Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να δειχνει φουλ, ομως πολυ γρήγορα να αδειάσει

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Πολύ σωστά! Το σωστό είναι άμα θες να μη χρησιμοποιήσεις το κινητό για καιρό, πρέπει να βγάλεις την μπαταρία γιατί αλλιώς ή θα αδειάζει σιγά σιγά, ή θα μειωθεί η διάρκεια ζωής της!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν πουθενά τα εξωτερικά μέρη από E72;

Προσόψεις και τα σχετικά; Μπορείς να ρωτήσεις κι απ'το nok-shop στην Πατησίων, ή ακόμα και από μικρομάγαζα με κινητά... Επίσης, ρίξε μια ματιά και στο skroutz...

Link to comment
Share on other sites

Ομονοια κωνσταντινουπολεως οπως πας προς μεταξουργειο στο δευτερο τετραγωνο δεξια ειναι ενας κυριος με τα παντα ολα απο νοκια προσοψεις και κινητα. Οι προσο ψεις δυστυχως ειναι κινεζικες οσες φορες εχω παρει απο αυτον. Για καινουρια κινητα οπως n72 που θες ισως να εχει και αυθεντικες.
Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα που έχω δει είναι αρκετά χάλια. Άρα δεν στρεφομαι εκεί. Αυθεντικά θα κοιτάξω φτάνει να μην ξεφύγει πολύ η τιμή. Σε ebay κοίταξα αλλά θέλω να καταφύγω σαν έσχατη λύση. Θα κοιτάξω και εκεί που είπαν οι δύο φίλοι πιο πάνω. Redhotstef έχεις κάποιο όνομα από το μαγαζί;

Σκοπεύω να αναστήσω το E72 μου για αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by xapos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν πουθενά τα εξωτερικά μέρη από E72;

 

Τα κινέζικα που έχω δει είναι αρκετά χάλια. Άρα δεν στρεφομαι εκεί. Αυθεντικά θα κοιτάξω φτάνει να μην ξεφύγει πολύ η τιμή. Σε ebay κοίταξα αλλά θέλω να καταφύγω σαν έσχατη λύση. Θα κοιτάξω και εκεί που είπαν οι δύο φίλοι πιο πάνω. Redhotstef έχεις κάποιο όνομα από το μαγαζί;

Σκοπεύω να αναστήσω το E72 μου για αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε skroutz & bestprice δεν βγάζει κάτι όσο έψαξα.

Ίσως αν ρωτήσεις σε κανένα ξεχασμένο Nokia Store/μικρομάγαζο που ασχολείται με επισκευές κινητών αν έχουν κάτι γνήσιο.

Στο ebay πάλι έχει αρκετή ποικιλία όχι όμως σε γνήσια κομμάτια. Με μια πρόχειρη ματιά βρίσκεις αυτό και αυτό σε καλή τιμή και από πωλητές με πολύ καλές αξιολογήσεις γενικότερα. Προσωπικά θα το ρίσκαρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεις να δωσεις γυρω στα 30 ευρω για αυθεντικα καπακια, καλυτερα να παρεις ενα αλλο απο car gr που ειδα το δινει 35 ευρω ενας . Στο μαγαζι που σου ειπα, κινεζικα η μη, το λιγοτερο δεκα ευρω θα σου ζητησει..
Link to comment
Share on other sites

Πηρα προσφατα προσοψεις για νοκια 7250 που ηταν μεσα σε συσκευασια νοκια xpress on color cover , εκανε μπαμ οτι ηταν αυθεντικες και οι συσκευασιες, αλλα τελικα οι μισες προσοψεις, κυριως οι πισω, δεν κουμπωνουν καλα στο κινητο, σε σχεση με τις αυθεντικες αλλα σακατεμενες που εχω.

 

Οποτε ακομα και σαν αυθεντικες να πλασαρονται οι προσοψεις, ακομα και αν η συσκευασια ειναι υψηλης ποιοτητας, παλι ισως να μην ταιριαζει καλα στο κινητο λογω .. Καταλαβαινετε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://oi68.tinypic.com/143pbir.jpg

H μεσσαια μπλε κουμπωσε οκ ευτυχως. Οι γαλαζια και οι γκρι απο διπλα ειναι αυθεντικες με φθορες κτλ. Η κοκκινη γκρι και ασπρη που εχω τα καπακια κουμπωνουν ετσι κ ετσι, η μπλε και η μωβ στα αριστερα ειναι αυθεντικες αλλα χαλια. Πανω ειναι η συσκευασια που φαινοταν να αφορα, αυθεντικα καπακια. Ισως επρεπε να υποψιαστω τη μουφα, απο την ελλειψη πληκτρολογιων..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ωραίο το μπλε και κόκκινο χρώμα στο συγκεκριμένο... :O

Αν δεν κάνω λάθος στο 7250 που είχα πριν κάποια χρόνια, το είχα με μωβ πρόσοψη την οποία την είχα επίσης πάρει σε συσκευασία της Nokia και κούμπωνε 100% σε όλο το τηλέφωνο άψογα. Και σαν ποιότητα δεν ξεχώριζε ιδιαίτερα με τη γνήσια, χωρίς να ξέρω κατά πόσο ήταν...

 

Πάντως γενικά για τηλέφωνα τέτοιας χρονολογίας σαν το 7250 είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν γνήσιες προσόψεις.

Έχω πετύχει στο ebay κατά καιρούς και φέρνει και το Ima Shop συχνά αλλά οι τιμές ξεφεύγουν αρκετά. Πχ...

Link to comment
Share on other sites

Τη κιτρινη του 7210 την εχω και εγω σε αριστη κατασταση και κουμπωσε αψογα. Αλλα αυτο με παραξενευει. Καποιες κουμπωνουν και καποιες οχι. Η συσκευασια ιδια. Παρατηρησα οτι καποια κλιπακια της πισω προσοψησ για το 7250 στη κοκκινη και τη γκρι, εχουν κατασκευαστικο λαθος -επρεπε να ειχαν μεγαλυτερη λακουβα για να κουμπωσουν στο κασωμα - ενω στην μπλε ηταν ιδια με αυτα των αυθεντικων. Ισως να τυχαινει δεν ξερω.

Παντως εφοσον δεν περιλαμβανεται

ΚΑΙ το πληκτρολογιο στη συσκευασια, δεν μου κανουν για original.

Παντως θυμαμαι που ειχε ο derizio μια ασπρομαυρη για το 7250 με αλλου για αλλου τα χρωματα και ενω ειχε και το πληκτρολογιο, παλι εκανε μπαμ οτι δεν ηταν αυθεντικη, εξαιτιας των χρωματων που αν δεις στη google, ξερεις τι χρωματα επαιζαν στις διαφημισεις τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χα, βασικα τωρα θυμηκα. Και στη κιτρινη προσοψη που εχω στο 7210, και σε αυτες του 7250, το λογοτυπο "nokia " πισω, ειναι εκτυπωμενο ελαφρως στραβα! Κανει μπαμ αμα βαλω τη γαλαζια αυθεντικη του 7210 διπλα. Στο 7250 δεν προσεχεται ευκολα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://oi68.tinypic.com/qprsep.jpg

Ima shop και κουραφεξαλα..

Link to comment
Share on other sites

Τι βρίσκει κανείς ξεχασμένα σε ράφια..Το κινητό μου σε διαφημιστικό φυλλάδιο!!

Photo_Chooser_f0f058d6_5274_4b60_9a2c_795c9eadc36.jpg

550 ευρώ τότε,εγώ το πήρα ένα χρόνο μετά, δηλαδή Ιανουάριο 2013 στα 250 ευρώ..

Ακριβό μεν αλλά τέλη του '11 και έδινε 16G, amoled, gorilla glass, 8άρα κάμερα zeiss με διπλό φλας, 2 μέρες μπαταρία και αρκετά γρήγορο ιντερνετ για την εποχή..ωραίο κινητό, ακόμα δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

Από φυλλάδια τίποτα απολύτως, από κινητά ένα 5310,έχω βάλει φωτό στο αντίστοιχο θέμα, έχω ένα 6290 γαλάζιο αναπαύεται σε ένα συρτάρι, και ένα 6510 από νοκια..όλα λειτουργικά.

Από άλλες εταιρίες υπάρχει nec n342i, sony ericsson t310i, t100, w200, w20, w300, k750, j20, δυστυχώς υπήρχαν και άλλα πολλά από sharp,nec,motorola αλλά και ένα communicator..αν γύριζα το χρόνο πίσω δε θα τα έδινα..

Καλά εσένα δε σε φτάνουμε :lol::p:p

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, και εγω με τη σειρα μου δεν μπορω να φτασω αλλους!

Το 6290 δεν το ηξερα τωρα μπηκα google , για 2006 πολυ καλο κινητο και smartphone, σε σχεση με n90 πχ. Και σαν γαλαζιο θα ειναι ομορφο. Που να βρεις μπαταρια ελλαδα να το κυκλοφορησεις ομως. Απο το 2005 η νοκια εβγαζε ενα σωρο διαφορετικου τυπου μπαταριες. Η μονη μπαταρια που εχει κρατησει ιδια ειναι η bl5c/b που ταιριαζει σε κινητα ειτε του 2003 ειτε του 2014.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για τις μπαταρίες είναι σωστό..το συγκεκριμένο είχε την BL-5F την οποία τη βρίσκεις αλλά καλύτερα china για να είναι φρέσκια και με περισσότερα mA γιατί οι original stock λόγω παλαιότητας θα χαλασουν γρήγορα..την έπαθα μια φορα..πολύ ωραίο κινητό για την εποχή του με S60 αλλά μετά βίας έβγαζε 1μιση μέρα..
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια για οσους γνωριζουν.

 

Δεν ειδα ποτε απο κοντα το νοκια 7280 το κραγιον. Στις φωτογραφιες στο google παρατηρω οτι το υλικο στο μερος που ειναι το ακουστικο και εκει που ειναι το πολυπληκτρο φαινεται διαφορετικο απο την υπολοιπη κατασκευη.

 

Εχει κατι σαν δερμα εκει, οπως στη προσοψη του 7200 του αναδιπλουμενου, κατι σαν υφασμα;;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι απο το 2007-8-9 και μετα τα κινητα της νοκια ηταν πιο φθηνα διοτι πουλαγε η εταιρια τα κινητα της κατευθειαν στην αγορα, στους παροχους κλπ, χωρις να εχει τον μεσαζοντα και αποκλειστικο αντιπροσωπο την alpha copy.

 

Ηταν αραγε αυτος ο λογος που τα κινητα νοκια ηταν πιο ακριβα , σε σχεση με αλλες εταιριες οπως sony ericsson, η ειχαν και τα κινητα των αλλων εταιριων αποκλειστικους μεσαζοντες;

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσένα δε σε φτάνουμε :lol::p:p

 

Κρατιέμαι μην ανεβάσω φώτο. :D

 

(Δεν παίζει χώρος, αλλιώς...)

 

Μια απορια για οσους γνωριζουν.

 

Δεν ειδα ποτε απο κοντα το νοκια 7280 το κραγιον. Στις φωτογραφιες στο google παρατηρω οτι το υλικο στο μερος που ειναι το ακουστικο και εκει που ειναι το πολυπληκτρο φαινεται διαφορετικο απο την υπολοιπη κατασκευη.

 

Εχει κατι σαν δερμα εκει, οπως στη προσοψη του 7200 του αναδιπλουμενου, κατι σαν υφασμα;;

 

Στεφ, ένα 70% έχει διαφορετικό υλικό. Έχει πολλάααα χρόνια που είχα ένα στα χέρια μου και δεν θυμάμαι καλά μαν. Αν μου το πουλούσε τότε, θα σου απαντούσα με σιγουριά.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

DSC01855.jpg

Μαντεψτε mp3 player.

 

Ο ηχος φτανει επιπεδα n91, σε ενταση μονο, με τα στερεοφωνικα ακουστικα του 7250.

Link to comment
Share on other sites

Τα Nseries θα ξανα βγουνε στη κυκλοφορια. Οπως επισης ο διαδοχος του 3310.. Καντε αναζητηση google δεν βαζω link.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...