Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανα dvd 8a doyme στα vista ρε παιδια ???το εχει λυσει καποιος αυτο το θεμα ???

Γιατί τι πρόβλημα υπάρχει με τα dvd?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ε για το σπασιομο καθε φορα που βγαινει κατι καινουριο η ιδια ραδιοαρβιλλα ακουγεται. οπως κ με τα dvd που δεν θα αντιγραφονταν κτλ κτλ. για τα παντα υπαρχει back door !!

 

κανα dvd 8a doyme στα vista ρε παιδια ???το εχει λυσει καποιος αυτο το θεμα ???

τι εννοείς? δεν μπορείς να δεις ταινίες? τι κάρτα γραφικών έχεις? τι μνήμη και τι επεξεργαστή.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε Media Player και PowerDVD 7 μια χαρά βλέπω ταινιούλες από DVD. :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν προβλήματα με drivers της Geforce,οι οποίοι κρασάρουν τον υπολογιστή αν βάλεις dvd...

το ίδιο ζόρι έχω και εγώ με την geforce fx5700le

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ειναι δεν είναι, όφειλε η Nvidia Να κάνει σωστά την δουλειά της....

έχω διαβάσει και για άτομα με την GT8800 που έχουν προβλήματα οπότε το θέμα απλής ή όχι κάρτας, το βρίσκω μια φτηνή δικαιολογία εκ μέρους τους.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει άπειρες φορές ότι απαγορεύονται τέτοια links.

 

 

ΟΚ, γραψτε λαθος, απο κεκτημενη ταχυτητα!

Παντως οποιος θελει καποια βοηθεια ας στειλει ΡΜ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το laptop μου σέρνετε τώρα τελευταία:mad: και ότι και να έκανα δεν μπόρεσα να βρω τη φταίει θα του κάνω format:( και μιας και είναι ευκαιρία λέω να δοκιμάσω να του περάσω τα Vista cra..ed, το ερώτημα μου είναι ότι έτσι θα μπορώ να κάνω windows update η θα κλειδώσουν με το πρώτο update που θα κατεβάσουν;:confused::worry:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να διαβάσεις τις τελευταίες 2 σελίδες. το γράφει αναλυτικά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς? δεν μπορείς να δεις ταινίες? τι κάρτα γραφικών έχεις? τι μνήμη και τι επεξεργαστή.

 

 

oxi ... de mporo.....

 

nvidia radeon 9800 xt

1 giga mnimi kai 3.2 epexergasti...

 

ola me teleutaious drives. προσπαθησα με media player και media center αλλα δε γουσταρει... :(

 

 

καμια ιδεα ?

 

επισης πως ενεργοποιω τα cookies για να με θυμαται το Myphone Πχ kai na mh bαζω καθε φορα τα στοιχεια μου ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

επισης πως ενεργοποιω τα cookies για να με θυμαται το Myphone Πχ kai na mh bαζω καθε φορα τα στοιχεια μου ?

???

 

αυτό δεν έχει σχέση με τα vista :p

 

αλλά με τον "Σχολιασμό" :lol:

 

(ξεκάρεις το τετραγωνάκι όταν βάζεις τα στοιχεία σου ;) )

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην ουσια ειναι γενικοτερη απορια και οχι μονο με τα Vista:

 

Εγκατεστησα τα Vista σε εναν ξεχωριστο σκληρο δισκο απο οτι τα Xp (clean install), εκκινησαν κανονικα (εχοντας το dvd μεσα), εκαναν update και μετα μου ζητησαν να κανουν restart. βγαζοντας το dvd και κανοντας εκκινηση, ξεκινησαν αυτοματα τα Xp, χωρις boot loader.

 

Κανονικα δεν θα επρεπε να μου βγαζει επιλογη; Τι πρεπει να κανω τωρα ωστε να μου βγαζει αναλογο μηνυμα; :) :O

 

Υ.Γ: Επισης οταν δουλευω σε περιβαλλον Vista και προσπαθω να ανοιξω τον δισκο με τα Xp, μου βγαζει μηνυμα : "E is not accesible. the request cannot be performed because of an I/O device error."

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Egw exw mia aporia... Skeftomoun na valw vista kapoia stigmh, ma enas filos agorase laptop me kaluteres dunatothtes ap to diko mou, kai me ta vista home panw, ta apla, ma auto kathusterei polu na antapokrithei stis entoles... Giati etsi? Einai Core 2 Duo sta 1,8 peripou an thimamai kala, kai me 1024 ram ekeinou... emena einai Core Duo sta 1,73 kai me 512 ram molis... Kai fusaei me ta xp!!! Tha mou peite den exoun sxesh ta duo leitourgika... Alla den tha eprepe toulaxiston se ena kalo mhxanhma kai xwris Aero ta vista na trexoun ikanopoihtika? Emena mou fainontai arga, giati? :confused:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Egw exw mia aporia... Skeftomoun na valw vista kapoia stigmh, ma enas filos agorase laptop me kaluteres dunatothtes ap to diko mou, kai me ta vista home panw, ta apla, ma auto kathusterei polu na antapokrithei stis entoles... Giati etsi? Einai Core 2 Duo sta 1,8 peripou an thimamai kala, kai me 1024 ram ekeinou... emena einai Core Duo sta 1,73 kai me 512 ram molis... Kai fusaei me ta xp!!! Tha mou peite den exoun sxesh ta duo leitourgika... Alla den tha eprepe toulaxiston se ena kalo mhxanhma kai xwris Aero ta vista na trexoun ikanopoihtika? Emena mou fainontai arga, giati? :confused:

 

 

 

ego perasa ta vista ultimate sto laptop mou pou to exo parei edo kai 3.5 xronia kai doulevoun super, einai ena turbo x me pentium M sta 1.6, me skliro 80g, karta ATI 9700 kai mnimi 1g. eno loloi mou elegan oti den leei na valo vista kai eidika ultimate giati tha sernete afto trexei me 1000

Link to comment
Share on other sites

ego perasa ta vista ultimate sto laptop mou pou to exo parei edo kai 3.5 xronia kai doulevoun super, einai ena turbo x me pentium M sta 1.6, me skliro 80g, karta ATI 9700 kai mnimi 1g. eno loloi mou elegan oti den leei na valo vista kai eidika ultimate giati tha sernete afto trexei me 1000

I second that, τα Ultimate τρέχουν μια χαρά σε Centrino 1.7Ghz, Ati 9600 Mobility Radeon και 1GB RAM.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

I second that, τα Ultimate τρέχουν μια χαρά σε Centrino 1.7Ghz, Ati 9600 Mobility Radeon και 1GB RAM.

εγω νομιζω οτι ο καθενας κρινει διαφορετικα την ταχυτητα.

σε καποιον μπορει να φαινονται αργα, σε αλλον γρηγορα.

εμενα παντως με centrino 2ghz, ΑΤΙ Χ700 και 512 ram, ε, so and so..

φαινεται οτι μασαει απο μνημη, τις περισσοτερες φορες ειναι μεγαλο ποσοστο κατειλημμενο, αντιθετα ο επεξεργαστης, σπανια ζοριζεται και το aero παιζει αψογα οσον αφορα τη γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι ο καθενας κρινει διαφορετικα την ταχυτητα.

σε καποιον μπορει να φαινονται αργα, σε αλλον γρηγορα.

εμενα παντως με centrino 2ghz, ΑΤΙ Χ700 και 512 ram, ε, so and so..

φαινεται οτι μασαει απο μνημη, τις περισσοτερες φορες ειναι μεγαλο ποσοστο κατειλημμενο, αντιθετα ο επεξεργαστης, σπανια ζοριζεται και το aero παιζει αψογα οσον αφορα τη γραφικων.

απλά δολοφονείς το λειτουργικό σου και το πισί σου :lol:

 

δεν πίστευα ότι υπήρχε πισί το 2007 με 512 μνήμη... (ούτε καν xp sp2 δεν τρέχει καλά...).

 

ΑΜΕΣΩΣ βάλε αλλά 512 ή (καλύτερα) 1GB.

 

Υ.Γ. ως χρήστης vista ultimate (δίχως φορμάτ) από τις 01.29 ;) μπορώ να πω ότι όταν είχα 1GB απλά σερνόντουσαν. με το καλημέρα (boot) χρησιμοποιούν 700-800MB ram... ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ για να πισθεί κάποιος? με το 1.5GB ram πάνε μια χαρά ;) (με ανοιχτό μόνημα wmp11, outlook 2007, onenote, ms money 2006 και 4-5 taps @ IE7).

 

Υ.Γ.2) τα Ultimate έχουν 1GB ram min req. αυτό και μόνο δείχνει ότι κανείς λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να πιστέψει ότι θα τρέχουν ομαλά σε αυτές τις συνθήκες :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με clean install στα 400-500mb RAM τρώει..

 

Εχω 1Gb RAM. Δεν κολλάει/σέρνεται και όταν ανοίγω πολλά προγράμματα πάνω απο 650-700mb δεν είδα ποτέ..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με clean install στα 400-500mb RAM τρώει..

 

Εχω 1Gb RAM. Δεν κολλάει/σέρνεται και όταν ανοίγω πολλά προγράμματα πάνω απο 650-700mb δεν είδα ποτέ..

AV έχεις?

 

itunes? groove? TPM? MCE? onenote? taptip (tablet)?

 

μιλάω για "λειτουργικό" λειτουργικό και όχι για ΜΟΝΟ OS.

 

για κάποιον που έχει 70+ processes το 1GB δεν φτάνει με τπτ. (στα ultimate πάντα).

 

Υ.Γ. δοκίμασες να αντιγράψεις dvd και να βλέπεις ταινία μαζί? μην το κάνεις με 1GB ram. (επίσης κουράζεις πολύ τον HDD μιας και λόγο cache θα πρέπει να δουλεύει σχεδόν συνέχεια :( ).

 

Υ.Γ.2) aero ενεργοποιημένο έχεις? Indexing? σε πόσα δεύτερα κάνει να βγει από το sleep? (παραπάνω από 2"?)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

To λειτουργικό έχει μεγάλες απαιτήσεις σε μνήμη, αλλά κάτω από φυσιολογικές συνθήκες, μόνο του δεν καταλαμβάνει πάνω από 500ΜΒ. Τώρα αν θέλεις να τρέχεις διάφορα επιπλέον προγράμματα, λογικό είναι ότι χρειάζεσαι πάνω από 1GB. Αλλά για light χρήση, το 1GB φτάνει.
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις να κανει την vodafone mobile data card να την δουλεψει με windows vista?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

τα xp ΔΕΝ βλέπανε κανονικά τα 4GB (μόνο οι 64bit version) γιατί βασίζονται στον πυρήνα των windows 2k pro (και όχι server και πάνω).

 

αντίθετα τα vista (όλες οι εκδόσεις) βλέπουν κανονικά τα 4GB μνήμης. και όλα αυτά γιατί βασίζονται στον πυρήνα των 2003 server και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τα XP (είναι ο σημαντικότερος λόγος για να μεταβεί κάποιος από τα xp -> vista).

 

βέβαια στο νετ έχουν αναφερθεί κάποια funny bugs (που λύνονται όμως) όπως:

 

Bug Description (32-bit,64-bit): STOP 0x0000000A when installing Vista on a system that uses more than 3 GB of RAM

Cause : Windows Vista bug

Workaround: Makes sure the system has <3GB RAM before install, apply the hotfix listed below and then installs the remaining memory

Solution : Download the Reliability update for the USB stack hotfix

Fix: http://support.microsoft.com/kb/929777

 

edit:

 

τελικά ΟΛΕΣ οι εκδόσεις 32bit των vista βλέπουν μια χαρά τα 4GB που είναι και το ανώτατο όριο.

οι 64bit εκδόσεις έχουν ως ανώτατο όριο: home basic: 8GB, home pr 16GB, bus-enterprise-ult 128+GB ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

AV έχεις?

 

itunes? groove? TPM? MCE? onenote? taptip (tablet)?

 

μιλάω για "λειτουργικό" λειτουργικό και όχι για ΜΟΝΟ OS.

 

για κάποιον που έχει 70+ processes το 1GB δεν φτάνει με τπτ. (στα ultimate πάντα).

 

Υ.Γ. δοκίμασες να αντιγράψεις dvd και να βλέπεις ταινία μαζί? μην το κάνεις με 1GB ram. (επίσης κουράζεις πολύ τον HDD μιας και λόγο cache θα πρέπει να δουλεύει σχεδόν συνέχεια :( ).

 

Υ.Γ.2) aero ενεργοποιημένο έχεις? Indexing? σε πόσα δεύτερα κάνει να βγει από το sleep? (παραπάνω από 2"?)

 

Δεν έχω AV. Ούτε τα υπόλοιπα. Αλλά αυτά που θέλω να κάνω τα κάνει πολύ γρήγορα. Και παίζει και warcraft χωρίς πρόβλημα.. Οσον αφορά τον σκληρό δεν διαβάζει συνέχεια.

 

Aero έχω ενεργοποιημένο και indexing. Δεν κάνει sleep γιατί ΙΣΩΣ φταίει κανένας driver.

 

Δηλαδή κάνει αλλά μετά απο 1 δευτερόλεπτο ανοίγει πάλι μόνο του :blink:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν και στην ουσια ειναι γενικοτερη απορια και οχι μονο με τα Vista:

 

Εγκατεστησα τα Vista σε εναν ξεχωριστο σκληρο δισκο απο οτι τα Xp (clean install), εκκινησαν κανονικα (εχοντας το dvd μεσα), εκαναν update και μετα μου ζητησαν να κανουν restart. βγαζοντας το dvd και κανοντας εκκινηση, ξεκινησαν αυτοματα τα Xp, χωρις boot loader.

 

Κανονικα δεν θα επρεπε να μου βγαζει επιλογη; Τι πρεπει να κανω τωρα ωστε να μου βγαζει αναλογο μηνυμα; :) :O

 

Υ.Γ: Επισης οταν δουλευω σε περιβαλλον Vista και προσπαθω να ανοιξω τον δισκο με τα Xp, μου βγαζει μηνυμα : "E is not accesible. the request cannot be performed because of an I/O device error."

Έχω δώσει 1-2 σελίδες πιο πίσω λινκς με οδηγίες για dual-boot. Κάνε ακριβώς ότι λένε και θα είσαι οκ.

Για το I/O error, ίσως να έχει χαλάσει ο σκληρός σου :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει 1-2 σελίδες πιο πίσω λινκς με οδηγίες για dual-boot. Κάνε ακριβώς ότι λένε και θα είσαι οκ.

Για το I/O error, ίσως να έχει χαλάσει ο σκληρός σου :worry:

 

Καλα, δεν με ξες καθολου; :X :!: προφανως και τα χα δει τα Link που εβαλες, αν και το ειχα ηδη ψαξει στο google. Αυτα ακολουθησα και παρολα αυτα, παραμενει το προβλημα. Για την ακριβεια:

 

Το boot order μου στο bios ειναι πχ Dvd drive, Hard drive 1 (XP), Hard drive 2 (Vista).

 

Οταν το αφηνω να ξεκινησει κανονικα, δεν βγαζει καμια οθονη επιλογης, και φορτωνει τα Xp.

 

Αν εχω στο drive το dvd των Vista, προσπαθει να φορτωσει απο αυτο (λογικο) Αν δεν το αφησω, ξεκιναει τα Vista!

 

Προσπαθησα:

 

α) Να δω αν υπαρχει καποιο startup problem μεσα απο την αντιστοιχη λειτουργια του DVD των Vista, αλλα λεει δεν υπαρχει προβλημα.

β) Να αλλαξω μεσω του EasyBCD τα Boot settings μεσω των Vista, αλλα το μονο που καταφερα ειναι πριν ξεκινησουν τα vista (και μονο τοτε) να μου βγαλει επιλογη μεταξυ αυτων και των Xp.

 

Να σημειωσω επισης:

 

* Αφου εγκατεστησα τα Vista, στον ιδιο δισκο με αυτα, εκαναν ενα (αδειο μεχρι τωρα) partition.

* Οταν ανοιγω τα vista εχουν αλλαξει οι ονομασιες των σκληρων (με αυτον που τα περιεχει να ειναι ο C:\, και οι υπολοιποι αναλογως)

 

Υ.Γ: Αν δεν βγαλει I/O error, απλα δεν με αφηνει να ανοιξω κανενα αρχειο απο τον σκληρο στον οποιο ειναι εγκατεστημενα τα Xp (λεγοντας μου οτι δεν εχω την απαιτουμενη αδεια)

 

Βοηθεια; :( :O

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...