Jump to content

Buffy The Vampire Slayer (UPN)


motorolaV980
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει βρει κανεις σας λαθη στην Buffy???Εχω βρει λιγα αλλα λογικα θα εχει παραπανω:worry:

 

λαθη σκηνοθετικα εννοεις???να σου πω την αληθεια εχω να δω buffy αρκετο καιρο&δεν θυμαμαι..για πες κανενα αφου εχεις βρει!?!

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

λαθη σκηνοθετικα εννοεις???να σου πω την αληθεια εχω να δω buffy αρκετο καιρο&δεν θυμαμαι..για πες κανενα αφου εχεις βρει!?!

 

Στο επισοδειο της 7ης σεζον first date οταν η Buffy μαθαινει οτι ο Robin wood ειναι γιος slayer, στην σκηνη που ειναι η Buffy, o Robin και ο Spike στο αυτοκινητο του Robin για να βοηθησουν τον xander, o wood κοιταζει τoν Spike μεσα απο το καθρευτακι του αυτοκινητου και δεν εχει καταλαβει οτι ειναι βρυκολακας!! Το συνειδητοποιει οταν τον βλεπει να αλλαζει μορφη οταν παλευει!! Οι βρυκολακες ομως δεν εχουν ειδωλο στους καθρεφτες οποτε αυτος τι κοιτουσε??????? Αλλο λαθος, οταν στο επισοδειο the wish της 3ης σεζον η vampire willow & o vampire xander σκοτωνουν την cordelia, αφου ριξουν το πτωμα στο πατωμα, δεν ακους κανεναν γδουπο!Τοσο ελαφρια ηταν/:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Επισης σε ενα επεισοδιο του 4 κυκλου που η Faith εχει παει σπιτι της Buffy και απειλει τη μανα της και η Buffy μπαινει μεσα απο ενα παραθυρο και αρχιζουν να πλακωνονται,τη στιγμη που πεφτουν και οι δυο απο τη σκαλα φαινεται καθαρα στο πλαι η καμερα που τις τραβαει!!!Απιστευτο λαθος!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισης σε ενα επεισοδιο του 4 κυκλου που η Faith εχει παει σπιτι της Buffy και απειλει τη μανα της και η Buffy μπαινει μεσα απο ενα παραθυρο και αρχιζουν να πλακωνονται,τη στιγμη που πεφτουν και οι δυο απο τη σκαλα φαινεται καθαρα στο πλαι η καμερα που τις τραβαει!!!Απιστευτο λαθος!

 

Αυτο πρεπει να ομολογησω οτι δεν το προσεξα!! παω να το δω κι ερχομαι!!;)

 

 

Οντως φαινεται η καμερα αλλα μονο αν το ψαξεις! Ειναι πολυ σκοτεινα και δεν το διακρινεις πολυ ευκολα. Πως μπορεσαν να κανουν ομως τετοιο λαθος?/:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οντως φαινεται η καμερα αλλα μονο αν το ψαξεις! Ειναι πολυ σκοτεινα και δεν το διακρινεις πολυ ευκολα. Πως μπορεσαν να κανουν ομως τετοιο λαθος?/:worry:

 

κοιτα εχουν γυρισει ποσα επεισοδια..λογικο δεν ειναι να κανουν&αυτοι καποιο λαθακι???δεν μπορει να ειναι τελειο...:) ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Οντως φαινεται η καμερα αλλα μονο αν το ψαξεις! Ειναι πολυ σκοτεινα και δεν το διακρινεις πολυ ευκολα. Πως μπορεσαν να κανουν ομως τετοιο λαθος?/:worry:

 

Η απάντηση σε αυτό είναι τεχνική και δεν αφορά την κακή σκηνοθεσία ή λήψη μιας σκηνής. Είχε δοθεί από τον ίδιο τον Joss Whedon ο οποίος ανέφερε ότι η Buffy κανονικά προβλήθηκε στην τηλεόραση σε format 4:3 (οθόνη μιας συμβατικής τηλεόρασης) και όχι σε Widescreen (μεγαλύτερο πλάτος εικόνας, περισότερη πληροφορία δεξιά-αριστερά, μαύρες μπάρες πάνω-κάτω). Αυτά που φαίνονται δηλαδή στο πλάι -και δεν είναι μόνο το επεισόδιο με τη Faith είναι και άλλα- δεν είναι λάθη γιατί απλά δεν έπρεπε να υπάρχουν στην εικόνα. Προστέθηκαν από τις εταιρίες για την κυκλοφορία των DVD οι οποίες πίστευαν ότι έτσι θα ήταν καλύτερη η προβολή τους στις widescreen τηλεοράσεις.

Ο ίδιος ο δημιουργός όμως ήταν αντίθετος γιατί υποστήριξε πως η σειρά του ήταν γυρισμένη για την τηλεόραση και όχι για τον κινηματογράφο. Στην Αμερική τους πρόλαβε πάντως μιας και όλα τα DVD είναι στο κανονικό format, όπως δηλαδή είχαν προβληθεί στην τηλεόραση, και όχι στο τροποποιημένο widescreen που κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη (από την 4η σεζόν και μετά). Μόνο το Once More With Feeling γυρίστηκε και προβλήθηκε σε widescreen και έτσι είναι και στην αμερικανική έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπε και η αδερφη μου.Διαβασα και αλλου για ενα τετοιο λαθος αλλα εγω δεν μπορουσα να το δω γιατι καποιες σεζον που εχω δεν ειναι wide-screen. Παντως οικογενιακα ειμαστε κολλημενοι με Buffy!!:D
Link to comment
Share on other sites

θελω αποψεις για τα αγαπημενα επισοδεια σας!!Εξαιρουνται once more with feeling,Hush,The gift και chosen γιατι αυτα φανταζομαι οτι θα ειναι αγαπημενα ολων!!Αν οχι πειτε το! μου αρεσει να ακουω διαφορετικες γνωμες:D )
Link to comment
Share on other sites

To Bewitched,Bothered and Bewildered απο τον 2 κυκλο και το The Wish και το The Zeppo απο τον 3.

Αγαπημενα επεισοδια!Αυτα μου ηρθαν πρωτα!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To Bewitched,Bothered and Bewildered απο τον 2 κυκλο και το The Wish και το The Zeppo απο τον 3.

Αγαπημενα επεισοδια!Αυτα μου ηρθαν πρωτα!

 

Αρα να φανταστω οτι εισαι xander fan!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα να φανταστω οτι εισαι xander fan!!

 

Μπα οχι!Ολοι εχουν πολυ πλακα!

Ο αγαπημενος χαρακτηρας παντως για μενα ειναι η Willow:) (με μικρη διαφορα)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι!Ολοι εχουν πολυ πλακα!

Ο αγαπημενος χαρακτηρας παντως για μενα ειναι η Willow:) (με μικρη διαφορα)

 

To ειπα επειδη το The zeppo επικεντρωνεται ποσο εξω απο τα πραγματα νιωθει ο Xander, το bewitched, bothered and bewildered ολες θελουν τον xander και στο the wish βλεπουμε τον Xander ως βρυκολακα(αλλα και την Willow)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το Once More With Feeling είναι ένα βαρετό επεισόδιο και ένα απο τα λίγα που είδα σε fast forward.
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το Once More With Feeling είναι ένα βαρετό επεισόδιο και ένα απο τα λίγα που είδα σε fast forward.

 

Αληθεια????Εγω παλι δεν χορταινω να το βλεπω!!!Γουστα ειναι αυτα!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To ειπα επειδη το The zeppo επικεντρωνεται ποσο εξω απο τα πραγματα νιωθει ο Xander, το bewitched, bothered and bewildered ολες θελουν τον xander και στο the wish βλεπουμε τον Xander ως βρυκολακα(αλλα και την Willow)

 

Ναι τωρα που το λες.....δικιο εχεις!:)

Βεβαια ολα τα επεισοδια για μενα ειναι κορυφαια με εξαιρεση αρκετα επεισοδια του 1 κυκλου και μερικα του 4.:)

 

Οσο για το Once More With Feeling εγω απλα προσκυνω:respect:

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το Once More With Feeling το θεωρώ αριστούργημα. :)

Προσωπικά το Once More With Feeling είναι ένα βαρετό επεισόδιο και ένα απο τα λίγα που είδα σε fast forward.

Που χάθηκες εσύ...? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

θελω αποψεις για τα αγαπημενα επισοδεια σας!!Εξαιρουνται once more with feeling,Hush,The gift και chosen γιατι αυτα φανταζομαι οτι θα ειναι αγαπημενα ολων!!Αν οχι πειτε το! μου αρεσει να ακουω διαφορετικες γνωμες:D )

 

Αγαπημένα/καλύτερα επεισόδια: Passion, Innocence, Becoming Part 1 & 2, Doppelgangland, Graduation Day Part 1 & 2, Who Are You, Restless, Fool for Love, The Body, Tabula Rasa, Conversations with Dead People.

Και φυσικά αυτά που προανέφερες.

Αν και χρησιμοποιώ γενικά τον υπερθετικό βαθμό όταν αναφέρομαι στη Buffy, δεν θα ήταν υπερβολή να πω πως ειδικά το The Body πιστεύω πως πρέπει να είναι από τα καλύτερα επεισόδια οποιασδήποτε σειράς έχει προβληθεί ποτέ στην τηλεόραση (χωρίς να τις έχω δει όλες φυσικά, αλλά έχω βάσιμες υποψίες). Μίνι έργο τέχνης πραγματικά, που δεν αντέχεται όμως πολύ για επαναλήψεις γιατί σε παίρνει από κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα/καλύτερα επεισόδια: Passion, Innocence, Becoming Part 1 & 2, Doppelgangland, Graduation Day Part 1 & 2, Who Are You, Restless, Fool for Love, The Body, Tabula Rasa, Conversations with Dead People.

Και φυσικά αυτά που προανέφερες.

Αν και χρησιμοποιώ γενικά τον υπερθετικό βαθμό όταν αναφέρομαι στη Buffy, δεν θα ήταν υπερβολή να πω πως ειδικά το The Body πιστεύω πως πρέπει να είναι από τα καλύτερα επεισόδια οποιασδήποτε σειράς έχει προβληθεί ποτέ στην τηλεόραση (χωρίς να τις έχω δει όλες φυσικά, αλλά έχω βάσιμες υποψίες). Μίνι έργο τέχνης πραγματικά, που δεν αντέχεται όμως πολύ για επαναλήψεις γιατί σε παίρνει από κάτω...

 

Ειναι πολυ καλο επισοδειο και πολυ αληθοφανες αφου καθ'ολη τη διαρκεια του επισοδειου δεν υπαρχει μουσικη υποκρουση!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το Once More With Feeling το θεωρώ αριστούργημα. :)

 

Που χάθηκες εσύ...? :rolleyes:

 

Εδώ αναρρώνω σιγά σιγά. Την επόμενη εβδομάδα σου στέλνω και τα τελευταία Buffy, σορρυ για την καθυστέρηση αλλά 2 dvd είχανε χαλάσει και έπρεπε να τα ξαναπάρω.

 

To Τhe Body ναι είναι πολύ καλό αλλά θεωρώ πως το φινάλε του 5ου κύκλου είναι η κορυφή για μένα. Βασικά όλος ο 5ος κύκλος. Η Glory η καλύτερη κακιά.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα το :The gift θα ηταν το finale της σειρας.Αλλα αλλο καναλι "υιοθετησε' την σειρα και ξαναεδωσε ζωη στην Buffy!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα το :The gift θα ηταν το finale της σειρας.Αλλα αλλο καναλι "υιοθετησε' την σειρα και ξαναεδωσε ζωη στην Buffy!!

 

Η Sarah ήθελε να τελειώσει η σειρά αλλά ο Whedon της άλλαξε γνώμη.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Γυρισα απο Χαλκιδικη στις 1.30 και το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να δω Buffy.Την πεθυμησα μετα απο μιαμιση εβδομαδα!!
Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο λαθος που εχω βρει:

Γνωριζουμε οτι οι βρυκολακες, δεν μπορουν να μουν σε σπιτια ακαλεστοι.Ενα αορατο τοιχος (barrier) τους σταματαει.Στην 1η σεζον οταν στο επισοδειο Angel την Buffy και τον Angel τους κυνηγανε Βρυκολακες που εστειλε ο master (the three),τρεχουν στο σπιτι της Buffy.ο ενας ομως βρυκολακας προλαβαινει πριν κλεισει η πορτα να βαλει το χερι του!?:what:Που πηγε το barrier αφου ηταν ακαλεστος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...