Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

70 nokia

1011-7380

 

Δική σου είναι η συλλογή??? Απίστευτη! Μου θύμισε παλιές καλές εποχές Nokia :happy:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σωραίος!!!

Εγώ στα 10 είμαι ακόμα,δεν τα κρατούσα στα χέρια μου τα έδινα..

Τώρα πήρα απόφαση να μαζέψω πάλι...

Αν έχεις την ψορα δεν μπορείς ������

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Edited by mamalos0789
Link to comment
Share on other sites

Πςςςς..διαβάζοντας μου ήρθαν στο μυαλό οι μέρες του λυκείου και ο πανικός που γινόταν με το 8210..το χαζεύαμε όλοι στις βιτρίνες και όποιος το έπαιρνε λέγαμε "ωωω ρε φίλε πήρε το 8210"..πολλή τρέλα τότε..

Με βλέπουν παλιοί φίλοι τώρα με το 8 και μου λένε "πάλι νοκια ρε;δε ξεκολάς εσυ.." χαχα

ε πως να ξεκολλήσεις όταν τα πρώτα μου μηνύματα τα έστελνα με 3210..όταν έχω περάσει απο s30,s40,s60,όταν έκλαιγα που άφησα τον bro να δώσει το communicator..άντε να καταλάβει ο άλλος

 

Αυτοί που τα νοσταλγούμε πιστεύω πως είμαστε όλοι όσοι εκείνο το καιρό ειμασταν γυμνάσιο-λυκειο και τα ζήσαμε στην καθημερινότητα,τα αγαπήσαμε.

Όχι σαν κάτι άλλους που τα ψάχνουν ώστε να τα πουλάνε νομιζωντας πως θα γίνουν πλούσιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που τα νοσταλγούμε πιστεύω πως είμαστε όλοι όσοι εκείνο το καιρό ειμασταν γυμνάσιο-λυκειο και τα ζήσαμε στην καθημερινότητα,τα αγαπήσαμε.

 

Έτσι ακριβώς, τέτοιες εποχές ήταν... Θυμάμαι πήγαινα κάθε τόσο στο Nokia Care και ζητούσα τους νέους καταλόγους και έβλεπα κάτι σχέδια και έλεγα, πωω, τι φτιάχνουν πάλι αυτοί οι Φινλανδοί!!! Πηγαίναμε παρέα με φίλους και λέγαμε να αυτό είναι ωραίο, όχι το άλλο και κάποια στιγμή όταν αγοράζαμε κάποιο, εκεί να δεις κόλλημα! Ήδη από τα ασπρόμαυρα ακόμη! 8210, 3310, 3410 τέτοια εποχή και μετά... Και αποσπώμενο κέλυφος για διαφορετικές αποχρώσεις και custom σχεδια, π.χ. ροκ, tribal κλπ... Αξέχαστες στιγμές! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Άπειρες προσόψεις για 3310/3410

Για όλα τα γούστα!

 

Είχα παρει μια μαύρη tribal για το 3410, η οποία φωσφορίζει τη νύχτα! Και η οθόνη μπλεδιζε(είχε κάποιο φιλμ)

Άλλες εποχές τότε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα τα εχω με χρονολογικη σειρα και οχι μπερδεμενα. Απο το 6110 και μετα ειχες τα 5110 8810 3210 8850 8210 3310/30 8310 5210 5510 3410 8910 οπου η.. μοδα, εκεινη την εποχη αν ειχες νοκια ηταν τα "εικονομυνηματα" με συμβολα του πληκτρολογιου (οχι μονο τα λογοτυπα), κινουμενα η οχι, μαζι με γραμματα η χωρις. Η γκαντεμια ειναι οτι εγω ειχα το 3510 που δεν τα υποστηριζε αυτα, ουτε το 7110, 6510, 6310 επειδη ειχαν πιο μεγαλη αναλυση οθονης, αλλα υπερτερουσαν αλλου. Οπως και αλλων εταιριων διαφορα κινητα. Τις μεμβρανες που μπλεδιζαν τις οθονες τις θυμαμαι και γω.
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα τα εχω με χρονολογικη σειρα και οχι μπερδεμενα. Απο το 6110 και μετα ειχες τα 5110 8810 3210 8850 8210 3310/30 8310 5210 5510 3410 8910 οπου η.. μοδα, εκεινη την εποχη αν ειχες νοκια ηταν τα "εικονομυνηματα" με συμβολα του πληκτρολογιου (οχι μονο τα λογοτυπα), κινουμενα η οχι, μαζι με γραμματα η χωρις. Η γκαντεμια ειναι οτι εγω ειχα το 3510 που δεν τα υποστηριζε αυτα, ουτε το 7110, 6510, 6310 επειδη ειχαν πιο μεγαλη αναλυση οθονης, αλλα υπερτερουσαν αλλου. Οπως και αλλων εταιριων διαφορα κινητα. Τις μεμβρανες που μπλεδιζαν τις οθονες τις θυμαμαι και γω.

....και τις υπέρυθρες πού είχαν ορισμένα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όντως!

Έπαιζα φιδακι με την ξαδέρφη

8310 εγω, 6510 η ξα!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φετος δοκιμασα να δω πως παιζεται το φιδακι με δυο παικτες σε 8850 και 8890. Δυσκολο να πατας κουμπια και να βλεπονται οι υπερυθρες.20180409-125142.jpg

Το 8850 του theProdigy

Link to comment
Share on other sites

Τότε ηταν εντυπωσιακό να παίζεις ετσι. Έχουμε συνηθίσει στην αφή γι' αυτό φαίνεται δύσκολο να πατάς κουμπιά για να παίξεις. Τότε ηταν εύκολο σχετικά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αμα παίζεις με το 3 και 7 είναι πιο εύκολο ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα 8310/6510 οι θύρα είναι πάνω αριστερά. Οπότε βολεύει να παίζεις άνετα!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 8310 έκατσε από σποντα στα χέρια μου

Αλλαγή οθόνης ήθελε μόνο(30 ευρώ σε καταστημα)

Ακόμη το έχω αλλά κατι παίζει με το πληκτρολόγιο και θέλει φτιαξιμο(δε θα ασχοληθώ όμως)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 8310 έκατσε από σποντα στα χέρια μου

Αλλαγή οθόνης ήθελε μόνο(30 ευρώ σε καταστημα)

Ακόμη το έχω αλλά κατι παίζει με το πληκτρολόγιο και θέλει φτιαξιμο(δε θα ασχοληθώ όμως)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί φτιάξω πλέον τα ανταλλακτικά είναι τζάμπα

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών δε με απασχολεί να το διορθώσω.

Οοοταν ερθει η όρεξη το συζητάμε :lol:

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2018 New 100% BL-5C Original Mobile Phone Battery For Nokia BL 5C 1100 6600 6230 1108 1112 1200 n70 n91 Replacement Battery

https://s.click.aliexpress.com/e/9UlBPfa

Μην το σκέφτεσαι γιατί θα σου την κάνω δώρο!!!

 

Έπεσε παραγγελία... Δυο πήρα, ελπίζω μόνο να μην φουσκώσει η δεύτερη.... Εκτός και αν κάνω εναλλαγή μια την μία μια την άλλη... Φυσικά τα έχω ανοικτά, όλα απλά μέσα σε συρταρι...

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε παραγγελία... Δυο πήρα, ελπίζω μόνο να μην φουσκώσει η δεύτερη.... Εκτός και αν κάνω εναλλαγή μια την μία μια την άλλη... Φυσικά τα έχω ανοικτά, όλα απλά μέσα σε συρταρι...

 

Φίλε μου μπράβο

Όχι ρε,και εγώ παρήγγειλα πάλι πριν μέρες,όχι μην αφήνεις την μπαταρία πάνω στην συσκευή,αυτό το λάθος κάνουν όλοι.φορτισε την και βγαλτην από την συσκευή αν πρόκειται για μεγάλα διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπράβο

Όχι ρε,και εγώ παρήγγειλα πάλι πριν μέρες,όχι μην αφήνεις την μπαταρία πάνω στην συσκευή,αυτό το λάθος κάνουν όλοι.φορτισε την και βγαλτην από την συσκευή αν πρόκειται για μεγάλα διαστήματα.

 

Βασικά αυτό πάντα έκανα... Φόρτιζα την συσκευή, φυσικά την είχα ανοικτή, αλλά πολλές φορές έκλεινε, και το καταλάβαινα μετά από μέρες... Αυτό που μου έχει παντός κάνει εντύπωση είναι η μπαταρία του 7650...Ειναι πλάκα, και λευκή, και πολύ διαφορετική σαν κατασκευή από τις μετέπειτα μπαταρίες...

Και παρόμοια είναι και του QTEC 9000 που έχω... Αυτές οι μπαταρίες έτσι όπως έχουν φτιαχτεί δεν φουσκώνουν με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό πάντα έκανα... Φόρτιζα την συσκευή, φυσικά την είχα ανοικτή, αλλά πολλές φορές έκλεινε, και το καταλάβαινα μετά από μέρες... Αυτό που μου έχει παντός κάνει εντύπωση είναι η μπαταρία του 7650...Ειναι πλάκα, και λευκή, και πολύ διαφορετική σαν κατασκευή από τις μετέπειτα μπαταρίες...

Και παρόμοια είναι και του QTEC 9000 που έχω... Αυτές οι μπαταρίες έτσι όπως έχουν φτιαχτεί δεν φουσκώνουν με τπτ...

 

Υπάρχουν πολλά είδη μπαταριών,μετά από πολλά χρόνια κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως δεν θα γίνει το οτιδήποτε,έχουν γίνει και εκρήξεις-πυραγιες.

Παρόλα αυτά είναι κρίμα να έχεις ένα κινητό χωρίς μπαταρία.

Ευτυχώς οι Κινέζοι φτιάχνουν τα πάντα ακόμα και ανταλλακτικά για κινητά 20ετιας

Βρήκα οθόνη για το 8810 με 1 ευρώ, επίσης θα κάνω πατέντα στην μπαταρία του γιατί δεν βρίσκεις εύκολα ίδια...

Η αγαπημένη μου σειρά 8,όπως φαντάζομαι όλων!!!

Edited by mamalos0789
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 χρονια συνεχους χρησης το αγαπημενο μου 6700 classic τα παιξε και κανει επανακινησεις μετα το λογκο της νοκια το πηγα για servise και ξανα τα ιδια να φανταστεις το λειτουργουσα ευλαβικα μονο τηλεφωνα και sms αλλα με προδωσε και το αγαπουσα ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...