Jump to content

Aπώλεια εργασίας...


psyboy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αισθητικός στην ειδικότητα η οποία δούλευε σε ινστιτούτο ομορφιάς επί 8 έτη, η οποία από το καλοκαίρι πήρε προαγωγή σε leader του ινστιτούτου. Ωστόσο η εργοδοσία σκόπευε να της κάνει τη ζωή δύσκολη προκειμένου να δηλώσει παραίτηση ώστε να μην αναγκαστεί να πληρώσει αποζημίωση! Με τα νεύρα τσαντάλια κάνει όση υπομονή μπορούσε μέχρι να περάσει από συνέντευξη για πόστο υπεύθυνου κέντρου spa σε ξενοδοχείο και τα καταφέρνει! Αφού βρήκε άλλη δουλειά και καλύτερη χωρίς δεύτερη σκέψη δηλώνει παραίτηση και ξεκινά στη νέα θέση...μέχρι σήμερα όπου μάλλον έχασε πάλι τη δουλειά της για δεύτερη φορά μέσα σε 3 μήνες!

Τί γίνεται? Πώς παρηγορείς? Πώς συμβουλεύεις? Πώς βγάζεις αυτό το κακό έστω και για λίγο από το μυαλό της, να ξεχαστεί για μερικές στιγμές? Πώς και τί προτείνεις για τη συνέχεια? Πώς δίνεις λίγο φως όταν όλα δείχνουν μαύρα και άραχνα?

Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Αισθητικός στην ειδικότητα η οποία δούλευε σε ινστιτούτο ομορφιάς επί 8 έτη, η οποία από το καλοκαίρι πήρε προαγωγή σε leader του ινστιτούτου. Ωστόσο η εργοδοσία σκόπευε να της κάνει τη ζωή δύσκολη προκειμένου να δηλώσει παραίτηση ώστε να μην αναγκαστεί να πληρώσει αποζημίωση! Με τα νεύρα τσαντάλια κάνει όση υπομονή μπορούσε μέχρι να περάσει από συνέντευξη για πόστο υπεύθυνου κέντρου spa σε ξενοδοχείο και τα καταφέρνει! Αφού βρήκε άλλη δουλειά και καλύτερη χωρίς δεύτερη σκέψη δηλώνει παραίτηση και ξεκινά στη νέα θέση...μέχρι σήμερα όπου μάλλον έχασε πάλι τη δουλειά της για δεύτερη φορά μέσα σε 3 μήνες!

Τί γίνεται? Πώς παρηγορείς? Πώς συμβουλεύεις? Πώς βγάζεις αυτό το κακό έστω και για λίγο από το μυαλό της, να ξεχαστεί για μερικές στιγμές? Πώς και τί προτείνεις για τη συνέχεια? Πώς δίνεις λίγο φως όταν όλα δείχνουν μαύρα και άραχνα?

 

Μα δεν καταλαβαίνω...

Δική της ήταν η απόφαση να παραιτηθεί, δικό της και το ρίσκο...

Πρέπει να τα ζυγίζεις πολύ καλά αυτά τα πράγματα πριν κάνεις το επόμενο βήμα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λίγο σοβαρό, γνωρίζει κανείς αν μπορεί να κινηθεί νομικά? Κάποια καταγγελία κάπου? Σε επιθεώρηση εργασίας ίσως?...Γνωρίζετε?
Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο andreasarc, σκληρή καπιταλιστική κοινωνία....δεν υπάρχει κάποια προστασία όμως...?
Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο andreasarc, σκληρή καπιταλιστική κοινωνία....δεν υπάρχει κάποια προστασία όμως...?

Την προστασία την αναπτύσεις από μόνος σου φίλε μου...

Από 15 χρονών τα ίδια τράβηξα...

Τι να κινηθείς νομικά; εναντίον τίνος;

Δεν υπάρχει καμία νομική παρατυπία σε όσα αναφέρεις.....

Link to comment
Share on other sites

εφυγε ενω δεν ειχε σιγουρεψει τιποτα ειναι σαν να λες κανω επιθεση και ενω βλεπω οτι το εχω παω και ανοιγω αλλο μετωπο ετσι για να εχω
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λίγο σοβαρό, γνωρίζει κανείς αν μπορεί να κινηθεί νομικά? Κάποια καταγγελία κάπου? Σε επιθεώρηση εργασίας ίσως?...Γνωρίζετε?

 

Να κινηθεί νομικά...?:confused: αφου δήλωσε παραίτηση :blink:

 

*Στην δέυτερη δουλειά πόσο καιρό έκατσε?

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα και 10 ημέρες περίπου....η επίσημη πρόσληψη

πριν από αυτή δούλευε καμμιά 20αριά μέρες μαύρες και απλήρωτες, όλα πάντα στο ξενοδοχείο.

Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

go on τώρα και τα παλιά ώς εμπειρία για τις επόμενες δουλειές που θα βρεί.:)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Νομικά όσον αφορά αυτή τη δουλειά στο ξενοδοχείο όπου είναι με 6μηνη σύμβαση
Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα και 10 ημέρες περίπου....η επίσημη πρόσληψη

πριν από αυτή δούλευε καμμιά 20αριά μέρες μαύρες και απλήρωτες, όλα πάντα στο ξενοδοχείο.

 

Απ όσο γνωρίζω έχει δικαίωμα και ανευ αποδοχών να είναι οι δύο μήνες...:rolleyes: :O

Βέβαια είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια οι 2 μήνες "βδομάδα προσαρμογής" που λέμε:O

 

*Λυπάμαι αλλά πρίν οποιαδήποτε κίνηση την ψάχνουμε για τα καλά...

 

 

Νομικά όσον αφορά αυτή τη δουλειά στο ξενοδοχείο όπου είναι με 6μηνη σύμβαση

 

Συμβάσεις 2 μηνες δεν κάνουν πάντα σε ιδιωτικό τομέα?:confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ήταν απελπισμένη, και ήταν επιτακτική η ανάγκη μέσα τη να φύγει από την προηγούμενη εργασία της....η καινούργια της φάνηκε σαν όαση.

 

6μηνη της έκαναν, με προοπτική ανανέωσης για άλλο 6μηνο κ.ο.κ. μέχρι να συμπληρώσει 2ετία και αποκτήσει μονιμότητα...

Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Ήταν απελπισμένη, και ήταν επιτακτική η ανάγκη μέσα τη να φύγει από την προηγούμενη εργασία της....η καινούργια της φάνηκε σαν όαση.

 

Θα μπορούσε πρίν κάνει κάποια κίνηση να ρωτήσει σε έναν επόπτη εργασίας τι μπορεί να γίνει...

Γνωρίζω απο πρώην συνάδελφο μου πως ήθελε να φύγει (να δηλώσει παραίτηση) και απο τον επόπτη εργασίας του είπαν πως είναι υποχρεωμένος να παρευρίσκετε στο ωράριο του αλλά ΧΩΡΙΣ να έχει το δικαίωμα να εργάζεται...

Το έκανε και αναγκάστηκαν να τον απολύσουν...:rolleyes:

Κάπως έτσι έπρεπε να κινηθεί...

Βέβαια τώρα είναι όλα όσα λέμε περιττά γιατί πλέον είναι αργά...:(

 

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι υπομονή και επιμονή για αναζήτηση νέας εργασίας και όσο μπορείς να της συμπαραστέκεσαι χωρίς να της το θυμίζεις συνεχώς...:worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Την καταλαβαινω απόλυτα οσον αφορα τους λογους που ηθελε να φυγει απο την προηγούμενη δουλειά. Η αληθεια ειναι οτι ειναι τακτικη σάυτους τους χώρους να μην απολυουν αλλα με τον τροπο τους να σε προωθούν στην παραίτηση. Ας μην μετανιώνει για αυτο που εκανε και 1 χρονο να εμενε ακομη εκει τα ιδια κ χειροτερα θα περνούσε. Γλυτωσε την ψυχική της υγεια πανω απ'ολα. Το καλο της υπόθεσης είναι οτι βαση εμπειρίας που απέκτησε (αληθεια ποσα χρονο ηταν στο συγκεκριμένο ινστιτούτο?) στον τομέα των πωλήσεων θα μπορέσει να το αξιοποιήσει σε επόμενη εργασία. Οι περισσότερες εταιρίες γνωρίζουν οτι στον συγκεκριμένο χώρο πέρνουμε πολλα σεμιναρια πάνω στις πωλησεις, για τους τρελούς στόχους ανα μήνα κτλ ιδίως στη θέση της leader. K αν ηταν ιδως στην Α΄πωληση ακομη περισσότερο. Προσωπικά η προυπηρεσία μου στον συγκεκριμένο χώρο εκτιμήθηκε παρα πολυ στο βιογραφικό μου κ κατα την συνεντευξη που που είχαν πάρει για την θέση που έχω τώρα (πλέον το αντικείμενο δεν έχει καμία σχέση με την αισθητική αλλα ούτε ποτέ εγω ήμουν αισθητικός)
Link to comment
Share on other sites

Εργαζόταν εκεί 8 χρόνια και όλοι οι πελάτες και το λοιπό προσωπικό ακόμη λένε πως ήταν η καλύτερη.....ποιά είναι η θέση που έχεις τώρα candy αν επιτρέπεται να ρωτήσω?
Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Υπευθυνη πωλήσεων σε μια πολυεθνική.Οπως είπα καμία σχέση με τον κλάδο κ το αντικείμενο που ήμουν.

 

Σαν αισθητικός όμως αν επιθυμεί μπορεί να κοιτάξει κ σε αλλα ινστιτούτα. Να προετοιμαστεί όμως οτι ολα έχουν την ιδια λογική - τακτική και δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα οσο αφορα τις συνθηκες εργασίας. Το πιο σιγουρο είναι οτι όλοι σ' άυτους τους χώρους ανακυκλώνονται απο εταιρία σε εταιρία. Και επειδη όλοι λιγο πολύ γνωρίζονται μεταξύ τους καλό είναι να κρατήσει χαμηλούς τόνους κ προς θεού μην κακολογήσει τους πρώην προησταμένους της γιατι θα έχει σίγουρα αντίκτυπο στην επόμενη της προσπάθια για ανεύρεση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι πρεπει να φερθει επαγγελματικα....

αφου εχασε τις δουλειες της...σιγουρα δεν μπορει να γυρισει τον χρονο πισω....καλος ή κακος.

αυτο που εχεις να κανεις ειναι να της πεις οτι ο τροχος γυριζει και οτι οι κοποι καποια μερα ανταποδιδονται. :wink:

να της δωσεις θαρρος και να την βοηθησεις ψυχολογικα ωστε να τα ξεχασει και να κοιταξει μπροστα!

 

αντε μ'αυτες τις δουλειες...ολοι τον συμφερον κοιτανε.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αντε μ'αυτες τις δουλειες...ολοι τον συμφερον κοιτανε.

Και τι θα πρεπε να κοιτάνε δηλαδή; :confused: Το συμφέρον του γείτονα;

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτανε να ειναι ευχαριστημενοι και οι υπαλληλοι τους. πολυ απλο.

γιατι αν εσυ κανεις ψυχοπολεμο σ'εναν υπαλληλο για να παραιτηθει...δεν βγαινει σε κατι.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Και οι υπάλληλοι να κοιτάνε να είναι οκ στις υποχρεώσεις τους τότε. Τα αφεντικά δεν έχουν ψυχή δηλαδή; :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει γιατί το έχουμε "μεγαλοποιήσει" τόσο πολύ.Αυτά έχει ο ιδιωτικός τομέας.Ανά πάσα στιγμή και για τον οποιονδήποτε λόγο που θα βρει ο εργοδότης σου μπορεί να σε απολύσει.Όπως μπορείς και συ να παραιτηθείς αν βρεις κάτι καλύτερο.Έχασε την δουλειά της μετά από 8 χρόνια,οκ.Βρήκε όμως σχετικά γρήγορα κάτι πολύ καλύτερο άσχετα αν τελικά δεν της έκατσε.Θα συνεχίσει να ψάχνει για κάτι ακόμα καλύτερο.Ειδικά αν είναι καλή σε αυτό που κάνει(τα 8 χρόνια παραμονής κάτι τέτοιο μαρτυρούν) τότε δεν θα αργήσει να βρει μια ανάλογη δουλειά.

Το μόνο δυσάρεστο σε τέτοιες υποθέσεις είναι όταν ο απολυόμενος έχει λίγα χρόνια ακόμα πριν βγει στην σύνταξη.Εκεί πονάει πραγματικά γιατί μετά είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά να συμπληρώσεις ένσημα να πάρεις την ριμάδα την σύνταξη.Μου έχουν τύχει περιπτώσεις στην τωρινή μου δουλειά που πραγματικά στεναχωρήθηκα γιατί έγινε μόνο και μόνο γιατί θεωρούν ότι αυτός που είναι να βγει στη σύνταξη δεν αποδίδει το ίδιο με κάποιον νεώτερο..

Link to comment
Share on other sites

Την καταλαβαινω απόλυτα οσον αφορα τους λογους που ηθελε να φυγει απο την προηγούμενη δουλειά. Η αληθεια ειναι οτι ειναι τακτικη σάυτους τους χώρους να μην απολυουν αλλα με τον τροπο τους να σε προωθούν στην παραίτηση. Ας μην μετανιώνει για αυτο που εκανε και 1 χρονο να εμενε ακομη εκει τα ιδια κ χειροτερα θα περνούσε. Γλυτωσε την ψυχική της υγεια πανω απ'ολα. Το καλο της υπόθεσης είναι οτι βαση εμπειρίας που απέκτησε (αληθεια ποσα χρονο ηταν στο συγκεκριμένο ινστιτούτο?) στον τομέα των πωλήσεων θα μπορέσει να το αξιοποιήσει σε επόμενη εργασία. Οι περισσότερες εταιρίες γνωρίζουν οτι στον συγκεκριμένο χώρο πέρνουμε πολλα σεμιναρια πάνω στις πωλησεις, για τους τρελούς στόχους ανα μήνα κτλ ιδίως στη θέση της leader. K αν ηταν ιδως στην Α΄πωληση ακομη περισσότερο. Προσωπικά η προυπηρεσία μου στον συγκεκριμένο χώρο εκτιμήθηκε παρα πολυ στο βιογραφικό μου κ κατα την συνεντευξη που που είχαν πάρει για την θέση που έχω τώρα (πλέον το αντικείμενο δεν έχει καμία σχέση με την αισθητική αλλα ούτε ποτέ εγω ήμουν αισθητικός)

 

Εγώ πάλι διαφωνώ,

Και αμφιβάλω πολύ αν κέρδισε και την ψυχική της υγεία.

Μπορεί να γλύτωσε από την πίεση της προηγούμενης δουλειάς,

αλλά αφού δεν έιχε κάτι πιο σίγουρο, έπρεπε να μείνει και να παλέψει.

Τώρα, όχι μόνο δεν έχει δουλειά, αλλά έχει δώσει και την ψυχική ικανοιποίηση στους άλλους οτί την κατάφεραν να παραιτηθεί.

Είναι αυτό ψυχική υγεία;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περίπτωση είναι τακτική από πολλές εταιρείες. Προσλαμβάνουν άτομα και πριν συμπληρώσουν 2μηνο τα διώχνουν γιατί έτσι δεν υποχρεώνονται να δίνουν και αποζημίωση. Και είναι και καλυμμένοι νομικά.

Από τη μια καταλαβαίνω τη θέση της κοπέλας και την ανάγκη της να φύγει από μια δουλειά που δεν την ικανοποιεί, αλλά από την άλλη δεν φεύγεις από κάτι σίγουρο για να πας σε κάτι άλλο με σύμβαση ορισμένου χρόνου και μετά βλέποντας...

Πήρε όμως το ρίσκο της, όπως όλοι μας. Δε νομίζω ότι υπάρχει παρηγοριά και στο συγκεκριμένο θέμα δεν μπαίνουν συναισθηματισμοί, αλλά η λογική. Το γεγονός δηλ, ότι δεν έχει λεφτά κ.ο.κ.

Αν είναι τόσο μεγάλη ανάγκη να δουλέψει μπορεί να βρει κάτι προσωρινό και σε άσχετο αντικείμενο και πράλληλα να ψάχνει για κάτι καλύτερο.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Aυτά της έλεγα κι εγώ τότε, "μην παραιτήσε μην αλλάζεις δουλειά μην πας στο αβέβαιο...", αφού δεν θέλει και δεν μπορεί να σε αποζημειώσει θα έρθει η στιγμή που θα το δεχτεί και δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά. Ή ακόμη και αν σε απολύσει θα είναι τέτοια η αποζημείωση και με ένα μικρό επιχειρηματικό και επιδοτούμενο δάνειο ξεκινάς κάτι δικό σου και είσαι εσύ αφεντικό του εαυτού σου....

 

Με την εμπειρία που έχει στις πωλήσεις, στις δημόσιες σχέσεις και στην επικοινωνία με το κοινό, -το κοινό του Βόλου είναι το δυσκολότερο-, της έμαθα να χειρίζεται άψογα MS-Office και Internet, κάπου θα βρεθεί μια καλή θέση αρκεί να μην απελπίζεται και να έχει θέληση...

Sick of this life, not that I care...I'm not the only one with whom these feelings I share...Maybe if I look real hard I'd see you trying too, to understand this life that we are all going through...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...