Jump to content

Έξαρση των ιώσεων


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπαν τα καναλια πως 3000 ανθρωποι πηγαν τη Κυριακη μονο στον Ευαγγελισμο επειδη ειχαν την ιωση που κυκλοφορει.

ειναι λογικο αυτο? 3000 ανθρωποι κουβαληθηκαν σε νοσοκομειο εεπιδη ειχαν βηχα και πυρετο?????

 

Δεν υπαρχει αραγε καποιος τροποσ να περιοριστει αυτη η αθροα προσελευση στα νοσοκομεια ( και η υπερκαταναλωση φαρμακων)?

 

εχω ακουσει ιστοριες απιστευτες για τους επισκεπτες ασθενεις που πηγαινουν σαις εφημεριες των νοσοκομειων ακομα και για "προληπτικους λογους":blink: :blink:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ειπαν τα καναλια πως 3000 ανθρωποι πηγαν τη Κυριακη μονο στον Ευαγγελισμο επειδη ειχαν την ιωση που κυκλοφορει.

ειναι λογικο αυτο? 3000 ανθρωποι κουβαληθηκαν σε νοσοκομειο εεπιδη ειχαν βηχα και πυρετο?????

 

Δεν υπαρχει αραγε καποιος τροποσ να περιοριστει αυτη η αθροα προσελευση στα νοσοκομεια ( και η υπερκαταναλωση φαρμακων)?

 

εχω ακουσει ιστοριες απιστευτες για τους επισκεπτες ασθενεις που πηγαινουν σαις εφημεριες των νοσοκομειων ακομα και για "προληπτικους λογους":blink: :blink:

 

εννοειται και υπάρχει...να κανει χειμωνα επιτελους να σκοτωθουνε τα μικροβια...αν συνεχισει ετσι το καλοκαιρι θα ειμαστ εολοι αρρωστοι!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάτι θα υπάρχει... Η τρομολαγνεία είναι της μόδας!

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό είναι τα κανάλια... για να λένε...!:lol:

Έλεος... Είπαμε πως όντως σε όλη την Ελλάδα τώρα αυτό τον καιρό κυκλοφορούν πολλές ιώσεις αλλα όχι και έτσι...

 

Κανάλια είναι...άστα να λένε...!

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω σκασει στον βηχα.

ελεος μ'αυτον τον καιρο,νισαφι πια.

ματι δεν μπορουμε να ανοιξουμε

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει ρε παιδιά ο καιρός;

Εμένα μου φαίνεται ιδανικός..

Ούτε πολύ κρύο,ούτε ζέστη.

Έχει και ήλιο και είναι ωραία..

Θα προτιμούσατε να έχει 0 βαθμούς και να βρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσατε να έχει 0 βαθμούς και να βρέχει;

Ναι!!!:up: Και να χιονιζει αν ειναι ευκολο...:p

 

Οσο για τις ιωσεις, προσωπικα ειμαι της αποψης να μην παιρνουμε ουτε ντεπον...

Μονο αν ειναι κατι που επιμενει πηγαινω στον γιατρο για καμια αντιβιωσουλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, ήταν το κάτι άλλο στον Ευαγγελισμό.

Σε καποιον απο τους οροφους του, σε δωμάτιο που είναι για έξι κρεββάτια, υπήρχαν δέκα (!), τα τέσσερα των οπόιων ήταν φορεία.

Στον δε διάδρομο, φορεία και απο τις δύο πλευρές.

Μία νοσοκόμα, μας είπε χαρακτηριστικά, "είναι τόσες οι ιώσεις φέτος, που δυο μέρες ερχομαστε για δουλειά, και τρεις καθόμαστε".

Για να κρατήσουν πάντως καποιον, πρεπει να 'χει σοβαρό πρόβλημα.

Ενα τετοιο άτομο που ήταν στο δωμάτιο, για παράδειγμα, ήταν ένας γέροντας με επιμονο πυρετό 39,5 που δεν του επεφτε επι δεκα ημέρες κι ειχε παθει αφυδάτωση.

Εχουν τετοια έλλειψη χώρου, που δε μενεις με τίποτα αν δεν το έχεις πραγματικά ανάγκη.

Μόνο στο συγκεκριμένο τμημα, χτες βραδυ εισηχθησαν 60 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Μία νοσοκόμα, μας είπε χαρακτηριστικά, "είναι τόσες οι ιώσεις φέτος, που δυο μέρες ερχομαστε για δουλειά, και τρεις καθόμαστε".

 

αυτα θα πει να εισαι δημοσιος υπαλληλος...:whistle:

:down:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορεί να δουλέψει αν εχει κολλήσει ίωση.

Ειναι επικίνδυνο για όλους αυτους τους ασθενείς που εξυπηρετεί.

Και η αληθεια ειναι πως οι νοσοκομες κάνουν ό,τι μπορουν. Οχι και πολλά πράγματα δηλαδή, δεδομενου πως ειναι ελάχιστες μπροστά σε όλους τους ασθενεις.

Αν δεν εχεις δικό σου ανθρωπο να σε εξυπηρετεί, βραστα κι άστα..

Link to comment
Share on other sites

αυτα θα πει να εισαι δημοσιος υπαλληλος...:whistle:

:down:

 

Μα δεν μπορεί να δουλέψει αν εχει κολλήσει ίωση.

 

1000 συγγνωμη!!!

καταλαβα εντελως λαθος... :fool:

 

υγ:φανταζομαι να καταλαβες τι καταλαβα!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!!:up: Και να χιονιζει αν ειναι ευκολο...:p

 

Οσο για τις ιωσεις, προσωπικα ειμαι της αποψης να μην παιρνουμε ουτε ντεπον...

Μονο αν ειναι κατι που επιμενει πηγαινω στον γιατρο για καμια αντιβιωσουλα...

 

Κι εγώ έτσι έλεγα, όταν όμως ανέβασα 40,5 πυρετό πρίν καμιά εβδομάδα άλλαξα γνώμη! ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παντως λενε οτι σ'αυτη την ιωση..πρεπει να παρουμε αντιβιωση.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι έλεγα, όταν όμως ανέβασα 40,5 πυρετό πρίν καμιά εβδομάδα άλλαξα γνώμη! ;)

Απο 38,5 και πανω παιρνουμε εννοειται ντεπον...Γιατι μπορει να ανεβει επικινδυνα.

Απο κει και κατω ομως ειναι κακο, γιατι με το να ριχνουμε τον πυρετο εμποδιζουμε το σωμα μας να καταπολεμησει τον ιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αφενός όταν βάζουμε έναν τίτλο φροντίζουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο κατατοπιστικός,αφετέρου η συγκεκριμένη ίωση όντως κάνει θραύση αυτές τις μέρες.1 στους 2 γνωστούς μου την έχει περάσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.Στη δουλειά κάθε μέρα λείπουν και δύο άτομα,το ίδιο ακούω και από άλλους στις δικές τους δουλειές.

Όσο για την ευκολία που πάμε στα νοσοκομεία,δεν νομίζω ότι θα πάει κάποιος που θα έχει λίγο βήχα ή δέκατα.Αν όμως χτυπήσει 39αρια στον πυρετό και δεν κατεβαίνει με τίποτα δεν πρέπει να πάει να τον δει ένας γιατρός;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ευκολία που πάμε στα νοσοκομεία,δεν νομίζω ότι θα πάει κάποιος που θα έχει λίγο βήχα ή δέκατα.Αν όμως χτυπήσει 39αρια στον πυρετό και δεν κατεβαίνει με τίποτα δεν πρέπει να πάει να τον δει ένας γιατρός;:confused:

Ναι αλλα τα νοσοκομεια ειναι για επειγοντα περιστατικα(εκτος κι αν ειναι πρωινες ωρες ή εχεις ραντεβου)...Μιλαω βεβαια για τις περιπτωσεις που η ωρα που πηγαινει καποιος ειναι εκτος ραντεβου, αρα το νοσοκομειο πιθανον να ειναι σε εφημερια π.χ. Η ιωση δεν ειναι επειγον περιστατικο και αν απασχολουν το προσωπικο με τετοια, καηκαμε. Γι αυτο υπαρχουν και τα ιατρεια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα νοσοκομεια ειναι για επειγοντα περιστατικα(εκτος κι αν εχεις κλεισει ραντεβου)... Η ιωση δεν ειναι επειγον περιστατικο και αν απασχολουν το προσωπικο με τετοια, καηκαμε. Γι αυτο υπαρχουν και τα ιατρεια.:)

 

Εννοείς ότι δεν μπορεί να μετατραπεί σε επείγον περιστατικό μια ίωση;Φίλος συνάδελφος έτσι ξεκίνησε με μια απλή ίωση και κατέληξε σε πνευμονία.

Εντάξει έχεις δίκιο για τα ιατρεία,αλλά εκείνη την ώρα ειδικά αν μιλάμε για παιδιά το πρώτο πράγμα που σου 'ρχεται στο μυαλό είναι να πας στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν μπορεί να μετατραπεί σε επείγον περιστατικό μια ίωση;Φίλος συνάδελφος έτσι ξεκίνησε με μια απλή ίωση και κατέληξε σε πνευμονία.

Εντάξει έχεις δίκιο για τα ιατρεία,αλλά εκείνη την ώρα ειδικά αν μιλάμε για παιδιά το πρώτο πράγμα που σου 'ρχεται στο μυαλό είναι να πας στο νοσοκομείο.

Δεν διαφωνω οτι μπορει να μετατραπει σε κατι χειροτερο, αλλα αν το αφησε καιρο ο φιλος σου και χειροτερευε...:(

 

Αυτες οι υπερβολες ομως ειναι που προκαλουν τον πανικο στα νοσοκομεια...Ο αδερφος μου δουλευε σε νοσοκομειο(στην πυλη) και το τι ακουγε απο αυτους που ερχοντουσαν δεν περιγραφεται...:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο 38,5 και πανω παιρνουμε εννοειται ντεπον...Γιατι μπορει να ανεβει επικινδυνα.

Απο κει και κατω ομως ειναι κακο, γιατι με το να ριχνουμε τον πυρετο εμποδιζουμε το σωμα μας να καταπολεμησει τον ιο.

 

 

Μιας και το ειδα:

 

Myth 4: Having cold symptoms is good for you because they help you get over a cold, therefore you should not treat a cold.

Facts:

 

1. Approximately 25% of people who get a cold virus infection do not develop symptoms and yet they get over the infection as well as people who do have symptoms (5, 72, also see How Virus Infection Occurs).

 

2. The nose can only respond to irritative events such as a cold virus infection or dust or pollen entering the nose in a limited number of ways. Sneezing and nasal secretions are useful in removing dust and pollen from the nose but do not eliminate cold viruses since the virus is multiplying inside the nasal cells where it is safe.

 

3. Nose blowing propels nasal secretions into the sinus cavity. (41) Nasal secretions contain viruses, bacteria, and inflammatory mediators all of which are able to produce inflammation in the sinus cavity. This may lead to secondary bacterial infection.

 

4. Nose blowing, sneezing, and coughing benefit the virus by helping spread it to other people (see How Colds are Spread).

 

5. Commercially available and FDA approved cold treatments are safe and effective (see Treatment). It makes sense to use them because they benefit the cold sufferer and may help prevent the spread of colds.

 

Απο το http://www.commoncold.org/special1.htm

 

Φυσικα ουτε το οτι αν βγεις εξω, και εχει κρυο, θα "κρυωσεις" ισχυει! ;) :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω και πολυ τους ορους στα αγγλικα γιατι ειναι λιγο "ορολογια", αλλα δεν διαβασα καπου για πυρετο...Δεν ειπα να μην παιρνεις καραμελες, σιροπια για τον λαιμο, σπρει για την καταρροη, αντιβιωση(οταν χρειαζεται).:)

 

Σε ενα βιβλιο της Βιολογιας του Γυμνασιου(:p ) αναφερεται οτι η ανοδος της θερμοκρασιας του σωματος μας βοηθα τα λευκα αιμοσφαιρια να κινουνται πιο γρηγορα και να καταπολεμουν γρηγοροτερα τον ιο.

Βρηκα κι αυτα:

Αυξάνοντας την θερμοκρασία του σώματος κατά 1-2 βαθμούς Κελσίου, το σώμα προσπαθεί να διώξει τα βακτήρια, αφού γίνεται γι' αυτά ένας ακατάλληλος χώρος για να μείνουν.

Πηγη: http://www.medlook.net

 

Σήμερα έχει αποδειχθεί ότι ο πυρετός είναι ένα εξαιρετικά χρήσιμο σύμπτωμα. Έτσι γνωρίζουμε ότι πολλά μικρόβια και πολλοί ιοί ελαττώνουν σημαντικά το ρυθμό πολλαπλασιασμού τους σε υψηλές θερμοκρασίες. Ακόμη η υψηλή θερμοκρασία κινητοποιεί πληθώρα αμυντικών μηχανισμών του οργανισμού, ώστε αυτός να μπορεί να "πολεμήσει" πιο αποτελεσματικά τα μικρόβια ή τους ιούς. Επομένως ο πυρετός είναι σύμμαχος και όχι εχθρός.

Πηγη: http://www.paidiatros.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά θα μιλήσω τώρα: :rolleyes:

 

Αν έχεις αυτόν τον ρημαδιασμένο πυρετό, τον υπολογίζεις για φίλο τελικά ή για εχθρό; Γιατί εμένα πάει να σπάσει το κεφάλι μου τώρα με το κρύωμα που έχω! Δεν θέλω ούτε φίλο ούτε εχθρό να τον έχω. Να μην τον έχω τον πυρετό καθόλου γίνεται; :X

 

Πηγαίνω στην δουλειά και μου δίνουν οι κοπέλες εκεί που εργάζομαι (γιατί φαίνεσαι κομμένος), ένα χαπάκι άσπρο, ένα χαπάκι καφέ (αυτό πρώτη φορά το είδα σαν χρώμα σε χάπι) και πάει λέγοντας. (Αυτά με κοίμησαν για 10 ώρες και τώρα έχω τον πόνο μου και δεν μπορώ να κοιμηθώ κιόλας μετά απο τόσες ώρες ύπνο).

 

Anyway, ένας φίλος (δημοτικός σύμβουλος της πόλης μας που έχει και αυτός το κρύωμα του όπως και οι περισσότεροι εδώ απο ότι βλέπω) μου είπε σήμερα πως αν με πάει έτσι για 3-4 ημέρες μπορεί να δω την πνευμονία μπροστά μου. Την έπαθε η γυναίκα του αυτές τις μέρες και ήταν αγχωμένος.

 

Αλλάζει ο καιρός στον πλανήτη γενικώς (όσοι βλέπαμε με προσοχή αυτά που έλεγαν οι επιστήμονες τα τελευταία χρόνια για τα προβλήματα στην θερμοκρασία που θα έχουμε σε λίγα χρόνια - δεν είναι νορμάλ να κάνει βόλτες ένα παγόβουνο στην Αυστραλία - καταλαβαίνουμε πως ίσως να κρυώνουμε το καλοκαίρι τώρα και να ζεσταινόμαστε τον χειμώνα) και δεν μπορεί ο οργανισμός να προσαρμοστεί σε τέτοιες απότομες αλλαγές.

 

Edit:

Τα χάπια θα μας σώσουν τα επόμενα χρόνια; :worry:

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρος σιγουρα εχει παθει τα τρελα του αλλα δεν νομιζω οτι ειναι για να τρομοκρατουμαστε. Οσο για τα χαπακια...Ειδα χτες τον πατερα μου(με ιωση κι αυτος) να δινει απ΄τα χαπια του στον αδερφο μου(ο οποιος εχει κι αυτος ιωση αλλα δεν εχει παει σε γιατρο) και του τα εψαλα γιατι ως γνωστον δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες για να παιρνουμε ολο το σοι το ιδιο φαρμακο...:X

 

Ελπιζω να σου περασει και να μην στο γυρισει σε τιποτα χειροτερο...

Περαστικα σε οσους ταλαιπωρουνται απο αυτην την παλιοιωση...:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...