Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραιο το n86 και τα πληκτρα , αν και δεν αρεσουν σε πολλους τα μικρα, εγω τα προτιμω.

 

Ο τρανσπορτερ επισης ειχε ενα 8910.. πιστευω δεν ειναι δυσκολο να βγάλουν ενα κινητο με σχεδιο/μηχανισμο σαν των 8910/8800.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το n86 και τα πληκτρα , αν και δεν αρεσουν σε πολλους τα μικρα, εγω τα προτιμω.

 

Ο τρανσπορτερ επισης ειχε ενα 8910.. πιστευω δεν ειναι δυσκολο να βγάλουν ενα κινητο με σχεδιο/μηχανισμο σαν των 8910/8800.

Τίποτα δεν είναι δύσκολο γι αυτούς ως προς την πράξη. Αν τους συμφέρει κι αν θα έχουν κέρδος και πόσο κέρδος θα έχουν, απ' αυτό που θα βγάλουν. Εκεί είναι όλο το θέμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το 6310 ποτε δε μου αρεσε, ομορφο ειναι αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τοσος ντορος. Επειδη ειναι ασπρομαυρο και εχει μπλεδοντι?

 

Η μπαταρια που λενε κραταει μυθος μου φαινετε διοτι η ιδιες ακριβως κουμπωνουν στα 5110,6110,7110,6210.

 

Το 7900 αβαταρ που βλεπω ειναι το αγαπημενο μου απο τα πιο καινουροα παλια κινητα. Ο φωτισμος των πληκτρων αλλαζει γυρω στα 30 χρωματα θυμαμαι. Το προτιμουσα και σαν σχεδιο απο τα 6700 κλπ.

 

Το νεο 8110 μαυρο ειναι πολυ ωραιο, το 3310 ειχε τριχρωμια και δεν καθοταν καλα στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Το 3310 πάντως είναι ένα άθλιο κινεζοτηλεφωνο, να δούμε και το 8110 πως θα είναι.

 

Βασικά, όλα τα καινούρια Nokia...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το 6310 ποτε δε μου αρεσε, ομορφο ειναι αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τοσος ντορος. Επειδη ειναι ασπρομαυρο και εχει μπλεδοντι?

 

Η μπαταρια που λενε κραταει μυθος μου φαινετε διοτι η ιδιες ακριβως κουμπωνουν στα 5110,6110,7110,6210.

 

Το 7900 αβαταρ που βλεπω ειναι το αγαπημενο μου απο τα πιο καινουροα παλια κινητα. Ο φωτισμος των πληκτρων αλλαζει γυρω στα 30 χρωματα θυμαμαι. Το προτιμουσα και σαν σχεδιο απο τα 6700 κλπ.

 

Το νεο 8110 μαυρο ειναι πολυ ωραιο, το 3310 ειχε τριχρωμια και δεν καθοταν καλα στο ματι.

 

Ήταν σκυλί το 6310. Εμένα μου άρεσαν πάντα οι χρωματισμοί του σασί αλλά ήταν πανάκριβο.

 

Το 7900 ήταν έρωτας. Επίσης είχε φωτισμό ειδοποιήσεων από την πάνω πλευρά στο ίδιο χρώμα με τα πλήκτρα.

 

Είχε και amoled οθόνη !

 

Αλλά είχε πρόβλημα με τη θύρα φόρτισης. Την πρώτη φορά μου έσπασε στην εγγύηση. Τη δεύτερη φορά δεν είχε και καληνύχτα σας.

Μαζί με πλακέτα η θύρα.

 

Το δεύτερον κακό ήταν ότι ήταν πολύ κοφτερό στην άνω άκρη και σου "έκοβε" το αυτί ενώ μίλαγες.

 

Μαζί με το Motorola E8 ήταν τα απόλυτα stealth κινητά όταν έσβηνε η οθόνη. Απλά αλλού.

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ειχα ενα φεγγαρι το 7900 και ειχα το ιδιο προβλημα, δεν φορτιζε με τη καμια! Ειχα ενα δευτερο νοκια με ιδια μπαταρια και φορτιζα τη μπαταρια του με εκεινο.

Ειχα επισης ενα 8800 saphire arte και ειχε πρόβλημα με το ονοφ, κατι παρομοιο που συμβαινει με τα 7650 6260. Το ειχα ανοιξει και ειχε σπασει απο τη πλακετα κατι σιδερακια, και μονο οταν εκαναν επαφη με τη πλακετα λειτουργουσε. Εβαλα ζηλοτεηπ(κανονικα χρειαζοταν ηλεκτρικο κολλητηρι), το κλεισα και το ξαναδωσα για ανταλλακτικα. Γενικα ολα τα "καινουρια παλια" νοκια ειχαν δυσκολη επισκευη. Ενα ngage που δε φορτιζε του ειχα βαλει υποδοχη φορτισης απο ενα 6100 θυμαμαι. Μπαμ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ολα τα "καινουρια παλια" νοκια ειχαν δυσκολη επισκευη. Ενα ngage που δε φορτιζε του ειχα βαλει υποδοχη φορτισης απο ενα 6100 θυμαμαι. Μπαμ μπαμ.

 

Εγώ προσωπικά στην πλειοψηφία με τα slide τηλέφωνα έχω πρόβλημα στην επισκευή. Πχ N81, E65 με είχανε σπάσει τα νεύρα για να τα λύσω/συναρμολογήσω.

Επίσης μεγάλη ευκολία τα κοινά μέρη σε πολλά μοντέλα. Ήθελα ακουστικό για ένα 5610 κι ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω, βρήκα ότι ταίριαζε από ένα E65 που είχα χαλασμένο...

 

Μιας και αναφέρθηκε το Ngage, έχω φάει τον τόπο και δε μπορώ να βρω τη μεμβράνη του πληκτρολογίου για να φτιάξω το δικό μου... :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει και στα δύο και δεν έχω βρει κάτι, τουλάχιστον όχι σε λογική τιμή...
Link to comment
Share on other sites

Την μεμβράνη του πληκτρολογίου ή έστω μια λειτουργική πλακέτα.

Το δικό μου έχει θέμα με τα πλήκτρα 0,1,2,3 και όσο καθάρισμα και να έριξα αρνούνται να λειτουργήσουν...

Link to comment
Share on other sites

To δινουν ενας ινσομνια 80 αλλος 50 αλλος 20 χαλασμενο.

Αν ασχολιομουν με ebay θα ειχα ενα σωρο και γω. Βρηκα 7710 δυο φορες σε δημοπρασιες που κλεισαν και πουληθηκαν τελικα στα 21 το ενα και στα 26 το αλλο. Ελλαδα δε το ξαναβρισκω και ας ξερω καποιον που εχει 5.. :p

Ενα ωραιο που ειχα το εδωσα περισυ το μαη. Εχω σπασει τη συλλογη ενα σωρο φορες και παλι τα ψαχνω μετα ο χαζος..

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια που λενε κραταει μυθος μου φαινετε διοτι η ιδιες ακριβως κουμπωνουν στα 5110,6110,7110,6210.

 

Kαθόλου μύθος.

Είχα 6310i και 7110 ταυτόχρονα. Στο 7110 η bps-2 κράταγε τη μίση διάρκεια σε σχέση με το 6310.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 3310 πάντως είναι ένα άθλιο κινεζοτηλεφωνο, να δούμε και το 8110 πως θα είναι.

 

Γιατί "κινεζοτηλέφωνο";

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

To δινουν ενας ινσομνια 80 αλλος 50 αλλος 20 χαλασμενο.

Αν ασχολιομουν με ebay θα ειχα ενα σωρο και γω. Βρηκα 7710 δυο φορες σε δημοπρασιες που κλεισαν και πουληθηκαν τελικα στα 21 το ενα και στα 26 το αλλο. Ελλαδα δε το ξαναβρισκω και ας ξερω καποιον που εχει 5.. :p

Ενα ωραιο που ειχα το εδωσα περισυ το μαη. Εχω σπασει τη συλλογη ενα σωρο φορες και παλι τα ψαχνω μετα ο χαζος..

 

Ε κοίτα όταν έχω πάρει τη συσκευή σε μονοψήφιο αριθμό, δε θέλω να δώσω 20€ για να πάρω ένα κομμάτι της... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ξέρεις τώρα...

 

Θα περιμένω να μου πει. Μπορεί να εννοεί κάτι άλλο...

: P

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

To 6310/6310i κανει καλη διαχειρηση ενέργειας δηλαδη; Οπως στα καινουρια κινητα η εξοικονόμηση;

Μαλλον.. διοτι οι μπαταριες ειναι ιδιες. Πάντως εχω μπαταρίες που ταιριαζουν στα 5110-7110-6310 (δεν ξερω αν και ποσο κρατανε δεν ασχολουμαι καν με φορτισεις πλεον) και μια απο αυτες εχει εξογκωμα μεγαλυτερο απο πισω απο τις αλλες , μαλλον κυκλοφορησε με περισσοτερα μιλιαμπερορια.

Link to comment
Share on other sites

To 6310/6310i κανει καλη διαχειρηση ενέργειας δηλαδη;

 

Ακριβώς αυτό Stef.

 

Αν τα 7110/6110 κράταγαν 2 μέρες, το 6310/i με την ίδια μπαταρία πήγαινε άλλο τόσο. Ήταν εμφανής η διαφορά.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τα ηλεκτρονικά της να είναι πιο σύγχρονα (πχ καλύτερη κεραία που ήταν το βασικό που έτρωγε παρέα τότε) ώστε τα ίδια mah να αποδίδουν διπλά (το ίδιο γίνεται και σήμερα όταν πέφτουν τα nm στη λιθογραφία).

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να μου πει. Μπορεί να εννοεί κάτι άλλο...

: P

Κατασκευαστικά εννοώ, ποιότητα, φινίρισμα, οθόνη. Δεν θυμίζει σε τίποτα την παλιά καλή Νοκια.
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά εννοώ, ποιότητα, φινίρισμα, οθόνη. Δεν θυμίζει σε τίποτα την παλιά καλή Νοκια.

Ισα ίσα, από το Nokia 1 έως το 8 μια χαρά ποιοτικές είναι οι συσκευές.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα φτηνα κινητα της θα εννοει οπως το νεο 3310. Αν και νομιζω ακολουθειται η ιδια πολιτικη της παλιας νοκια..

Πρωτα το 3310 2017 μετα η εκδοση 3g ( = ii ) οπως τα 3310 2000 και 3330. Ιδια σχεδια περισσοτερες λειτουργίες. Το 8110 θα ξαναβγει με 5 mpx camera σιγουρα πχ αν παει καλα το πρωτο

Link to comment
Share on other sites

Τα φτηνα κινητα της θα εννοει οπως το νεο 3310. Αν και νομιζω ακολουθειται η ιδια πολιτικη της παλιας νοκια..

Πρωτα το 3310 2017 μετα η εκδοση 3g ( = ii ) οπως τα 3310 2000 και 3330. Ιδια σχεδια περισσοτερες λειτουργίες. Το 8110 θα ξαναβγει με 5 mpx camera σιγουρα πχ αν παει καλα το πρωτο

Στη νοσταλγική κατηγορία, ακόμα και η Samsung να έφτιαχνε, δεν νομίζω να ήταν πιο ποιοτική από τις παλιές. Όχι μόνο η Samsung, αλλά και οποιαδήποτε άλλη εταιρία. Ή νομίζεις ότι το RAZR clamshell που θέλει να ξαναβγάλει η Motorola θα είναι πιο ποιοτικό απ' το προηγούμενο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...