Jump to content

Σαρκοφάγος vs Xορτοφάγος


aromeo
 Κοινοποίηση

Σαρκοφάγος vs Xορτοφάγος  

103 members have voted

  1. 1. Σαρκοφάγος vs Xορτοφάγος

    • Σαρκοφάγος
    • Xορτοφάγος


Recommended Posts

Εχω την αμυδρα εντυπωση πως χορτοφαγος ονομαζεται οστις δεν τρωει οτιδηποτε ζωικης προελευσης, ηγουν γαλακτοκομικα και αυγα!

Παντως, το καλυτερο ειναι να συνδιαζονται τα παντα σε σωστες αναλογιες (οπως προειπε η Φρηκ)!

 

Ο πραγματικός χορτοφάγος δεν τρώει τίποτα ζωικό..

Αλλά επειδή ο δρόμος αυτός είναι δύσκολος εγώ έχω κρατήσει τα γαλακτοκομικά,τα αυγά και το βούτυρο στη διατροφή μου..

Μόνο το κρέας και τα ψάρια έχω αφαιρέσει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω την αμυδρα εντυπωση πως χορτοφαγος ονομαζεται οστις δεν τρωει οτιδηποτε ζωικης προελευσης, ηγουν γαλακτοκομικα και αυγα!

Παντως, το καλυτερο ειναι να συνδιαζονται τα παντα σε σωστες αναλογιες (οπως προειπε η Φρηκ)!

καλα θα κανεις να ενισχυσεις λιγο την εντυπωση σου για να μην ειναι αμυδρη!ετσι ειναι οντως.

παρτε για παραδειγμα τις αγελαδες που ειναι χορτοφαγα...εχετε δει αγελαδα να τρωει αυγα?

Ο πραγματικός χορτοφάγος δεν τρώει τίποτα ζωικό..

Αλλά επειδή ο δρόμος αυτός είναι δύσκολος εγώ έχω κρατήσει τα γαλακτοκομικά,τα αυγά και το βούτυρο στη διατροφή μου..

Μόνο το κρέας και τα ψάρια έχω αφαιρέσει..

ισως το εχεις αναφερει,αλλα δε το ειδα..γιατι αλλαξες διατροφικες συνηθειες?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω απο τα ποσοστά ότι όλοι στους γύρους,τις πίτσες και τα σουβλάκια το χουμε ρίξει~!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αμα εσύ παρομοιάζεις τη χορτοφαγία με το κάπνισμα τι να πω εγώ; :wacko:

 

Ενδεικτικά να σου πω οτι μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας όπως ο πυθαγόρας,ο πλάτωνας ο πλούταρχος και άλλοι ήταν χορτοφάγοι..

Η πνευματική εξέλιξη και η χορτοφαγία είναι έννοιες στενά συνδεδεμένες..

 

Ουδεμία σχέση έχουν η χορτοφαγία και η πνευματική εξέλιξη.Πολλές μεγάλες προσωπικότητες των περασμένων αιώνων δεν ήταν χορτοφάγοι.

Τα λαχανικά δε σε βοηθούν να σκέφτεσαι ωριμότερα ή πιο ολοκληρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

gogias:

 

1.Έτσι από περιέργεια....τι έχεις σπουδάσει;;;;

 

2.Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...ο ioma μια χαρά στα εξηγεί (δεν ξέρω από που τα ξέρει/τι ειδικότητα έχει αλλά είναι σωστά).Η ΣΩΣΤΗ διατροφή είναι αυτή που ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Όσον αφορά ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ μιλάμε πάντα!Αυτά που υποστηρίζουν οι χορτοφάγοι οι φανατικοί κυρίως είναι για γέλια!Όταν λέω για γέλια....επειδή είμαι σίγουρος ότι θα σε πειράξει...συγγνώμη που αναφέρομαι έτσι "ωμά" αλλά το κάνω ώστε να καταλάβουν κάποιοι που δεν έχουν ιδέα από αυτά,το πόσο λάθος είσαι κι εσύ και οι "Φανατικοί χορτοφάγοι"!Μην προσπαθείτε να πείσετε κάποιους με λανθασμένα πράγματα κάτι το οποίο είναι ΛΑΘΟΣ!Δεν μιλάω για περιπτώσεις ηλικιωμένων ή άλλων ανθρώπων που έχουν συγκεκριμένα προβλήματα υγείας και πρέπει να αποφεύγουν το κρέας γενικά αλλά για το σύνολο του πληθυσμού!

 

3.Για να μην μου λες ότι μιλάω στο ντούκου να σου πω ότι είμαι γυμναστής με 2 ειδικότητες και η μία σχετίζεται με την διατροφή!!!!Και επειδή αναφέρθηκες σε υπερμαραθωνοδρόμους.....επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα κάποια πράγματα για αυτούς γιατί ασχολούμαι με τον στίβο 8 χρόνια τώρα (συν ότι η άλλη μου ειδικότητα είναι αυτή!!!) ΕΝΕΡΓΑ σαν αθλητής κ.α.!

 

4.Για την...πνευματική εξέλιξη και το τι έτρωγαν οι αρχαίοι(και καλά ότι ήταν αποκλειστικά χορτοφάγοι)....ε τώρα αυτό δεν το σχολιάζω γιατί θα μιλήσω πολύ άσχημα και δεν θέλω...!!!

 

5.Αλήθεια....από που τα έχεις διαβάσει αυτά;Ποιες είναι οι πηγές σου;

 

6.Άρα σε παρακαλώ λοιπόν.....προσέχετε με τις ανακρίβειες!Ψάξτε το καλύτερα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

gogias:

 

1.Έτσι από περιέργεια....τι έχεις σπουδάσει;;;;

 

2.Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...ο ioma μια χαρά στα εξηγεί (δεν ......................

 

3.Για να μην μου λες ότι μιλάω στο ντούκου να σου πω ότι είμαι γυμναστής με ..................................

4.Για την...πνευματική εξέλιξη και το τι έτρωγαν οι αρχαίοι(και καλά ότι ήταν .................................

5.Αλήθεια....από που τα έχεις διαβάσει αυτά;Ποιες είναι οι πηγές σου;

 

6.Άρα σε παρακαλώ λοιπόν.....προσέχετε με τις ανακρίβειες!Ψάξτε το καλύτερα!

 

1)Επίσημα όχι κάτι σχετικό με την υγίεια..

 

2)Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι ο άνθρωπος μπορεί να φάει κρέας;Ούτε τα δόντια του είναι φτιαγμένα για κρέας,ούτε τα έντερα του ούτε τίποτα..

Αν δεις τη διατροφή των πιθήκων(97% ίδιο γεννετικό υλικό με τον άνθρωπο) τρώνε ελάχιστο κρέας(άμα βρούνε κάνα πουλί ή κάνα έντομο)...

 

3)Ανέφερα τους υπερμαραθωνοδρόμους γιατί το άθλημα τους είναι πάρα πολύ απαιτητικό..Ο νικητής του σπαρτάθλου 2006 scott jurek είναι χορτοφάγος..

Πως μπορεί και τρέχει 10 υπερμαραθωνίους το χρόνο χωρίς να τρώει τίποτα ζωικό;Τι έχεις να πεις; http://www.scottjurek.com/

(για όσους δεν ξέρουν το σπάρταθλο είναι αγώνας απο την Αθήνα στην Σπάρτη πάνω απο 24 ώρες συνεχούς τρεξίματος)

 

Επίσης υπάρχουν χορτοφάγοι bodybuilders..

http://www.veganbodybuilding.com

 

4)Προφανώς δε σέβεσαι τους αρχαίους σοφούς για να μη σε νοιάζουν οι επιλογές τους..

 

5)Όποιος ενδιαφέρεται βρίσκει.

 

6)Θα σου πρότεινα το ίδιο..Επειδή πήγες στο πανεπιστήμιο μη νομίζεις οτι τα έμαθες και όλα..

 

ΥΓ.Για να μην κουράζεστε τσάμπα σας λέω οτι ακόμη και αν μου αποδυκνείατε οτι θα έχω πρόβλημα υγιείας εγώ θα συνέχιζα..

Νοιώθω τόσο καλύτερα με αυτή τη διατροφή και σκέφτομαι πολύ καθαρότερα ,που δε θα γύριζα με τίποτα στην κρεοφαγία...

Link to comment
Share on other sites

1.Άρα να μην είσαι τόσο απόλυτος με τις απαντήσεις σου!

 

2.Ποιος σου είπε ότι τα δόντια του δνε είναι φτιαγμένα για κρέας;Έτσι ενημερωτικά...οι "άνθρωποι των σπηλαίων" να στο πω απλά είχαν πολύ κοφτερά δόντια.Με τα χρόνια λόγο του ότι άλλαξαν πολλές συνθήκες διατροφής,ένδυσης κ.α. αναγκαστικά άλλαξε και αυτό το μέρος του σώματος!!!Πληροφοριακά μέσα στους αιώνες όλα τα είδη αναλόγως με τις κλιματολογικές συνθήκες κ.α. προσαρμόζονται ανάλογα!

 

3.Μην μου φέρνεις παράδειγμα ΕΝΑΝ ΣΤΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ!Στον αθλητισμό μετράει ο συνδυασμός ταλέντο-σκληρή προπόνηση και φυσικά η διατροφή!ΟΜΩΣ αν δεν δουλέψεις τα πρώτα 2 η διατροφή δεν σε κάνει πρωταθλητή!!!Το άτομο είναι και ταλέντο και παλεύει απίστευτα σε κάθε προπόνηση!Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα ή μην βασίζεσαι στην εξαίρεση της εξαίρεσης!!!

 

Για τους bodybuilders.....μα καλά....τι μου αναφέρεις τώρα;Φαίνεται ακόμα και από αυτό το πόσο επιφανειακά το κατέχεις το θέμα!Οι συγκεικριμένοι εκτός από την χορτοφαγία έχουν ξεσκιστεί στις πρωτεϊνες (και όχι μόνο...!) σε χάπια κ.α. έτσι στην ουσία αναπληρώνουν κατά κάποιο τρόπο το "χαμένο έδαφος" από το να μην τρώνε κρέας!

 

4.Δεν με νοιάζουν;Εσύ αυτό κατάλαβες;Έτσι από περιέργεια...θα μου δώσεις την δίαιτα του Πλάτωνα για να την εφαρμόσω;Την έχεις πρόχειρη σε χαρτί;Κρατούσε ημερολόγιο με αυτά που έτρωγε και το ξέρεις ότι ήταν αυστηρά χορτοφάγος;;;;Ε ρε τι άλλο θα ακούσω!

 

5.Α ωραία....οι γενικότητες θα μας φάνε!Αν το πάμε έτσι....ας διαβάσω και το 7μέρες TV που γράφει καμιά φορά διάφορες διατροφικές συμβουλές!!!Μα καλά...με δουλεύεις;

 

6.Επειδή πήγα πανεπιστήμιο ΔΕΝ τα έμαθα όλα!ΟΜΩΣ επειδή από 7 χρονών είμαι στον αθλητισμό σε επίπεδο πρωταθλητισμού (σε τέτοια επίπεδα πάντα μπαίνεις στο τρυπάκι της σωστής διατροφής),επειδή είμαι άτομο που του αρέσουν τα συγκεκριμένα θέματα και πάντοτε το έψαχνα το όλο θέμα,επειδή πήρα και άλλες πιο "ειδικές" γνώσεις πάνω στο θέμα λόγω του πανεπιστημίου,επειδή μετά από εκεί το έψαξα ακόμα περισσότερο το θέμα,συζήταγα πολύ συχνά με διαιτολόγους/διατροφολόγους για να ανταλλάξω απόψεις,να λυθούν απορίες μου κ.α. πιστεύω ότι είμαι αρκετά πιο "ώριμος" πάνω σε αυτό το θέμα σε σχέση με κάποιον που απλώς....το ψάχνει από διάφορες πηγές!!!!

 

7.Πρόβλημα υγείας μπορεί να μην έχεις(δεν σου είπε κανείς ότι ντε και καλά θα έχεις!!!) αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας πείσεις (χωρίς σωστά επιχειρήματα) ότι η χορτοφαγία είναι σωστή για όλες τις ομάδες ανθρώπων!Για το πόσο καθαρά σκέφτεσαι κ.α.......φταίνε και άλλοι παράγοντες κυρίως ψυχολογικοί.Κάποιο μπορεί να καταλάβουν τι θέλω να πω με αυτό!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει τρωει κρεας κι ο οποιος θελει τρωει χορταρακια ρε παιδια!

Δεν καταλαβαινω προς τι αυτος ο αγωνας επιδειξης γνωσεων και επιχειρηματων.

Κατανταει κουραστικο ομως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

7.Πρόβλημα υγείας μπορεί να μην έχεις(δεν σου είπε κανείς ότι ντε και καλά θα έχεις!!!) αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας πείσεις (χωρίς σωστά επιχειρήματα) ότι η χορτοφαγία είναι σωστή για όλες τις ομάδες ανθρώπων!Για το πόσο καθαρά σκέφτεσαι κ.α.......φταίνε και άλλοι παράγοντες κυρίως ψυχολογικοί.Κάποιο μπορεί να καταλάβουν τι θέλω να πω με αυτό!

 

Δεν θέλησα να σας πείσω.

Απλά δεν θέλω να περνάει αυτή η υστερία οτι αν δεν φας κρέας θα αρρωστήσεις..Με κατάλληλες επιλογές τροφών μπορεί να έχεις και οφέλη..

 

Τέλος πάντων αποσύρομαι οριστικά απο την συζήτηση γιατί φωνάζει και η sofi :D ....

Όποιος θέλει να συνεχίσουμε την ανταλλαγή επιχειρημάτων ας μου στείλει pm!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγους χορτοφαγους βλεπω οτι εχουμε... Μαλλον εχω πεσει σε παρεα οικολογων και ξερω τοσους χορτοφαγους....:p Παντος εγω καθαρα σαρκοφαγος, οτι δεν ειναι κρεας εχει χαλια γευση....
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλησα να σας πείσω.

Απλά δεν θέλω να περνάει αυτή η υστερία οτι αν δεν φας κρέας θα αρρωστήσεις..Με κατάλληλες επιλογές τροφών μπορεί να έχεις και οφέλη..

 

Τέλος πάντων αποσύρομαι οριστικά απο την συζήτηση γιατί φωνάζει και η sofi :D ....

Όποιος θέλει να συνεχίσουμε την ανταλλαγή επιχειρημάτων ας μου στείλει pm!! :)

Δεν φωναξα.:( Απλα προσωπικα μου φανηκε εντονο το "υφος' του ολου πραγματος γι'αυτο.;)

Κι εγω διαφωνω καθετα οτι οποιος δεν τρωει κρεας, θα αρρωστησει. Εγω τρωω κρεας π.χ. αλα κανω τοσο ατσαλη διατροφη που δεν θα μου βγει σε καλο.

 

Κι εγω γνωριζω αρκετα ατομα χορτοφαγους. Ξερω μαλιστα εναν που δεν τρωει κρεας αλλα τρωει κιμα.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι να τα τρωμε ολα,σωστα μαγειρεμενα,σε σωστες ποσοτητες και σωστες αναλογιες.

 

Η άποψη αυτή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...

ψηφησα σαρκο πολυ απλα επειδη δεν υπηρχε η επιλογη ''απ ολα'' αλλα και επειδη δεν ειμαι και πολυ του πρασσινου.:confused:

γενικα αν η μανα-γιατρος και λοιποι πιεσουνε θα φαω και υγιεινα αλλα γενικα προτιμω τα παχυντικα-χοληστερηνες κλπ που τα απολαμβανω...

ναι αμε καθε τι απολαυστικο,παρανομο και επικινδυνο ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε υστερικό ύφος όταν σου έλεγε ότι καλό είναι να τρως κρέας αλλά επίσης ΚΑΝΕΙΣ δεν σου είπε ντε και καλά ότι θα αρρωστήσεις με το να τρως μόνο χορταρικά κ.α.!!!!!

 

Εσύ που είδες το αντίθετο....δεν μπορώ να το καταλάβω!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε υστερικό ύφος όταν σου έλεγε ότι καλό είναι να τρως κρέας αλλά επίσης ΚΑΝΕΙΣ δεν σου είπε ντε και καλά ότι θα αρρωστήσεις με το να τρως μόνο χορταρικά κ.α.!!!!!

 

Εσύ που είδες το αντίθετο....δεν μπορώ να το καταλάβω!

 

Δε μίλησα για σένα... :)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...

ψηφησα σαρκο πολυ απλα επειδη δεν υπηρχε η επιλογη ''απ ολα'' αλλα και επειδη δεν ειμαι και πολυ του πρασσινου.:confused:

γενικα αν η μανα-γιατρος και λοιποι πιεσουνε θα φαω και υγιεινα αλλα γενικα προτιμω τα παχυντικα-χοληστερηνες κλπ που τα απολαμβανω...

ναι αμε καθε τι απολαυστικο,παρανομο και επικινδυνο ειναι ;)

 

 

Διαφωνώ. Τα γεμιστά πχ που συνοδεύονται με φετούλα και πατατούλες στο φουρνο και ειναι σαφώς απολαυστικότατα, ούτε παράνομα, ούτε επικίνδυνα τα βρίσκω. :food:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Τα γεμιστά πχ που συνοδεύονται με φετούλα και πατατούλες στο φουρνο και ειναι σαφώς απολαυστικότατα, ούτε παράνομα, ούτε επικίνδυνα τα βρίσκω. :food:

 

μπλιαχ γεμιστα....ελεος....αν παιζει κιμας ισως και να τα φαω...ισως...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Με κιμα γεμιστα??? :X

Είδες? εγώ σιχαίνομαι τα πτώματα, εσύ τα πράσινα..

Ομως, αν δεν φας πρασινα, πως θα πας στο μπάνιο?

Θα τουμπανιάσει η κοιλιά σου.:p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με κιμα γεμιστα??? :X

Είδες? εγώ σιχαίνομαι τα πτώματα, εσύ τα πράσινα..

Ομως, αν δεν φας πρασινα, πως θα πας στο μπάνιο?

Θα τουμπανιάσει η κοιλιά σου.:p :lol:

 

ενα δικιο το χεις Γκαρφ γι αυτο σαν καλη πολιτισσα που ειμαι το μενου(και φαντασια)διαθετει παντα σαλατικο συνοδευτικο και αν υπαρχει και προβληματακι τοτε και δαμασκηνο ξερο...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: Ζήτω η Πόλη και η κουζίνα της! :food:

Σχετικό: Μετά από μια ακόμη Τσικνοπέμπτη, ένα έχω να πω: Ζήτω η σάρκα! :drool:

 

ΥΓ: Εγώ τρώω σχεδόν απ'όλα με μια προτίμηση στο κρέας και μια τεράστια απέχθεια στα όσπρια και διάφορα γλειώδη τύπου σαλιγκαριών...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αιμίλιε σαλιγκάρια κανονικά εννοείς ή γλοιώδη λαχανικά τύπου μπαμιες?

Τις μπαμιες που λατρεύω, τις μαγειρεύω και τις τρώω μονη μου.

Στους άλλους κανω άλλο φαγητο.

Οι δικοι μου δεν ξερουν τι χάνουνε.

Ελπίζω να μην πέφτεις και συ στο ίδιο σφάλμα. :D

Link to comment
Share on other sites

τεράστια απέχθεια στα όσπρια

 

Δε σου αρέσουν οι φακές;Με ψωμί και λίγη φέτα και μια σαλάτα ντομάτα με λάδι πας στον παράδεισο. :food: :D

Link to comment
Share on other sites

Αιμίλιε σαλιγκάρια κανονικά εννοείς ή γλοιώδη λαχανικά τύπου μπαμιες?

Τις μπαμιες που λατρεύω, τις μαγειρεύω και τις τρώω μονη μου.

Στους άλλους κανω άλλο φαγητο.

Οι δικοι μου δεν ξερουν τι χάνουνε.

Ελπίζω να μην πέφτεις και συ στο ίδιο σφάλμα. :D

 

Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω καταφέρει να απολαύσω ένα πιάτο με μπάμιες.Είναι ένα από τα μοναδικά φαγητά που ποτέ δε μου άρεσε να τρώω.

Link to comment
Share on other sites

Και να 'σουν ο μόνος..

Σου λεω, κανω καταπληκτικές μπαμιες, και κανείς δεν τις τρώει!

Και μελιτζάνες μία απο τα ίδια.

Εμενα πάλι μου αρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Άντε μελιτζάνες μπορεί να φάω σε καιρούς μεγάλης πείνας, αλλά μπάμιες ποτέ! Μια φορά δοκίμασα κι ίσως είναι απ΄τα λίγα φαγητά που δεν κατάφερα να καταπιώ μπουκιά! Άσε που είναι και γεμάτες σποράκια :p

P.S.@ gogias

Επειδή εγώ σου είχα πρώτη απαντήσει και σε παρότρυνα (δε σου' βαλα το μαχαίρι στο λαιμό :p ) να τρως και κρέας, θέλω να διευκρινήσω ότι δεν είχα καμία πρόθεση να κατακρίνω τις διατροφικές σου συνήθειες ούτε να σε πείσω για κάτι. Την άποψή μου είπα. Αυτό προς επίλυση της όποιας παρεξήγησης δημιουργήθηκε άθελά μου. :)

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...