Jump to content

Έξαρση των ιώσεων


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καιρος σιγουρα εχει παθει τα τρελα του αλλα δεν νομιζω οτι ειναι για να τρομοκρατουμαστε. Οσο για τα χαπακια...Ειδα χτες τον πατερα μου(με ιωση κι αυτος) να δινει απ΄τα χαπια του στον αδερφο μου(ο οποιος εχει κι αυτος ιωση αλλα δεν εχει παει σε γιατρο) και του τα εψαλα γιατι ως γνωστον δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες για να παιρνουμε ολο το σοι το ιδιο φαρμακο...:X

 

Ελπιζω να σου περασει και να μην στο γυρισει σε τιποτα χειροτερο...

Περαστικα σε οσους ταλαιπωρουνται απο αυτην την παλιοιωση...:(

 

Ευχαριστώ και εύχομαι να μου περάσει όπως και σε όσους έχουν τα ίδια αυτό το διάστημα :)

 

Σχετικά με τον καιρό:

Πίστεψέ με, (δεν είναι για να τα βάψει μαύρα κανείς βέβαια), αλλά για να ανησυχείς είναι. Τουλάχιστον εμείς εδώ στην Φλώρινα, δεν το είχαμε δει αυτό. Κρύο κάνει - όχι τα γνωστά 10 κάτω απο το μηδέν που είχαμε-, όμως ο ήλιος είναι απο τις 8-9 το πρωι έξω. Κανονικά έπρεπε να έχουμε χιόνι, βροχές, συννεφιά ή κάτι τέτοιο σαν συνδιασμό, για αυτή την εποχή.

 

Τον Απρίλιο θα ρίξει χιόνι εδώ απο ότι μαθαίνω. (Ότι να 'ναι δηλαδή).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα εγώ χάλια είμαι :(

Ακόμα δεν μου έχει περάσει.

Ευτυχώς βέβαια τώρα που δεν έχω πυρετό αλλά αυτό ο βήχας ότι χειρότερο!

Δεν μπορώ άλλο... Ουφ!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αφενός όταν βάζουμε έναν τίτλο φροντίζουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο κατατοπιστικός,αφετέρου η συγκεκριμένη ίωση όντως κάνει θραύση αυτές τις μέρες.1 στους 2 γνωστούς μου την έχει περάσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.Στη δουλειά κάθε μέρα λείπουν και δύο άτομα,το ίδιο ακούω και από άλλους στις δικές τους δουλειές.

Όσο για την ευκολία που πάμε στα νοσοκομεία,δεν νομίζω ότι θα πάει κάποιος που θα έχει λίγο βήχα ή δέκατα.Αν όμως χτυπήσει 39αρια στον πυρετό και δεν κατεβαίνει με τίποτα δεν πρέπει να πάει να τον δει ένας γιατρός;:confused:

 

Δίκιο έχεις, αλλά πάντα που αρέσουν πιο «περίεργοι τίτλοι» κακές συνήθειες του παρελθόντος :)

 

 

Πάντως αφού θες περιγραφικό τίτλο, πως σου φαίνεται το «Υστερία με το συνάχι», που περιγράφει καλύτερα το αρχικό μου ποστ?:ninja:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά θα μιλήσω τώρα: :rolleyes:

 

Αν έχεις αυτόν τον ρημαδιασμένο πυρετό, τον υπολογίζεις για φίλο τελικά ή για εχθρό; Γιατί εμένα πάει να σπάσει το κεφάλι μου τώρα με το κρύωμα που έχω! Δεν θέλω ούτε φίλο ούτε εχθρό να τον έχω. Να μην τον έχω τον πυρετό καθόλου γίνεται; :X :

ο πυρετος ειναι συμπτωμα.

σαν κατι το οποιο σου συμβαινει και δεν ειναι ευχαριστο μπορεις να το χαρακτηρισεις εχθρο,αλλα σαν ενα συμτωμα που σου χτυπαει ενα καμπανακι "κατι δεν παει καλα" το λες και φιλικη προειδοποιηση

 

Πηγαίνω στην δουλειά και μου δίνουν οι κοπέλες εκεί που εργάζομαι (γιατί φαίνεσαι κομμένος), ένα χαπάκι άσπρο, ένα χαπάκι καφέ (αυτό πρώτη φορά το είδα σαν χρώμα σε χάπι) και πάει λέγοντας. (Αυτά με κοίμησαν για 10 ώρες και τώρα έχω τον πόνο μου και δεν μπορώ να κοιμηθώ κιόλας μετά απο τόσες ώρες ύπνο).:

οταν εισουν μικρουλης η μαμα σου σου ελεγε να μην περνεις καραμελιτσες απο αγνωστους? ε τωρα συνεχισε να το εφαρμοζεις με τα χαπια και τα γιατροσοφια.

το οτι ο γιατρος εδωσε σε εμας μια φαρμακευτικη αγωγη ή το οτι ενα συγεκριμενο φαρμακο εχει θεαματικα αποτελεσματα σε εμας δε σημαινει πως ξεκιναμε να το διαφημιζουμε και ακομα χειροτερα να το μοιραζουμε σε τριτους..περα απο το οτι μπορει να μην εχει αποτελεσματα μπορει να τους κανουμε και κακο!

Anyway, ένας φίλος (δημοτικός σύμβουλος της πόλης μας που έχει και αυτός το κρύωμα του όπως και οι περισσότεροι εδώ απο ότι βλέπω) μου είπε σήμερα πως αν με πάει έτσι για 3-4 ημέρες μπορεί να δω την πνευμονία μπροστά μου. Την έπαθε η γυναίκα του αυτές τις μέρες και ήταν αγχωμένος.:
η πολη τον γιατρων :p

συγνωμη αλλα το οτι ειναι δημοτικος συμβουλος δεν ειναι καποιο εξτρα χρισμα.την διαγνωση πως την εβγαλε ?με βαση την γυναικα του? μου θυμιζει το "καποιος που ειχε το ιδιο,πεθανε":rolleyes:

 

Αλλάζει ο καιρός στον πλανήτη γενικώς (όσοι βλέπαμε με προσοχή αυτά που έλεγαν οι επιστήμονες τα τελευταία χρόνια για τα προβλήματα στην θερμοκρασία που θα έχουμε σε λίγα χρόνια - δεν είναι νορμάλ να κάνει βόλτες ένα παγόβουνο στην Αυστραλία - καταλαβαίνουμε πως ίσως να κρυώνουμε το καλοκαίρι τώρα και να ζεσταινόμαστε τον χειμώνα) και δεν μπορεί ο οργανισμός να προσαρμοστεί σε τέτοιες απότομες αλλαγές.:

το θεμα δεν ειναι τοσο η προσαρμογη του οργανισμου,οσο το γεγονος οτι οι μικροοργανισμοι βρισκουν ελευθερο πεδιο και κανουν παρτι.ο οργανισμος απλα δε μπορει να αντισταθει..

 

Edit:

Τα χάπια θα μας σώσουν τα επόμενα χρόνια; :worry:

ισως ναι,ισως οχι.

η σωτηρια δεν ειναι τα φαρμακα.ειναι η προληψη

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τι ανάλυση είναι αυτή βρε Freak_of_nature; :p :)

 

Χαλαρή κουβέντα έκανα πιο πάνω, όπως αυτή που κάνει μια παρέα. Στα καλά καθούμενα δηλαδή, τι μπορεί να σε βρει, αυτό περιέγραψα. Π.χ. δεν έχει σημασία το ότι είναι δημοτικός σύμβουλος ο φίλος που μου είπε για την γυναίκα του. Απλά το αναφέρω γιατί ήταν άλλος ένας μέσα στους άλλους που λένε ότι "πολύς κόσμος είναι έτσι αυτές τις μέρες" :) Thats all.

 

Το θέμα είναι να περνάνε γρήγορα αυτές οι καταστάσεις (με χάπια ή χωρίς) ;)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

κακή διατροφή,κάπνισμα, έλλειψη άσκησης.

απλα τα πραγματα.

2/3!:lol:

Μια καλη προληψη παντως ειναι ενας φρεσκοστυμενος χυμος πορτοκαλι καθε μερα.Περσι που το ακολουθουσα δεν εκανα ουτε βηχαλακι ολο το χειμωνα.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε η κατασταση στα νοσοκομεια, να πω οτι γι αυτο δεν φταινε ουτε οι ασθενεις ουτε φυσικα τα νοσοκομεια. Φταιει το γεγονος οτι στη χωρα μας δεν υπαρχει πρωτοβαθμια περιθαλψη, και ο κοσμος ακομα και για απλα κρυολογηματα τρεχει στις εφημεριες και τα επειγοντα. Κατι ειχαν πει για αστικα κεντρα υγειας, αλλα μεινανε στα λογια.

 

Κατα τα αλλα, υπαρχουν πολλες ιωσεις στην πιατσα. Εμενα με πετυχε μια light se συμπτωματα, αλλα αρκετα επιμονη (10 μερουλες η ατιμη).

 

Περαστικα μας...

Link to comment
Share on other sites

κακή διατροφή,κάπνισμα, έλλειψη άσκησης.

απλα τα πραγματα.

 

Εγώ παίρνω βιταμίνη C σε συμπλήρωμα και προσέχω τη διατροφή μου και δυο χρόνια τώρα που το κάνω δεν έχω πάθει το παραμικρό..Αν περάσει και ο φετινός χειμώνας "αναίμακτος" θα σιγουρευτώ οτι έγινα Rambo!! :lol: :D

Link to comment
Share on other sites

παντως λενε οτι σ'αυτη την ιωση..πρεπει να παρουμε αντιβιωση.

Kι εμένα ο γιατρός αντιβίωση μου έδωσε... :)

Απο 38,5 και πανω παιρνουμε εννοειται ντεπον...Γιατι μπορει να ανεβει επικινδυνα.

Απο κει και κατω ομως ειναι κακο, γιατι με το να ριχνουμε τον πυρετο εμποδιζουμε το σωμα μας να καταπολεμησει τον ιο.

Έτσι ναι!:happy:

Δεν είπα και με δέκατα να πάρουμε depon, αλλά εμένα σε 6 ώρες ανέβαινε 39 ο πυρετός :)

Σε νοσοκομείο βέβαια δεν πήγα, αλλά ένας φίλος μου είχε 40 που δεν έπεφτε με ντεπόν και πήγε :)

 

ΕDIT: Και να πω ότι εμένα κράτησε 3 μέρες ο πυρετός και μέχρι στιγμής μια εβδομάδα ο βήχας. Ο γιατρός είπε οξεία βρογχίτιδα!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Τι ανάλυση είναι αυτή βρε Freak_of_nature; :p :)

 

Χαλαρή κουβέντα έκανα πιο πάνω, όπως αυτή που κάνει μια παρέα. Στα καλά καθούμενα δηλαδή, τι μπορεί να σε βρει, αυτό περιέγραψα. Π.χ. δεν έχει σημασία το ότι είναι δημοτικός σύμβουλος ο φίλος που μου είπε για την γυναίκα του. Απλά το αναφέρω γιατί ήταν άλλος ένας μέσα στους άλλους που λένε ότι "πολύς κόσμος είναι έτσι αυτές τις μέρες" :) Thats all.

 

Το θέμα είναι να περνάνε γρήγορα αυτές οι καταστάσεις (με χάπια ή χωρίς) ;)

που να μη το διευκρινιζαμε και με πμ δηλαδη :lol:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι λίγάκι κρυωμένος αλλά εφτυχώς μόνο λίγο συνάχι έχω και τίποτα άλλο το ιδιαίτερο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άρχισα βήχα από χτες το απόγευμα αλλά ευτυχώς δεν έχω ανεβάσει πυρετό ( όχι ακόμα τουλάχιστον ).

Πάντος απ'ότι μαθαίνω το μισό μου σόι είναι με πυρετούς σε γιατρούς και νοσοκομεία και δεν συμμαζεύεται...

Εγώ πάντως το έχω δηλώσει.Σε γιατρό δεν πάω.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ειπαν τα καναλια πως 3000 ανθρωποι πηγαν τη Κυριακη μονο στον Ευαγγελισμο επειδη ειχαν την ιωση που κυκλοφορει.

ειναι λογικο αυτο? 3000 ανθρωποι κουβαληθηκαν σε νοσοκομειο εεπιδη ειχαν βηχα και πυρετο?????

 

Δεν υπαρχει αραγε καποιος τροποσ να περιοριστει αυτη η αθροα προσελευση στα νοσοκομεια ( και η υπερκαταναλωση φαρμακων)?

 

εχω ακουσει ιστοριες απιστευτες για τους επισκεπτες ασθενεις που πηγαινουν σαις εφημεριες των νοσοκομειων ακομα και για "προληπτικους λογους":blink: :blink:

 

Ρώτα εμένα να σου πω τις πιο απίστευτες ιστορίες που έχεις ακούσει....!!!!

Ερχονται πράγματι στο εξωτερικά ιατρεία του Νοσοκομείου και συνοστίζονται στην ουρά, όχι μόνο για προληπτικούς λόγους, αλλά και για τις πιο απίστευτες περιπτώσεις που μπορεί κανείς να φανταστεί....!!!!

Είναι απίστευτη η άγνοια και ο φόβος που κυριεύει μερικούς, καθώς επίσης και απίστευτη βλακεία μερικών που πιστεύων οτι όσα περισσότερα φάρμακα πάρουν τόσο πιο προφυλαγμένοι θα είναι....:mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

κυκλοφορει ιωση παλι...

να προσεχετε γτ ολη την νυχτα ματι δεν εκλεισα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η μονη λυση ειναι η ενισχυση των ανοσοκυτταρων, και οχι η ευκολη των ντεπον και ασπιρινης, που καταστρεφουν τα νεφρα και το συκωτι.

Ακτινιδια, πορτοκαλια, μπροκολα, αφθονα ψαρια (γαυρους και σαρδελες κυριως) και πολυ πρασινο τσαι.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως είναι σημαντικό να πλένουμε τα χέρια μας όσο πιο συχνά γίνεται μετά από επαφή μας με επιφάνειες κοινής χρήσης π.χ. η χειρολαβή του λεωφωρείου,ο πάγκος ή ένα τραπέζι ενός φαγάδικου,η χειραψία κτλ.

Απλά πράγματα.:D

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα με πονόλαιμο και μπούκωμα...

Το σπαστικό είναι ότι είχα να αρρωστήσω από την άνοιξη και με έπιασε μεσα στην εξεταστική.

Τώρα είμαι καλά!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...