Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πιστευω τα vista εχουν χιλιαδες καλες εφαρμογες και κολπα αλλα το πιο καλο το πιο τελειο ειναι το A- E- R- O (superfetch).Εφω πριν λιγεςμερες αγορασα ενα Hp pavilion dv9660ev(ενα ονομα που εχει) τεσπα και εχει καρτα γραφικων nvidia 8600M (συνολο) 1024

και χωριζεται σε 256mb για παιχνιδια και 768mb κοινη.Ειμαι ευχαριστιμενως με τα γραφικα των vista και αξιζουν πολυ. Ομως εχω ενα προβλημα με το sleep, ενω ειναι σε λειτουργεια sleep μετα απο λιγο κλινει μονο του και αμα το ανοιξω μου λεει συνεχιση των windows μηπως ξερετε τι πρεπει να αλλαξω στις ρυθμισεις???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι καλοσυνη εχει το αερο?

 

το superfetch ειναι σπαστικο, ειδικα στην αρχη. δεν μπορει να ανοιξεις ενα προγραμμα γιατι πολυ απλα ολη σου η μνημη ειναι δεσμευμενη.

Link to comment
Share on other sites

τι καλοσυνη εχει το αερο?

 

το superfetch ειναι σπαστικο, ειδικα στην αρχη. δεν μπορει να ανοιξεις ενα προγραμμα γιατι πολυ απλα ολη σου η μνημη ειναι δεσμευμενη.

διάβασε τι γράφει ο φίλος objectref και μην επιμένεις.

 

αν έχεις λιγότερη από 2GB ram τότε ίσως σου αργεί.

 

αλλά δε ξέρω πολλά πισιά που να φοράνε vista και να έχουν κάτω από 2GB ram.

 

Υ.Γ. πραγματικά γράφεις αστεία πράγματα... ΠΟΙΟΣ σου δεσμεύει τη μνήμη? όταν πατάς να ανοίξεις το corel draw απλά αδειάζει άμεσα αυτό και ανοίγει μέσα σε 2 δεύτερα.

 

όταν στα xp (με πάλι 2,5GB ram) πήγαινα να ανοίξω το outlook2007 (με μισώ GB pst file) έκανε ... χρόνια. με τα vista ούτε ένα δεύτερο ;)

 

Υ.Γ. 2) όντως το aero είτε αρέσει είτε όχι σε κάποιους. απλά είναι ένα βολικό eye-candy με πολλά θετικά. αν έχεις μια μέτρια κάρτα δε θα δεις ποτέ σου πρόβλημα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι καλοσυνη εχει το αερο?

 

Δεν εχει "καλοσυνη", απλα ειναι ομορφο. Δεν λεω σε καμμια περιπτωση οτι μας ειναι απαραιτητο ουτε οτι ειναι το killer feature του OS (τα killer features ειναι συνηθως αυτα που ΔΕΝ φαινονται με το ματι...) αλλα σιγουρα ειναι ομορφο.

 

το superfetch ειναι σπαστικο, ειδικα στην αρχη. δεν μπορει να ανοιξεις ενα προγραμμα γιατι πολυ απλα ολη σου η μνημη ειναι δεσμευμενη.

 

Kατ'αρχην: καλως η κακως, το Windows Vista "απευθυνεται" σε μoντερνο hardware και για να δουλευει ανετα χρειαζεται >=2GB Ram και dual core επεξεργαστη. Αυτα τα δυο υπαρχουν σε ολα τα νεα συστηματα και μαλιστα σε παρα πολυ καλες τιμες, οποτε το hardware δεν ειναι προβλημα.

Στην περιπτωση αυτη λοιπον, το superefetch κανει πολυ καλα τη δουλεια του και ΚΑΜΜΙΑ μνημη δεν σου δεσμευει. Η μνημη που το superfetch θεωρει οτι μπορει να "γεμισει", ειναι διαθεσιμη προς το OS σε ΚΑΘΕ ζητηση απο αυτο.

Αρα λοιπον, αυτο που λες δεν ισχυει. Εκεινο που τονιζω ειναι οτι σε συστημα με <=1GB Ram, ειναι καλυτερα να απενεργοποιεις το superefetch μιας και δεν εχει τοσο νοημα, αν ομως εχεις αρκετη μνημη ειναι κριμα να την εχεις και να "καθεται"...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση,... το superfetch πως το ενεργοποιουμε?

 

Το OS ερχεται με το supefetch ενεργοποιημενο. Αν ομως το εχεις απενεργοποιησει, τοτε πρεπει να πας στα Services 9Administrative Tools/Services) και να ξεκινησεις το service "Superfetch", δες επισης αν το startup time ειναι στο "Automatic" για να ξεκιναει μονο του καθε φορα με το boot.

Link to comment
Share on other sites

Το OS ερχεται με το supefetch ενεργοποιημενο. Αν ομως το εχεις απενεργοποιησει, τοτε πρεπει να πας στα Services 9Administrative Tools/Services) και να ξεκινησεις το service "Superfetch", δες επισης αν το startup time ειναι στο "Automatic" για να ξεκιναει μονο του καθε φορα με το boot.

ΟΚ Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα ότι το ζήτημα με τους φακέλους con ισχύει και στα vista... :p

 

μα πότε θα το λύσουν? :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

to sp1 kikloforise?se diafora sites to vrika.na to katevaso?

 

Εγω το κατεβασα το εβαλα και δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.Ετσι το ξαναεβγαλα αφου καποια στιγμη θα βγει το κανονικο και θα επρεπε να το βγαλω .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

to sp1 kikloforise?se diafora sites to vrika.na to katevaso?

φυσικά και όχι.

 

είναι το rc1 (δεν ξέρω αν θα βγει και 2 μέχρι το rtm).

 

αυτό σημαίνει ότι κάποια hotfixes θα αλλάξουν (λογικό είναι) μέχρι το Q1 που θα βγει επίσημα.

 

προς θεού μη το βάλετε στο βασικό πισί σας αν και βελτιώνει κατά πολύ τη μεταφορά αρχείων μέσω network.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν το βαλουμε, μετα μπορουμε να το βγαλουμε? ή να περασουμε απο πανω το κανονικο service pack?

 

Πρεπει να το βγαλουμε.Το λεει στο πρωτο download εδω:

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=be34577a-e925-48fb-9d6d-50fe9461f808&DisplayLang=en

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά όλοι τρελαθήκατε με το sp1? :lol:

 

περιμένετε λίγους μήνες (Q1) και θα βγει το rtm. τα rc είναι για τεστάρισμα και μόνο. αν έχετε δεύτερο πισί βάλτε τα να τα δείτε αν και δε θα καταλάβετε/με πολλά πράγματα για διαφορές (είναι θέματα ασφάλειας, hotfixes, σταθερότητας, αξιοπιστίας)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εγω το κατεβασα το εβαλα και δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.Ετσι το ξαναεβγαλα αφου καποια στιγμη θα βγει το κανονικο και θα επρεπε να το βγαλω .

 

Και εγω το εβαλα-εβγαλα, αλλα μου εμφανιζεται στο windows update. Πως γλυτωνω απο δαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εβαλα-εβγαλα, αλλα μου εμφανιζεται στο windows update. Πως γλυτωνω απο δαυτο?

 

Παραξενα πραγματα....Εμενα δεν μου εμφανιζεται...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εβαλα-εβγαλα, αλλα μου εμφανιζεται στο windows update. Πως γλυτωνω απο δαυτο?

κάνε το hidden ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

κάνε το hidden ;)

 

Πως γινεται αυτο ???? Εμενα μου βγαζει συνεχεια μια αλλη αναβαθμιση για HP ...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

δεξι κλικ hidden

 

Ευχαριστω...Καλη Χρονια !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις laptop vaio που κατεβασε τις τελευταιες ενημερωσεις κ εχει προβλημα με την camera?

πως μπορω να βγαλω μια ενημερωση απο το laptop?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα τεράστια διαφορά στο pc με το RC SP1. Επιτέλους το pc ΚΛΕΙΝΕΙ!!!! Nαι, πατάω να κλείσει, και κλείνει κανονικά παιδιά!!! Εκείνη τη στιγμή... όχι 5 λεπτά μετά. Παλαιότερα μπορούσε όλη την νύχτα να κάνει "shutdown". Και το πρωί να πάω να το κλείσω απο το κουμπί.

 

Αλλη μεγάλη αλλαγη, με την κάρτα ασύρματου δικτύου. Τώρα συνδέετε αμέσως μόλις ανοίξει το pc. Και συνδέεται σίγουρα. Δεν βλέπει μόνο το router και απο το router και μετά τίποτα!!!

 

Tρίτο θέμα. Τα πολλά not responding έχουν σταματήσει. Βαρέθηκα την ψυχή μου να μου κάνει not responding ο Internet Explorer κάθε λίγο και λιγάκι (ναι τον χρησιμοποιώ καμια φορά μαζί με Mozilla και Opera) καθώς και το msn messenger (άπειρα no responding και αυτό).

 

Και κάτι άλλο που δεν ξερω αν το έχετε παρατηρήσει όσοι απο εσας ΔΕΝ έχετε βάλει το RC1 : Oσοι στην taskbar έχετε εικονίδιο που να δείχνει Core1 - Core2 - RAM, θα έχετ διαπιστώσει το εξής :

α) bootarei ο υπολογιστής κ μπαίνει στα Vista

b) περνάει ένα χρονικό περιθώριο περίπου 20'' μέχρι να σηκώσει όσα προγράμματα του έχετε δηλώσει. Μέσα σε αυτόν τον χρόνο είναι αδύνατο μέχρι κ το κουμπι Start να υπακούσει. Το ασύρματο δίκτυο είναι κλειστό.

γ) Αμέσως μετά, και οι 2 επεξεργαστές βαράνε κόκκινο για 1 δευτερόλεπτο, και ενα flashάρισμα της οθόνης εμφανίζεται.

δ) Κατόπιν όλα λειτουργούν κανονικά.Το wifi παίζει, το start ανοίγει και όλα καλά.

 

Λοιπόν, όλο αυτό το story εξαφανίστηκε με το RC1.

Είμαι πολύ χαρούμενος που δεν πρέπει να περιμένω άλλους 3 μήνες να περνάω ζόρια κάθε μέρα, και να θέλω 3 restart για να μπώ στο WiFi.

Εγώ θα πρότεινα να το εγκαταστήσετε. Για να δείτε κ μόνοι σας διαφορές. Γιατι ο ένας λέει έτσι ο άλλος γιουβέτσι. Μόνο εσεις θα διαπιστώσετε αν όντως έχει διαφορά στο δικό σας pc.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με το boot delay είναι γνωστό (σε όλους σχεδόν) και ενώ φτιάχνεται πάντα με το κλείσιμο του workstation service (βέβαια μετά μπορεί ανάλογα με το config να μην έχεις ιντερνετ και σίγουρα δεν βλέπεις δίσκους/στοιχεία του δικτύου) υπάρχουν διάφορες λύσεις για να το παρακάμψεις.

 

χαίρομαι πολύ που επιτέλους διορθώθηκε στο sp1 αν και κρατάω μια πισινή μήπως δεν είναι Universal η διόρθωση αλλά μόνο σε κάποια config.

 

παράδειγμα στο laptop (sp0) το έφτιαξα μόνος μου δημιουργώντας ένα fake lan network από το vmplayer. στο desktop (sp0) όμως δεν κατάφερα να το φτιάξω (ίσως φταίει το πρόγραμμα της netgear για την κάρτα δικτύου).

 

βέβαια εγώ θα πρότεινα να περιμένουμε λίγο (2 μήνες περίπου) για να βάλουμε την τελική έκδοση που λογικά θα είναι πιο stable.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με το boot delay είναι γνωστό (σε όλους σχεδόν) και ενώ φτιάχνεται πάντα με το κλείσιμο του workstation service (βέβαια μετά μπορεί ανάλογα με το config να μην έχεις ιντερνετ και σίγουρα δεν βλέπεις δίσκους/στοιχεία του δικτύου) υπάρχουν διάφορες λύσεις για να το παρακάμψεις.

 

χαίρομαι πολύ που επιτέλους διορθώθηκε στο sp1 αν και κρατάω μια πισινή μήπως δεν είναι Universal η διόρθωση αλλά μόνο σε κάποια config.

 

παράδειγμα στο laptop (sp0) το έφτιαξα μόνος μου δημιουργώντας ένα fake lan network από το vmplayer. στο desktop (sp0) όμως δεν κατάφερα να το φτιάξω (ίσως φταίει το πρόγραμμα της netgear για την κάρτα δικτύου).

 

βέβαια εγώ θα πρότεινα να περιμένουμε λίγο (2 μήνες περίπου) για να βάλουμε την τελική έκδοση που λογικά θα είναι πιο stable.

 

Κλεινοντας το server service εχω την αισθηση οτι το boot delay καπως φτιαχνεται.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Αλλη μεγάλη αλλαγη, με την κάρτα ασύρματου δικτύου. Τώρα συνδέετε αμέσως μόλις ανοίξει το pc. Και συνδέεται σίγουρα. Δεν βλέπει μόνο το router και απο το router και μετά τίποτα!!!

 

Και κάτι άλλο που δεν ξερω αν το έχετε παρατηρήσει όσοι απο εσας ΔΕΝ έχετε βάλει το RC1 : Oσοι στην taskbar έχετε εικονίδιο που να δείχνει Core1 - Core2 - RAM, θα έχετ διαπιστώσει το εξής :

α) bootarei ο υπολογιστής κ μπαίνει στα Vista

b) περνάει ένα χρονικό περιθώριο περίπου 20'' μέχρι να σηκώσει όσα προγράμματα του έχετε δηλώσει. Μέσα σε αυτόν τον χρόνο είναι αδύνατο μέχρι κ το κουμπι Start να υπακούσει. Το ασύρματο δίκτυο είναι κλειστό.

γ) Αμέσως μετά, και οι 2 επεξεργαστές βαράνε κόκκινο για 1 δευτερόλεπτο, και ενα flashάρισμα της οθόνης εμφανίζεται.

δ) Κατόπιν όλα λειτουργούν κανονικά.Το wifi παίζει, το start ανοίγει και όλα καλά.

 

Λοιπόν, όλο αυτό το story εξαφανίστηκε με το RC1.

Είμαι πολύ χαρούμενος που δεν πρέπει να περιμένω άλλους 3 μήνες να περνάω ζόρια κάθε μέρα, και να θέλω 3 restart για να μπώ στο WiFi.

Εγώ θα πρότεινα να το εγκαταστήσετε. Για να δείτε κ μόνοι σας διαφορές. Γιατι ο ένας λέει έτσι ο άλλος γιουβέτσι. Μόνο εσεις θα διαπιστώσετε αν όντως έχει διαφορά στο δικό σας pc.

 

 

 

Ακριβως αυτα ειναι και τα δικα μου προβληματα !

να σαι καλα φιλε μου γιατι νομιζα πως το δικο μου το μηχανημα εχει το προβλημα !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...