσης η επειδη ξεφορτωθηκε απο τα προγραμματα.

Οπως τα λενε απο την vodafon το λογισμικο vl ειναι σαν μια μικρη εφαρμογη που τρεχει στο λειτουργικο και επιβαρυνει ελαχιστα την διαθεσημη μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει κάτι παραπάνω, απλώς το λογισμικό είναι λίγο τροποποιημένο ώστε να ανταποκρίνεται σε κάποιες προδιαγραφές της Vodafone.

Απλά επειδή συνήθως δεν βγαίνουν ή βγαίνουν σπάνια αναβαθμίσεις για τις VL branded συσκευές, βγάζοντας το VL αυτομάτως αναβαθμίζεις στη τελευταία έκδοση λογισμικού η οποία είναι σαφώς πιο γρήγορη, σταθερή κτλ με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτή η διαφορά στις επιδόσεις της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

H πρωτη φωτο τουλαχιστον για εμενα ειναι διαφωτιστικοτατη!!Αν επιτρεπεται απο που το πηρες και με ποια διαδικασια(την διαδρομη ψαχνω, για να κανω ακριβως την ιδια)? Δηλαδη ας πουμε εγω εχω επιδοτηση απο cosmote και θα το παραγγειλω απο οτε!Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα πρεπει να σιγουρεψω οσο πιο πολυ γινεται την επιλογη μου:worry:Καλοριζικο φιλε μου:p:p

 

Εγώ το πήρα από ebay εσύ αν έχεις επιδότηση από cote να το πάρεις και όπως έγραψα ποιό πάνω κάνε ον κόπο να το δείς κατά την παραλαβή δεν πιστεύω να έχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω επισης τον φιλο που εβγαλε το vl αν το τηλεφωνο ανταποκρινεται πιο γρηγορα λογω της αφαιρεσης η επειδη ξεφορτωθηκε απο τα προγραμματα.

Οπως τα λενε απο την vodafon το λογισμικο vl ειναι σαν μια μικρη εφαρμογη που τρεχει στο λειτουργικο και επιβαρυνει ελαχιστα την διαθεσημη μνημη.

Φιλε Markos51,ναι,ειδα αισθητη διαφορα στην ταχυτητα μετα την αφαιρεση του VL.Πριν,σε καπειες λειτουργειες,αργουσε παραπανω.Βεβαιως,ισως αυτη η διαφορα να οφειλεται απλα στο νεοτερο λογισμικο και οχι στην υπαρξη του επιπροσθετου λογισμικου της Voda,αλλα και ετσι,αξιζει η αφαιρεση του,,εφ οσον η εταιρεια δεν πολυασχολειται με τις αναβαθμισεις.παντως,γενικοτερα,απο τις VL συσκευες,ποτε δεν ειχα εξισου καλες εντυπωσεις σε σχεση με τις κανονικεςΟχι,δεν ειχα εγκαταστησει προγραμματα ωστε να αποδωσω σε αυτα ευθυνες.Το κινητο το εχω μονο 4 μερες.Το VL το αφαιρεσα μολις την 2η μερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Sorry, αλλά δεν έχω ψάξει αν έχει ξαναπαίξει το θέμα. Είμαι στο εξωτερικό και χρειάζομαι βοήθεια.

 

Εκεί που δούλευε κανονικά το κινητό, αποφασίζω να περάσω τους χάρτες για το Βερολίνο. Μέσω nokia pc suite, ακολουθώντας όλες τις οδηγίες κανονικά. Από την στιγμή που έκανε την εγκατάσταση η μνήμη του τηλεφώνου τα έχει παίξει. Δεν ανοίγει σχεδόν καμία εφαρμογή, ούτε τις βασικές (μηνύματα, επαφές, ημερολόγιο). Έκανα format στην κάρτα μνήμης αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Δε θέλω να κάνω format στο κινητό (ούτε το pc suite το αναγνωρίζει) γιατί θέλω να σώσω τα αρχεία που υπάρχουν στη μνήμη του κινητού.

 

Δε ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει καμιά ιδέα; Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια. Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Όταν πατάω παρατεταμένα το πλήκτρο του μενού, εμφανίζει εκτός από το εικονίδιο με το γραφείο, ένα που λέει autolock και ένα ακόμα που λέει vcommand. Πριν δεν τα

εμφάνιζε. Δεν έχω ιδέα τι σημαίνουν. Αλλά υποψιάζομαι ότι έχουν να κάνουν με την εσωτερική μνήμη.

 

Ξέχασα να αναφέρω πως είχα περάσει την εφαρμογή nokia maps με τους χάρτες της Αθήνας από την πρώτη στιγμή που είχα αγοράσει το κινητό (εδώ και μήνες) και δούλευε χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

tzibiboss εχω παρει με επιδοτηση το Ε90 με vodafone. Με ποιον τροπο μπορω να αφαιρεσω και εγω την εκδοση αυτη που εχει μεσα και να μπει η καθε αυτου της Nokia;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα #9 από S60 Platform FAQ.

 

Το product code που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι 0544383.

 

Οφείλω να σου αναφέρω πως θα χάσεις την εγγύηση!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί κάποιος να αναφέρει ξανά ποιές εφαρμογές αξίζουν για την συσκευή;

εγώ πέρασα έστω και για δοκιμή κάποιες όπως

MWeather S60 για τον καιρό καλή

Google search

Profimail S60 βλέπω τα email από τον οτε

Y Browser ωραίος file manager

youtube

sign file αυτό δεν κατάλαβα πως μπορώ να το χρησημοποιήσω :)

 

το απόγευμα άρχισα να εγκαθiστώ και αυτές που κατεβάζεις από την Νοκια μέσω του τηλεφώνου και βλέπουμε:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί κάποιος να αναφέρει ξανά ποιές εφαρμογές αξίζουν για την συσκευή;

:

 

Υπαρχουν σχετικα θεματα .Ενα απο αυτα ,ειναι και αυτο :) :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200061

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

tzibiboss εχω παρει με επιδοτηση το Ε90 με vodafone. Με ποιον τροπο μπορω να αφαιρεσω και εγω την εκδοση αυτη που εχει μεσα και να μπει η καθε αυτου της Nokia;

Η διαδικασια που μου υποδειχθηκε και ακολουθησα ειναι η εξης:

1. συνδεστε το τηλ σας στον υπολογιστη

2.ανοιξτε το nemesis service suite και πατηστε πανω στο ""scan for new device"" στο πανω δεξια μερος του παραθυρου του προγραμματος

3.πατηστε το εικονιδιο ""phone info""

4.πατηστε το ""scan""

5.αλλαξτε τον ""product code "" με αυτον 0544383

6.μαρκαρετε το πεδιο ""enable""

7.πατηστε ""write"" και ο κωδικος του τηλ σας εχει ηδη αλλαξει.

8.κλειστε το nemesis

(σε αυτο το σημειο καντε μια επανεκινηση στον υπολογιστη σας)

συνδεστε το τηλ σας με το pc σε κατασταση pc suite

και τρεξτε το nokia software update για να αναβαθμισετε τη συσκευη σας με το νεο,μη VL λογισμικο.

9. μην πειραξετε το καλωδιο του τηλεφωνου την ωρα που γινεται η αναβαθμιση με τιποτα.

10.αυτο ηταν μετα την επανεκκινηση που θα κανει το τηλ σας θα ειναι ηδη αναβαθμισμενο.

Το Nemesis Service Suite που θα χρειαστεις ειναι η εκδοση 103814.

Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα #9 από S60 Platform FAQ.

 

Το product code που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι 0544383.

 

Οφείλω να σου αναφέρω πως θα χάσεις την εγγύηση!

Διόρθωσε με αν κανω λαθος αλλα η vl συσκευη εχει 2 χρονια εγγυηση ενω η συσκευη με Νοκια λογισμικο 1 ετος.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί παρελήφθη έγινε η απαραίτητη αναβάθμιση στον φορητό περάστηκε το 0544383 και γράφω το πρώτο μήνυμα από το Ε90

προσπαθω να κανω την αναβαθμηση αφου αλλαξα τον product code μου αναγνωρισε το παλιο λογισμικο και μου προτεινε το νεο.Πατησα οκ μου ζητησε να συνδεσω φορτιστη και να ξαναπροσπαθησω.Ξεκινησε με την οθονη

updating the software prepearing intalation .

Εχει κολησει και δεν προχωραει παρακατω.Ποσο πρεπει να περιμενω.Δεν εχει γινει reset στο τηλεφωνο και ουτε κατεβαινει η αναβαθμησηΚαμμια ιδεα.Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

Τελικα εκλεισα το προγραμμα και εκανα επανεκκινηση και στο pc και στο τηλεφωνο και επανελαβα την διαδικασια.Τωρα κατεβαζει κανονικα.Πιστευω δεν θα αντιμετωπισω προβλημα.

οκ ολα καλα χωρις vl αλλα η διαφορα ειναι προς το καλυτερο αλλα οχι τρομερη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

tzibiboss σ' ευχαριστω πολυ. Μια διευκρινηση λιγο με την εγγυηση γιατι μπερδευτηκα.

 

Τελικα αν κανω αυτο το βημα της αναβαθμισης με νεο firmware χανω τελειως την εγγυηση ή απλα απο 2 ετη πεφτω στο 1 ετος εγγυησης;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις το VL, θα χάσεις τελείως την εγγύηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις το VL, θα χάσεις τελείως την εγγύηση.

το γνωριζεις σιγουρα?Εχεις παραδειγμα?Η εγγυηση ειναι απο την Νοκια.Δεν επιμενω ομως γιατι δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω!

Η εγγύηση είναι από τη Vodafone, και όχι από τη Nokia.

Σε περίπτωση που πάθει κάτι η συσκευή και τη παραδόσεις για επιδιόρθωση σε κατάστημα της Vodafone, αυτοί δεν θα την παραδώσουν στο service της Nokia (όπως γίνεται σε άλλες αλυσίδες καταστημάτων) διότι έχουν δικό τους εξουσιοδοτημένο service.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να αλλάξω το producte code με τον παλιό που έχω,(0553342)όλα καλά με το nss και πηγαίνοντας για update μου λέει ότι έχω την ποιό πρόσφατη έκδοση μπλά μπλά.Η ερώτηση είναι αν θέλω να περάσω το firmware το παλιό,με τον producte code της Ο2 θα επανέλθει όλο το μενού της Ο2!! για λόγους εγγύησης κλπ.

κάποιος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να περάσεις παλιότερη έκδοση λογισμικού από αυτή που έχει η συσκευή.

Και να αλλάξεις product code, δεν θα αλλάξει κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...