Jump to content

Λύσεις για SMS 160 Χαρακτήρων με Ελληνικά


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όποιον αρέσει το TouchPal πληκτρολόγιο και επιθυμεί να δει να συμπεριλαμβάνονται και τα Ελληνικά σε επόμενη έκδοση, ας το το δηλώσει στο παρακάτω link:

 

"http://www.cootek.com/forum/forum_posts.asp?TID=247"

Πιθανότατα σύντομα θα υπστηρίζει και ελληνικά. Από ότι είδα τα ελληνικά είναι η δεύτερη στις προτιμήσεις να συμπεριληφθεί στο touchpal. Έστειλα επίσης την ελληνική layout και dictionary, οπότε μάλλον πολύ σύντομα θα έχουμε και ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Edit2: Δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στο atom life μου... Πληκτρολογώ κανονικά αλλά μόλις πατήσω κάποια

συγκεκριμένα γράμματα όπως το Ε, το Ρ, το Τ, το Υ, το Ι, το Ο, το Α, το Η, το Κ, το Ζ, το Χ, το Β, το Ν και το Μ

από 160 πάει 70 χαρακτήρες...

 

Στις ρυθμίσεις έχω ενεργοποιήσει την χρήση Unicode όταν είναι απαραίτητο.

Τι φταίει;

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

 

Ψαξε στο forum της resco για Greek SMS layout. Με το GR που εχει δεν γράφει 160 γραμματα/μηνυμα σε αυτη την εκδοση.

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο forum της resco για Greek SMS layout. Με το GR που εχει δεν γράφει 160 γραμματα/μηνυμα σε αυτη την εκδοση.

 

Ψάχνω με αυτή ακριβώς την φράση αλλά τπτ...

Κάνει αυτό του απλού resco keyboard?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά είναι του παλιού resco keyboard για αυτό σε ρώτησα αν

κάνουν.

Ευχαριστώ

 

Τώρα πως θα έχω αγγλικά δεν αλλάζει η γλώσσα...Μηπως φταίει το iSkin?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να εχεις 3 διαφοορετικά layout. Μονο 2 . Δυστυχώς . Αρα διαλεγεις ποια 2 χρειάζεσαι περισσότερο.
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Μα επιλέγω σαν 2ο layout English αλλά τπτ μένει στα ελληνικά...

Τι να πω...

Ευχαριστώ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστούμε τώρα τι πρέπει να κάνουμε για να έχουμε αντί για Delete backspace?

 

 

Edit: Όλα ΟΚ, φοβερός ευχαριστούμε :D

 

Edit2: Δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στο atom life μου... Πληκτρολογώ κανονικά αλλά μόλις πατήσω κάποια

συγκεκριμένα γράμματα όπως το Ε, το Ρ, το Τ, το Υ, το Ι, το Ο, το Α, το Η, το Κ, το Ζ, το Χ, το Β, το Ν και το Μ

από 160 πάει 70 χαρακτήρες...

 

Στις ρυθμίσεις έχω ενεργοποιήσει την χρήση Unicode όταν είναι απαραίτητο.

Τι φταίει;

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

 

φιλε μου επειδη και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με αυτο που εχεισ μεχρι που ειδα το μνμ σου και το ψαχουλεψα το htc touch μου και απενεργοποιησα αυτο "την χρήση Unicode όταν είναι απαραίτητο" και γραφει με 160 χαρακτηρεσ τωρα τελικα. για απεργοποιησε το

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγη βοήθεια χρειάζομαι.Έχω εγκαταστήσει το PM Keyboard.Ακολούθησα τις οδηγίες που διάβασα όσο μπορούσα πιο πιστά.Ένα σημείο δεν καταλαβαίνω.Δεν μπορώ να εγκαταστήσω Ελληνικό λεξικό.Άλλαξα την κατάληξη σε dict όπως διάβασα.Τίποτα.Κάπου διάβασα ότι κάποιος έκανε copy-paste στο Γαλλικό.Πώς γίνεται αυτό;Π.χ.άνοιξα το Αγγλικό (στον υπολογιστή) από περιέργεια.Διαβάζει τις Αγγλικές λέξεις.Φυσικά δεν το πειράζω.Εάν δοκιμάσω να ανοίξω το Γαλλικό,κάνω copy-paste τις Ελληνικές λέξεις αφού καθαρίσω τα Γαλλικά από μέσα και στο τέλος το ξαναμεταφέρω από κει που το πήρα,θα το διαβάζει;Θέλω να πω ότι θα έχει αλλάξει η κατάληξη του αρχείου...Μπορεί κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγη βοήθεια χρειάζομαι.Έχω εγκαταστήσει το PM Keyboard.Ακολούθησα τις οδηγίες που διάβασα όσο μπορούσα πιο πιστά.Ένα σημείο δεν καταλαβαίνω.Δεν μπορώ να εγκαταστήσω Ελληνικό λεξικό.Άλλαξα την κατάληξη σε dict όπως διάβασα.Τίποτα.Κάπου διάβασα ότι κάποιος έκανε copy-paste στο Γαλλικό.Πώς γίνεται αυτό;Π.χ.άνοιξα το Αγγλικό (στον υπολογιστή) από περιέργεια.Διαβάζει τις Αγγλικές λέξεις.Φυσικά δεν το πειράζω.Εάν δοκιμάσω να ανοίξω το Γαλλικό,κάνω copy-paste τις Ελληνικές λέξεις αφού καθαρίσω τα Γαλλικά από μέσα και στο τέλος το ξαναμεταφέρω από κει που το πήρα,θα το διαβάζει;Θέλω να πω ότι θα έχει αλλάξει η κατάληξη του αρχείου...Μπορεί κανείς;

anoixe to galliko lexiko me to word, svise ola ta periexomena tou, meta anoije to ellhniko, kane copy oles tis lexeis, paste sto galliko kai swse to opos einai, thn idia katalixi ua exei pali kai tha to blepei kanonika

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

anoixe to galliko lexiko me to word, svise ola ta periexomena tou, meta anoije to ellhniko, kane copy oles tis lexeis, paste sto galliko kai swse to opos einai, thn idia katalixi ua exei pali kai tha to blepei kanonika

xehasa, tha xrisimopieis to galliko, apla anti gia gallikes lexeis tha exei ellinikes!

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που προθυμοποιήθηκες να απαντήσεις.Πάντως δεν γίνεται τίποτα.Όπως ήτανε.Δεν πειράζει.Το μόνο που κάπως με ενοχλεί είναι ότι το κόμμα βρίσκεται σε διαφορετικό πληκτρολόγιο από αυτό που στέλνω SMS.Και δεν έχω βρεί ακόμη βελάκια,να μετακινούμαι δεξιά αριστερά.Τέλος πάντων θα το ψάξω λίγο.Δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ όσον θα ήθελα.Ειδικά το skin iphone είναι πολύ καλό.Με λίγη εξάσκηση σε landscape γράφει κανείς και με τους αντίχειρες...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dokimasa to TouchPal ke mou afise kales entiposis. ala gia alous tha ine problima pou den ipostirizi elinikous xarakthres!

 

to erotima tora ine pio ine kalitero to PocketCm keyboard (pou den exo kateferi na do elinikous xarakthres) i to TouchPal?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα προηγούμενα posts...

Εγκατέστησα τελικά το PocketCM (πολύ καλό πληκτρολόγιο)

ΑΛΛΑ δεν εμφανίζει ελληνικά :mad:

 

Προσοχή: για να εγκατασταθεί στο PPC μου (ubiquio 401) χρειάστηκε το IM Selector [όπως προτείνεται εδώ http://pocketcm.com/phorum/read.php?19,1074 ]

 

ΑΛΛΑ ενώ επιλέγω Greek layout (έβαλα και Iphone skin)

ΔΕΝ εμφανίζονται ελληνικοί χαρακτήρες

αντίθετως, βγαίνουν κάτι ακατανόητα σύμβολα και χαρακτήρες...:wacko:

 

τι να φταίει?

[το ppc μου εννοείται δεν έχει ελληνική rom αλλά διαβάζω ελληνικά sms (κεφαλαία & μικρά) ]

 

EDIT:

Το έφτιαξα!! Τι έφταιγε? Τα regional settings ήταν English (!!)

Πήγα Settings/System/Regional Settings/Greek και soft-reset, και ΟΛΑ ΟΚ!!!

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Poli kalo pliktrologio, douleuei apsoga, den briskw omos kanena leksiko pou na douleuei. Brika sta edw forum ena GREEKSMS.txt pou ithele rename gia na doulepsei alla pali den briskei swsta tis lekseis.Exei kanenas to small version pou douleuei dokimasmena na to katebasei se zip?????

EUXARISTW!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το πρώτο μου PDA, to Glofiish x600. Θέλω να βάλω ένα πληκτρολόγιο γιατί ακόμα και το unicode να απενεργοποιήσω σε όποιον στέλνω του το εμφανίζει ώς ?????????????, αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις. Αν βάλω trial έκδοση θα σταματήσει κάποια στιγμή να λειτουργεί έτσι; Αυτά τα πληκτρολόγια πως τα κάνουμε install; Τα αρχεία cab τους σε ποιον φάκελο του PDA μου πρέπει να τα στείλω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
The mere sight of your undead allies sickens me. What unholy bargain have your struck?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα εγκατέστησα το Pocketcm Keyboard και προσπαθώ να τονίσω όπως διάβασα παραπάνω αλλά είτε δεν τονίζει είτε βάζει διαλυτικά....καμιά ιδέα;
Ipgone 3GS 32 GB Black :ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σας βλεπω να παιδευεστε :)

 

δυο ετοιμες λυσεις με τα απαραιτητα layouts για ελληνικα sms 160 χαρακτηρων

 

http://rapidshare.com/files/106973237/KbdEl.cab

 

http://rapidshare.com/files/106973160/PocketCM_Keyboard.rar

 

χρησιμοποιηστε αυτην την εφαρμογη για να τα κανετε -αλλα και να εναλλασετε μεταξυ τους ως default keyboards(αναλογα με το ποιο εσεις θελετε)

 

http://rapidshare.com/files/91806415/Sipchange_1.0.cab

 

μετα την εγκατασταση του pocket cm καντε επανεκινηση και δηλωστε το ως προεπιλεγμενο με το sipchange ωστε να σας δωσει την δυνατοτητα να μπειτε στις ρυθμισεις του :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω resco keyboard v5.00 pro.

 

Πριν ξεκινησω να γραφω μνμ μου εμφανιζει κατω αριστερα 0/160. Με το που γραψω το 1ο γραμμα μου δειχνει 1/70. Αν ξεπερασω τους 70 χαρακτηρες μου το χρεωνει διπλο και μου ερχονται 2 αναφορες παραδοσης.

 

Πως θα το διορθωσω?

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω resco keyboard v5.00 pro.

 

Πριν ξεκινησω να γραφω μνμ μου εμφανιζει κατω αριστερα 0/160. Με το που γραψω το 1ο γραμμα μου δειχνει 1/70. Αν ξεπερασω τους 70 χαρακτηρες μου το χρεωνει διπλο και μου ερχονται 2 αναφορες παραδοσης.

 

Πως θα το διορθωσω?

 

 

http://rapidshare.com/files/107915913/Greek_Unicode_SMS_.rar

 

βαλε αυτα τα layouts στον φακελο εγκαταστασης του rescoκαι επελεξε τα μετα απο τις ρυθμισεις.:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/107915913/Greek_Unicode_SMS_.rar

 

βαλε αυτα τα layouts στον φακελο εγκαταστασης του rescoκαι επελεξε τα μετα απο τις ρυθμισεις.:)

 

στις γλωσσες ποιο πρεπει να διαλεξω για να εχω sms 160 χαρακτηρων? το greek (unicode) ή το greek (sms)? Ποια η διαφορα τους?

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Το Greek sms πρέπει να διαλέξεις. Μ'αυτό θα στέλνεις sms 160 χαρακτήρων.

Με το Unicode θα στέλνεις 70 χαρακτήρες.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...