Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καιρός ήταν!!!'Oλο κλάψες μας έλεγαν εμάς τους Nokia-hardcore users...'Ωρα να δουν τι εστί Nokia!

 

ενταξει οχι και Nokia-hardcore users :p τουλαχιστον οχι ολοι.. εμενα μ αρεσει το ομορφο-ποιοτικο! αν αυτο φερει κ το σηματακι της Νοκια βεβαια, τα χαμογελα θα ειναι φαρδια πλατια!! :D

Link to comment
Share on other sites

ενταξει οχι και Nokia-hardcore users :p τουλαχιστον οχι ολοι.. εμενα μ αρεσει το ομορφο-ποιοτικο! αν αυτο φερει κ το σηματακι της Νοκια βεβαια, τα χαμογελα θα ειναι φαρδια πλατια!! :D

 

Hardcore κι ας μείνω μια δεκαετία με το E71...

 

Tερμα ποιοτικό(μέταλλο...),και για QWERTY,πολύ όμορφο...Δοκίμασα τα E72,E5 και E6,κι απλά χάλια-πλαστικά-''μούφα'' μπροστά στο ''μωρό'' μου,κι ας ήταν τέρμα ερείπειο τότε...(αν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω,θα το πετύχεις...)Δεν λέω για χαρακτηριστικα,γιατί εκεί πάμε αλλού...

 

Γι'αυτό και δεν το αλλάζω εύκολα...'Eλεγα να το κάνω,αλλά και πάλι,κάτι με κρατάει...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Hardcore κι ας μείνω μια δεκαετία με το E71...

 

Tερμα ποιοτικό(μέταλλο...),και για QWERTY,πολύ όμορφο...Δοκίμασα τα E72,E5 και E6,κι απλά χάλια-πλαστικά-''μούφα'' μπροστά στο ''μωρό'' μου,κι ας ήταν τέρμα ερείπειο τότε...(αν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω,θα το πετύχεις...)Δεν λέω για χαρακτηριστικα,γιατί εκεί πάμε αλλού...

 

Γι'αυτό και δεν το αλλάζω εύκολα...'Eλεγα να το κάνω,αλλά και πάλι,κάτι με κρατάει...

 

ποιος νοιαζεται για χαρακτηριστικα! :p ..το χω πιασει στα χερια μου το Ε71 και ξερω.. για μια περιοδο ειχα το Ε55 αλλα ξεχαρβαλωσε γρηγορα :( ...πριν κανενα εξαμηνο το σημαζεψα, τωρα δουλευει αψογα! αν και το σιριτι γυρο απο την οθονη δεν κουμπωνει τελεια... ειχε αψογο σημα παντου και μπαταρια που κρατουσε μερεεες...!

Link to comment
Share on other sites

Ε71 είναι απλά έρωτας... Τόσο γερό κινητό που μόνο όταν σου χαλάσει θα αντέξεις να αλλάξεις. Είχα πάρει το Ν900 και το πούλησα για να γυρίσω πίσω στο Ε71 μιας και είναι ό,τι καλύτερο είχα ποτέ από ευκολία στο να κάνεις αυτό που θέλεις. Μηνύματα, κλήσεις (ποιότητα ήχου μοναδική), e-mail πολύ καλά (ειδικά για την εποχή του), αλλά και από μπαταρία το φανταστικό.

Τό μόνο QWERTY που μπορεί να έπερνα μετά το Ε71 είναι το Ε6 γιατί είναι κοντά στην ποιότητα. Αλλά και πιο χοντό από το λεπτό Ε71...

Αχχχχχ.... Το θέλω πάλι ρε ****το. ΑΝ το βρώ μέχρι 100€ καλή κατάσταση σχετικά (έχω πρόσοψη πλήκτρα από το άλλο) θα το πάρω μάλλον...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

..εχετε καταλαβει οτι ο κολοσσος εχει ξυπνησει μετα απο λυθαργο 3 ετων?!? ..αρχισε σιγα σιγα με Ν8, απογειωθηκε με Ν9, 800 και τωρα ξεκινησε να επανα-καινοτομει με 808..!! :D

 

Ήρθε ο καιρός να δούν τι θα πεί καινοτομία η μήλο και η κάθε μήλο... :shifty: Nokia FTW!! :superman:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ε71 είναι απλά έρωτας... Τόσο γερό κινητό που μόνο όταν σου χαλάσει θα αντέξεις να αλλάξεις. Είχα πάρει το Ν900 και το πούλησα για να γυρίσω πίσω στο Ε71 μιας και είναι ό,τι καλύτερο είχα ποτέ από ευκολία στο να κάνεις αυτό που θέλεις. Μηνύματα, κλήσεις (ποιότητα ήχου μοναδική), e-mail πολύ καλά (ειδικά για την εποχή του), αλλά και από μπαταρία το φανταστικό.

Τό μόνο QWERTY που μπορεί να έπερνα μετά το Ε71 είναι το Ε6 γιατί είναι κοντά στην ποιότητα. Αλλά και πιο χοντό από το λεπτό Ε71...

Αχχχχχ.... Το θέλω πάλι ρε ****το. ΑΝ το βρώ μέχρι 100€ καλή κατάσταση σχετικά (έχω πρόσοψη πλήκτρα από το άλλο) θα το πάρω μάλλον...

 

Γεγονός...Eίναι τόσο εύκολα όλα μαζί του,που δύσκολα αλλάζεις...'Oταν μου έτυχε(γιατί κατά τύχη έπεσε στα χέρια μου,για N95 8gb ξεκίνησα) έλεγα ''τι σκ@τα θα το κάνω,ίσα-ίσα τα βασικά...''Aμ δε!Παραδέχτηκα τα πάντα πάνω του,''ζωγράφησε'' η Nokia με αυτό!Και στο E6 πήγαινα,αλλά δύσκολα...QWERTY και touch σ'αυτή τη μορφή,δύσκολο...

 

Δύσκολα θα βρείς...Aκόμα και γω που έψαχνα για πλάκα ένα διάστημα,δεν έβρισκα...(εκτός αν μένεις Aθήνα,άρα πάω πάσο...)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ειναι.. ειναι χαρακτηριστικο δειγμα Νοκια του 2004..

 

..εχετε καταλαβει οτι ο κολοσσος εχει ξυπνησει μετα απο λυθαργο 3 ετων?!? ..αρχισε σιγα σιγα με Ν8, απογειωθηκε με Ν9, 800 και τωρα ξεκινησε να επανα-καινοτομει με 808..!! :D

 

και το Ν900 το 2009 τι ηταν?

 

μακραν η πιο εξυπνη και ικανη συσκευη επικοινωνιας

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

και το Ν900 το 2009 τι ηταν?

 

μακραν η πιο εξυπνη και ικανη συσκευη επικοινωνιας

 

ηταν για λιγους, και ψαγμενους! αλλωστε αποτελει εξαιρεση.. ηταν περισσοτερο ενα πειραμα μαλλον γι αυτο δεν συνεχιστηκε το maemo.. τωρα ξαναξεκιναει η ατμομηχανη ;)

Link to comment
Share on other sites

η ακομα ακομα το Ν97!!

 

οκ, εδω κανω πλακα : p

 

και με τρομαξες :p ...ανυπομονω να δω τα νεα μοντελα (για να γινουν συλλεκτικα και νοσταλγικα τα τωρινα :p) θελω να βαλω ενα Ν9 οπωσδοιποτε στην συλλογη...

Link to comment
Share on other sites

Aπορια:

 

κανεις δεν νοσταλγει αυτο εδω?

http://www.lordpercy.com/nokia6230.jpg

 

Κυκλοφορησε μαζι με το 6600, και αν εξαιρεσουμε το smart της υποθεσης το ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕ σε οτιδηποτε.

Mp3, aac κτλ με equalizer, pop-port με ο,τι συνεπαγεται οπως USB και φυσικα fully loaded.

 

Η wikipedia αναφερει μαλιστα οτι εχει εξαιρετικο ηχο...? Χμμμμμμμ.

Ακομα ενα παραδειγμα του πως η νοκια ευνουχιζε τις συσκευες της και ευλογουσε το market fragmentation με πολλες ημιτελεις συσκευες κτλ που τα εχω ξαναπει.

 

Μετα αναρωτιομαστε γιατι το iphone πουλαει σαν τρελο... αφου ειναι μονο ΕΝΑ.

 

Εξαιρετικό ΤΙ; Τουλάχιστον απ' τα ηχεία ήταν κουβάς. Αυτό ήταν να έπαιρνα το 2005 αλλά πήρα ο μ_λάκας το Κ700i...

Αλλά ναι ήταν απίστευτο! Και με 64mb κάρτα στο πακέτο απ' όσο θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Κουβας δεν ηταν καθολου. Απλα ηταν series 40 με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

Mp3, radio, usb (με pop port), irda, bluetooth, MMC κτλ κτλ κτλ.

Οτι επρεπε να ειναι το 6600 εξαρχης δηλαδη. Πραγματικα τα ειχε ΟΛΑ.

 

To 6600 θα επρεπε να βγει ετσι

http://www.extragsm.com/images/phone/big/Nokia/6620/Nokia-6620-02.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σορυ ΕΝΕΜΑ αλλα αυτη η προσωψη φαινεται πολυ ψεμα

πολυ Καμποτζη βρε παιδι μου!

 

προτιμω την κλασσικη αλλα και την αλλη την πιο σκουρα.

 

------------

 

6230 το i, ηταν απιθανο τηλεφωνο. το "i" ομως. οχι το απλο.

ειχαν αρκετες διαφορες

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κουβας δεν ηταν καθολου. Απλα ηταν series 40 με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

Mp3, radio, usb (με pop port), irda, bluetooth, MMC κτλ κτλ κτλ.

Οτι επρεπε να ειναι το 6600 εξαρχης δηλαδη. Πραγματικα τα ειχε ΟΛΑ.

 

To 6600 θα επρεπε να βγει ετσι

http://www.extragsm.com/images/phone/big/Nokia/6620/Nokia-6620-02.jpg

 

αυτο μου θυμιζει 6600 με πληκτρα απο 6680, χωρις βεβαια το κυαλι μπροστα :p

Link to comment
Share on other sites

Κουβας δεν ηταν καθολου. Απλα ηταν series 40 με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

Mp3, radio, usb (με pop port), irda, bluetooth, MMC κτλ κτλ κτλ.

Οτι επρεπε να ειναι το 6600 εξαρχης δηλαδη. Πραγματικα τα ειχε ΟΛΑ.

 

Σημάδι μιας Nokia που πραγματικά ήταν ό,τι να 'ναι...Στα καλά λειψή,και στα mid-range ''δώστε features στο λαό''... Aν τα είχε και το 6600,σίγουρα θα το βλέπαμε ακόμα,σε πολλά άτομα...

 

Aλλά να μου πείς,εδώ το 2012 ταλαιπωριέμαι με 2,5 υποδοχή σε συσκευή του 2009,ενώ το N95 είχε 3,5 από το 2007!Σ'όλα τα άλλα θα κολλούσαν;;;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ενώ το N95 είχε 3,5 από το 2007!Σ'όλα τα άλλα θα κολλούσαν;;;

 

και το Ν91 απο το 2005-2006!

:happy:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λετε να επανηλθε η nokia?Μακαρι,αν και νιωθω λιγο ενοχος γιατι πριν 2 μηνες αφησα για πρωτη φορα τη nokia (το πρωτο ηταν το 5510,το τελευταιο μου το 5800 οπως εχω γραψει και πιο πισω) για ενα μηλο 4 8gb ....Η αληθεια ειναι οτι με εχει ενθουσιασει (ετσι ειναι οι απιστιες στην αρχη...:lol:) αλλα δεν το εχω σε τιποτα να το πουλησω για τα ματια του 808...Μολις σημερα το ειδα στο net και ενθουσιαστηκα.Aξιζει λετε τον κοπο?

 

Οσον αφορα τη nokia και αυτα τα χρονια ληθαργου που μεσολαβησαν ουσιαστικα απο το κορυφαιο σε ολους τους τομεις κατ'εμε N95 8GΒ μεχρι τωρα θεωρω οτι εξακολουθουσε να βγαζει τα ποιοτικοτερα,ομορφοτερα,με αξιοπρεπεστατες καμερες-μπαταριες,με ακριβα στην αφη υλικα κινητα τηλεφωνα της αγορας.

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

και το Ν91 απο το 2005-2006!

:happy:

 

Aκόμα χειρότερα!Nα γιατί μου μπαίνουν ιδέες για πατέντες μετά...Aλλά οκ,αυτό το συνήθησα...'Eνα βυσματάκι είναι... ;)

 

Aπό την άλλη,κάποιος εδώ μέσα(ονόματα δεν λέμε...6600 θέλει),πρέπει να κάνει ηλεκτρολογική εγκατάσταση,κάθε φορά που ακουέι μουσική στο 5510 του,τόσα handsfree που θέλει!!! :lol: :lol: :lol:

 

vrontis μακάρι να κάνει ξανά το ''μπάμ''...Tο ζαχαρώνω και γω το 808...Eίναι πολλά τα mp...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ο κακομοιρης ζαχαρωνα το nokia C7 (φανταστικο πανεμορφο τηλεφωνο-καλυπτε απολυτα τις αναγκες μου) ως αντικαταστατη του τιμιου 5800...Ελα ομως που σκεφτηκα τη κατακραυγη φιλων και γνωστων για το γεγονος οτι επενδυσα ξανα σε nokia ενω υπαρχουν τα μηλα...Για να δουμε λοιπον το 808,μεχρι το καλοκαιρι εχουμε καιρο...
3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Λετε να επανηλθε η nokia?

 

H Nokia ποτε δεν εφυγε για να επανελθει τωρα.

αυτα ειναι ιστοριες να γραφουμε στο gizmondo να γεμιζουμε την αρχικη σελιδα.

 

ναι επεσε πολυ το ποσοστο του Symbian, ναι εκανε πολλα λαθη η εταιρια,

 

αλλα να επανελθει ...που? σταματησε ποτε να βγαζει φοβερες συσκευες?

 

Ολη η Symbian ^3 και ιδιαιτερα τα Ε6/Ν8/Ε7/701/C6-01 κλπ ειναι διαμαντια

συν τα φοβερα S40 που εχουν βγει τη τελευταια 2ετια.

 

Τωρα το Ν9, το Lumia 800, πριν δυο χρονια το Ν900.

 

κλπ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

H Nokia ποτε δεν εφυγε για να επανελθει τωρα.

αυτα ειναι ιστοριες να γραφουμε στο gizmondo να γεμιζουμε την αρχικη σελιδα.

 

ναι επεσε πολυ το ποσοστο του Symbian, ναι εκανε πολλα λαθη η εταιρια,

 

αλλα να επανελθει ...που? σταματησε ποτε να βγαζει φοβερες συσκευες?

 

Ολη η Symbian ^3 και ιδιαιτερα τα Ε6/Ν8/Ε7/701/C6-01 κλπ ειναι διαμαντια

συν τα φοβερα S40 που εχουν βγει τη τελευταια 2ετια.

 

Τωρα το Ν9, το Lumia 800, πριν δυο χρονια το Ν900.

 

κλπ

 

καλα δεν εβγαζε και τα απιστευτα.. ο ανταγωνισμος ειχε καλυτερα δυστυχως :p το 2009-2010 τα desire, τα 3gs και τα galaxyS υπερτερουσαν απο τα symbian της Νοκια.. εκεινη την περιοδο μονο τα 8800 λιγουρευομουν! αλλα προτιμησα να δωσω τα 600ε σε smartphone και οχι σε S40...

Link to comment
Share on other sites

desire , 3gs και galaxy s ειναι κατωτερα απο ενα Ν900, Ν8 κλπ

η Νοκια ειχε τρομερες συσκευες και εκεινη την περιοδο αλλα ηταν πιο λιγες απο παλια.

 

αλλα οκ, ξεφευγουμε

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

desire , 3gs και galaxy s ειναι κατωτερα απο ενα Ν900, Ν8 κλπ

η Νοκια ειχε τρομερες συσκευες και εκεινη την περιοδο αλλα ηταν πιο λιγες απο παλια.

 

αλλα οκ, ξεφευγουμε

 

ισχυει οτι ξεφευγουμε... δεν θα τα λεγα κατωτερα, σε μερικους τομεις υπερτερουσαν! αλλα το Ν8 παρουσιαστικε ενα 6μηνο μετα απο αυτα.. και πριν ειπα symbian, δεν αναφερα ολα τα smartphone της Νοκια :p ...τελος παντων, η Νοκια αρχιζει να αποκτα και την αιγλη που ειχε παλια στα ματια των καταναλωτων!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κουβάς στο ηχείο μόνο, κατά τ' άλλα φυσούσε! :D

 

Aκόμα χειρότερα!Nα γιατί μου μπαίνουν ιδέες για πατέντες μετά...Aλλά οκ,αυτό το συνήθησα...'Eνα βυσματάκι είναι... ;)

 

Aπό την άλλη,κάποιος εδώ μέσα(ονόματα δεν λέμε...6600 θέλει),πρέπει να κάνει ηλεκτρολογική εγκατάσταση,κάθε φορά που ακουέι μουσική στο 5510 του,τόσα handsfree που θέλει!!! :lol: :lol: :lol:

 

vrontis μακάρι να κάνει ξανά το ''μπάμ''...Tο ζαχαρώνω και γω το 808...Eίναι πολλά τα mp...

 

Υπερβολές... :p 2 καλωδιάκια είναι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κουβάς στο ηχείο μόνο, κατά τ' άλλα φυσούσε! :D

 

Υπερβολές... :p 2 καλωδιάκια είναι! :lol:

 

Eνώ το 6600 ''πέταγε'' στο ηχείο...Ως πρός αυτό,παίζει να ήταν και τα ίδια!

 

Που να έβλεπες τα παλία μου ακουστικά από se...2 μέτρα καλώδιο!Κολόνα κανονική!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...