Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα κάποτε GPRS αλλά όπως οι περισσότεροι το κοψα...Αξίζει για WAP ή όχι; Για να δω τα αθλητικά πχ ή κάποια άλλη τέτοια υπηρεσία πόσο περίπου θα χρεώνομαι κάθε φορά; Ανά πακέτο μιλάω... Μπορεί κάποιος να υπολογίσει τα Kb;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soublaki-3 (17 Φεβ. 2004 , 02:11)

 

Είχα κάποτε GPRS αλλά όπως οι περισσότεροι το κοψα...Αξίζει για WAP ή όχι; Για να δω τα αθλητικά πχ ή κάποια άλλη τέτοια υπηρεσία πόσο περίπου θα χρεώνομαι κάθε φορά; Ανά πακέτο μιλάω... Μπορεί κάποιος να υπολογίσει τα Kb;

 

Η χρέωση για το wap over GPRS είναι στάνταρ.

Δηλαδή 0,025 άσχετα με το πιο GPRS πακέτο έχεις..Για να μπεις και να δεις μια απλή πληροφορία πάντως δεν χρεώνεσαι κανένα σοβαρό ποσό..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε Symbian smartphones, μπορείτε κάλλιστα να χρησιμοποιήσετε για πρόσβαση σε WAP sites τους browsers Netfront ή τον Opera, μέσω του AP gint.b-online.gr και συνεπώς χαμηλότερη χρέωση.

 

 

Καλύτερα χρησιμοποιήστε τον Netfront, αφού ο Opera δεν δείχνει τα Ελληνικά. :)

 

Ομοίως οι κάτοχοι των smartphones με λειτουργικό Pocket PC της Microsoft, μπορείτε να χρησιμοποιείτε το AP gint.b-online.gr και τον Pocket Internet Explorer, ο οποίος ανοίγει κανονικά τα WAP sites.

 

Κι αφήστε την TIM να θεωρεί κορόιδα όσους πληρώνουμε για δωρεάν μηνιαία MB, αλλά δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε για πρόσβαση στο WAP... :confused:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όσοι δεν έχετε ούτε Symbian, ούτε Pocket-PC μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον οποιοδήποτε wap browser έχει το κινητό σας με τον gint.b-online.gr για να βλέπετε σελίδες wap με χρέωση internet. Οι ρυθμίσεις είναι οι παρακάτω.

 

APN: gint.b-online.gr

Wap gateway [Πολλά κινητά το λένε απλώς IP]: Ένας από τους πολλούς ελευθέρους που μπορείτε να βρείτε στο internet. Προσωπικά χρησιμοποιώ τον [194.129.183.045] αλλά υπάρχουν ένα σωρό. Με τον τρόπο αυτό θα μπορείτε να μπείτε σε wap σελίδες με χρέωση ανά KB αυτή του internet ή χωρίς χρέωση αν είσαστε στα προπληρωμένα KB. Δεν μπορείτε όμως να δείτε τις σελίδες της TIM όπως getalert και τέτοια. Αυτά είναι προσβάσιμα μόνο από τον wap gateway της TIM και αυτός είναι προσβάσιμος μόνο από το gwap.b-online.gr.

 

Μου έκανε εντύπωση που κανείς τόσο καιρό δεν έχει αναφέρει κανένα τέτοιο κολπάκι εδώ μέσα αν και είμαι σίγουρος ότι πολλοί το έχουν σκεφτεί και το χρησιμοποιούν. Μάλλον έγινε με το φόβο μήπως η TIM τα δει και αρχίζει να τα κόβει. Τελικά αποφάσισα να τα πω γιατί βλέπω ότι αρκετός κόσμος ενδιαφέρεται για το wap και είναι κρίμα να τους γδύνει έτσι η TIM. Επίσης θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει πια η γυφτιά τους και αν θα πάνε να τα κόψουν και αυτά για να βγάλουν κανένα λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Epee (17 Φεβ. 2004 , 13:18)

 

Επίσης, όσοι δεν έχετε ούτε Symbian, ούτε Pocket-PC μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον οποιοδήποτε wap browser έχει το κινητό σας με τον gint.b-online.gr για να βλέπετε σελίδες wap με χρέωση internet. Οι ρυθμίσεις είναι οι παρακάτω.

 

APN: gint.b-online.gr

Wap gateway [Πολλά κινητά το λένε απλώς IP]: Ένας από τους πολλούς ελευθέρους που μπορείτε να βρείτε στο internet. Προσωπικά χρησιμοποιώ τον [194.129.183.045] αλλά υπάρχουν ένα σωρό. Με τον τρόπο αυτό θα μπορείτε να μπείτε σε wap σελίδες με χρέωση ανά KB αυτή του internet ή χωρίς χρέωση αν είσαστε στα προπληρωμένα KB. Δεν μπορείτε όμως να δείτε τις σελίδες της TIM όπως getalert και τέτοια. Αυτά είναι προσβάσιμα μόνο από τον wap gateway της TIM και αυτός είναι προσβάσιμος μόνο από το gwap.b-online.gr.

 

Μου έκανε εντύπωση που κανείς τόσο καιρό δεν έχει αναφέρει κανένα τέτοιο κολπάκι εδώ μέσα αν και είμαι σίγουρος ότι πολλοί το έχουν σκεφτεί και το χρησιμοποιούν. Μάλλον έγινε με το φόβο μήπως η TIM τα δει και αρχίζει να τα κόβει. Τελικά αποφάσισα να τα πω γιατί βλέπω ότι αρκετός κόσμος ενδιαφέρεται για το wap και είναι κρίμα να τους γδύνει έτσι η TIM. Επίσης θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει πια η γυφτιά τους και αν θα πάνε να τα κόψουν και αυτά για να βγάλουν κανένα λεπτό.

 

 

Ομολογώ ότι είμαι ένας από αυτούς που το ήξεραν από την πρώτη μέρα της ογκοχρέωσης για την πρόσβαση στο WAP με το gint.b-online.gr και τα εναλλακτικά gateways (π.χ. 193.113.200.195). Πείτε με παρτάκια, πείτε με όπως θέλετε :p προτιμούσα όμως να το λέω στόμα με στόμα ή με PM, από IRC κλπ, παρά να το γράψω σε forums και να το κόψουν την ίδια μέρα.

Αφού όμως το αποκάλυψες εσύ τώρα πάει... :) εγώ δεν έχω παρά να το επιβεβαιώσω. :) Όσο για το αν θα το κόψουν, είναι πλέον σίγουρο ότι θα γίνει και είναι θέμα ωρών. Δεν είναι καθόλου δύσκολο, αρκεί να κόψουν το port 9201 από το AP gint.b-online.gr

 

Ακόμα κι έτσι όμως, θα συνεχίσουν να λειτουργούν οι WAP emulators και οι web browsers για κινητά (Opera, Netfront κλπ), αφού αυτοί συνδέονται άμεσα στο port 80 των web servers και δεν μεσολαβεί WAP gateway που παίζει στο port 9201. Αν κόψουν το port 80 δεν θα μπορούμε να σερφάρουμε και σε σελίδες WEB ούτε από PC, ούτε από κινητό, επομένως αυτό το ενδεχόμενο αποκλείεται :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (17 Φεβ. 2004 , 13:51)

 

Ομολογώ ότι είμαι ένας από αυτούς που το ήξεραν από την πρώτη μέρα της ογκοχρέωσης για την πρόσβαση στο WAP με το gint.b-online.gr και τα εναλλακτικά gateways (π.χ. 193.113.200.195). Πείτε με παρτάκια, πείτε με όπως θέλετε :p προτιμούσα όμως να το λέω στόμα με στόμα ή με PM, από IRC κλπ, παρά να το γράψω σε forums και να το κόψουν την ίδια μέρα.

Αφού όμως το αποκάλυψες εσύ τώρα πάει... :) εγώ δεν έχω παρά να το επιβεβαιώσω. :) Όσο για το αν θα το κόψουν, είναι πλέον σίγουρο ότι θα γίνει και είναι θέμα ωρών. Δεν είναι καθόλου δύσκολο, αρκεί να κόψουν το port 9201 από το AP gint.b-online.gr

 

Ακόμα κι έτσι όμως, θα συνεχίσουν να λειτουργούν οι WAP emulators και οι web browsers για κινητά (Opera, Netfront κλπ), αφού αυτοί συνδέονται άμεσα στο port 80 των web servers και δεν μεσολαβεί WAP gateway που παίζει στο port 9201. Αν κόψουν το port 80 δεν θα μπορούμε να σερφάρουμε και σε σελίδες WEB ούτε από PC, ούτε από κινητό, επομένως αυτό το ενδεχόμενο αποκλείεται :)

 

Χμμμ..Είσαι σίγουρος πως είναι χαμηλότερη η χρέωση?
http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Global moderator (17 Φεβ. 2004 , 14:08)

 

Χμμμ..Είσαι σίγουρος πως είναι χαμηλότερη η χρέωση?

 

 

Ω ναι, χιλιοτσεκαρισμένο. Το APN είναι αυτό που καθορίζει τη χρέωση. Το επιβεβαιώνουν και 3 λογαριασμοί (πάμε για τον τέταρτο :) )

 

Και όσον αφορά την πρόσβαση από WAP emulators και mobile Web browsers των Smartphones (Opera, Netfront που ανέφερα και παραπάνω) αυτό δεν μπορεί να αλλάξει, αφού βλέπουν απευθείας port 80.

 

Δεν αποκλείεται όμως να αλλάξει και να χρεώνεται κανονικά για απλά κινητά με WAP browser, αν βρεθεί τρόπος να χρεώνουν ξεχωριστά την κίνηση από το port 9201 για το APN gint.b-online.gr

Επομένως χρειάζεται πάντα προσοχή για τη δεύτερη αυτή περίπτωση, ώστε να μην υπάρξει καμιά δυσάρεστη έκπληξη στον επόμενο λογαριασμό :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν είναι τόσο εύκολο να το κόψουν όσο φαίνεται.

 

Να κόψουν όλες τις συνδέσεις στο port 9201 είναι λιγάκι χοντρό. Αλλά ακόμα και αυτό να κάνουν [γιατί στις χοντράδες μας έχουν συνηθίσει], υπάρχουν κάποια gateways που το έχουν προβλέψει και δέχονται συνδέσεις και σε άλλη θύρα. Θα πρέπει να τα βρουν όλα αυτά ένα ένα και να τα κόβουν και δεν είναι τόσο εύκολο όσο το να βρεις τα sms gateways. Ακόμα και αυτό να κάνουν όμως, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να ξεπεράσεις ένα firewall.

 

Ας τα κόψουν λοιπόν πρώτα και μετά τα λέμε με PM.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Epee (17 Φεβ. 2004 , 17:17)

 

Και όμως δεν είναι τόσο εύκολο να το κόψουν όσο φαίνεται.

 

Να κόψουν όλες τις συνδέσεις στο port 9201 είναι λιγάκι χοντρό. Αλλά ακόμα και αυτό να κάνουν [γιατί στις χοντράδες μας έχουν συνηθίσει], υπάρχουν κάποια gateways που το έχουν προβλέψει και δέχονται συνδέσεις και σε άλλη θύρα. Θα πρέπει να τα βρουν όλα αυτά ένα ένα και να τα κόβουν και δεν είναι τόσο εύκολο όσο το να βρεις τα sms gateways. Ακόμα και αυτό να κάνουν όμως, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να ξεπεράσεις ένα firewall.

 

Ας τα κόψουν λοιπόν πρώτα και μετά τα λέμε με PM.

 

 

Με εξαίρεση τα Siemens και τα smartphones όμως, σχεδόν κανένα άλλο κινητό δεν σου επιτρέπει να ρυθμίσεις port, ώστε να επιλέξεις κάτι διαφορετικό από το default 9201.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Brothers mhpws xerei kaneis pws tha kanw ton Opera na doulepsei me to Gprs ths Telestet ?

O browser tou P900 doulevi kanonika enw o Opera den... (vgazei mynhma information: NOT READY)......

Epishs thelw na symplhrwsw oti oute emails pairnei (exw steiesei ena account STo freemai alla kai se ayto trww faskelo [titlos mynhmatos: problem sending message: ACTIVATION REJECTED]...)

 

aNY HELP?

Thanks in advance....

 

PS Opoios xerei tis rythmiseis as steilei 1 pm

 

Thanks in advance...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το GPRS της TIM ακόμα γιατί το εξοχικό μου βρίσκεται στον Μαραθώνα και το τηλέφωνό εδώ λόγω των έργων στην Μαραθώνια διαδρομή λειτουργεί μια με δυο μέρες τον μήνα απο την αρχή του χρόνου καθώς όλο και κάποιος έξυπνος με τρυπάνι βάζει σημάδι τα καλώδια του ΟΤΕ. Είναι η μόνη λύση. Το τηλέφωνο που χρησιμοποιώ είναι το Τ610 που δεν χρειάζεται καμμιά ρύθμιση μιας και με το 6600 που έχω έπρεπε να κάνω πολλά και είχα πολλά κολλήματα. Σαν ταχύτητα είναι σχεδόν ίδια με την PSTN σύνδεση FORTHNET που έχω.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amoust (25 Φεβ. 2004 , 21:40)

 

Εγώ χρησιμοποιώ το GPRS της TIM ακόμα γιατί το εξοχικό μου βρίσκεται στον Μαραθώνα και το τηλέφωνό εδώ λόγω των έργων στην Μαραθώνια διαδρομή λειτουργεί μια με δυο μέρες τον μήνα απο την αρχή του χρόνου καθώς όλο και κάποιος έξυπνος με τρυπάνι βάζει σημάδι τα καλώδια του ΟΤΕ. Είναι η μόνη λύση. Το τηλέφωνο που χρησιμοποιώ είναι το Τ610 που δεν χρειάζεται καμμιά ρύθμιση μιας και με το 6600 που έχω έπρεπε να κάνω πολλά και είχα πολλά κολλήματα. Σαν ταχύτητα είναι σχεδόν ίδια με την PSTN σύνδεση FORTHNET που έχω.

 

προσεξε τον λογαριασμο που θα σου ερθει!!!εμενα τους δυο μηνες που χρεωνεται το ιντερνετ-GPRS της στετ μου ηρθε αθροισμα 850 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!ας προσεχα!!
Link to comment
Share on other sites

Paide emta apo psaxhmo katorthwsa na kanw to P900 na doulepsi full me GPRS oi rythmiseis einai oi parakatw:

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ OPERA & Email accounts ΓΙΑ TIM - Telestet

 

 

Otan erthei to SMS me to Auto-Setup:

Pame sto Internet Accounts, kai anti gia "gwap.b-online.gr" allazoume se "gint.b-online.gr " Epishs gia na mporoume na steiloume emails pame sto Messages Accounts epilegoume to email kanoume edit kais to tab Outbox orizoume ws outgoing mail server to parakatw string : “mail.b-online.gr”

 

Enjoy...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος μπορει να μου πει αν το WAP over GPRS ισχυει και για Bfree και πως ενεργοποιειται. Εχω Τ300. Παντως τα 0.025Ε/Kb ειναι υπερβολικα σε σχεση με τα 0.01Ε/Kb του Vodafone live!
Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vaggos13 ( 2 Μάρ. 2004 , 14:52)

 

Μηπως καποιος μπορει να μου πει αν το WAP over GPRS ισχυει και για Bfree και πως ενεργοποιειται. Εχω Τ300. Παντως τα 0.025Ε/Kb ειναι υπερβολικα σε σχεση με τα 0.01Ε/Kb του Vodafone live!

 

εκτός αν εχει αλλάξει κάτι, από ότι ξέρω δεν παρέχεται στα καρτοκινητά.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Re paides thelw mia ksekatharh apanthsh poy na nai aksiopisth kai tekmhriwmenh: yparxei internet over gprs gia kartokinhta?(xwris syndesh dhladh)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hackfree ( 9 Μάρ. 2004 , 00:27)

 

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Re paides thelw mia ksekatharh apanthsh poy na nai aksiopisth kai tekmhriwmenh: yparxei internet over gprs gia kartokinhta?(xwris syndesh dhladh)

 

 

ΟΧΙ , niente , niet , no

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Hunter

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hackfree ( 9 Μάρ. 2004 , 00:27)

 

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Re paides thelw mia ksekatharh apanthsh poy na nai aksiopisth kai tekmhriwmenh: yparxei internet over gprs gia kartokinhta?(xwris syndesh dhladh)

 

 

ΟΧΙ , niente , niet , no

 

Efxaristw,merci,thanks

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hackfree ( 9 Μάρ. 2004 , 00:27)

 

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Re paides thelw mia ksekatharh apanthsh poy na nai aksiopisth kai tekmhriwmenh: yparxei internet over gprs gia kartokinhta?(xwris syndesh dhladh)

 

Sorry but NO :!:

Try Me
Link to comment
Share on other sites

ειμαι συνδρομητης της τιμ 2 χρονια.

προσφατα εκανα ανανεοση της συνδεσης για αλλον ενα χρονο.

τους ρωτησα (τελεστετ σεντερ) τι χριαζετε για μμς και Gprs, για μμς μου ειπαν να στειλω ενα sms, που εκανα, αλλα για Gprs μου ειπαν οτι αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι, αλλα πρεπει να παρω τηλ στο τμημα εξηπηρετισης πελλατων. πηρα και μου ειπαν οτι πρεπει να μου στειλουν ενα φαξ, και να τους το ξαναστειλω, ομως δεν εχω φαξ! τα τιμ σεντερ δεν το κανουν??

 

α και ποια ειναι η χρεωση??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aaooll ( 9 Μάρ. 2004 , 15:02)

 

ειμαι συνδρομητης της τιμ 2 χρονια.

προσφατα εκανα ανανεοση της συνδεσης για αλλον ενα χρονο.

τους ρωτησα (τελεστετ σεντερ) τι χριαζετε για μμς και Gprs, για μμς μου ειπαν να στειλω ενα sms, που εκανα, αλλα για Gprs μου ειπαν οτι αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι, αλλα πρεπει να παρω τηλ στο τμημα εξηπηρετισης πελλατων. πηρα και μου ειπαν οτι πρεπει να μου στειλουν ενα φαξ, και να τους το ξαναστειλω, ομως δεν εχω φαξ! τα τιμ σεντερ δεν το κανουν??

 

α και ποια ειναι η χρεωση??

 

 

Einai ypoxrewmenoi na sto steiloune aftoi me FAX to kostos paei analoga me ta posa mb tha katevazeis ton mhna.. px egw dine 15 europoula gia 10 mb d/l .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hackfree

yparxei internet over gprs gia kartokinhta?(xwris syndesh dhladh)

 

Φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει φίλε, αλλά και να υπήρχε η χρέωση θα ήταν τόσο ακριβή που δεν θα το ήθελες, δες τις χρεώσεις που έχουν πχ για internet over gprs τα συμβόλαια και θα καταλάβεις ότι δεν συμφέρει να το χρησιμοποιείς παρά μόνο για κανά email.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω το P900 από τα χριστούγενα και ακόμα να μπω στο ιντερνετ από αυτό :cry: , τι πρέπει να κάνω έχω στήλει μήνυμα στο 123 με GNET#E και αποθήκευσα τις ρυθμίσεις . Τι άλλο πρέπει να κάνω ? Έχω σύνδεση στην TIM αλλά θα προτημούσα να μην μπει κάποιο πρόσθετο πάγιο και για το internet , είναι είδη 26€ με το ΦΠΑ (όχι και λίγα :whistle: ) . Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει ,ευχαριστώ :o .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...